Az utolsó bekezdésről pont ma jutott eszembe a sorozatos amerikai képmutatások egy újabb példája, vagyis ahogy ők szocializmusnak tartják a társadalombiztosítás rendszerét, vagy megvetendőnek a kínai szocialista piacgazdaságot, amelyet a szabad liberális piacgazdaság megcsúfolásaként írnak le, de ahogy az egekbe magasztalják az "igazi Amerikát" vagyis a kontroll nélküli szabad piaci kereskedelmet, valójában rendre mentőövet dobnak az amúgy alkalmatlan és ezért bebukott, de "too big to fail" pénzügyi hatalmasságoknak.
Magyarán, az amerikai kisember az küzdjön, mert ez itt Amerika, itt a mélyvízben akkor is úszni kell, ha nemhogy agyondoppingolt olimpikonokkal kell a unfair módon versenyre kelni, de még le is nyomják a fejüket, viszont a magasságos tőzsde szent tehenei sosem bukhatnak el.
Amerikában - bár tagadják - de ugyanúgy van társadlombiztosítás, csak ott a közpénzt tőzsdén bebukott bizniszek gyógykezelésére fordítják.
Nagyon kerülgetik a forró kását, mert annyira félnek a szentségtöréstől, de nevén kell nevezni a szarhalmot: a Wall Street a fejükre nőtt és a nyakukra tekeredett.
Igaza van, a tőzsde nevű szélhámosság, a mások pénzét a sajátjukként kezelő, lufifújó, légvárépítő, de kontroll nélküli alapkezelők oldják meg ezt a problémát és el kell zárni előlük a adófieztők pénzét.
Finanszírozzák abból a pézből, ami állítólag van nekik.
És abba kéne hagyni ezt a gusztustalan felelősséghárítást és hisztériakeltést. Azt, hogy bejáratott recept szerint az tőzsde szabadon idétlenkedik a ki tud nagyobbat mondani pénzcsinálással, de amint bukik a kamu birodalom, rögtön megkongatják a vészharangot, hogy minden amerikai és mindenki más a világon nagy veszlybe került, ezért lesz szíves minden kormány az ő segítségükre sietni.
Ideje lenne végre kimondani, hogy nem a tőzsdei kereslet határozza meg egy gazdasági szereplő piaci értékét, hanem a tényleges teljesítés, mert a tőzsde csupán egy jobbára fikciós környezet piramisépítő szélhámosoknak és olyan játékfüggőknek, akiket a lovi, vagy a tippmix már nem villanyoz fel.