Az Egyesült Államok kormánya aktív lépéseket tesz annak érdekében, hogy az elektrotechnikai eszközök, chipek gyártói az országban létesítsenek gyártóegységeket. A nagy amerikai vállalatok közül sokan erre hajlandóságot is mutatnak, miután a koronavírus-járvány rávilágított az ellátási láncok nagyfokú sérülékenységére.
Trump nem a levegőbe beszél - elkezdte a gyárak hazatelepítését Ázsiából
Hát ezen azért nem örömködnék annyira.
Mitől lesz versenyképesebb a gyártás, mint Kínában, Vietnámban, Tajvanon, vagy Koreában? Az USA-ban magasabb a bérköltség. Drágább az energia. A munkavállalók nem hajlandóak zokszó és külön juttatás nélkül korlátlanul túlórázni, hétvégén, ünnepnapokon dolgozni, úgy mint az említett országok szorgos lakói. Drágábbak a munkavédelmi, környezetvédelmi előírások. A gyárak áttelepítése is egy jó nagy adag egyszeri többlet beruházást igényel.
Továbbá a válság miatt jelenleg gyengébb a kapacitás kihasználtság és ezért magasabb egységköltség.
Ezzel szemben áll egy a válság miatt most keményen visszaeső, árérzékenyebb kereslet. Ráadásul a dollárba menekülés, a dollár túltolt és teljesen alaptalan felértékelése is rontja az USA versenyképességét.
A fenti közgazdasági probléma egyetlen megoldása, hogy az amerikai piacot drasztikus vámokkal, tiltásokkal, adminisztratív intézkedésekkel fogják védeni, amit már az elmúlt években is elkezdtek Kínával és más országokkal szemben is. Az USA-n kívüli piacokat pedig a csatlós államokban politikai, gazdasági, pénzügyi nyomásgyakorlással, zsarolással igyekeznek elzárni a versenyképesebb termékek elől és megteremteni a magasabb árú amerikai termékek politikai alapú értékesítését. Meg persze embargó embargó hátán a legkülönbözőbb országokkal szemben, hogy azok versenyképesebb termékeit megpróbálják fizikailag, vagy adminisztratív eszközökkel elszigetelni a piacoktól. Gyakorlatilag egy gazdasági világháború. Ezt is elkezdték már és nem csak Kína, Oroszország, Irán, Venezuela, stb... ellen
Az elszigetelés érdekében pedig zajlik a tranzit (elhelyezkedésük miatt elszigetelésere alkalmas) országokban a vezetés USA érdekeknek való végletes alárendelésére való törekvés (Lengyelország, Románia, Japán, Dél-Korea, Tajvan, stb...). Vagy ha ez nem megy, akkor megpuccsolása (Ukrajna, enyhébb eszközökkel Bulgária, próbálkozás szintjén Törökország, de azért minket, a szlovákokat és a cseheket is időnként elővesznek belpolitikai beavatkozás ügyileg, stb...), folyamatos tüntetésekkel káosz, csökkent működőképesség előidézése (Hongkong), polgárháború kirobbantása (Szíria, vagy tágabb értelemben az arab tavasz), vagy közvetlen katonai támadás.
Ez a világon senkinek nem lesz jó. Az amerikaiaknak megdrágulnak a termékek, illette elzárják őket az olcsóbb termékektől, emelkedik az infláció, egyre többet költenek hadseregre, nő az államadósság, stb... A vazallus államok előnytelen üzleteket kénytelenek kötni, elzárásra kerülnek erőforrásoktól. A megdemokratizálás alatti országok esetében egyértelmű a hatás. A világkereskedelme csökken. A globalizáció részben visszájára fordul. A világgazdaság teljesítmény a válság után is tartósan gyengébb lehet.
Mindezt csak azért, hogy az USA belerúghasson a versenytársaiba.