<blockquote rel="vendeg2"><blockquote rel="Montezuma">"Az Egyesült Államok Szárazföldi Hadserege (U.S. Army), új, alapvetően légvédelmi célú, saját erőből kivitelezett fegyverrendszer fejlesztését végzi – s teszi mindezt azért, mert arra a következtetésre jutott, hogy <b>a várható költségek mintegy harmadára rúgnak </b>csupán annak, mintha egy külső védelmi beszállítótól rendelné meg ugyanezt a képességet."
http://www.haborumuveszete.hu/minden-ami-lo/sajat-erobol-fejleszt-az-amerikai-szarazfoldi-hadsereg
A végén még kiderül, hogy az USA csillagászati katonai költségvetésének egy jelentős része valamelyik off-shore paradicsomban landol néhány magánszámlán idestova pár évtizede.
Mi ez kérem, lassan jöhet a tervgazdálkodás is? Hódít a szocialista eszme? Csak rájönnek, hogy a szabadversenyre alapozott gazdaság monopóliumokhoz és árkartellekhez vezet és a végtermék sokkal-sokkal drágább? </blockquote>
Hát igen, hajlamosak a szabad versenyt ideálisnak tekinteni, pedig nagyon sok hátránya is van, talán több, mint haszna.
Pl. ha a piacon van 10 vállalat, annak van 10 igazgatói tanácsa is, 10X több munkása, 10 gyára, amit így vagy úgy a piac tart el. Ez a 10 vállalat a versenynek köszönhetően 10 kb. ugyanolyan terméket fejleszt ki, amiből viszont 9 felesleges pénzkidobás lesz.
Vagy egy másik példa, ami engem kifejezetten zavar a hétköznapokban: bankfiók bankfiók hátán. Több tucat bankfiók van jóformán minden utcában, egyik a másik mellett. Azt a rengeteg dolgozót, felszerelést, épületbérlést mi fizetjük meg a kezelési költségen és a kamatokon keresztül. Elég lenne, ha 1 bank lenne annyi fiókkal, amennyi indokolt, hogy ne legyenek nagy sorok.
Mindenkinek jobb lenne:
-banknak: mert ha egy bank van, az sokkal tőkeerősebb (nem megy csődbe)
-államnak: csak egyet kell monitorizálni
-lakosságnak: olcsóbb bankolás
-környezetnek: nem kell annyi eszköz, áram, papír, stb.
De ugyanilyen példát nagyon-nagyon sokat lehet még felhozni.</blockquote>
Csak azt jelezném,hogy a bankokat vedd ki az egyenletből,mert annyi pénzt nyomtatnak,amennyit akarnak,semmi közük a szabad piachoz,csak azért vannak,hogy ne unatkozzanak,7x(de lehet 9x)annyi pénzt nyomhatnak,amennyi a hitel állományuk,olyan jól gazdálkodnak,hogy így is veszteségesek,de az sem baj,mert az állam(ok) bemondásra tolnak nekik csilliárdokat az adóbevételekből,szóval a bank az állam,az államban.
"...ha én intésem az adott ország pénzügyeit,pénz kibocsájtását,nem érdekel kik hozzák a törvényeket..."