[BIZTPOL] Amerikai Egyesült Államok, Kanada

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Az usa katonai kiadasaiban az elmult 15 evben egyszeri tetelkent mar szerepeltek azok az osszegek amiket a 9.11. utan inditott haboruk finanszirozasara vettek fel. Papiron mindez most mar csak mint allamadossag szerepel, de tudni lehet, hogy a katonai kiadasok okoztak. Konkretan megduplaztak az adossagot. (Hasamra utve) ez is elerheti az 1%-os kamatterhet gdp aranyosan. Ezt a reszet meg mar ismerjuk. Hosszu evtizedekig gorgethetik maguk elott vesztes haboruk terheit. Nekem ugy tunik az usa a sajat csapdajaba esett bele.
Az oroszok ezzel szemben valoban a hadseregre kolthetik minden egyes rubeljuket. Sot, ami rohadtul bosszanto, hogy meg haboruzni is tudnak gombokbol.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
<blockquote rel="blitzkrieg"><blockquote rel="zsolti">Mindenki trükközik mindennel. Vannak a hivatalos adatok, meg esélyesen van a valóság. Az USA fix hogy többet költ, természetesen. Kína is. Ettől függetlenül, mennyire valósak pl. az országos hivatalos GDP-értékei? Minden cég ott sumákol, ahol tud, minden kormány ott sumákol, ahol szintén csak tud. Most volt a Panamai balhé, s gyanúsan ez is csak a jéghegy csúcsa a jelenségnek. Konkrét államfők érintettek a dologban, és csúcsvállalatok. Én lehet hogy paranoiás vagyok, de pénzben, fegyverkezésben, azt sem hiszem el senkinek, amit kérdez...

Zsolti, minden harag nélkül, most én is azt kell mondjam, amit Molni mondott: ha semmilyen hivatalos adatnak nem hiszel, akkor nincs min beszélgetni. :)
Ha te feltételezed, hogy vannak trükközések, akkor én meg feltételezem, hogy mindehol vannak, így viszont arányaiban jók a hivatalos adatok is. :)</blockquote>

Minden harag nélkül, szintén, feltételezem hogy vannak trükközések, mindenhol, sőt, ahogy írtam, szerintem korrupció, és visszaélés is akad, MINDENHOL, s arányaiban SZERINTEM is jók a hivatalos adatok. Ahogy le is írtam, hogy mivel nagyobb gazdaság az USA, és Kína is, én is biztos vagyok benne, hogy többet költenek, mint az Oroszok. Amit vitattam, sőt, vitatok most is, hogy tényleg a frankó van benne pl. egy CIA World Factbook-ban, ennyi, és semmi több... Marha mód meg lennék lepve, ha kiderülne, hogy csak milliárdra pontosak az adatok, hogy mennyit költ pl. Oroszország, vagy Kína, éves szinten a fegyveres erejére. Ennyit akartam közölni, semmi többet:p.
</blockquote>

Hát akkor egyetértünk.
Az adatok még hivatalosan sem milliárdra pontosak, sőt kifejezetten nagyok a különbségek.
Az IMF szerint az orosz GDP 1324 milliárd, a Világbank szerint 1,860! De más országok adatai között is nagyok a különbségek pl. a Japán GDP adatai között is 500 milliárdos különbség van.
Összességében az IMF az USA GDP-jét jóval nagyobbnak, a többiekét jóval kisebbnek becsüli, míg a Világbank fordítva, az USA-ét kisebbnek, a többiekét jóval nagyobbnak. Pedig mindkettő székhelye Washingtonban van. :)
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 037
93
Szóval azt akarom mondani, hogy én látok igazságot abban, amit Monte mond, hogy az USA védelmi költségvetése csak azért akkora amekkora, mert egyesek (sokan) nagyon jól megélnek belőle és a képességei nem egyenesen arányosak a rá fordított százmilliárdokkal.

Hát igen, de ez kérdéses volt bárkinek is?
Köztudott a fegyver-lobbi ereje az USA-ban. Mégis honnan lenne a lobbi tevékenységhez szükséges támogatás (értsd kenőpénz), ha nem az extra/hiper/szuper profitból? Nem hinném, hogy kevesebb zsömlét vesz otthonra az LM vagy Boeing stb. valamelyik főrészvényese, csak hogy saját zsebből, népszeretet okán támogassa XY politikai jelöltet.
A beszerzéseknél olvasható árak is olyan magasságokban járnak, hogy csak hüledezem néha. Értem én hogy csúcstechnika, meg katonai szabványok szerinti alkatrészek, élenjáró fejlesztések stb.
de akkor sem hiszem el, hogy ezek nem monopól vagy kartell árak.

Az USA katonai ereje szét van szórva Európától a Közel-Keleten át Ázsiáig, ugyanakkor ha a regionális erőviszonyokat nézzük, az utána következő katonai nagyhatalmak fajlagosan sokkal erősebbek adott térségben.
....
De néhány lobbi példátlan gazdagságra tett szert ennek a leple alatt, azaz szépen lehúzták az Egyesült Államokat saját zsebre.

Teljesen hasonló helyzetben vannak, mint anno a Royal Navy. Világ legnagyobbja volt, de a szétforgácsolás (óriási hatalmi övezet) miatt lokálisan legjobb esetben is csak minimális fölénnyel bírt. Pl. a németek az 1. vh.-ban egy kis szerencsével megboríthatták volna az egyensúlyt a vizen.
...
Amit írsz, azt nem látják be sokan. Az USA hadereje egy aktív érdekérvényesítő eszköz a külgazdaságukban. Amikor ők költenek haditechnikára, az gyakorlatilag gazdasági befektetés, ami megtérül(het). A segítségével tartják fenn a meglévő, és szereznek új érdekszférákat. Legjellemzőbb a nyersanyagban gazdag és a fizetőképes, befolyásolható piac. Amikor pár évvel az afganisztáni bevonulás után lehetett olvasni, hogy ott található a világ lítium készletének jelentős része és még rengeteg értékes nyersanyag, minden sokkal világosabbá vált. Figyeljétek meg kopár pusztákba, kecskepásztorok közé nem szeretik elvinni a demokráciát.
Miközben az amerikai fiatal katonák és az egyszerű állampolgárok könnyes szemmel nézik a csillagos-sávost, hallgatják a demokráciáról szóló blablát, néhány kőgazdag szarházi még gazdagabb lesz. Valójában egyáltalán nem érdekük stabil társadalmakat építeni ezekben az országokban, sokkal egyszerűbb lefizetni néhány hadurat/bábkormányt és elhozni az extraprofitot monopól helyzetben.
Szóval amikor itt istenítik az ami haditechnikát, én ezt látom mögötte. Ezért van elmaradva pl. Európa, mert az itteni haderők jellemzően védelmi erők, semmilyen hasznot nem hoznak (a fejlesztésekkel megszerzett know-how kivételével). Ezért megy lassan minden fejlesztés, mert errefelé amíg nem kell ténylegesen megvédeni az országokat, addig tényleg csak nettó "kidobott" pénz a védelmi kiadás.
 

vendeg2

Well-Known Member
2015. február 6.
513
471
63
"Az Egyesült Államok Szárazföldi Hadserege (U.S. Army), új, alapvetően légvédelmi célú, saját erőből kivitelezett fegyverrendszer fejlesztését végzi – s teszi mindezt azért, mert arra a következtetésre jutott, hogy <b>a várható költségek mintegy harmadára rúgnak </b>csupán annak, mintha egy külső védelmi beszállítótól rendelné meg ugyanezt a képességet."
http://www.haborumuveszete.hu/minden-ami-lo/sajat-erobol-fejleszt-az-amerikai-szarazfoldi-hadsereg

A végén még kiderül, hogy az USA csillagászati katonai költségvetésének egy jelentős része valamelyik off-shore paradicsomban landol néhány magánszámlán idestova pár évtizede. :D

Mi ez kérem, lassan jöhet a tervgazdálkodás is? Hódít a szocialista eszme? Csak rájönnek, hogy a szabadversenyre alapozott gazdaság monopóliumokhoz és árkartellekhez vezet és a végtermék sokkal-sokkal drágább?
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
<blockquote rel="Montezuma">"Az Egyesült Államok Szárazföldi Hadserege (U.S. Army), új, alapvetően légvédelmi célú, saját erőből kivitelezett fegyverrendszer fejlesztését végzi – s teszi mindezt azért, mert arra a következtetésre jutott, hogy <b>a várható költségek mintegy harmadára rúgnak </b>csupán annak, mintha egy külső védelmi beszállítótól rendelné meg ugyanezt a képességet."
http://www.haborumuveszete.hu/minden-ami-lo/sajat-erobol-fejleszt-az-amerikai-szarazfoldi-hadsereg

A végén még kiderül, hogy az USA csillagászati katonai költségvetésének egy jelentős része valamelyik off-shore paradicsomban landol néhány magánszámlán idestova pár évtizede. :D

Mi ez kérem, lassan jöhet a tervgazdálkodás is? Hódít a szocialista eszme? Csak rájönnek, hogy a szabadversenyre alapozott gazdaság monopóliumokhoz és árkartellekhez vezet és a végtermék sokkal-sokkal drágább? </blockquote>

Hát igen, hajlamosak a szabad versenyt ideálisnak tekinteni, pedig nagyon sok hátránya is van, talán több, mint haszna.
Pl. ha a piacon van 10 vállalat, annak van 10 igazgatói tanácsa is, 10X több munkása, 10 gyára, amit így vagy úgy a piac tart el. Ez a 10 vállalat a versenynek köszönhetően 10 kb. ugyanolyan terméket fejleszt ki, amiből viszont 9 felesleges pénzkidobás lesz.
Vagy egy másik példa, ami engem kifejezetten zavar a hétköznapokban: bankfiók bankfiók hátán. Több tucat bankfiók van jóformán minden utcában, egyik a másik mellett. Azt a rengeteg dolgozót, felszerelést, épületbérlést mi fizetjük meg a kezelési költségen és a kamatokon keresztül. Elég lenne, ha 1 bank lenne annyi fiókkal, amennyi indokolt, hogy ne legyenek nagy sorok.
Mindenkinek jobb lenne:
-banknak: mert ha egy bank van, az sokkal tőkeerősebb (nem megy csődbe)
-államnak: csak egyet kell monitorizálni
-lakosságnak: olcsóbb bankolás
-környezetnek: nem kell annyi eszköz, áram, papír, stb.
De ugyanilyen példát nagyon-nagyon sokat lehet még felhozni.
 

vendeg2

Well-Known Member
2015. február 6.
513
471
63
Mindenből kellene egy állami versenyző aminek a vezetéséhez semmi köze nem lenne a politikának és akkor a magánvállalatoknak lehetne piaci alapon versenyezni vele. Hamar bezárnának elég sok bankfiókot...
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Vagy egy másik, amerikai példa, ha már amerikai topik.
A szabad verseny miatt ugyebár az adófizetők pénzén fejlesztenek 2 űrrakétát magáncégekkel, de azért még a NASA is fejleszt egyet. Nem lenne értelmesebb ha mindhárom cég összedobná a pénzét és a mérnökeit és közösen 1 rakétát fejlesztenének. Talán még sokkal jobb is lehetne, hisz 3 cég erőforrásaiból épülne 1 és nem 3.
 

yrkon

Well-Known Member
2012. február 24.
788
2 036
93
blitzkrieg: pont azért nem működne, mert szabad verseny van. A két legnagyobb cég (Orbital ATK és a Spacex) profitorientált magáncégek, tehát egymással versenyeznek a megrendelésekért, ezért fejlesztik az új nagyobb, több teherbírású - s már újra felhasználható- rakétákat. (ez egyébként jó is, mert a Spacex előtt csak az Orbital két-három rakétája volt (Atlas-4, Delta-4,stb) s ezeket piszok drágán tudták adni. Ők egyébként nem az adófizetők pénzét kapják (kivéve az űrállomás ellátásárt, de azt a NASA-n keresztül)
A NASA állami pénzből gazdálkodó szervezet. Ha fel akar lőni valamit, fizet érte ezeknek a cégeknek. (nekik egyébként nincs saját rakétájuk, csak kutatást, koordinálást végeznek, és pénzt osztanak ki, amit állambácsitól kaptak.) Az SLS-t is ( pl. több cég építi (1,2. lépcső hajtómű: Aerojet Rocketdyne, szilár gyorsító: ATK), így mindenki jól jár. A NASA kap egy bazi nagy rakétát, a cégek pedig elnyelhetik a kongresszus pénzét, az átlagJoe meg könnyes szemmel elmondhatja, hogy van újra nemzeti rakétájuk... (szvsz. egyébként az SLS egy amolyan összekukázott rakéta lesz: az űrsikló hajtóműveivel, üzemanyagtartályával+ kicsit javított szilárd hajtóanyagú gyorsítókkal lesz kialakítva. Többet visz majd fel, mint a Space Shuttle, de ez eldobható rakéta -> semmit nem tudnak újra használni belőle. Kérdés megéri-e egyáltalán kifejleszteni. (igen, munkahelyet biztosít és inkább erre költsenek, mint egy újabb rephordozóra, de a többi cég tervei sokkal előremutatóbbak).

Bizonyos szemszögből igazad van, mert az egész amolyan "egyik zsebemből átrakom a pénzt a másikba", de minden államban így működik...
 

yrkon

Well-Known Member
2012. február 24.
788
2 036
93
javítások: Atlas-4, később meg a szilárd gyorsítóból lemaradt a "d".
Jó lenne, ha legalább 10 percig lehetne szerkeszteni a saját hozzászólásokat. Mintha lett is volna ilyen korábban...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 854
57 868
113
Annyit hozzá tennék, hogy alapból nincs baj a piacgazdasággal amíg a "természetes monopóliumok" állami (közösségi) kézben vannak. Az USA-ban néhány esetben ez a kontroll hiányzik. Nah, meg lobbi néven legális a korrupció.
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Több száz tüntető igyekezett megzavarni azt a republikánus rendezvényt Kaliforniában, ahol Donald Trump is a nyilvánosság elé lépett pénteken.
https://www.youtube.com/watch?v=06tD3ku2WvU
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 322
55 729
113
<blockquote rel="vendeg2"><blockquote rel="Montezuma">"Az Egyesült Államok Szárazföldi Hadserege (U.S. Army), új, alapvetően légvédelmi célú, saját erőből kivitelezett fegyverrendszer fejlesztését végzi – s teszi mindezt azért, mert arra a következtetésre jutott, hogy <b>a várható költségek mintegy harmadára rúgnak </b>csupán annak, mintha egy külső védelmi beszállítótól rendelné meg ugyanezt a képességet."
http://www.haborumuveszete.hu/minden-ami-lo/sajat-erobol-fejleszt-az-amerikai-szarazfoldi-hadsereg

A végén még kiderül, hogy az USA csillagászati katonai költségvetésének egy jelentős része valamelyik off-shore paradicsomban landol néhány magánszámlán idestova pár évtizede. :D

Mi ez kérem, lassan jöhet a tervgazdálkodás is? Hódít a szocialista eszme? Csak rájönnek, hogy a szabadversenyre alapozott gazdaság monopóliumokhoz és árkartellekhez vezet és a végtermék sokkal-sokkal drágább? </blockquote>

Hát igen, hajlamosak a szabad versenyt ideálisnak tekinteni, pedig nagyon sok hátránya is van, talán több, mint haszna.
Pl. ha a piacon van 10 vállalat, annak van 10 igazgatói tanácsa is, 10X több munkása, 10 gyára, amit így vagy úgy a piac tart el. Ez a 10 vállalat a versenynek köszönhetően 10 kb. ugyanolyan terméket fejleszt ki, amiből viszont 9 felesleges pénzkidobás lesz.
Vagy egy másik példa, ami engem kifejezetten zavar a hétköznapokban: bankfiók bankfiók hátán. Több tucat bankfiók van jóformán minden utcában, egyik a másik mellett. Azt a rengeteg dolgozót, felszerelést, épületbérlést mi fizetjük meg a kezelési költségen és a kamatokon keresztül. Elég lenne, ha 1 bank lenne annyi fiókkal, amennyi indokolt, hogy ne legyenek nagy sorok.
Mindenkinek jobb lenne:
-banknak: mert ha egy bank van, az sokkal tőkeerősebb (nem megy csődbe)
-államnak: csak egyet kell monitorizálni
-lakosságnak: olcsóbb bankolás
-környezetnek: nem kell annyi eszköz, áram, papír, stb.
De ugyanilyen példát nagyon-nagyon sokat lehet még felhozni.</blockquote>

Csak azt jelezném,hogy a bankokat vedd ki az egyenletből,mert annyi pénzt nyomtatnak,amennyit akarnak,semmi közük a szabad piachoz,csak azért vannak,hogy ne unatkozzanak,7x(de lehet 9x)annyi pénzt nyomhatnak,amennyi a hitel állományuk,olyan jól gazdálkodnak,hogy így is veszteségesek,de az sem baj,mert az állam(ok) bemondásra tolnak nekik csilliárdokat az adóbevételekből,szóval a bank az állam,az államban.
"...ha én intésem az adott ország pénzügyeit,pénz kibocsájtását,nem érdekel kik hozzák a törvényeket..."
 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 572
18 443
113
Több száz tüntető igyekezett megzavarni azt a republikánus rendezvényt Kaliforniában, ahol Donald Trump is a nyilvánosság elé lépett pénteken.
https://www.youtube.com/watch?v=06tD3ku2WvU

Ahogy elnézem Huannak és Huanitanak nem tetszik, Trump :) Kb mintha pár száz arab összegyűlne nálunk mert az egyik miniszterelnök jelölt a programjában megígérné, hogy nem engedi be az arabokat.
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Trump: Az elmúlt 15 évben minden közel-keleti lépésünk téves volt
Az amerikai republikánusok esélyes elnökjelöltje, Donald Trump - két nappal az indianai előválasztások előtt - ismét azt állította, hogy a versenynek vége, ő lesz a párt elnökjelöltje. Trump nagy arányban vezet vetélytársai előtt Indiana szövetségi államban is.
http://www.atv.hu/kulfold/20160502-trump-az-elmult-15-evben-minden-kozel-keleti-lepesunk-teves-volt
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 322
55 729
113
Donald Trump külpolitikai stratégiáját ismertette New Yorkban
https://www.youtube.com/watch?v=wkTfIq0cjcw


Ippeg tegnap néztem meg,értelmesebbnek tűnik,mint az elődei,kérdés,hogy mit tud majd megvalósítani belőle.
Csak nekem tűnik úgy,hogy az előző 3-4 prezidenthez képest ez sokkal jobb beszédkészséggel bír?Nálunk is.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 131
7 161
113
http://mno.hu/kulfold/jovobeli-tabornokot-lottek-1340267

A Nakucani átellenes oldalán, a sárban lapuló Goldfeint rövidesen kimentették az amerikai harci kutató-mentő helikopterek, melyek megsorozták a falu házait, többek között lekaszálva egy rozoga csűrt is. A jugoszláv rendőrök ugyan nem tudták elfogni a pilótát, de néhány sorozatot azért megeresztettek a forgószárnyasokra, a Goldfeint szállító gépet állítólag öt golyó érte.