Itt írtam valamit
#734 bejött...
#10 434
#10 435
#10 438
#10 439
Kína – Vanuatu kapcsolatok - China–Vanuatu relations - Wikipedia
Ez a domén eladó lehet!
wikihuhu.top
A Wikipédiából, A Szabad Enciklopédia
Vanuatuan-kínai kapcsolatok | |
| |
| |
| |
| |
A
Vanuatu Köztársaság és a
Kínai Népköztársaság (Kína) 1982. március 26-án létesítette a hivatalos diplomáciai kapcsolatokat. Kína 1989-ben követséget alapított Vanuatuban, míg Vanuatu 1999-ben tiszteletbeli konzulátust hozott létre Kínában; hivatalosan 2005-ben lett nagykövetség.
[1] A jelenlegi kínai nagykövet Vanuatuban
Liu Quan.
[2] Vanuatu jelenlegi kínai nagykövete volt pénzügyminiszter
Willie Jimmy.
[3]
A kínai kormány hivatalosan úgy véli, hogy Vanuatu és Kína "fáradhatatlan erőfeszítéseket és együttműködési erőfeszítéseket tett a barátság és együttműködés előmozdítása és további megerősítése érdekében a [két ország] népei és nemzetei érdekében", és hogy Kína és Vanuatu "zavartalan együttműködést folytat a gazdasági, kereskedelmi, mezőgazdasági, turisztikai, sport- és egyéb területek ".
[1]
A Vanuatu kormány a maga részéről hivatalosan úgy ítéli meg, hogy "Kína és Vanuatu élénk és tartós kapcsolatokat élvezett kölcsönös megértésen, barátságon és valódi együttműködésen alapulva", és hogy "Vanuatu Kínával fenntartott kapcsolatai és a
Egy-Kína politika egyik alapvető pillére
Vanuatu külpolitikája".
[4]
2009 júniusában Vanuatu kínai nagykövete,
Willie Jimmy, "hívja fel [ed] [...] Kínát
a Csendes-óceánon szilárdan ültetett láb keresztül
Port Vila", egy megjegyzés, amely -az
Vanuatu Daily Post megjegyezte: "kétségtelenül fodros tollakat okozott más külföldi diplomáciai partnerek között".
[5]
Kontextus
részletes cikk:
Kínai-csendes-óceáni kapcsolatok
Óceánia a Kínai Népköztársaság és a
Kínai Köztársaság (
Tajvan), a folyamatos diplomáciai verseny színtere. Óceánia nyolc állama elismeri a KNK-t, hat pedig a ROC-t. Ezek a számok ingadoznak, amikor a csendes-óceáni szigetek nemzetei átértékelik külpolitikájukat, és időnként elmozdítják a diplomáciai elismerést Peking és Magyarország között
Tajpej. Az "Egy Kína" politikának megfelelően egyetlen ország sem tarthat fenn hivatalos diplomáciai kapcsolatokat "mindkét Kínával", és ez a "vagy / vagy" tényező azt eredményezte, hogy a KNK és a ROC aktívan udvarol a diplomáciai kedvezményeknek Csendes-óceáni nemzetek.
[6][7] 2003 - ban a Kínai Népköztársaság bejelentette, hogy fokozni kívánja diplomáciai kapcsolatait a Kínai Népköztársasággal
Csendes-óceáni szigetek fórum, és növelje az adott szervezet számára nyújtott gazdasági segélycsomagot. Ugyanakkor Zhou Whenzhong, a Kínai Népköztársaság delegáltja hozzátette: "A PIF-nek tartózkodnia kell bármilyen hivatalos jellegű cserétől vagy bármilyen formájú párbeszéd-partnerségtől Tajvannal".
[8] 2006-ban kínai miniszterelnök
Wen Jiabao bejelentette, hogy a KNK fokozza gazdasági együttműködését a csendes-óceáni szigeteki államokkal. A KNK több gazdasági támogatást nyújtana, eltörölné a csendes-óceáni térség legkevésbé fejlett országaiból érkező export vámjait, megsemmisítené ezen országok adósságát, ingyenes maláriaellenes gyógyszereket terjesztene, és kétezer csendes-óceáni szigetország kormánytisztviselőjét és technikai személyzetét képezné.
[9] Szintén 2006-ban Wen lett az első kínai miniszterelnök, aki ellátogatott a csendes-óceáni szigetekre, amelyeket a
Taipei Times "hosszú távú diplomáciai csatatér Kína és Tajvan számára". Hasonlóképpen a
Ron Crocombe, A csendes-óceáni térség kutatásainak professzora
Csendes-óceán déli egyeteme, "Több csendes-óceáni-szigeteki miniszter látogatása történt Kínában, mint bármely más országban".
[10]
Gazdasági kapcsolatok
2006-ban Vanuatu gazdasági együttműködési megállapodást írt alá a Kínai Népköztársasággal, amelynek az volt a feladata, hogy segítse Vanuatu gazdasági fejlődését és megszüntesse a Vanuatuból származó behozatal vámjait. A KNK emellett felvette Vanuatut a kínai turisták számára engedélyezett turisztikai célpontok listájára. Vanuatuan kereskedelmi miniszter
James Bule elmondta, hogy országa Kína segítségét is kérte "gépek beszállításához, hogy üzemet alapíthassunk Vanuatuban bioüzemanyag előállítására".
[11]
2002-ben az országok kétoldalú kereskedelme 1,294 millió eurót tett ki, ebből valamivel több mint egymillió eurót Vanuatu importált Kínából, és több mint 200 000 eurót Kína importált Vanuatuból. Vanuatu kínai ruhadarabokat, cipőket, textíliákat, gyógyszereket, élelmiszereket és könnyűipari termékeket importál, míg Kína Vanuatuan "növényeket, amelyeket rovarok és baktériumok elpusztítására használnak, valamint gombokat és vetett faanyagokat".
[12]
A Vanuatu kormánya szerint "Kínát elismerték Vanuatu egyik legfontosabb fejlesztési partnereként".
[4]
A jelentések szerint 2018-tól Kína mintegy 220 millió dollárt tesz ki Vanuatu külföldi adósságaiból.
[13]
Katonai kapcsolatok
A jelentés szerint
Fairfax Media, Kína és Vanuatu tárgyalásokat folytatnak annak érdekében, hogy Kína állandó katonai támaszpontot nyithasson Vanuatun.
[13] Kína egy új rakpart építését finanszírozza
Espiritu Santo, amelyet az ausztrál kormánytisztviselők megítélése szerint fel lehet használni tengeri hajók fogadására.
[13] A kínaiak
Külügyminisztérium és
Vanuatu külügyminiszter Ralph Regenvanu mindketten visszautasították a jelentéstételt.
[14]
2017-ben Kína tizennégy katonai járművet ajándékozott Vanuatunak.
[13]