Örményország elveszítette szinte az összes Oroszország által leszállított "Tor" légvédelmi rendszert
A karabahi háború első pár hetében az örmény fegyveres erők elvesztették a Tor-M2KM légvédelmi rakétarendszerek közül négyet, amelyeket Moszkva szállított Jerevánnak. Az Artsakh teljes légvédelmének fele szeptember 27-én az első negyed órában leállt. Ezt Samvel Babayan, az NKR Biztonsági Tanácsának volt titkára jelentette be ezt.
A hat Buk légvédelmi rendszer közül csak egy működött. Ezenkívül a hegyi-karabahi konfliktus legelején az azeri erők megsemmisítettek 10 Osa légvédelmi rendszert, valamint egy S-300 légvédelmi rendszert.
Babayan szerint a harcok kezdetén az örmény fegyveres erők tisztjeinek mintegy 70 százaléka nem volt a helyén, bizonyíték van a harctérről való menekülésre. Mindez a köztársaság hadseregének az elmúlt tíz év siralmas helyzetéről tanúskodik.
Mindenki, aki az elmúlt 10 évben volt vezérkari főnök, miniszter, főparancsnok - mindenki felelősséggel tartozik,ki kell vizsgálni a hazaárulás ügyét A háborút nem a katona veszíti el, nem az emberek, a háborút a vezetés veszíti el.
- jegyzi meg keserűen Samvel Babayan.
A Karabahi Biztonsági Tanács volt titkára azt is elmondta, hogy állami szinten semmilyen támogatást nem nyújtottak a köztársaság védelmi osztályának vezetőjének, Jalal Harutyunyannak. A szabotázscsoportok résztvevői és a tisztek arról beszéltek, hogy „ez nem a mi háborúnk, és mindenképp elvesztettük” - ismételten meg kell vizsgálni az ilyen eseteket.
Míg mintegy 20 ezer ember vett részt az első karabahi katonai konfrontációban, addig 8 ezer mozgósított ember vett részt ebben a konfliktusban, ebből 3 ezer hiányzott, „Örményországban ültek”.
Nem volt fegyver. Légvédelem nulla. 6 TOR volt (SAM "Tor-M2KM"), amelyek közül 4 megsemmisült az első 15 napban. A 6 Buk-rendszerből - 5 nem működött, egy javítócsoport vártak Moszkvából, hogy 10-g működőképessé tegyék őket.
- állapítja meg Babayan.