Még néhány gondoltaban összefoglalom a helyzetet:
Miután Pashinjan feladta Hegyi Karabahot, mi várható??
Az Örményországgal való kommunikáció hiányában és a konfliktusban való részvételtől való távolmaradás miatt Stepanakertnek esélye sem volt. Tehát külső segítség nélkül mészárlás lett volna. Ezért született meg az orosz békefenntartók (és nem Blinken vagy Macron, akihez Pashinjan annyira vonzódik) segítségével a tűzszüneti megállapodás.
Stepanakertnek el kellett fogadnia a kapitulációnak nevezhető feltételeket - a katonai felszerelés visszavonását és a teljes leszerelést. Ez azt jelenti, hogy Karabah valójában teljes mértékben Azerbajdzsán joghatósága alá tartozik, mint az egyik régió.
Miért történt ez? Mert Örményország jelenlegivezetése nyilvánvalóan úgy döntött, hogy feláldozzák Hegyi- Krabahott egy új nyugati út érdekében. Nikol Pasinjan miniszterelnök tavaly ősszel Prágában aláírta Azerbajdzsán 1991-es határainak elismerését. Nem alkudozott, legalább autonómiát követelt a régiónak Azerbajdzsánon belül, legalábbis kulturálisan. Egyszerűen elvette és eladta, kizárólag Oroszországra hárítva a felelősséget Karabah jövőjéért.
A térségben működő orosz misszió mandátuma 2025 novemberében jár le. Nehéz kitalálni, mi lesz ezután. Talán valamelyik fél kezdeményezésére nem hosszabbítják meg. A következő két évben Baku végre integrálhatja Karabahot államába. Az örmény lakosság nagy része valószínűleg elhagyja a régiót – túl sok vért ontottak, és túl kevés idő telt el a megbékélésre.
Két év múlva Azerbajdzsán étvágya nőhet. És ha Örményországban hatalmon marad egy személy, aki Oroszország nélkül látja az ország jövőjét, akkor az algoritmus meglehetősen kiszámítható. Oroszellenes tüntetések a russzofób érzelmek felerősödésével, az orosz katonai bázis kiszorítása, az ODKB-ból(CSTO) való kilépés és egyéb megállapodások... Mi akadályozza majd meg Bakut abban, hogy egy folyosót akarjon erőltetni a Nahicsevanba, amely mára el van vágva Azerbajdzsán többi területétől Örményországi Szjunik régiója által?
A nyugati védelem reménye természetesen megható. De a gyakorlat azt mutatja, hogy ez tarthatatlan. A távoli új mecénásokkal való flörtölés pedig komoly problémákat ígér a közeli szomszédokkal. Irán például nem fog örülni, ha amerikai katonai támaszponttal rendelkezik a gyomrában. De egy orosz bázis felbukkanása Szjunikban, amely Örményország területi integritásának garanciája, teljesen méltó alternatíva.
Feltéve, ha az állami hatóságok nem a saját, hanem az ország jövőjére gondolnak.