[BIZTPOL] Kaukázus (Azerbajdzsán, Grúzia, Örményország, ...)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
14 415
36 427
113

Az azerbajdzsáni pontos rakéta támadások egyik fontos tényezőjére fény derült​



A 44. napos, hegyi-karabahi háború idején, 2020 őszén az Azerbajdzsáni Fegyveres Erők drónjairól készült felvételek , egyértelműen megmutatták, hogy a pontos rakétacsapásokat nem ők, hanem valamilyen más típusú fegyver hajtotta végre. Most ezen fegyver kilétére fény derült

Megállapítást nyert, hogy az azerbajdzsáni hadsereg török MLRS-t használt, amely a Roketsan által gyártott legújabb, nagy pontosságú lézer-vezérelt TRLG-230 rakétákat használja. Sőt, a törökök az orosz KAMAZ-63501 használják az MLRS platformjaként.

Ezeket a rakétákat éppen az elhúzódó konfliktus fokozódása előtt (augusztus végén - szeptember elején) tesztelték, és azonnal bevetették a csatatéren. Ezekkel a rakétákkal hajtottak végre jól irányzott támadásokat az örmények állásai ellen . Más kérdés, hogy kinek a katonái irányították a folyamatot.

Ezen rakéták használatának sajátossága a következő. Kezdetben a rakéta műholdas kommunikáció segítségével repül. A cél felé közeledve átáll a Bayraktar TB2 drón lézeres vezetésére, amely cél megjelölőként működik. Ezt követően körülbelül 100% -os pontossággal a rakéta eléri a célt.

Így a törököknek sikerült kiküszöbölni az MLRS fő hátrányát - alacsony pontosságot. Most már nem kell többszörös rakéta indítással "kidolgozniuk a területet", és csak kis mennyiségű rakétát kell használniuk a kívánt eredmény eléréséhez.


Ez a fejlemény arra utal, hogy a török katonai-ipari komplexum elért egy bizonyos technológiai szintet.

Az oroszokénál magasabbat*, persze minden bizonnyal nyugati eredetű alkatrészek felhasználásával (mint ahogy a drónok esetében) amilyenekhez az oroszok max. az embargó kijátszásával jutnatnak hozzá. Bár már a törökök ellen is hoztak tessék-lássék szankciókat nyugati kormányok, aligha bonyulult számukra kijátszani azokat ilyen szintű eszközöknél. Persze F-35 az más téma, ahhoz nem juthatnak hozzá, ha a jenkik nem adják.

*Persze ez erre a területre vonatkozik. Nyilván rengeteg mindent képtelenek lennének előállítani, amit az oroszok maguknak gyártanak.
 
W

Wilson

Guest
Az oroszokénál magasabbat, persze minden bizonnyal nyugati eredetű alkatrészek felhasználásával (mint ahogy a drónok esetében) amilyenekhez az oroszok max. az embargó kijátszásával jutnatnak hozzá. Bár már a törökök ellen is hoztak tessék-lássék szankciókat nyugati kormányok, aligha bonyulult számukra kijátszani azokat ilyen szintű eszközöknél. Persze F-35 az más téma, ahhoz nem juthatnak hozzá, ha a jenkik nem adják.
Az oroszoknak is van hasonló rakétájuk az MLRS-e.
 
  • Tetszik
Reactions: ghullaire and boki

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 571
85 049
113
Holnap, január 11-én hármas csúcs Moszkvában.
heonIhamRtw.jpg
Élőben:
 
W

Wilson

Guest
Egy orosz cikk a Boki által is linkelt háromoldalú találkozó hátteréről.

karabahi status Quo a vagy mi áll Putyin,Aliyev és Pashinyan tárgyalásainak hátterében.


A Kremlben január 11-én tartott háromoldalú tárgyalások eredményeit követően Oroszország és Azerbajdzsán elnökének, valamint Örményország miniszterelnökének részvételével újabb közös nyilatkozatot írtak alá, amely a, 2020. november 10-i dokumentummal együtt rögzíti a diplomáciai és katonai-politikai konfigurációt Karabahban. A következő öt évben Oroszország válik az egyetlen garanciává Karabah örmény maradványainak megőrzésével és azörmény lakosságának fizikai biztonságával kapcsolatban. Arra lehet számítani, hogy Moszkva befolyása minden szempontból növekedni fog az örmény Karabahban, beleértve a közvetlen adminisztratív ellenőrzést is - írja Konstantin Makienko , a Stratégiák és Technológiák Elemzésével foglalkozó központ igazgatóhelyettese .


eredeti-t2


Találkozó Ilham Alijev azerbajdzsáni elnökkel és Nikol Pashinyan örmény miniszterelnökkel. C) Oroszország elnökének hivatalos oldala

A fő kihívás most a status quo megőrzése és megerősítése, és ideális esetben annak biztosítása, hogy ez meghosszabbodjon a 2020. november 10-i megállapodás ötéves időtartama után is. Ez rendkívül nehéz feladat. Megoldása nemcsak az orosz diplomácia művészetétől és fegyveres erői erejétől függ, hanem a régió erőviszonyainak általános dinamikájától is, különösen az Oroszország-Törökország viszonylatában.

2002 és 2018 között a török gazdaság az egyik leggyorsabban növekvő volt Európában, és az ország népessége évente egymillió fővel növekszik. Az elmúlt évtizedben országos védelmi-ipari komplexumot hoztak létre, amely a modern fegyverek szinte teljes skáláját gyártja, kivéve a nagy hatótávolságú légvédelmi rakétarendszereket és a "négy plusz" generációjú többcélú vadászgépeket. A török líra erőteljes leértékelődése és a krónikus folyó fizetési mérleg hiánya ellenére Törökország a világ azon kevés országainak egyike lett, amely a 2020-as járvány kapcsán is képes volt fenntartani, bár minimális mértékben, a gazdasági növekedést.

A karabahi békefenntartók orosz katonai kontingensének a biztonságának biztosítása különös jelentőségre tesz szert az elkövetkező években. Tekintettel a a közlekedési infrastruktúra "sérülékenységre", és eleinte, az elszigeteltségükkel kapcsolatban, katonaságunk biztonságát csak akkor garantálhatjuk, ha egyértelműen készen állunk arra, és ezt mindenki számára jól érthetően tudtára adjuk, hogy szükség esetén megvédjük őket, az orosz fegyveres erők teljes potenciáljával, ideértve a nagy pontosságú rakétafegyverek, (és ha szükséges, taktikai atomfegyverek tömeges használatával is). ... De a legfontosabb most a békefenntartók közlekedési összeköttetéseinek mielőbbi kiépítése, hogy megteremtsék a feltételeket egy erőteljes pozíció kiépítésére. Emiatt ez Oroszországot különösen érdekelté teszi mind Karabakh kommunikációjának fenntartása mind az általa ellenőrzött Örményországgal kapcsolatban illetve egy repülőtér mielőbbi üzembe helyezésével kapcsolatbanis Khojaly falu közelében.

Úgy tűnik, hogy a háború végével kapcsolatban a legnagyobb csalódást Törökország könyvelte el a konfliktusban való részvétele mértékét még nem sikerült teljesen feltérképezni . Okkal feltételezhető, hogy a törökök nemcsak megtervezték és irányították a műveletet, hanem közvetlenül az zászlóalj szintjéig is jelen voltak az azeri csapatok harcoló alakulataiban illetve irányításáben. Aligha kétséges, hogy a török gyártmányú drónokat török üzemeltetők üzemeltették. Ezenkívül a törökök minden típusú technikai hírszerzést és az örmény fegyveres alakulatok kommunikációjának elnyomását, zavarását is biztosították. Törökország nyeresége a rendezéssel egyértelműen aránytalan kevés a politikai vezetésének elvárásaival és a nyújtott támogatás mértékével szemben.

A legfontosabb és egyben legkevésbé világos egy külső megfigyelő számára Azerbajdzsán további szándékai. A legfontosabb kérdés: mi az oka annak, hogy Baku megállította a támadást Sushi elfoglalása után? Külső nyomás, az előre nyomuló csapatok kimerültsége, a tél beköszöntése volt oka? Vagy a művelet célja már kezdetben is csak az ellenség által 1992-1994-ben elfoglalt területek felszabadítása volt? Logikus azt feltételezni, hogy idővel Bakut egyre jobban megterheli majd az örmény enklávé megőrzése. Problémát jelenthetnek Karabakh örmény lakosságának állampolgársága és az enklávé Örményországgal való kommunikációja.

Végül, ami Örményországot illeti, jövője nagyon komornak tűnik. A háború hatalmas csapást mért az örmény államiságra, és ennek az ütésnek a hatása korántsem ért még végett. Nyilvánvalóan a következő években fokozódik fog az elvándorlás, amely a kétmilliós állam számára valódi katasztrófává válik. De a lényeg az, hogy úgy tűnik, hogy Örményország veresége nem az elszántságot, (hogy energikusan dolgozzon a hibák kijavításán), hanem a demoralizációt és a depressziót növelte. Egyébként paradox módon a háború alatt a legtöbbet szenvedett karabahi örmények azok akik nagy optimizmussal tekintenek a jövőbe. Talán csak az orosz hadsereg közelsége miatt.

Ideális esetben az örményeknek modern high-tech hadsereget és szuper-militarizált államot kellett volna létrehozniuk, mint például Izrael. Valójában néhány szakértő ennek szükségességéről beszélt már közvetlenül az 1992–1994 közötti háború befejezése utánis. De ez az ideál nem csak az erőforrások hiánya és egy olyan szövetséges és védőernyője miatt nem volt számukra elérhető, mint az Egyesült Államok.Hanem ami a mai Örményországban nagyon is jelen van mindenekelőtt nincs szellemi potenciál és politikai akarat egy ilyen feladat végrehajtásához. Miután Örményország eltávolította a hatalomból az ugyan tökéletlen, idős és petyhüdt, de még mindig "vezetésre,kormányzásra képes" karabahi katonai elitet, az örmények középszerű új vezetést választottak, amelynek tehetetlensége parodisztikusan hasonlít a nevetséges Elchibey elnök idejére, amikor Azerbajdzsán a legsúlyosabb katonai vereségeket és területi veszteségeket szenvedte el.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
11 923
35 065
113

Az azerbajdzsáni pontos rakéta támadások egyik fontos tényezőjére fény derült​



A 44. napos, hegyi-karabahi háború idején, 2020 őszén az Azerbajdzsáni Fegyveres Erők drónjairól készült felvételek , egyértelműen megmutatták, hogy a pontos rakétacsapásokat nem ők, hanem valamilyen más típusú fegyver hajtotta végre. Most ezen fegyver kilétére fény derült

Megállapítást nyert, hogy az azerbajdzsáni hadsereg török MLRS-t használt, amely a Roketsan által gyártott legújabb, nagy pontosságú lézer-vezérelt TRLG-230 rakétákat használja. Sőt, a törökök az orosz KAMAZ-63501 használják az MLRS platformjaként.

Ezeket a rakétákat éppen az elhúzódó konfliktus fokozódása előtt (augusztus végén - szeptember elején) tesztelték, és azonnal bevetették a csatatéren. Ezekkel a rakétákkal hajtottak végre jól irányzott támadásokat az örmények állásai ellen . Más kérdés, hogy kinek a katonái irányították a folyamatot.

Ezen rakéták használatának sajátossága a következő. Kezdetben a rakéta műholdas kommunikáció segítségével repül. A cél felé közeledve átáll a Bayraktar TB2 drón lézeres vezetésére, amely cél megjelölőként működik. Ezt követően körülbelül 100% -os pontossággal a rakéta eléri a célt.

Így a törököknek sikerült kiküszöbölni az MLRS fő hátrányát - alacsony pontosságot. Most már nem kell többszörös rakéta indítással "kidolgozniuk a területet", és csak kis mennyiségű rakétát kell használniuk a kívánt eredmény eléréséhez.


Ez a fejlemény arra utal, hogy a török katonai-ipari komplexum elért egy bizonyos technológiai szintet.
Ide vele! Maróth úr! Beszerezni való! Rába alapra mehet a rakettya, hadd lángoljon a bozgor bozót, meg a rekettye!
 

tomcat1

Well-Known Member
2014. december 30.
2 491
3 000
113
Erdogan hamarosan "nukleáris szultán" lesz?

A török hatóságok tárgyalásokat folytatnak Pakisztánnal számos nukleáris technológia Ankarának történő átadásáról, beleértve azokat is, amelyek közvetlenül kapcsolódnak az atomfegyverek fejlesztéséhez. Írja a Zee News India indiai hírügynökség. Úgy tűnik, hogy Recep Tayyip Erdogan török elnök állítólag személyesen kérte a pakisztáni hadsereg főparancsnokát, hogy ossza meg az atomfegyverek technológiáját. A hü. állítása szerint Pakisztán beleegyezéssel válaszolt erre a kérésre.
Ugyanakkor korábban a média arról számolt be, hogy Törökország már kapott centrifugákat fegyverminőségű urán előállításához, amely szükséges az atomfegyverek létrehozásához
Emlékezzünk arra, hogy a törökországi 2016-os katonai puccs sikertelen kísérlete után az amerikaiak eltávolították a nukleáris robbanófejek nagy részét a török NATO katonai támaszpontról. Úgy tűnik azonban, hogy Erdogan új módot talált arra, hogy "nukleáris szultán" legyen.
Ez úgy kellene nekünk, mint üveges tótnak a hagyatt esés. Onnantól ne mondja nekem majd senki, hogy nekünk nem lehet olyan!
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Oroszország, Azerbajdzsán és Örményország küldöttei megegyeztek a vasúti kapcsolatok helyreállításáról márciustól, aminek részeként Oroszország és Örményország közvetlen vasúti járatokat indíthat Iránba (mondjuk örményeknek nincs saját vasútjuk, az orosz államvasút kezében van a szovjet időkből maradt állomány), ráadásul helyreáll Örmény- és Oroszország között 2008-ban megszakadt vasúti kapcsolat, közrezárva Grúziát.

Ezt elnézve a konfliktus vmi nagyon durva 4D-s sakk volt Putyin részéről...

 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 571
85 049
113
Oroszország, Azerbajdzsán és Örményország küldöttei megegyeztek a vasúti kapcsolatok helyreállításáról márciustól, aminek részeként Oroszország és Örményország közvetlen vasúti járatokat indíthat Iránba (mondjuk örményeknek nincs saját vasútjuk, az orosz államvasút kezében van a szovjet időkből maradt állomány), ráadásul helyreáll Örmény- és Oroszország között 2008-ban megszakadt vasúti kapcsolat, közrezárva Grúziát.

Ezt elnézve a konfliktus vmi nagyon durva 4D-s sakk volt Putyin részéről...


Amiben a 3 elnök megegyezett:
A hétfői megállapodás a vasúti összeköttetésről Orményországés Oroszország között, valamint Azerbajdzsán és Törökország között az áruforgalmi folyosó(útvonal)

IVT-_fD0wGQ.jpg
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
11 923
35 065
113
Viszont a török-brit-ukrán szövetség kavics a cipőjében. Majd beszáll Putyin a görög-francia tandembe. :D
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
21 719
72 078
113
Örményország az Emberi Jogok Európai Bíróságán (EJEB) keresetet nyújtott be, amelyben azzal vádolja Azerbajdzsánt, hogy a Hegyi-Karabahban folytatott tavaly őszi harci cselekmények során és azt követően szomszédja megsértette az emberi jogokat.
Forrás: https://kuruc.info/r/4/224039/
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 217
57 565
113
https://rusvesna.su/news/1613831411
"Majdan" Jerevánban.

Az örmény ellenzék mai gyűlése a legnagyobb a Karabahi háború befejezéséről szóló háromoldalú megállapodás aláírása óta.
A tüntetők száma megközelíti a 25 ezret. Az emberek jönnek és vonulnak.
Az örmény fővárosban melegszik a helyzet.





De mit akarnak,folytatni a háborút?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány