• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 992
53 878
113
A kínaiak mostantól a politikai ellenőrzést részesítik előnyben a gazdasági növekedés helyett. Hivatalosan is vége a kínai gazdasági csodának.



Ok.
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
999
8 951
93
"Az utóbbi években Kína megduplázta nukleáris arzenálját, így jelenleg több mint 500 robbanófejjel rendelkezik. Ha Peking a jelenlegi ütemben folytatja a beruházásokat, úgy 2035-re már 1500 töltettel rendelkezhet."
 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 179
20 128
113
Kína legnagyobb csipgyártója, az SMIC Sanghajban új gyártósorokat állított fel, hogy még idén megkezdje a Huawei HiSilicon egysége által tervezett 5 nanométeres félvezetők tömeggyártását névtelenségüket kérő források szerint. Bár az 5 nanométeres alkatrészek egy generációval elmaradnak a jelenlegi 3 nanométeres csúcstechnológiától, a lépés azt mutatja, hogy a kínai félvezetőipar az amerikai exportellenőrzések ellenére is fokozatosan fejlődik.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 041
113
Sichuan Police.
53503649634_9d9f913b72_o.jpg

53503341846_466a4eb44b_o.jpg
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 205
67 076
113
Konkrétan mondanak is ilyen arány számokat a videóban: még annyian sem akarnak katonának menni mint nyugaton. Állítólag több ezer éves kulturális gyökere van: nem tisztelik a katonákat, "lúzerség" katonának állni. Mindig a továbbtanulást, a hivatalnoki állást preferálták konfuciusz óta, aki szintén nem tartotta sokra a katonásdit. Kína soha nem is volt egy hódító állam: "soft power" befolyása volt a környező országokra. Kína háborúi szinte mindig belháborúk voltak, mikor legutoljára kifelé próbálkoztak akkor is lepattantak (Vietnámról).
Szóval még annyira sincs presztizse a haderejüknek mint nyugaton.

Ehhez jön még a komcsi pártállami maszlag és elnyomás: nem utazhatnak külföldre a katonák és a rokonaik sem. Naponta k. sok komcsi agymosodát kell hallgatni és még jobban le vannak tiltva az internetről mint az átlag kínai. A fizú sem túl jó: munkaerő hiány van már ott is az iparban, ami nem teszi vonzóvá a katonai béreket.
Tibet, Ujguria?
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 668
35 816
113
közel sem annyira mint a nyugatiak. Amúgy történelmileg Tibet is inkább lazábban kötődő vazallus államként kötődött Kínához - nem volt a Birodalom szerves része az 1950-es évekig.
Gyarmatosítás, nagy mértékű területszerzések nem voltak jellemzők Kínára a történelme folyamán. Enne nagy részt földrajzi okai voltak/vannak: eléggé körbe vannak kerítve hegyekkel, sivatagokkal és tengerekkel. Ma is ez az egyik stratégiai problémájuk: könnyű őket blokád alá vonni a környező szigetek és tengerek utalásával.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 020
26 550
113
Gyarmatosítás, nagy mértékű területszerzések nem voltak jellemzők Kínára a történelme folyamán.
A kínai nemzetállamok a hadakozó fedelemségek korában. Már ezen államok is jelentős nem kínai lakosságú területeket hódítottak meg.
WarringStates.jpg


A kínai gyarmatosítás rővid története (a kiindulópontban beszélték a kínai nyel ősét, mindenhol máshol nem kínaiak éltek):
China-Dynasties.gif

A világtörténelem legnagyobb sikeres kontinentális gyarmatosítását hajtották végre. Igaz az "ők" nem értelmezhető, mert olyan hogy kínaiak nem igazán léteztek soha. Sokféle kínai nyelvű nép, nemzet, népesség, vallási-kulturális közösség létezett az elmúlt évezredekben. Amit ma kínainak nevezünk az valamikor a mongol uralom alatt kezdett formálódni.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 265
13 647
113
mert olyan hogy kínaiak nem igazán léteztek soha. Sokféle kínai nyelvű nép, nemzet, népesség, vallási-kulturális közösség létezett az elmúlt évezredekben.
Ha a beszélt nyelvet vesszük alapul, akkor igen. Csakhogy a beszélt nyelven kívül, vannak egyébb tényezők is, melyek alapján egy nép önmagát meghatározhatja. Pl közös történelem svájciak esetében, vallás írek esetében. A kínaiak egységességének az alapját az írás és a konfucianizmus adták. Beszélt nyelvet tekintve, ma se nagyon lehet őket egységesnek nevezni. Talán ez elmul évtizedekben beindul technológiai fejlődés miatt, a standard kínai végül domináns nyelvvé fog válni (TV, rádió, internet stb.). De ha kíváncsiságból rákerestek régebbi kínai hiradásokra, mind felirazotva voltak és nem a siketek miatt, hanem azért, hogy az országban mindenki megértse.
És itt nyitnék egy zárójelet. Ugyebár a birodalmi Kína gyakorlatilag egyidős a birodalmi Rómával. Sokkal több hasonlóságot lehet felfedezni közöttük, mint külömbséget. A maguk földrajzi környezetükben hegemónok voltak. Egyedüli katonai, gazdasági, kulturális nagyhatalmak volak a barbábok tengerében. Nem voltak kihívóik semmilyen értelemben.
Kína a történelem folyamán fennmaradt. Róma nem.
Mi a magyarázat?
Lássam, ki mire gondol?
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 020
26 550
113
A kínaiak egységességének az alapját az írás és a konfucianizmus adták.
A latin nyelv éppúgy nem teremtett egységet ahogy a kínai írás se. A konfucianizmus pedig egyáltalán volt folyamatosan uralkodó világnézet. Például a buddhizmus egy időben teljesen kiszorította. Igazából csak a tang-kori sovinizmus miatt támasztották fel mesterségesen (mi "kínaiak" vs. buddhisták)
És itt nyitnék egy zárójelet. Ugyebár a birodalmi Kína gyakorlatilag egyidős a birodalmi Rómával.
Kína a történelem folyamán fennmaradt. Róma nem.
Nem. A Han birodalom éppúgy összeomlott, mint a római. Ami utána jött az legalább olyan zűrzavaros volt, mint a kontinentális Európa történelme. A birodalmi (Kínában dinasztikus) kontinuitás ideológiáját utoljára Hitler képviselte Európában. Itt is megkonstruálható lenne, hogy az Európai Únió a Karoling és Római Birodalommal azonos állam és éppolyan képtelenség lenne. De az ideológiai konstrukciója a három birodalomnak nálunk is létezik, éppolyan alaptalanul. Ebből származik a kontinuitáselmélet az idegen görög-római civilizációval például.
Sokkal több hasonlóságot lehet felfedezni közöttük, mint külömbséget. A maguk földrajzi környezetükben hegemónok voltak. Egyedüli katonai, gazdasági, kulturális nagyhatalmak volak a barbábok tengerében.
Róma és a Han birodalom egyes szomszédait nehézkes lenne barbárnak nevezni.
Nem voltak kihívóik semmilyen értelemben.
A perzsák elég sikeresek voltak, ahogy a nomád szomszédok is.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 265
13 647
113
Nem. A Han birodalom éppúgy összeomlott, mint a római. Ami utána jött az legalább olyan zűrzavaros volt, mint a kontinentális Európa történelme. A birodalmi (Kínában dinasztikus) kontinuitás ideológiáját utoljára Hitler képviselte Európában. Itt is megkonstruálható lenne, hogy az Európai Únió a Karoling és Római Birodalommal azonos állam és éppolyan képtelenség lenne. De az ideológiai konstrukciója a három birodalomnak nálunk is létezik, éppolyan alaptalanul. Ebből származik a kontinuitáselmélet az idegen görög-római civilizációval például.
Ez így eléggé eröltetett. Persze, hogy európában is megkísérelhető lenne valamilyen kontinuitást kieröltetni és belemagyarázni. De a Német-Római birodalom sem hiteles számomra, mint Róma örököse (de na, legyen). A többi meg már inkább megmosolyogtató.
A Han bukása inkább a dinasztia bukásával volt egyenlő. Ok, hogy bukott a birodalom is és lett három királyság regényes egymásnakfeszülése, de a birodalmi eszme mai napig megmaradt, még akkor is amikor valaki épp elfoglalta őket. Én itt látok kontinuitást, Róma esetében nem.

A latin nyelv éppúgy nem teremtett egységet ahogy a kínai írás se. A konfucianizmus pedig egyáltalán volt folyamatosan uralkodó világnézet. Például a buddhizmus egy időben teljesen kiszorította. Igazából csak a tang-kori sovinizmus miatt támasztották fel mesterségesen (mi "kínaiak" vs. buddhisták)
Akkor mi teremtett egységet? Mi volt az a láthatatlan erő, ami a birodalom területén lévő érdekcsoportokat/erős embereket összekötötte? Még akkor is ha teljesen más dialektust beszéltek? Továbbá, mi volt az a másik erő, ami integrálni tudta a helyi elitek ambíciós fiataljait, még akkor is ha más dialektust beszéltek? Nem feltétlenül magára a valásra utalok, mint inkább a hivatalnoki vizsgáztatásra.
Róma és a Han birodalom egyes szomszédait nehézkes lenne barbárnak nevezni.
A perzsák elég sikeresek voltak, ahogy a nomád szomszédok is.
Ott és akkor mindenki barbár és behódoló volt velük szemben. Csak akkor tudtak győzni, mikor a bírodalom belső problémák miat meggyendült.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 495
5 034
113
Akkor mi teremtett egységet? Mi volt az a láthatatlan erő, ami a birodalom területén lévő érdekcsoportokat/erős embereket összekötötte? Még akkor is ha teljesen más dialektust beszéltek?
A földrajz. Kína egy nagy síkság. Egy összefüggő sík vidéket sokkal könnyebb meghódítani. Európa sokkal széttagoltabb földrajzilag. Ha megnézed, az európán belüli sík vidékek jelentős részén is csak egy ország volt/ van. Lásd pl. a magyar alföld. Vagy az orosz birodalom.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 265
13 647
113
A földrajz. Kína egy nagy síkság. Egy összefüggő sík vidéket sokkal könnyebb meghódítani. Európa sokkal széttagoltabb földrajzilag. Ha megnézed, az európán belüli sík vidékek jelentős részén is csak egy ország volt/ van. Lásd pl. a magyar alföld. Vagy az orosz birodalom.
Nézem és próbálom megtalálni a hasonlóságokat és a külömbségeket. El is hiszem, amit mondasz, meg nem is.
Igen. Lehet, hogy van benne valami. De Kína esetében is a homogén síkság a part menti területekre jellemző és az sem teljesen egybefüggő. Sőt az egybefüggő síkság inkább jellemző Európa északi felére Atlanti óceántól az Uralig.
Ne is tudom, mit mondjak... ???

china_physical_map.gif

dsc6304-1920.jpg
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 495
5 034
113
Nézem és próbálom megtalálni a hasonlóságokat és a külömbségeket. El is hiszem, amit mondasz, meg nem is.
Igen. Lehet, hogy van benne valami. De Kína esetében is a homogén síkság a part menti területekre jellemző és az sem teljesen egybefüggő. Sőt az egybefüggő síkság inkább jellemző Európa északi felére Atlanti óceántól az Uralig.
Ne is tudom, mit mondjak... ???

china_physical_map.gif

dsc6304-1920.jpg
Szerintem az sem mindegy, hogy a síkságon milyenek az adottságok. Egy füves sztyeppe vagy egy mezőgazdasági terület sokkal inkább járható egy hadseregnek, mint egy északi erdő, ahol alig vannak utak, és egy hadsereget nehéz élelmezni.

És persze az is számít, hogy milyen a helyi lakosság. A rómaiak sem azért hagyták békén germániát, mert nem volt kedvük elfoglalni. :)

A termékeny sikságok nagy lakosságot és nagy hadsereget tudnak eltartani. A nagy hadseregek pedig biztonsági okból elfoglalják a környező hegyvidékeket.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 265
13 647
113
Szerintem az sem mindegy, hogy a síkságon milyenek az adottságok. Egy füves sztyeppe vagy egy mezőgazdasági terület sokkal inkább járható egy hadseregnek, mint egy északi erdő, ahol alig vannak utak, és egy hadsereget nehéz élelmezni.

És persze az is számít, hogy milyen a helyi lakosság. A rómaiak sem azért hagyták békén germániát, mert nem volt kedvük elfoglalni. :)

A termékeny sikságok nagy lakosságot és nagy hadsereget tudnak eltartani. A nagy hadseregek pedig biztonsági okból elfoglalják a környező hegyvidékeket.
Vagy déli dzsungelek, vagy a Himalája lejtői. És a nem volt kedvük elfoglalni érvényes lehet a mai Mongólia meg Mandzsuria területeire is. Sőt a párhuzamot tovább lehet folytatni azokkal az eseményekkel, mikor barbár népek őket foglalták el.
???
És?
Ők vannak. Róma nincs.
Értem, hogy a beszélt nyelvnek meglehet, hogy köze sincs a 2000 évvel ezelőttihez. Sőt a mai nyelv sem egységes.
De akkor is. Kínának fennmaradt az államisága. Rómának nem.
Csak a földrajzi adottságok miatt??
Lehetséges, de annyira nem vagyok ebben meggyőződve.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 313
54 771
113
Ők vannak. Róma nincs.

Pont annyi közük van az akkori kínához a mai kínaiaknak, mint a mai Európaiaknak a Rómaiakhoz.
Kína államisága számtalanszor összeomlott, és meg is szűnt. Ma például egy maoista állam van, miközben Tajvanon van az előző állam jogutódja. És az előtt is más állam volt ott stb...
A római birodalom a mai napig komoly hatással van Európára. Elég csak a római jogra, az orvoslás nyelvére (latin), a vallására (kereszténység) vagy bármi másra gondolni. Róma civilizációs értelemben nem szűnt meg! Ugyan úgy tovább él ;)
A Kelet-Római birodalom is például a római birodalom. Középkorban is állt. Utána elköltözött a mai Oroszország területére. Moszkva lett az új Bizánc.
A nyugat-római birodalom a frank biroldalomban, később a német-római császárságban éledt újra. Ma úgy hívják Európai unió. Kicsit hitvány utód, de ez van. Római (kontinentális) jog érvényes benne, keresztény kultúrán alapszik (akár mennyire is fáj a vakolóknak) és bizony még mindig a tudomány nyelve (részben) a latin.
Ez egy 1930-as kínai térkép:
iu

Tényleg, nagyon egységes....
Videón a történelmük: