• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 459
14 373
113
ebben igazad van, de ezentúl nem kell találni informátort főleg nem pénzért, és ha nem egy emberről van szó akkor az ugy X*1 informátor X*Y pénzért

Népcsoportokat is írtottak ki a legkülönfélébb módszerekkel, kövekkel, botokkal, machetekkel, gázkamarákkal stb.
Én azt mondom, hogy semmi új a nap alatt.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 944
13 580
113
Volt olyan ügyfelem, aki csúcsforgalomban 7-es buszon 2 millió ft-al a zsebében érkezett meg az ügyvédhez. Még poénkodtunk is asszonnyal, hogy csak lesz annyi esze, hogy BKV-val zsebben borítékban nem hozza el. Nos, nylon zacskóban hozta. :p

Én egyszer régen egy ház árának nagy részét, több mint 20 millát vittem így. A másik fél ragaszkodott a készpénzhez. Szándékosan kínai piacos, leharcolt ruhában mentem és erős, de viseltes műanyag szövet zacsiban volt a lóvé. Úgy néztem ki, mint aki epekedve várja a következő havi minimálbéres fizetését és éppen viszi haza a csirke farhátat fő fogásnak. Senkinek ezébe nem jutott volna, hogy mi van nálam.
Ha azt a fizetést átutalással, kártyalehúzással, vagy okostelefonos QR kóddal kellett volna lebonyolítani, tutira ugrott volna az üzlet.
A bankban már kissé furcsán festettem abban a szerelésben a privát pénztárba beszambázva. Ráadásul akkor ott dolgoztam. De nehogy azt hidd, hogy a pénztárosnak ez valami különös látvány volt. Minden hónapban előfordult valaki 10 milla feletti befizetéssel hajléktalannak öltözve. Munkás cuccban pedig rendszeresen hordták be a szakik a milliókat (nem feltétlenül a saját számlájukra befizetve). Az Államkicstárban teljesen megszokott volt az éhező kinézetű nyugdíjas, világháború előtti moly ette kabátkájában, akiknek a számláján akár 100 milliós összeg is pihent és több millió, vagy tízmillió készpénzzel járkáltak és BKV-val közlekedtek.

A készpénz két-három generáción belül biztosan nem fog kimenni a divatból.
Mindig lesz egy csomó minden, amit csak készpénzzel lehet kifizetni:
- Valamelyik félnek nem érdeke, hogy látható legyen a pénzmozgás, mert például számla/nyugta nélkül megy az ügylet.
- Túl sok a tranzakciós költség.
- Túl macerás a kütyü az átutaláshoz. Nem mindenki született okosfonnal és számítógéppel a bölcsőjében és sokan életük végéig idegenkednek az ilyen huncutságoktól.
- Fajlagosan túl drága az eszköz. Mari néni a piacon a 10 tojásos eladásaiért nem fog kártya olvasóba, vagy okos telefonba beruházni
- Valamelyik fél nem bízik meg az elektronikus kütyüben, vagy magában a rendszerben/bankban (Mert ami elromolhat az időnként el is romlik. A készpénz átadásban legfeljebb a rossz számolás, vagy a hamis pénz van benne hibalehetőségként)
- Egyik fél sem bízik meg a másikban (vagy a másik bankjában). Az eladó nem adja a termékét, amíg nem látja a pénzt, a vevő pedig nem hajlandó előre utalni, amíg nem látja az árut.
- Vannak akik nem szeretik minden szempontból rábízni magukat elektronikus jelekre, hanem a kézzel fogható vásárló értéket részesítik előnyben. A készpénz akkor is használható, ha áramszünet van, lerohadt a szerver, nincs adatkapcsolat, lemerült az aksi, elromlott az okosfon, megbolondult az alkalmazás, vírusos a program, vagy épen korlátozzák a pénzforgalmat. A készpénzt illetéktelennek nehezebb elvinni egy jól zárható helyről (különösen ha nem tudják, hogy ott van), mint az elektronikus jeleket megváltoztatni, a bankszámlát letakarítani.
- Vannak akik nem szeretik, ha a bankszámlájukhoz hozzáférést biztosító adatokat más is elérheti az adatkapcsolaton keresztül, vagy a végponton. Tokéletesen biztos rendszer nem létezik.

Lehet, hogy mindezeket a fenntartásokat néhány generáció alatt ki lehet nevelni az emberekből, de ma a társadalom túl nagy része ragaszkodna a készpénzhez. Belátható időn belül semmi nem fogja kiszorítani a készpénzt. Legfeljebb a készpénz helyettesítők terén nem a bankkártya lesz az egyeduralkodó (mint ahogy a csekk és a váltó is kiment a divatból), hanem az okostelefon, a bőr alá ültetett csip, az ujjlenyomat, a retinaolvasó, vagy bármi más.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and antigonosz

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 459
14 373
113
Lehet, hogy mindezeket a fenntartásokat néhány generáció alatt ki lehet nevelni az emberekből, de ma a társadalom túl nagy része ragaszkodna a készpénzhez. Belátható időn belül semmi nem fogja kiszorítani a készpénzt. Legfeljebb a készpénz helyettesítők terén nem a bankkártya lesz az egyeduralkodó (mint ahogy a csekk és a váltó is kiment a divatból), hanem az okostelefon, a bőr alá ültetett csip, az ujjlenyomat, a retinaolvasó, vagy bármi más.

Ezelőtt pár kommentel belinkeltem vagy 3 cikket azzal, hogy hány európai ország tervezi a készpénz kivonását (svédek talán 2030).
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 533
12 010
113
...A bankban már kissé furcsán festettem abban a szerelésben a privát pénztárba beszambázva. Ráadásul akkor ott dolgoztam. De nehogy azt hidd, hogy a pénztárosnak ez valami különös látvány volt. Minden hónapban előfordult valaki 10 milla feletti befizetéssel hajléktalannak öltözve. Munkás cuccban pedig rendszeresen hordták be a szakik a milliókat (nem feltétlenül a saját számlájukra befizetve). Az Államkicstárban teljesen megszokott volt az éhező kinézetű nyugdíjas, világháború előtti moly ette kabátkájában, akiknek a számláján akár 100 milliós összeg is pihent és több millió, vagy tízmillió készpénzzel járkáltak és BKV-val közlekedtek...

Naponta járok az egyik vidéki MÁK-ba; amikor benyögi a büdös, koszos bácsika, hogy csak X millió a kamat? Ez a pénz már semmit sem ér...akkor azért keresem az oxigénmaszkomat:eek:

Mennél nagyobb a lélekszám egy birodalomban/rendszerben, annál nagyobb a rendszer tehetetlensége. A Szu-ban sem tudták kiirtani pl. a vallásosságot, pedig pártigény az volt rá.
A készpénz eltüntetésével is ez lesz; generációknak/gondolkodásmódoknak kell teljesen kihalni ahhoz, hogy ne érezzük a fizikai "fájdalmat" fizetéskor, csak könnyen okézható számokként tekintsünk a jövedelmünkre, vagyonunkra. Pedig mily kedves gondolat is lehet ez az éppen pénzünkre sóvárgóknak!?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 614
70 432
113
Telefon unlockhoz pinkód vagy ujjlenyomat kell. Az app megint kér jelszót. Sőt az én bankom minden vásárlásnál küld még egy megerősítő 15 perces jelszót is.
De attól még nem lesz telefonom. Ha jól értem akkor 15 percet kéne minimum várnom hogy végre fizethessek? Mire odaérek 100km-ről a mai mobilok kb le is merülnek.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Készpénzhez:

Anno volt egy urban legend, hogy Euro-ból azért van 500-as címlet, hogy a drogbárók azt használják az ügyleteikhez, mivel kisebb táska kell neki, mint a dollárnak amiből a legnagyobb a 100-as.

Valószínűleg nem igaz, de elég logikusnak tűnik...
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 093
59 275
113
Bizony nem poénból van 500-as címlet az Euróból. Ferde szemmel is nézett rám egyszer egy kínai a miatt, hogy a forinthoz egy nejlonzacskóval kellet jönnie, míg az Euró elfért volna a zsebében. Ő is házat akart venni :)
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 459
14 373
113
T

Törölt tag 008

Guest
Szingapúr pöpec rország. Leszarnak mindenkit, ott még angol állampolgárt is simán felakasztottak kábítószerbirtoklásért.
Rend és fegyelem is van.
Múltkoriban pont olvastam Szingapúriak tweetjeit. Ők írták, hogy igaz, hogy beáldozták a sajtószabadságot és részlegesen a demokráciát, de ha reggel elküldöd a gyereked iskolába biztos lehetsz benne, hogy este éppségben hazamegy.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and gacsat

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 459
14 373
113
Rend és fegyelem is van.
Múltkoriban pont olvastam Szingapúriak tweetjeit. Ők írták, hogy igaz, hogy beáldozták a sajtószabadságot és részlegesen a demokráciát, de ha reggel elküldöd a gyereked iskolába biztos lehetsz benne, hogy este éppségben hazamegy.

Mondjuk nem ettől lettek gozdagok, hogy nincs akkora politikai szabadság :D