• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 651
113
Pont, mint az IMF. Ezt a "sikermodellt" is lemásolták a kínaiak ...



Szerintem pl. az angolokra gondolhatott a "költő" ... Illetve még pontosabban az ARM -ra ...
Ha rám célzol, hát nem. Én az ASML-re gondoltam. Megjegyzem én sem hallottam róluk kb 5-6 évvel ezelőttig, amikor egy Hi-Fi adásvétel során összefutottam egy alkalmazottjukkal. Elég komoly kis cucca volt, egy kávé mellett beszélgetni kezdtünk. Mondta hogy mérnökként dolgozik az ASML-nél, és persze nem volt neki meglepő hogy életemben nem hallottam a cégről. Erre kifejtette hogy a mikrochipek gyártásához szükséges technológiákat fejlesztik és licenszelik többek közt a TSMC-nek is (róluk persze hallottam már) Ő kb úgy vázolta ezt, hogy leginkábbb egy fotózási eljárásra hasonlít a dolog. Természetesen arról, hogy Ő pontosan mit csinál egy szót sem szólt és nem is kérdeztem.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson and dkes

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Ha rám célzol, hát nem. Én az ASML-re gondoltam. Megjegyzem én sem hallottam róluk kb 5-6 évvel ezelőttig, amikor egy Hi-Fi adásvétel során összefutottam egy alkalmazottjukkal. Elég komoly kis cucca volt, egy kávé mellett beszélgetni kezdtünk. Mondta hogy mérnökként dolgozik az ASML-nél, és persze nem volt neki meglepő hogy életemben nem hallottam a cégről. Erre kifejtette hogy a mikrochipek gyártásához szükséges technológiákat fejlesztik és licenszelik többek közt a TSMC-nek is (róluk persze hallottam már) Ő kb úgy vázolta ezt, hogy leginkábbb egy fotózási eljárásra hasonlít a dolog. Természetesen arról, hogy Ő pontosan mit csinál egy szót sem szólt és nem is kérdeztem.
Ha megnézed azt videot amit @Horizon betett, ott konkrétan be is mutatják egy vázlaton a gyártást, a levilágítást.

A gyártás az úgy zajlik, hogy bevonás, levilágítás, a lakk ablakainak maratása, szennyezés, majd lakk eltávolítása, újabb bevonás, egy újabb klisén levilágítás, újabb maratás, most pld fém gőzölés, újabb lakk eltávolítás, és ez így megy akár 40-50-60 alkalommal is. Minden lépés után újra pontosan pozícionált klisé rá illesztés van. 5nm esetén legalább 1nm pontosság kell a klisének, 20nm esetén 3-4nm is elegendő. A műveletek végére készen áll egy szilícium vagy GaAz lap a kész chipekkel. Ez kell aztán felvágni és rögtön utána tokozni. A tolozás lehet katonai ami fém vagy kerámia tok, ezek lesznek a legdrágábbak a sorozatból és a legszélesebb hőmérsékleti értékeknél is használhatóak. A legtöbb chip viszont műanyag tokozást kap.
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 651
113
Ha megnézed azt videot amit @Horizon betett, ott konkrétan be is mutatják egy vázlaton a gyártást, a levilágítást.

A gyártás az úgy zajlik, hogy bevonás, levilágítás, a lakk ablakainak maratása, szennyezés, majd lakk eltávolítása, újabb bevonás, egy újabb klisén levilágítás, újabb maratás, most pld fém gőzölés, újabb lakk eltávolítás, és ez így megy akár 40-50-60 alkalommal is. Minden lépés után újra pontosan pozícionált klisé rá illesztés van. 5nm esetén legalább 1nm pontosság kell a klisének, 20nm esetén 3-4nm is elegendő. A műveletek végére készen áll egy szilícium vagy GaAz lap a kész chipekkel. Ez kell aztán felvágni és rögtön utána tokozni. A tolozás lehet katonai ami fém vagy kerámia tok, ezek lesznek a legdrágábbak a sorozatból és a legszélesebb hőmérsékleti értékeknél is használhatóak. A legtöbb chip viszont műanyag tokozást kap.
Mint már említettem épp az a levilágítási eljárás az amiben a hollandok jók és amit Ők licenszenlnek szinte minden nagy chipgyártónak. Az általad említett tokozásbeli különbségekre jó példa a 80-as évek elején gyártott eredeti Philips TDA-1541 kerámiatokozású aranyozott csatlakozókkal rendelkező DAC (Digitál-analóg konverter Chip) , ami kb szent grál a hifisták körében.
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 651
113
Mint már említettem épp az a levilágítási eljárás az amiben a hollandok jók és amit Ők licenszenlnek szinte minden nagy chipgyártónak. Az általad említett tokozásbeli különbségekre jó példa a 80-as évek elején gyártott eredeti Philips TDA-1541 kerámiatokozású aranyozott csatlakozókkal rendelkező DAC (Digitál-analóg konverter Chip) , ami kb szent grál a hifisták körében.
Ha esetleg nem lenne meg a kép :)
Philips-TDA1541-prototype-001.jpg
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Mint már említettem épp az a levilágítási eljárás az amiben a hollandok jók és amit Ők licenszenlnek szinte minden nagy chipgyártónak. Az általad említett tokozásbeli különbségekre jó példa a 80-as évek elején gyártott eredeti Philips TDA-1541 kerámiatokozású aranyozott csatlakozókkal rendelkező DAC (Digitál-analóg konverter Chip) , ami kb szent grál a hifisták körében.
Ha esetleg nem lenne meg a kép :)
Philips-TDA1541-prototype-001.jpg
:)
Nekem nem igazán tudsz újat mondani elektronika témában. Deee... ugye ez a topic ugye nem erről szól, csak mások tisztábban látása miatt (akik nem értik esetleg mi a problémás kínának a chipgyártás felfuttatásában) kicsit rávilágítottam a problémákra, mik azok amik átléphetetlen akadályt jelentenek a számukra. A korábbi magyar gyártású video (amit @anonim999 tett be) milyen iszonyatosan súlyos és erős világgazdasági érdekek vannak a háttérben, amik mutatják, hogy Tajvannak különállóan működnie KELL, vagy azonnal kitör egy gazdasági világválság. Ezt én is leírtam többször, nem hitte el nekem senki, megkérdőjelezték, most stratégiai elemzés tőlem függetlenül is megerősítette hogy úgy van, igazat beszéltem, bármennyire is hihetetlen volt ez másoknak.

Egyébként valóban dolgoztam az elektronika több területén, profi szintű beosztásban, minden igaz amit mondok. Dolgoztam mobiltelefongyártó multinak is magyar részlegénél, ketten egy szerbiai magyar sráccal húztuk ki a kátyúból a magyar üzemet. Fel is mondtam mert demagóg és hülye volt a magyar részlegvezetés. Mire ők jöttek volna az ajánlatukkal én már közben beadtam a felmondásom. :D A magyar részlegvezetőt úgy megszorongattam hogy engem nagyívben kikerült a bejárásokon. Tudta ő is hogy pótolhatatlan vagyok nekik, azt csináltam amit akartam, szólni sem mert hozzám. Mindenki más meg egyenesen rettegett tőle. :) A tudás hatalom.:)

Tehát alapos oka volt hogy segítettem beljebb mélyebbre látni másoknak a témában, nem hobbiból írtam eddig dolgokat. Amúgy részemről nincs harag, néha egy kicsit beolvasok egy kicsit ha felbosszantanak. Hétköznapi történet. :D De ilyenekért nem indítok világháborút a részemről, ha elmúlt később visszatérek a normál beszélgetéshez. Szokd meg.

Amúgy a processzorok ára azonos terméknél akár ezerszeres különbséget is mutathat. Ez azért van, mert a drágát azt agyon tesztelték, pld. egy vadászgépbe megy, és garantáltan megbízható és működőképes -40 - +125C° tartományban is !!! Persze kerámia tokos katonai minőség. Egy kommerszet SOHA nem tesztelnek ennyire le.
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
:)
Nekem nem igazán tudsz újat mondani elektronika témában. Deee... ugye ez a topic ugye nem erről szól, csak mások tisztábban látása miatt (akik nem értik esetleg mi a problémás kínának a chipgyártás felfuttatásában) kicsit rávilágítottam a problémákra, mik azok amik átléphetetlen akadályt jelentenek a számukra. A korábbi magyar gyártású video (amit @anonim999 tett be) milyen iszonyatosan súlyos és erős világgazdasági érdekek vannak a háttérben, amik mutatják, hogy Tajvannak különállóan működnie KELL, vagy azonnal kitör egy gazdasági világválság. Ezt én is leírtam többször, nem hitte el nekem senki, megkérdőjelezték, most stratégiai elemzés tőlem függetlenül is megerősítette hogy úgy van, igazat beszéltem, bármennyire is hihetetlen volt ez másoknak.

Egyébként valóban dolgoztam az elektronika több területén, profi szintű beosztásban, minden igaz amit mondok. Dolgoztam mobiltelefongyártó multinak is magyar részlegénél, ketten egy szerbiai magyar sráccal húztuk ki a kátyúból a magyar üzemet. Fel is mondtam mert demagóg és hülye volt a magyar részlegvezetés. Mire ők jöttek volna az ajánlatukkal én már közben beadtam a felmondásom. :D A magyar részlegvezetőt úgy megszorongattam hogy engem nagyívben kikerült a bejárásokon. Tudta ő is hogy pótolhatatlan vagyok nekik, azt csináltam amit akartam, szólni sem mert hozzám. Mindenki más meg egyenesen rettegett tőle. :) A tudás hatalom.:)

Tehát alapos oka volt hogy segítettem beljebb mélyebbre látni másoknak a témában, nem hobbiból írtam eddig dolgokat. Amúgy részemről nincs harag, néha egy kicsit beolvasok egy kicsit ha felbosszantanak. Hétköznapi történet. :D De ilyenekért nem indítok világháborút a részemről, ha elmúlt később visszatérek a normál beszélgetéshez. Szokd meg.

Amúgy a processzorok ára azonos terméknél akár ezerszeres különbséget is mutathat. Ez azért van, mert a drágát azt agyon tesztelték, pld. egy vadászgépbe megy, és garantáltan megbízható és működőképes -40 - +125C° tartományban is !!! Persze kerámia tokos katonai minőség. Egy kommerszet SOHA nem tesztelnek ennyire le.
Hol az a videó?
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 651
113
:)
Nekem nem igazán tudsz újat mondani elektronika témában. Deee... ugye ez a topic ugye nem erről szól, csak mások tisztábban látása miatt (akik nem értik esetleg mi a problémás kínának a chipgyártás felfuttatásában) kicsit rávilágítottam a problémákra, mik azok amik átléphetetlen akadályt jelentenek a számukra. A korábbi magyar gyártású video (amit @anonim999 tett be) milyen iszonyatosan súlyos és erős világgazdasági érdekek vannak a háttérben, amik mutatják, hogy Tajvannak különállóan működnie KELL, vagy azonnal kitör egy gazdasági világválság. Ezt én is leírtam többször, nem hitte el nekem senki, megkérdőjelezték, most stratégiai elemzés tőlem függetlenül is megerősítette hogy úgy van, igazat beszéltem, bármennyire is hihetetlen volt ez másoknak.

Egyébként valóban dolgoztam az elektronika több területén, profi szintű beosztásban, minden igaz amit mondok. Dolgoztam mobiltelefongyártó multinak is magyar részlegénél, ketten egy szerbiai magyar sráccal húztuk ki a kátyúból a magyar üzemet. Fel is mondtam mert demagóg és hülye volt a magyar részlegvezetés. Mire ők jöttek volna az ajánlatukkal én már közben beadtam a felmondásom. :D A magyar részlegvezetőt úgy megszorongattam hogy engem nagyívben kikerült a bejárásokon. Tudta ő is hogy pótolhatatlan vagyok nekik, azt csináltam amit akartam, szólni sem mert hozzám. Mindenki más meg egyenesen rettegett tőle. :) A tudás hatalom.:)

Tehát alapos oka volt hogy segítettem beljebb mélyebbre látni másoknak a témában, nem hobbiból írtam eddig dolgokat. Amúgy részemről nincs harag, néha egy kicsit beolvasok egy kicsit ha felbosszantanak. Hétköznapi történet. :D De ilyenekért nem indítok világháborút a részemről, ha elmúlt később visszatérek a normál beszélgetéshez. Szokd meg.

Amúgy a processzorok ára azonos terméknél akár ezerszeres különbséget is mutathat. Ez azért van, mert a drágát azt agyon tesztelték, pld. egy vadászgépbe megy, és garantáltan megbízható és működőképes -40 - +125C° tartományban is !!! Persze kerámia tokos katonai minőség. Egy kommerszet SOHA nem tesztelnek ennyire le.
Azért nekem úgy tűnik, hogy az ASML kapcsán sikerült újat mondani szagértő Úr... De ne is fárassza magát ilyen hosszú irományokkal öregúr mert úgysem olvasom végig és szerintem a többiek közül is csak azok akik röhögni akarnak...
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Azért nekem úgy tűnik, hogy az ASML kapcsán sikerült újat mondani szagértő Úr... De ne is fárassza magát ilyen hosszú irományokkal öregúr mert úgysem olvasom végig és szerintem a többiek közül is csak azok akik röhögni akarnak...
Óóó de el vagy dőlve magadtól. Hoztál egy hihetetlen történetet, amit egy ismeretlen vakegér mesélt aki egy kokszos is lehetett, beadta neked a nagymenő dumáját hogy eladja neked a lopott szajréját mert már kezdte égetni a kezét, te meg benyaltad az egészet szó nélkül tátott szájjal. Belőled ezek szerint bárki képes balekot csinálni. Nekünk meg el kéne azt hinnünk, amivel egy vadidegen ismeretlen megetetett, és még senki nem is hallott a történetről. Röhelyes vagy, nem érzed ? :p:D:D

"Anyagot" is adott neked ! Te mivel "lövöd" magadat ? Itt van rajtam kívül sok ember akit érdekelne, mert látják hogy hatásos "anyag". :p
 
  • Vicces
Reactions: duckdodgers™

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 651
113
Óóó de el vagy dőlve magadtól. Hoztál egy hihetetlen történetet, amit egy ismeretlen vakegér mesélt aki egy kokszos is lehetett, beadta neked a nagymenő dumáját hogy eladja neked a lopott szajréját mert már kezdte égetni a kezét, te meg benyaltad az egészet szó nélkül tátott szájjal. Belőled ezek szerint bárki képes balekot csinálni. Nekünk meg el kéne azt hinnünk, amivel egy vadidegen ismeretlen megetetett, és még senki nem is hallott a történetről. Röhelyes vagy, nem érzed ? :p:D:D

"Anyagot" is adott neked ! Te mivel "lövöd" magadat ? Itt van rajtam kívül sok ember akit érdekelne, mert látják hogy hatásos "anyag". :p
nem vagyok eldőlve magamtól papa! Nem én adom itt elő a nagy elektronikai szakértőt, mindössze egy apróságra hívtam fel a figyelmet... És nyugodtan személyeskedjen csak, mert LESZAROM a véleményét. Amit elmondtam, abban semmi különleges dolog nincs, viszont a maga történetei bizony igencsak hemzsegnek az önfényezéstől fater. Én csak egy utolsó kis melós vagyok, ezt sosem tagadtam, viszont nem szokásom hazudozni ;)
 
  • Tetszik
  • Imádom
Reactions: jani22 and Pogány

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Mégegyszer a kínai modern chipgyártásról és ebben Kína szorult helyzetéről A VALÓSÁG !
--------------------------------------------

Miután a kereslet a szakértők szerint a jövőben tovább növekszik, köszönhetően az élet egyre több területét átszövő digitalizációnak, a legnagyobb kínai gyártó ambiciózus terveket jelentett be csütörtökön. A Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) új gyárat épít Sencsenben, amelyet közel 2,5 milliárdos befektetéssel valósítanának meg. Sencsen egyébként Kínában hatalmas technológiai központként ismert, és olyan óriások központja található itt, mint a Tencent és a Huawei. Vélhetőleg ennek is betudható, hogy a gyár beruházásának a költségeibe a dél-kínai nagyváros is beszáll.

Annak ellenére egyébként, hogy a köztudatban a chipek is azon elektronikai eszközök közé számítanak, amelyekkel Kína látja el a világot, a gyakorlatban nettó importőrnek számít az ország.

Így a most bejelentett terv, hasonlóan az uniós törekvésekhez, azt szolgálják, hogy Kína is úgymond önellátó legyen félvezetőkből.

Az új sencseni üzemban ugyanis a vállalat az úgynevezett 28 nanométeres és afeletti chipek gyártását tervezi. Az ilyen chipek meglehetősen régi technológiának számítanak, a szektor két legnagyobb vállalata, a TSMC és a Samsung ugyanis 5 nanométeres félvezetőket gyárt, amelyek a legmodernebb chipek, amelyeket az okostelefonokban használnak.

A napvilágot látott hírek szerint egyébként a világ harmadik legnagyobb chipgyártójának számító SMIC az égető hiányra reagál most elsősorban.

Ugyanakkor számos termékbe, legyen szó egyszerűbb autóalkatrészekről vagy szórakoztató elektronikai cikkről, amelyek nem a legmodernebb csúcstechnológiát képviselik, a régebbi típusú chipekkel is ki lehet elégíteni a keresletet. Így akár már rövid távon meg lehet oldani az égető alkatrészhiányt.

------------------------------------------------------
Megj.: Tehát kína olyan szorult helyzetben van ma chipgyártás tekintetében, hogy egy régi elavult technológiára is horribilis új gyárat épít, hogy a kitettségét valamennyire csökkentse. Az okosmobilok gyártásához ma is Tajvani importból származnak a chipek, vagy a Samsungtól.

Más gyártók is érintettek a chiphiány létrejöttében, pld a világon az autókban használt chipek 30%-át egy japán gyárban gyártották, ami kétszer is leégett. Nem csak Kína, de az EU is saját ellátását erőlteti chipekből. Ma az EU a világ össz chip és félvezető gyártás 10%-át adja, ezt szeretnék 20%-ra felnyomni a modern 5nm-es chipgyártást is beleértve. Iparági szakértők szerint az elektronikai készülékek árai kb. 20-30%-ot fognak emelkedni 2022 januártól, és az ár nem fog csökkenni legalább 2023 közepéig. Ez minden teméket érint, tehát TV-k laptopok memoriák processzorok stb. stb.. Mindenki erre számítson a jövőben. Volt már hasonlóra példa nem is oly rég, amikor a Tajvani áradások után az égbe szöktek a merevlemez árak a termelőüzemeket ért áradások miatt, és kettő év kellett mire elkezdődött az ár visszarendeződés. Nem két hónap...

A kínai chip gyártás nanométerben kifejezett értéke látható grafikonon a @Horizon által linkelt videoban is.

Még egy lényeges dolog amiről nem sűrűn esik szó: miért kell mindenáron a telefonokhoz pár nanométeres felbontású chip ? Azért mert a méretcsökkenéssel nő az egységnyi teljesítmény, valamint emellett a töredékére csöken a chip fogyasztása is, ami komoly mobiléret csökkenést és jóval nagyobb üzemidőt jelent. Hamarosan a két vetető gyártó készül a 2 nm-es chipek bevezetésére a volumen termelésbe.

nem vagyok eldőlve magamtól papa! Nem én adom itt elő a nagy elektronikai szakértőt, mindössze egy apróságra hívtam fel a figyelmet... És nyugodtan személyeskedjen csak, mert LESZAROM a véleményét. Amit elmondtam, abban semmi különleges dolog nincs, viszont a maga történetei bizony igencsak hemzsegnek az önfényezéstől fater. Én csak egy utolsó kis melós vagyok, ezt sosem tagadtam, viszont nem szokásom hazudozni ;)
No comment. Ez a post azért sokmindent megmagyaráz. (a sértődött önérzetes kisfiú - ha az igazat merem írni, az "önfényezés" :D - tehát mutassátok azt hogy hülyék vagytok, az nem bántja a lelkét - elképesztő...)
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 651
113
Mégegyszer a kínai modern chipgyártásról és ebben Kína szorult helyzetéről A VALÓSÁG !
--------------------------------------------

Miután a kereslet a szakértők szerint a jövőben tovább növekszik, köszönhetően az élet egyre több területét átszövő digitalizációnak, a legnagyobb kínai gyártó ambiciózus terveket jelentett be csütörtökön. A Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) új gyárat épít Sencsenben, amelyet közel 2,5 milliárdos befektetéssel valósítanának meg. Sencsen egyébként Kínában hatalmas technológiai központként ismert, és olyan óriások központja található itt, mint a Tencent és a Huawei. Vélhetőleg ennek is betudható, hogy a gyár beruházásának a költségeibe a dél-kínai nagyváros is beszáll.

Annak ellenére egyébként, hogy a köztudatban a chipek is azon elektronikai eszközök közé számítanak, amelyekkel Kína látja el a világot, a gyakorlatban nettó importőrnek számít az ország.

Így a most bejelentett terv, hasonlóan az uniós törekvésekhez, azt szolgálják, hogy Kína is úgymond önellátó legyen félvezetőkből.

Az új sencseni üzemban ugyanis a vállalat az úgynevezett 28 nanométeres és afeletti chipek gyártását tervezi. Az ilyen chipek meglehetősen régi technológiának számítanak, a szektor két legnagyobb vállalata, a TSMC és a Samsung ugyanis 5 nanométeres félvezetőket gyárt, amelyek a legmodernebb chipek, amelyeket az okostelefonokban használnak.

A napvilágot látott hírek szerint egyébként a világ harmadik legnagyobb chipgyártójának számító SMIC az égető hiányra reagál most elsősorban.

Ugyanakkor számos termékbe, legyen szó egyszerűbb autóalkatrészekről vagy szórakoztató elektronikai cikkről, amelyek nem a legmodernebb csúcstechnológiát képviselik, a régebbi típusú chipekkel is ki lehet elégíteni a keresletet. Így akár már rövid távon meg lehet oldani az égető alkatrészhiányt.

------------------------------------------------------
Megj.: Tehát kína olyan szorult helyzetben van ma chipgyártás tekintetében, hogy egy régi elavult technológiára is horribilis új gyárat épít, hogy a kitettségét valamennyire csökkentse. Az okosmobilok gyártásához ma is Tajvani importból származnak a chipek, vagy a Samsungtól.

Más gyártók is érintettek a chiphiány létrejöttében, pld a világon az autókban használt chipek 30%-át egy japán gyárban gyártották, ami kétszer is leégett. Nem csak Kína, de az EU is saját ellátását erőlteti chipekből. Ma az EU a világ össz chip és félvezető gyártás 10%-át adja, ezt szeretnék 20%-ra felnyomni a modern 5nm-es chipgyártást is beleértve. Iparági szakértők szerint az elektronikai készülékek árai kb. 20-30%-ot fognak emelkedni 2022 januártól, és az ár nem fog csökkenni legalább 2023 közepéig. Ez minden teméket érint, tehát TV-k laptopok memoriák processzorok stb. stb.. Mindenki erre számítson a jövőben. Volt már hasonlóra példa nem is oly rég, amikor a Tajvani áradások után az égbe szöktek a merevlemez árak a termelőüzemeket ért áradások miatt, és kettő év kellett mire elkezdődött az ár visszarendeződés. Nem két hónap...

A kínai chip gyártás nanométerben kifejezett értéke látható grafikonon a @Horizon által linkelt videoban is.

Még egy lényeges dolog amiről nem sűrűn esik szó: miért kell mindenáron a telefonokhoz pár nanométeres felbontású chip ? Azért mert a méretcsökkenéssel nő az egységnyi teljesítmény, valamint emellett a töredékére csöken a chip fogyasztása is, ami komoly mobiléret csökkenést és jóval nagyobb üzemidőt jelent. Hamarosan a két vetető gyártó készül a 2 nm-es chipek bevezetésére a volumen termelésbe.


No comment. Ez a post azért sokmindent megmagyaráz. (a sértődött önérzetes kisfiú - ha az igazat merem írni, az "önfényezés" :D - tehát mutassátok azt hogy hülyék vagytok, az nem bántja a lelkét - elképesztő...)
Utoljára reagálok a baromságaidra. Kezdjük ott, amikor előadtad micsoda nemesi ősökkel rendelkezel és milyen geci kemény gyerek voltál Te, meg a kiccsaládod is, mind igaz spártai harcosok... Aztán egy technikai kérdés kapcsán előadod itt magad, hogy akkora sztár voltál az elektronikai iparágban, hogy másodmagaddal kirángattad egy multi magyar részlegét a szarból. Én mindössze annyit mondtam, hogy a gyártástechnológiát fejlesztik a hollandok és azt licenszelik ki a gyártóknak. (Ehhez tudni kell, hogy a hollandok igazi kufár népség, szeretik hosszú távon, folyamatosan nyírni a birkát, amíg csak lehet) Erre Te ezt válaszoltad :
"40 éve vagyok az elektronikában, nem amatőr szinten, de holland chipgyártási licencekről én még nem hallottam az életben, pedig aztán ismerem a gyártókat és a piacokat. Szóval számomra a holland chipgyártás szabadalmak és licencek az hihetetlen kategória. Kizárt dolog hogy a 40 év alatt ne futottam volna bele ja létezne."
Ehhez képest én itt azt olvasom hogy a chipgyártáshoz szükséges litográfiai berendezések piacát hosszú ideje Ők uralják...
"ASML's led the semiconductor lithography equipment market for its 12th straight year, with a market share of more than 60% for system sales. The company led the market in revenue share for its 16th straight year, achieving a share of more than 85% in 2017.
Mikor leírtam hogy véletlenül pont egy ASML mérnöktől hallottam én magam is a cégről, Te azonnal durva személyeskedésbe mentél (nem először), közölted hogy hazudok, az ember tulajdonképpen egy piti tolvaj/orgazda/drogos mint ahogy én is. És mindezen személyeskedések/rágalmazások és becsületsértések után Te még bármi jót vársz???
Hát mégis kinek képzeled magad, Te féreg? Ha ezt a szemembe mondtad volna, ott a helyszínen téplek szét és fojtalak a véredbe akármilyen spártainak hiszed magad... És elhúzhatsz a jó k...a anyádba , meg mehetsz panaszkodni akárkihez is. EZT A STÍLUST NEM TŰRÖM EL SENKITŐL.
Szóval a továbbiakban leszel szíves kerülni.
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 651
113
Szóval az teljesen OK, hogy az USA az egész világon működtet támaszpontokat sok helyen titkos börtönökkel, de ha Kína egy komolyabb támaszpontot épít Afrika nyugati partján az már a vég kezdete...
 

Agresszív Sügér

Well-Known Member
2020. december 8.
421
2 140
93
Szóval az teljesen OK, hogy az USA az egész világon működtet támaszpontokat sok helyen titkos börtönökkel, de ha Kína egy komolyabb támaszpontot épít Afrika nyugati partján az már a vég kezdete...
Ha Kína idegen országban katonai támaszpontot épít az ottani kormány bele egyezésével, azt szép magyar szóval úgy nevezik, hogy tetemrehívás. Gyk kesztyűt dobnak az amik arcába, mivel ezzel a lépéssel megkérdőjelezik az USA "World 1st" szerepét és minimum egyenrangúnak tekintik magukat velük. A világ fölötti uralomban sem az USA, sem a kínaiak nem ismerik a megosztott elsőhely fogalmát, hogy a Hegylakót plagizáljam: "Csak egy maradhat.". Két dudás nem fér meg egyszerre a Föld nevű csárdában. Ráadásul ez devianciára késztethet másokat is, így az ami elit az ilyes fajta erő kihelyezés láttán azonnal nyomja a pánik gombot.
 

Agresszív Sügér

Well-Known Member
2020. december 8.
421
2 140
93
Ezenkívül számunkra ez poilitikailag jó, mert elvonja rólunk az eddig sem erős figyelmet. Az Álomszuszéknak mi leszünk a legkisebb gondja, kis szerencsével a következő választásokig teljesen lekerülünk a demek (ti. demensek) politikai radarjáról.
 
W

Wilson

Guest

Kínából elindult az omikronnál is kiszámíthatatlanabb pénzügyi járvány​

GettyImages-1228699320


2021.12.07. 06:29

Az omikron-variáns megjelenésének tulajdonították a volatilitás megjelenését a piacokon, de valójában szeptember óta időzített bombaként ketyeg a kínai ingatlanpiac
fizetésképtelenségi válsága. A dominósor első elemeként eldőlő Evergrande ugyan a türelmi időn belül rendre tudott fizetni, elkerülhetetlennek látszik a bedőlése. A kínai árnyékbankrendszer, a pénzügyi alkímia és a transzparencia hiánya még elrejthet egy 12 milliárd dolláros bedőlést, de véráldozatok biztosan lesznek.

Már 2017-ben figyelmeztetett Haruhiko Kuroda, a Bank of Japan elnöke, hogy a kínai árnyékbankrendszer lehet a következő tőzsdei beszakadás oka, és ennek kialakulását el kell kerülnie a többi országnak. Lényegében arra utalt, hogy ingatlanpiaci lufik alakulnak ki, aminek a fő oka az, hogy a hitelkihelyezésben nem szabályozott pénzügyi szereplők (bankok, befektetőházak, biztosítók, tőkealapok stb.) vesznek csak részt, hanem olyan társaságok, közintézmények is, amelyekre kevésbé szigorú ellenőrzés vár.

Kínában a fő gondot ekkor a helyi bankok és az önkormányzatok egy sajátos megoldása jelentette: az árnyékbankrendszer jellemzően úgy jött létre, hogy a bankok befektetési társaságokat alapítottak, amelyek rajtuk kívül egyéni befektetőktől is vontak be tőkét. Az utóbbihoz kötvényeket bocsátottak ki, amelyek a pénzügyi szolgáltatók bizonytalan helyzete és kockázatos befektetései miatt eleve magas hozamot ígérő bóvli kötvények voltak. A befolyó pénzt aztán ingatlanfejlesztésekbe forgatták.

A VÉGEREDMÉNY AZ LETT, HOGY AZ ÁRNYÉKBANKRENDSZER ÓRIÁSI ROSSZHITEL-ÁLLOMÁNYT HALMOZOTT FEL, AMELYNEK TÖBBSÉGE KÖZVETVE VAGY KÖZVETLENÜL AZ INGATLANPIACHOZ KAPCSOLÓDIK.

A kínai ingatlanpiac erős kilengései csak növelték a volatilitást: a kínai szellemvárosokról, amelyek soha nem lakott ingatlanokról készültek, gyakran terjednek képek. A probléma ezeken lényegében látható: a könyvelés elviseli, hogy ezeket vagyonelemként tüntetik fel, de hamar kibukik, ha e befektetések soha nem termelnek pénzt. Ugyan volt arra akarat Peking részéről, hogy felesleges beruházások ne történjenek az országban, a koronavírus-járvány, a lezárások, a gyengülő fogyasztás miatt az ingatlanpiaci kereslet messze nem érte utol a kínálatot.

Csak takargatták a problémákat​


Úgy tűnt, hogy a pekingi kormányzati szigorítások az elmúlt négy évben jól működtek. Bár korlátozták, hogy milyen hiteleket vehetnek fel az ingatlanfejlesztők, milyen beruházási projekteket hajthatnak végre, valamint milyen külső tőkebevonásokat hajthatnak végre, a rendszer leginkább csak arra volt jó, hogy elfedje a mélyben meghúzódó pénzügyi problémákat.

De árulkodó jelek már tavaly is voltak, hogy az ingatlanszektorban még mindig túl nagy az adósságállomány. A kínai hatóságok 2020 augusztusában 12 ingatlanfejlesztővel találkoztak, és arra kérték őket, hogy csökkentsék az adósságtól való függőségüket. Ehhez három vörös vonalat szabtak: ha több adósságot akarnak felvenni, akkor ahhoz korlátokat szabtak a vállalatok pénzforgalmához, eszközeihez és tőkeszintjéhez viszonyítva. Az Evergrande is egyike volt a tucatnyi cégnek, amelyek közül mindegyik legalább egy ilyen szabálynak nem felelt meg.
Egy évvel később az Evergrande és a Greenland volt az a két társaság, amelyek még mindig nem teljesítették az ismeretlen feltételrendszerű szabályozás kritériumait. Június végén a Greenland egy, míg az Evergrande mindhárom vörös vonalat átlépte. A kínai pénzügyi felügyelet és a hatóságok mégsem keménykedhettek velük, hogy ne ez indítsa be a dominóhatást – ahogy arról akkor a CNBC írt.

Túl sok pénz, túl nagy bukás​


Kína gazdasági növekedése nagy befektetői réteget hozott létre. A városi lakosság mintegy 96 százalékának van saját ingatlana, és az HSBC szerint több mint 2 millió embernek van legalább 1,5 millió dollár befektetni való tőkéje. A nyugdíjak – ahogy Magyarországon – egyre kevésbé biztosítanak jó életfeltételeket, ami miatt sokan keresnek magas hozamú befektetéseket. Az egyik legnépszerűbb elemek a vagyonkezelési termékek (wealth management product, WMP), amelyek elég sajátságosan működnek Kínában.

A kibocsátók – köztük bankok és ingatlanfejlesztők – lakossági és vállalati befektetők számára értékesítenek ilyeneket, ezek gyakran a betéteknél jóval magasabb hozamot fizetnek. A China Merchants Bank, az ország egyik legnagyobb hitelezője az applikációja szerint 2,95 százalék és 6 százalék közötti hozammal kínál vagyonkezelési termékeket. A Ningbo Bank regionális hitelező 9,5 százalékos becsült hozamú termékekkel is rendelkezik. Viszont a banki WMP-k portfóliójában főleg részvények, ETF-ek, határidős ügyletek szerepelnek.
Az ingatlanfejlesztők – így az Evergrande is – egy piramisjátékhoz hasonló megoldást használtak: papíron arra ígértek hozamot, hogy az ingatlanjaikat kiadják és eladják, részben pedig új ingatlanok építésére gyűjtöttek, amiket eladnak.

A rendszerben egyre növekvő számú lakás előértékesítéséből, valamint több százezer egyéni befektetőtől gyűjtenek készpénzt, amelyet aztán a további értékesítések finanszírozására használnak fel a folyamatban lévő építkezések felgyorsításával és az előlegek finanszírozásával.
ÁM MINDEN PIRAMISJÁTÉK, AZAZ A PONZI-SÉMÁRA ÉPÜLŐ BEFEKTETÉSI STRUKTÚRA CSAK ADDIG MŰKÖDIK, AMÍG ELEGENDŐ PÉNZ FOLYIK BE, HOGY FIZESSÉK A KIFUTÓ PROJEKTEKET, ÁLLANDÓ GYORSULÁSRA ÉS NÖVEKEDÉSRE VAN SZÜKSÉG, VISZONT EZ A VÉGTELENSÉGIG NEM TARTHATÓ, A PIRAMIS PEDIG MINDIG ÖSSZEOMLIK.

A gond az, hogy a bankok tartható, 5-10 százalék közötti hozamával szemben 12 százalékot ígért az Evergrande, amire milliók ugrottak rá. A cégnek jelenleg mintegy 800 befejezetlen projektje van, és sajtóértesülések szerint körülbelül 1,2 millió ember vár arra, hogy beköltözhessen. Még többen pedig azt várják, hogy a cég kifizesse számukra, hogy beköltözhetnek. Két dolog derült ki eddig: az Evergrande dollármilliárdokkal tartozik a befektetőknek, az önkormányzatokkal közös fejlesztései pedig hatalmas rosszhitel-állományt halmoztak fel. Az árnyékbankrendszer és a Ponzi-séma egyszerre dőlt be az esetükben.

A fő probléma, hogy a járvány gazdasági hatásai miatt az építési költségek megugrottak, az Evergrande nehezen tudott a WMP-ken tőkét bevonni, így viszont sem a fejlesztéseket, sem a befektetőit nem tudta kifizetni. Először 2021. augusztus 25-én közölte a csőszállító Yonggao Ltd., hogy nem fizették ki a beszállítói számláikat, majd egyre több alvállalkozójuk kezdett velük pereskedni. Ősszel pedig sorra mulasztották el a fizetési határidőket, főként a külföldieknek is értékesített offshore-kötvényeikre. Viszont a fizetésképtelenség formális kimondását megúszták: a 30 napos türelmi időn belül (állítólag) mindig fizettek – eddig.

Adóssághegy és körbetartozás​

Az Evergrande ráadásul nem az egyetlen problémás szereplő Kínában: amellett, hogy más ingatlanfejlesztők is hasonló sémát követtek, a WMP-ket nagy mennyiségben vásárolták más vagyonkezelő cégek is. A kínai fejlesztőknek 102 milliárd dollárnyi befektetői követelést kell visszafizetniük a következő 13 hónapban, 2022 végéig. Az Evergrande a világ legeladósodottabb fejlesztője, pontosan azért, mert a 68 kínai trust cég szinte mindegyikével üzletelt. A legutóbbi hitelfelvételi közzététele alapján a teljes finanszírozás 41 százalékát ezek a termékek tették ki – foglalta össze korábban a Bloomberg.

A Guosheng Securities becslése szerint a fejlesztőknek összesen 14 milliárd dollárnyi, decemberben esedékes kölcsöne van, beleértve néhány olyan „single trust” néven ismert, testre szabott terméket, amelyeket a Use Trust nem követett nyomon. A Guosheng szerint a visszafizetési nyomás jövő év márciusában, májusában és júniusában tovább nő majd, amikor havonta több mint 50 milliárd jüan (7,85 milliárd dollár) értékű bizalmi vagyonkezelő alap jár le.

A válság mostanra elérte a többi ingatlanfejlesztőt is: sorra bukja a rendes fizetési határidőket a Kaisa Group és a Fantasia Holdings is. A Greenland egyelőre még képes fizetni, de az értékpiaci kereskedésbe került kötvényeinek árfolyama zuha, ugyanígy bukik a Xiamen Yuzhou Grand Future Real Estate Development, a Yango Group és a Guangzhou R&F Properties is. Ha e cégek is fizetésképtelenné válnak, akkor az az egész kínai ingatlanpiacot, vele a pénzügyi szektort is leránthatja, de még önkormányzatok, tartományi kormányok is bukhatnak az árnyékbankrendszer hitelezései miatt is.
 
W

Wilson

Guest

Nagyobb a bizonytalanság, mint az omikron miatt​


A fő baj az, hogy a bizalmi vagyonkezelők, az egymásba pénzt ölő ingatlanfejlesztők kusza hálójában nem tudni, hogy pontosan milyen szereplők és befektetők veszítik most el a pénzüket.

Az S&P elemzése alapján az Evergrande-nak nincs menekvése, elég valószínűnek tartják, hogy teljesen fizetésképtelenné válik, még ha eddig mindig megúszta ennek kimondását az utolsó perces utalásaival. A szakértőik szerint a mostaninál nagyobb próbatétel 2022 márciusában és áprilisában lesz, amikor sokkal nagyobb (3,5 milliárd dolláros) tőketörlesztést kell teljesítenie amerikai dollárban a nyilvános kibocsátású elsőbbségi kötvényei után.

Úgy vélik, hogy a pekingi vezetés ellenőrzött módon akarja felszámolni az Evergrande-et, vagy hagyja, hogy rendezett adósságátütemezés legyen. A hatóságok a lakásvásárlók érdekeinek védelme érdekében maximalizálni akarják a társaság által előre eladott lakások számát, valamint azt, hogy a céget támogató vállalkozókat és más kisvállalkozásokat nagyrészt kártalanítsa. Az Evergrande jelentős vagyonnal is rendelkezik, amelyet eladhat, és a bevételt felhasználhatja a kötvények vagy más kötelezettségek esedékessé válásakor a kötelezettségek kiegyenlítésére.

Egy bizonyos ponton azonban a hatalmas adósságállomány bedönti a társaságot. A cég elvesztette az új lakások értékesítésének képességét, ami azt jelenti, hogy fő üzleti modellje gyakorlatilag megszűnt. Ráadásul kötvénykibocsátással már nem tud tőkét bevonni, mindez valószínűtlenné teszi az adósságok teljes visszafizetését.

A kínai ingatlanszektor mélyrepülése is folytatódik az S&P elemzése szerint. A mostani bukást a 2008-ban és 2014-ben bekövetkezett visszaesések összefüggésében vizsgálták. A 2008-as globális pénzügyi válság idején az eladások mintegy 20 százalékkal, 2014-ben 8-9 százalékkal csökkentek. Az Evergrande fizetésképtelenségei és a többi fejlesztő szenvedése valamivel súlyosabban érinthet az eladásokat, mint a 2014-ben tapasztalt, de a hatás még mindig lényegesen kisebb lehet, mint 2008-ban.

A hitelminősítő szerint egy 10 százalékos ingatlanpiaci visszaesés a kínai kommunista vezetés szempontjából még tolerálható. Ha ennél is nagyobbra van kilátás, az állami hatóságok várhatóan beavatkoznak.

A mérlegen kívüli adósság vagy más, nem bejelentett kötelezettségek erőteljes használata szintén megnehezíti a kibocsátó valódi lejárati profiljának megértését. Vagyis

SENKI NEM TUDJA, KIK AZ ADÓSOK, KIK TARTOZNAK KINEK, ÉS EGYÁLTALÁN MENNYIVEL.

Könnyen lehet, hogy a dollárkötvények nagy arányban nyugati bankokhoz, befektetőkhöz tartoznak. Ez azonban világméretű ingatlanpiaci bedőlést vélhetően nem idéz elő, mivel az ennyire kockázatos magas hozamú befektetéseket az amerikai és az európai szereplők eleve kis arányban építették be a portfólióikba. Egyelőre egyetlen nagy nem kínai szereplő sem pánikol, ami szintén jó jel.

Az ismeretlenségi tényező ettől még nagy, és ha csak Kínában súlyosbodik a tőkepiaci válság, az ország belső fogyasztását az is visszafoghatja, ronthatja az építőipar kilátásait, a két tényező pedig már hatással lehet a világgazdaságra is. Valódi volatilitást igazán az jelent, ha az elkerülhetetlen csődök végre bekövetkeznek, és kiderülnek a tényleges veszteségek. Mindez pedig kiszámíthatatlanabb, mint amekkora kockázatot az omikron-variáns terjedése jelent a piacok számára.

(Borítókép: Chan Long Hei / Bloomberg / Getty Images)


 
  • Tetszik
Reactions: fishbed