[BIZTPOL] Közép-Európa (V4 országok)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

K

kamm

Guest
Ha idegen nyelvként tanulsz meg egy nyelvet, mindenképp lesz egy akcentusod. De ez normális esetben nem befolyásolja az érthetőséget. Nem hunglisht vagy franglais-t kell alatta érteni.
Erre mondom, hogy ez nem igaz am. :) Egy bizonyos szintet meg kell utnod, vagy nem fognak erteni.
Angolnal pl ez az alap a helyes hangsulyok (akkor a nagyon nyilt hangzoink is elmennek.)

Amúgy nem biztos hogy jó spammelni a topikot nyelvészettel.
Fair enough... :)
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113

"Helyette egy új kikötőt emeltek a katari és amerikai cseppfolyós gáz (LNG) befogadására."
Nem lesz innentől túl olcsó a hülye fóbiásoknak a gáz ára. :D
Ez még azért lehet érdekes mert a Lengyelek a Norvégoktól akartak gázt venni.

De úgy néz ki ott Zöld-Szoci koalíció lesz és önként felszámolják az olaj iparuk, hogy ne szennyezzék a környezetet:

Szóval ha ez így lesz a Lengyeleknek tényleg csak az LNG marad. Érdekes lesz…
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 858
56 509
113
Alexej Danilov, az ukrán nemzetbiztonsági és védelmi tanàcsának titkára a Szabad Európa Rádionak azt nyilatkozta, hogy Ukrajna át kell tejen a cirilről a latin alfabetára, hogy elhatárolódjanak Oroszországtól.
Szerinte minden ukránnak megkell tanulnia angolul, amit a " civilizált kommunikáció nyelvének" nevezett és aminek Ukrajna masodik nyelvévé kell válnia. ( RT, 2021.9.13). :cool:
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 388
8 957
113
https://karpathir.com/2021/09/13/ujabb-nemzetkozi-katonai-gyakorlatot-tartanak-ukrajnaban/
"ÚJABB NEMZETKÖZI KATONAI GYAKORLATOT TARTANAK UKRAJNÁBAN
15 ország részvételével kerül sor katonai hadgyakorlatra Ukrajnában.
ujabb-nemzetkozi-katonai-gyakorlatot-tartanak-ukrajnaban
Az Egyesített erők –2021 gyakorlaton 11 NATO-tagország és 4 partner állam – Nagy-Britannia, Grúzia, Olaszország, Jordánia, Kanada, Lettország, Litvánia, Moldova, Németország, Lengyelország, Szlovákia, Románia, az USA, Magyarország és Svédország fegyveres erőinek képviselői – vesz részt a személyzeti és a harci kiképzési feladatok közös végrehajtásában.
A katonai kiképzés békés természetű, az agresszor feltartóztatásának gyakorlására és a védelmi képességek fejlesztésére szolgál. 12 500 ember, 600 egység fegyverzet és katonai felszerelés, azon belül tankok, páncélozott harci járművek, rakéta- és tüzérségi rendszerek, hadihajók, helikopterek vesz részt az alkalmon."

Csak érdekességképpen, hogy a "sötét oldalon" a Zapad-2021 kapcsán 200.000 fővel gyakorlatoznak és ezt ráadásul "csak" két ország dobja össze: Oroszország és Fehéroroszország. Nem 12.500 fő amit 16 ország (a 16. gondolom maga Ukrajna lenne) grundolt össze ...
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 238
67 928
113
Lenyegesen semmikeppen sem jobb, lasd a TC interjut. Sot, a Foni szinte csak nyilt (magyaros) hangzokat ejt.


Ennel nagyobb hulyeseget meg sosem olvastam nyelv kapcsan... :eek: :cool: Te semmilyet nem beszelsz folyekonyan, ugye? :D

Tudniillik az eros akcentus miatt nem fognak megerteni egyaltalan, baszki (amerikai angolban leginkabb a rossz hangsulyozas miatt, ami resze az akcentusnak.)
Az meg hogy mi tunik "eroltetebbnek" (ez meg micsoda egy okorseg! :D) egy "atlagos kelet-europai kiejteshez" (az meg mi a lof@!sz? :D :D Ez is mekkora - hacsak nem vagy tokeletesen botfulu, akkor teljesen vilagosan mas az akcentusa a szlavoknak meg mondjuk a magyaroknak) a kocsmaban, na az aztan a loteri doglott kutyat nem erdekli, hidd el. :D
FYI egyelore az angol meg a spanyol a vilagnyelv (Azsiaban meg a kinai), nem a magyar, neked kell megtanulni "kulfoldiul", hogy megertsenek, nem forditva... ezt amugy a Monarchiaig, sot, meg Horthy alatt is tudtak a magyarok, csak a buta, tanulatlan, sotet, elnyomo kommunistak tartottak gyanusnak, ha valaki tobb nyelven beszelt. :cool:
Aztan bocsi de melyik angolt beszelje? Valamelyik jenki nyelvjarast pl wyomingi, vagy a britet, vagy a skot britet, netan a maltai britet, a Kentucky dialektust, Ausztralt? Amikor egymast se ertik meg, az angol nyelvu az angolt... Jo lenne ha kijelolne vegre valami kozos EU + Usa bizottsag hogy pontosan melyik az az angol kiejtes ami standard es mindenkinek megfelel.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 238
67 928
113
https://karpathir.com/2021/09/13/ujabb-nemzetkozi-katonai-gyakorlatot-tartanak-ukrajnaban/
"ÚJABB NEMZETKÖZI KATONAI GYAKORLATOT TARTANAK UKRAJNÁBAN
15 ország részvételével kerül sor katonai hadgyakorlatra Ukrajnában.
ujabb-nemzetkozi-katonai-gyakorlatot-tartanak-ukrajnaban
Az Egyesített erők –2021 gyakorlaton 11 NATO-tagország és 4 partner állam – Nagy-Britannia, Grúzia, Olaszország, Jordánia, Kanada, Lettország, Litvánia, Moldova, Németország, Lengyelország, Szlovákia, Románia, az USA, Magyarország és Svédország fegyveres erőinek képviselői – vesz részt a személyzeti és a harci kiképzési feladatok közös végrehajtásában.
A katonai kiképzés békés természetű, az agresszor feltartóztatásának gyakorlására és a védelmi képességek fejlesztésére szolgál. 12 500 ember, 600 egység fegyverzet és katonai felszerelés, azon belül tankok, páncélozott harci járművek, rakéta- és tüzérségi rendszerek, hadihajók, helikopterek vesz részt az alkalmon."
Gondolom szukseg van a viztisztito kepessegunkre, miben furodnenek a gyakorlaton a nepek?
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 443
93 388
113
Csak érdekességképpen, hogy a "sötét oldalon" a Zapad-2021 kapcsán 200.000 fővel gyakorlatoznak és ezt ráadásul "csak" két ország dobja össze: Oroszország és Fehéroroszország. Nem 12.500 fő amit 16 ország (a 16. gondolom maga Ukrajna lenne) grundolt össze ...
Ez rosszul tudod. Örmény, kazah, mongol, indiai stb. csapatok is részt vettek a hadgyakorlaton orosz oldalon.
 
  • Tetszik
Reactions: dkes

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 196
5 114
113
Nem mondtam en, hogy erthetetlen lett volna, sot, egyaltalan semmi ilyesmit. :cool:


Jo, persze, az politikai szuras volt a Bidennek - aki hiresen osszevissza motyog neha, amikor elveszti a fonalat, akkor olyanokat nyom, hogy "errol inkabb nem is akarok beszelni" es hasonlok... :D


De pont errol beszeltem en is! :) Az akcentus miatt nem fognak megerteni, legalabb a hangsulyoknak ill a fobb hangzoknak a helyen kell lennniuk.
Az iras mas teszta, az mindig konnyebb.


Megint mas teszta, de amugy megint ugyanazt mondod, amit en, hogy bizonyos szint felett az akcentus erthetetlenne teszi a nyelvet (es az angol meg egyszeru, nemetnel meg spanyolnal szerintem ki sem talalnak, mit akarsz mondani.)



Meg1x: felreertesz valamit, en nem mondtam, hogy erthetetlen lett volna.



Dehogy. :) A magyart szazbol ki lehet szurni, annyira furan nyilt hangzokkal beszelunk, ram pl sosem mondtak, hogy orosz lennek, de nemetet is ritkan tippeltek, mig szinte az osszes szlovak stb angolra oroszt tippelnek az amerikaiak is egybol, ahhoz hasonlo az akcentusuk.
A mi sajat nativ (magyar) "hangzasunk" legkozelebb a finnekehez all - tenyleg! -, a szlav nyelvek teljesen mas hangzokkal dolgoznak (most ne a hazai szirszar orosztanitast vedd alapul, szaszor lagyabbak a szlav scs meg cs meg zs stb hangok.)

Nekem az angol katonák (tisztek) azt tanították hogy az egyszerűség a legfontosabb.

Megkérdeztem hogy a jelentésben hogy fejezzem ki a szándékolt jövő időt. Going to vagy folyamatos jelen a jobb?

Úgy néztek rám mint egy idiótára. Elővettem a Dohár féle kis angol nyelvtan könyvet. Erre azt mondták hogy ennek a fele nekik is új. Kérdésemre pedig a válasz ha valami a múltban történt írj elé egy did-et ha a jövőbe akkor még a will-t. Ne cifrazzam mert nem érti meg a legénység.

Azt hittem szivatnak de kellett az angol legénységnek matek órát tartanom. A téma a szorzótábla volt. Kiderült hogy az ezred legénységi állományának 15% a ténylegesen analfabéta....
 
K

kamm

Guest
Aztan bocsi de melyik angolt beszelje? Valamelyik jenki nyelvjarast pl wyomingi, vagy a britet, vagy a skot britet, netan a maltai britet, a Kentucky dialektust, Ausztralt?
Nem nyelvjarasrol volt szo, hanem a kiejtesrol. :p

Amikor egymast se ertik meg, az angol nyelvu az angolt...
Meg1x: az akcentusrol, azon belul hangsulyokrol van szo. ;)

De ha mar felhoztad a dialektusokat: az olaszok ma sem ertik egymast az orszag ket vegeben, Garibaldi elott sosem voltak egy orszag.
Nemetek sem voltak sosem egyseges orszag Bismarck elott, a dialektusok a mai napig megvannak. Spanyolba bele se menjunk, csak tanarom volt belole vagy 6-7 orszagbol, mindegyiknek megvolt a maga speci dilije - de ettol meg azert erthetoek maradtak (mondjuk a spanyolorszagi spanyolhoz a kolumbiai all legkozelebb es a furabbnal-furabb indian nyelvekkel kevert del-amerikai spanyol dialektusok a legtavolabb.)

Mindemellett van standard angol, british es amerikai is, ahogyan van standard olasz avagy nemet kiejtes is (sot, utobbinal volt kulon egyesito osztrak-nemet-svajci kozos irasreform is a 90-es evekben!), ha mar ennyire szakerteni akarunk a temaban - viszont nincs "Kentucky dialektus"; Southern American angol volt es van is.
Altalaban az amerikai vagy brit standardot tanitjak nalatok, aminek resze a hangsulyok, pont azert, mert beszelt angolban az alapvetoen eldonti, siman megertenek-e vagy sem. (Mondjuk mashol pl spanyolban is, de ott jobban szamitanak a kiejtesed, a hangzoid is.)

De eredetileg csak akcentusrol van szo - azok kozott a kedvencem a hirhedt mid-Atlantic, ami persze kamu azaz tanult akcentus volt, a Northeast gazdag uri ill ertelmisegi kozonsege ill. azoknak a boarding schoolokba kuldott gyerekei hasznaltak, ott tanultad meg, a WWII utanig volt divatban. :)
A modernizalodassal elkezdett kikopni; az 60-70es evekben amerikai mediafelveteleiben meg azt beszeli a legtobb musorvezeto, aztan elment veluk nyugdijba - pl az egyik leghiresebb verbalis adok-kapoban, amikor Gore Vidal (demokrata) a valasztasi kongresszus elo adasaban lenacizza William F Buckleyt (republikanus), aki meg egybol lebuzizza (Vidal nyiltan az volt) es megfenyegeti, hogy pofan baszarintja ugy, hogy ott marad rogton, nos mindezt kifogastalan mid-Atlantic akcentusban teszik, paratlan a hatas: :D :D


Jo lenne ha kijelolne vegre valami kozos EU + Usa bizottsag hogy pontosan melyik az az angol kiejtes ami standard es mindenkinek megfelel.

Miert kellene? :)
Nemetul is van milliofele es nemcsak Schwizerdütsch meg Hochdeutsch, de meg az orszagon belul is rengeteg van. A bajorok pl ugy hangoznak a poroszoknak, mint valami kokemeny videki kiejtes, meg gunyolni is szoktak oket (mikozben persze a bajorok a gazdasag motorja, mindenki tudja.) :cool:
S ha mar KKE temaban vagyunk: a legfurabba nemet valoszinuleg a szileziai volt, teljesen fura dialektus, a Mittelhochdeutschbol szlavosodott el, de aztan a WWII utani kitelepitesekkel valoszinuleg meg is szunt...
De a palmat egy igazan kulonleges dialektus, a lengyel flamand eredetu (!) nyelvi mikro-enklave viszi szerintem: https://culture.pl/en/article/central-europes-most-mysterious-language
 
T

Törölt tag 008

Guest
Nekem az angol katonák (tisztek) azt tanították hogy az egyszerűség a legfontosabb.

Megkérdeztem hogy a jelentésben hogy fejezzem ki a szándékolt jövő időt. Going to vagy folyamatos jelen a jobb?

Úgy néztek rám mint egy idiótára. Elővettem a Dohár féle kis angol nyelvtan könyvet. Erre azt mondták hogy ennek a fele nekik is új. Kérdésemre pedig a válasz ha valami a múltban történt írj elé egy did-et ha a jövőbe akkor még a will-t. Ne cifrazzam mert nem érti meg a legénység.
Nekem a biznisz inglis tancsinőm mondta, hogy amerikaiakkal ha beszélek nehogy használjak nyelvtant, mert nem értik meg. Pislogtam rendesen.... Pláne, hogy akkor miért fizeti őt a cég. :p
 
K

kamm

Guest
Nekem a biznisz inglis tancsinőm mondta, hogy amerikaiakkal ha beszélek nehogy használjak nyelvtant, mert nem értik meg. Pislogtam rendesen.... Pláne, hogy akkor miért fizeti őt a cég. :p
Ez persze iskolazottsagtol meg foldrajzi helytol, social classtol stb fugg - pont ugy, mint otthon, csak itt meg nagyobb a terulet es igy a szoras is. ;)
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 008

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 238
67 928
113
Nekem az angol katonák (tisztek) azt tanították hogy az egyszerűség a legfontosabb.

Megkérdeztem hogy a jelentésben hogy fejezzem ki a szándékolt jövő időt. Going to vagy folyamatos jelen a jobb?

Úgy néztek rám mint egy idiótára. Elővettem a Dohár féle kis angol nyelvtan könyvet. Erre azt mondták hogy ennek a fele nekik is új. Kérdésemre pedig a válasz ha valami a múltban történt írj elé egy did-et ha a jövőbe akkor még a will-t. Ne cifrazzam mert nem érti meg a legénység.

Azt hittem szivatnak de kellett az angol legénységnek matek órát tartanom. A téma a szorzótábla volt. Kiderült hogy az ezred legénységi állományának 15% a ténylegesen analfabéta....
Felesegemnek volt egy tanfolyama ahol erintettek egy kis szakmai nemetet. A feladott lecke egy reszeben otthon nem votunk biztosak hogy hogyan kell irni, ugyhogy nagy mellennyel atballagtam az utca vegen a ket oreg nemethez ok biztos tudjak. Eloszor jol osszevesztek rajt vagy husz percet, aztan telefonaltak haza a lanyuknak nemetbe, az se tudta, tovabb kuldte oket valami berlini tanarnohoz, az kb 5 perc utan megadta a valaszt. :D
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 170
10 661
113
Nekem az angol katonák (tisztek) azt tanították hogy az egyszerűség a legfontosabb.

Megkérdeztem hogy a jelentésben hogy fejezzem ki a szándékolt jövő időt. Going to vagy folyamatos jelen a jobb?

Úgy néztek rám mint egy idiótára. Elővettem a Dohár féle kis angol nyelvtan könyvet. Erre azt mondták hogy ennek a fele nekik is új. Kérdésemre pedig a válasz ha valami a múltban történt írj elé egy did-et ha a jövőbe akkor még a will-t. Ne cifrazzam mert nem érti meg a legénység.

Azt hittem szivatnak de kellett az angol legénységnek matek órát tartanom. A téma a szorzótábla volt. Kiderült hogy az ezred legénységi állományának 15% a ténylegesen analfabéta....
A művelt nyugat......
 

Matróz Kommandó

Well-Known Member
2017. március 21.
1 102
3 816
113
Na igen, Medgyessy ha angolul igen gyengén makogott is, franciául, románul (mondjuk az kvázi anyanyelve) perfekt volt. Horn meg oroszul és szerbül (angolul asszem nem tudott ő sem, szerbül viszont még akkor is tudott, amikor magyarul már elfelejtett).
Gyurcsány, Bajnai jól beszélnek angolul, Orbánénál jobb kiejtéssel.
Antall József tudtommal németül beszélt jól... Boross nem tudom beszélt-e bármilyen idegen nyelvet.
Gyurcsány nem tud jól angolul, messze Orbán alatt. A neje igan.
 

empontipont

Well-Known Member
2015. augusztus 17.
717
2 607
93
Egy haverom annak idején tolmácsolt Taszáron amcsiknak.
A legénység között voltak olyanok akiknek a legnagyobb város ahol életükben valaha jártak, Kaposvár volt!
Egy ismerősöm aki tanított amcsi és ruszki diákokat is, azt mondta egyforma buta mindkettő csak az amcsiknak joguk van nem tudni semmit, a ruszkik fejébe valamit belevernek.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 248
55 336
113
Ezt a versenyt is testhosszal nyerik a kelta tesók.


Dolgoztam az itteni nagyfaluban, Észak Ír cégnek, én a Tipperary akcentust beszélem, tehát mintha egy szabolcsi, megy egy szegedi érdeklodne Vazs megyében....
A Brazil gépsorom echte román volt, így múlattuk az idot, a dublini Ír nem értette a királyságit,s vissza, a románok nem értettek engem s vissza, mi keletiek nem értettuk egyik Ír klánt sem, ok meg minket nem értettek....
:rolleyes:
Mondjuk mi keletiek össze szorított szájjal, vinnyogtunk a 2 klán kommunikációs nehézségein,a vége jelllemzoen gugli lett az akcentusoknak.
 

tomcat1

Well-Known Member
2014. december 30.
2 418
2 767
113
Ezt a versenyt is testhosszal nyerik a kelta tesók.


Dolgoztam az itteni nagyfaluban, Észak Ír cégnek, én a Tipperary akcentust beszélem, tehát mintha egy szabolcsi, megy egy szegedi érdeklodne Vazs megyében....
A Brazil gépsorom echte román volt, így múlattuk az idot, a dublini Ír nem értette a királyságit,s vissza, a románok nem értettek engem s vissza, mi keletiek nem értettuk egyik Ír klánt sem, ok meg minket nem értettek....
:rolleyes:
Mondjuk mi keletiek össze szorított szájjal, vinnyogtunk a 2 klán kommunikációs nehézségein,a vége jelllemzoen gugli lett az akcentusoknak.
Nagyon kemény ez a videó..
Anno voltunk kint baden wüttenbergi cégnél utómunkán. Jött velünk az anyacégünk német képviselője tán Münchenből.
Az ottani főnök észak német volt. Én nem értettem az északit, ami ciki volt, mert egy hét az egy hét. A nagyobb ciki az volt, hogy a müncheni fickó sem értette az északit és mondta is neki ott előttem.
 
W

Wilson

Guest

Miért támadná meg Oroszország Lengyelországot, ha továbbra is azt tesszük, amit Putyin akar....​



ba318620d6363eda89b4b82c6b02c.jpeg
Miroslav Ruzhansky lengyel tábornok. Illusztráció: rmf24.pl

Miért támadna Oroszország ránk, ha úgyis azt tesszük, amit Putyin akar? Ezt a kérdést tette fel Miroslav Ruzhansky lengyel tábornok, aki 2015-2016-ban a lengyel védelmi minisztérium vezérkari főnöke volt.

A Wprostnak adott interjújában a tábornok véleményt mondott a "Nyugat-2021" orosz-fehérorosz gyakorlatokról Lengyelország határai közelében. Ruzhansky szerint a manővereket figyelemmel kell kísérni, de nem kell félni tőlük.

„Nem ők lesznek a kezdete egy komolyabb válságnak” - mondta Miroslav Ruzhanski tábornok arra a kérdésre válaszolva, hogy a gyakorlatban a katonák száma növekedett a gyakorlathoz képest 2017 -ben. A „Nyugat” ciklikus manőver, akárcsak a [NATO] Anaconda gyakorlatok, amelyeket rendszeresen Lengyelországban tartanak. A ciklikus kiképzésnek természeténél fogva minden alkalommal többnek kell lennie: több katonát, harckocsit, repülőgépet és felszerelést kell bevonnia. "
A lengyel tábornok szerint Fehéroroszország "csak egy kis adalék ezekhez a manőverekhez", amelyet Oroszország vezet. Arra a kérdésre, hogy a lengyel hadseregnek mit kell tennie az ilyen gyakorlatok során, Ruzhanski azt mondta:
„Aggódom a hadsereg vezérkarának passzivitása miatt, akik teljesen átadták a hadsereg irányítását egy politikusnak, aki úgy játszik a hadsereggel, mint a bádog katonákkal. Miért támadna Oroszország ránk, ha úgyis azt tesszük, amit Putyin akar? "
Korábban az EADaily idézte Marek Lizak lengyel publicistát, hogy a Lengyelország védelmére alkalmas hadsereg "csak a lengyel politikusok álmaiban" marad .


Colonelcassad
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya and Pogány