Hány éves vagy királylány?
Ez "Mekkora érvágás volt az az intézkedés is, hogy az oroszokkal csak dollárban lehetett kereskedni. Dollárjuk sem az oroszoknak, sem a volt szocialista tömbnek nem volt, viszont volt a fejlett államoknak. Az orosz áruk ugyanúgy megjelentek Magyarországon, csak most már német, angol közvetítőkön keresztül csak jóval drágábban."
Valamikor a 90-es évek után történt. Az EU a csatlakozás feltételeként szabta meg???, hogy az oroszokkal csak dollárban lehet kereskedni. Nem fogok utánakeresgélni, mert pont akkor építkeztem és a saját bőrömön tapasztaltam. Borovi fenyőáru. Az egyik évben, amikor még nem élt ez, akkor a fűrészáru egy részét vettem meg. A másik évben pofára esés, mert pont a duplájába került. A tüzépes jó ismerős volt, ezért a felháborodásomra szépen elmondta a folyamatot. Ugyanarról a fatelepről, ugyanazon az útvonalon, ugyanazzal a kamionnal, ugyanazzal a sofőrrel jött az áru, csak közben egy német közvetítő furakodott a folyamatba, mivel ő tudott fizetni valutával, így rátette a picike hasznát.
Én leírtam egy mondatot általánosságban "Amikor nyugat megszankciózta az oroszokat olyan módon, hogy pont a volt szocialista országokat érintette a legrosszabbul," Ha tényleg tájékozott lennél, akkor ebben a mondatban benne van a teljes történés. Igen az oroszok viszontszankcióztak, a lényeget érintette? Nem. A volt szocialista országokat érintette legérzékenyebben az adok-kapok pofozkodás? Igen, nem. A közép-európai gazdaságokat jobban megviselték a korlátozások, jellemzően annak tudható be, hogy náluk eleve hangsúlyosabb szereppel bírt az oroszokkal való kereskedelem, így magasabbról indulva nagyobbat is tudtak esni. Hatalmas piacvesztést jelentett Magyarországnak az orosz embargó, és ennél is jelentősebb az a közvetett kár, amelyet az Európai Unió belső piacain ragadó árufelesleg – elsősorban tej, tejtermék, sertéshús, baromfihús, zöldség, gyümölcs – árletörő hatása okozott. Viszont az oroszok nyertek. Utólag értékelve ki bukott nagyobbat? Az EU vagy az oroszok?
"Az uniós–orosz gazdasági kapcsolatokat azonban teljesen átrendezték. Az orosz ellenszankciók sokkal hatásosabbak voltak.
Egyfelől igaz, hogy az Európai Unió szankcióinak – kiegészülve más nyugati országok intézkedéseivel és a világgazdaság Oroszország számára kedvezőtlen széljárásával – voltak hatásai: a korlátozások hozzájárultak az orosz gazdaság 2015-ben kezdődő válságához. Az ellenszankciók azonban sokkal hatásosabbak voltak – a Journal of Comparative Economics egy friss tanulmánya szerint nyolcszor hatásosabbak –, s nemcsak az Európai Uniónak csaptak vele oda az oroszok, hanem a maguk malmára is hajtották a vizet. Hiszen sikerült beindítani a mezőgazdaságot, s kezdetben az Európai Unió számos tagállamának súlyos veszteségeket okoztak. A szankciós párbaj mérlege tehát az egyik oldalon diplomáciai impotencia, az orosz gazdaság megingatása, cserébe az orosz gazdák térnyerése és egy pofon az európai agráriumnak."