Plusz a "szociális kapitalizmus" sem működik. Amikor ezt a németek kitalálták, akkor az országuk tele volt dolgozni akaró emberekkel. Ekkor vélték úgy a politikusok, hogy tényleg kell egy olyan erős szociális háló, amely alányúl a valamilyen oknál fogva munkaképtelenné váló embereknek.Szerintem a közgazdászok nedves álma, a szolgáltatás alapú gazdaság lett volna a cél itt is, mint az USÁban. Ott ugye a versenyképesség egy tök relatív fogalom, igazából a folyamatosan változtatható játékszabályokon múlik csak, hogy ki-mennyire tudja eladni a fantomszolgáltatásait. Meg a marketingen.
Nyugat-Európában ez már többé-kevésbé működik, de Közép-Kelet-Európa még nagyon nem erről szól.
Szembe jött a valóság.
Csak aztán egyre nőtt azoknak a száma, akik már eleve csak erre a szociális hálóra várnak. Egy ideje "érdekes" munkarendben dolgozom. Reggel 6-kor kezdek, első megbeszélések Kínával, tart kb. 11-ig. Ekkor lemegyek edzeni, kicsit pihenek, majd délután 3-tól jön a következő blokk usánkával úgy este 8-ig. Megdöbbentő mennyiségű ember nyaral a városban délelőtt 11-kor. Fürtökben lógnak az emberek a padokon, a kávézók teraszain, minden étterem tele van, a város dugig van emberekkel. 3-4-5 gyerekes "vendégmunkások" mindenfelé.
Ez a kényelmes nyaralás a szociális segélyekből működik, amit a magas adóterhekből finanszíroznak. Egészségügyi ellátás mindenkinek, amit a magas tb-ből fizetnek. Mindenez a magas munkabérekből lehetséges. A magas munkabérek meg a versenyképes termékek miatt lehetségesek.
A zöldek iparrombolása meg a dráguló nyersanyag/energia ezen változtatni fog. Németország kivándorló ország már régóta a magasan kvalifikált emberek körében. Idő kérdése szerintem, hogy mikor fognak lefelé menni (egyesek szerint már egy ideje lefelé mennek). Szolgáltatni úgy tudsz, ha valaki megveszi a szolgáltatásod, ahhoz meg pénz kell. Nem messze tőlünk laknak "vendégek", amikor kimegy a segély, akkor gyakran jön a DHL-es kocsi nagy dobozokkal. Így könnyű fogyasztást generálni.
Nagyon nem indult újra az ipar sem. Most azzal turnézik a német miniszter, hogy aggodalomra semmi ok, 2,7%-ot növekedett a gazdaság 2021-hez képest. Ja, végül is "csak" hónapokig volt karantén, lezárás,