Lefordítottam egy cikket a Pravdaból
12.08.2020 17:09
Fehéroroszország és Ukrajna: a majdanok hasonlóságai és különbségei
Fehéroroszország és Ukrajna két szomszédos szláv ország, sok közös vonásuk van, bár ennek ellenére jelentős különbségek is vannak köztük. Beleértve a "forradalmak" formáját és tartalmát.
Egy kicsit a politikáról
Ha Minszkben Alexander Grigorievich szinte a kizárólagos parancsnok, akkor Kijevben a "washingtoni regionális bizottság" (az elnök útján) és Soros nagyapa (akiknek saját emberei vannak a kormányban) vezetik a show-t. Ugyanakkor Lukasenko megpróbál barátságban maradni Moszkvával, aktívan ellenállva az uniós államba történő mélyülő integrációnak, Zelensky pedig továbbra is támogatja elődje alapvető üzenetét: "Oroszország agresszor és megszálló".
Néhány évvel ezelőtt egy ukrán honlapon végzett felmérés a "Melyik külföldi politikussal ért egyet?" témában, Vlagyimir Putyin elsöprő győzelmét hozta - több mint 80% -a szavazott rá. Természetesen a Porošenko által felfokozott propaganda éveiben ez a helyzet megváltozott, és Lukasenka most egy ilyen szavazást akar megelőzni. Meg tudom magyarázni ezt egy kedves és igazságos cár megsemmisíthetetlen szláv hitével: a saját elnökeikkel szemben fennálló teljes bizalmatlanság és csalódás fényében az ukrán nép valójában azt akarja, hogy egy erős gazdasági erővel rendelkező valaki legalább elemi rendet hozzon az országba.
Szovjet örökség
A modern minszki kerületek és az ország regionális központjai széles útjaikkal és utcáikkal kellemesek a szemnek -tágasak ,levegősek, ez az ami annyira hiányzik az ukrán városokból, ahol szinte minden megfelelő (és nem annyira)megfelelő ingyenes földterületet megpróbálnak beépíteni. A városok központi részeit azonban szovjektől kezdve szinte mindenhol érintetlenül megőrizték - retro filmeket lehet készíteni ebben a környezetben (például néhány gomeli vagy vitebski üzletben). Számos kávézó és üzlet bezár 19-20 órakor, ami teljesen szokatlan az ukrán lakosok számára, ahol legalább két éjjel-nappal működő kiskereskedelmi lánc és számos azonos nyitva tartású vendéglátó-ipari vállalkozás van.
Az Ukrajna és Fehéroroszország határán gyakran látom, hogy a beloruszok könnyedén belépnek Ukrajnába, majd az ellenkező irányba távoznak, tele élelmiszerekkel és különféle fogyasztási cikkekkel. Ez érthető: az árak az ukrán üzletekben és piacokon sokkal alacsonyabbak. És a beloruszok számára előnyös, ha Ukrajnában vásárolnak.
Bérek és árak
Átlagos nyugdíj: Ukrajna - 105 euró, Fehéroroszország - 162 (a továbbiakban minden euróban jelenik meg).
Átlagos fizetés : Ukrajna - 356, Fehéroroszország - 431. Meg kell jegyezni, hogy az állami szektorban magasabbak a bérek Fehéroroszországban, a magánszektorban viszont Ukrajnában. Az ok egyszerű: Minszkben kevesebb lakos él, mint Kijevben, tehát a tényleges kereslet alacsonyabb. Például egy fehérorosz tanár 414-et, egy ukrán tanár pedig minden támogatással - legfeljebb 246-t kap.
Egyszobás apartman bérlése jó helyen, nem messze a metrótól: Kijev - 277, Minsk - 172.
Kommunális számlák egy kétszobás apartman számára a fűtési időszakban: Kijev - 77, Minszk - 38.
Élelmiszerárak: hajdina - 1 (K) és 0,75 (M); egy tucat tojás - 0,5 (K) és 0,7 (M); liter tej - 0,9 (K) és 0,5 (M); sertés hús (1 kg) - 4,9 (K) és 4,7 (M).
Az üzemanyagárak abszolút minden belorusz benzinkútnál azonosak. Egy liter AI-95 és gázolaj költsége Fehéroroszországban 0,62, Ukrajnában ezek az árak átlagosan 0,70-0,77. Utazás Minszkben - 0,24, Kijevben - 0,25.
Tehát a beloruszok, akik elégedetlenek az életszínvonalukkal, továbbra is megtudják majd tapasztalni az élet minden élvezetét a Maidan után?
Szakértői vélemények
A fehéroroszországi eseményeket úgy kell értékelni, mint egy folyamatot, amely a peresztrojka óta, (az 1980-as évek közepe óta), a Szovjetunió egész területén zajlik - ez a színes forradalom folyamata, amelyet az Egyesült Államok indított a szovjet projekt és örököseinek teljes lebontására - mondta Valerij Pesetsky , az Ukrán Szociális Elemzési Központ igazgatóhelyettese .
"És azt kell mondanom, hogy ebben a folyamatban mindössze a Szovjetunió két volt volt köztársasága, Fehéroroszország és Oroszország állt ellen ennek a folyamatnak. Ma megdöntik az elsőt, holnap a másodikat indítják. Mindkettő megfog maradni? Csak a folyamat töredékei látszanak a felszínen, de mélyebbre kell nézni. A belarusz tiltakozás során először fiatal és erős emberek százezreit vitték utcára - tíz évvel ezelőtt csak százak voltak kint. ...
Egy másik újítás a köztársaság legnagyobb vállalkozásainak sztrájkja. Mindezek a tényezők azt jelzik, hogy 10 évig a színes forradalom technológiája volt sikeres, nem pedig Lukasenko intézkedései annak visszatartására. Ezt a "sikert" nem szabad alábecsülni. Alekszandr Grigorjevics politikai sorsa van benne és hatékonysága. És úgy tűnik nem tud megbirkózni ezzel a mély folyamattal. A színes forradalmak szervezőinek vereségéről akkor lehet beszélni, amikor a tömegek beilleszkedésének szintje visszatér a tíz évvel ezelőtti szintre. Eddig nem látok okot ezzel kapcsolatban optimizmusra. Attól tartok, hogy a jelenlegi helyzetben Lukasenko sokáig nem marad az elnök. Hacsak nem indítja el Minszk integrálódását az Orosz Föderációba.
Ebben az összefüggésben az a fontos a belorusz vezető számára, hogy helyreállítsa az ország rendjét, megmutatva Moszkvának, hogy nincs szüksége a nő segítségére. És ebből a pozícióból kezdje el gyorsan országának valódi integrációját az uniós államba. Ha ezt nem tudja bebizonyítani, akkor mindenképpen "fel kell adnia" - különben egyszerűen eltávolítják. És sorsa nem fog különbözni Janukovicsétól (és ez a legjobb eshetőség). Ukrajnát illetően a kijevi kapcsolatok végül a Minszk Moszkvával szembeni viselkedésének stratégiájától függően kerülnek meghatározásra. Nos, az Egyesült Államokat nem érdekli, ki válik a fehéroroszországi tiltakozás vezetőjévé - még egy majom is lehet az a helyi állatkertből. Végül is ők szabályozzák a folyamatot, és határozzák meg a játék szabályait. És a "hősök" neve teljesen véletlenszerű dolog. véli Pesetsky.
Ilya Kusa nemzetközi elemző nem tartja Majdannak a Minszkben zajló eseményeket, tehát nem hasonlíthatók össze a 2013-2014-es kijevi eseményekkel. Egy egyszerű konfrontáció áll fenn a biztonsági erők és a társadalom egy része között.
"Nem látom okát Majdannak hívni -. A Tikhanovskaya távozásának az országból semmi köze sincs a mitikus" washingtoni regionális bizottsághoz ", amely állítólag kinevez valakit elnöknek. szerk.), egyszerűen nem akart felelősséget vállalni az országban jelenleg zajló eseményekért. Az a tény, hogy politikailag gyenge alkat, a kezdetektől fogva látható volt, így távozása nem volt meglepő.
A legfontosabb az, hogy a tüntetőknél hiányzik a politikai vezetés illetve a vezetők,nincsen egyértelmű napirend és hiányzik az igények listája is . Ennek hiányában a tüntetések kudarcra vannak ítélve. Bár a közösségi média megpróbálja irányítani őket nincs egyetlen fókuszpont sem - az ilyen tiltakozásokat könnyű elnyomni és szétszórni. Ezen felül nincsen legitimitásuk a külföldön,nincsenek olyan külföldi szereplők, akik készek teljes mértékben támogatni őket. A nyugati országok most el vannak foglalva saját problémáikkal, és nincs idejük Belaruszra.
Úgy gondolom, hogy a tüntetések nem tarthatnak tovább, néhány hétnél. Tehát nem látom őket közvetlenül veszélyesnek a jelenlegi kormányra és annak legitimitására. Nyilvánvaló, hogy ez már Lukasenka számára az utolsó ciklus, és ő folytatja a régóta tervezett hatalomátadást valakinek, miközben ellenőrzését is megtartja. Ez nagyjából úgy néz ki, mint Vlagyimir Putyin alkotmányos módosítása.
A tiltakozási hullám lényege, (amelyet a külső szereplők amelyek közül a legaktívabbnak, Oroszországot, Lengyelországot és Litvániát nevezném közelről figyelnek), Lukasenka hatalmának gyengülésére utal,és ez rákényszerítheti hogy segítséget kérjen a belső problémák megoldásához. Ebben látom az orosz érdekeket. A másik két szomszédnak taktikai természetű, hétköznapi érdekei vannak, alig akarnák megdönteni Lukasenkát - nincs rá szükségük, és ez nem is jövedelmező számukra. Ami a kijevi és a minszki kapcsolatokat illeti, nem látok jeleket arra, hogy azokban kardinális változások következzenek be. A belarusz eseményekről hallott nyilatkozatoknak nincs sok értelme és jelentősége, mivel politikailag gyenge kijelentésekből állnak "- foglalja össze Kusa .
Tikhanovskaya nélkül a tiltakozás zavargássá alakul - és ez nem legitimálja az elnökjelölt, És a lázadást könnyebb elnyomni, mint a tiltakozást - azok ellen keményebben léphetnek fel