Nem azért jön a Fudan mert a nyugati egyetemek nem akartak?
Miért Kína,miért most? Miért nem nyugati egyetemek?
De, megmondták, (Orbán Balázs?), hogy nagyon örülnének, ha más egyetem is jönne.
Illetve a Fudannal nyugati egyetemek is működnek együtt, ha jól tudom, mint, ahogy évek óta van megállapodása az egyik magyar egyetemmel.
Egyébként talán azért is jön most (majd! valamikor, ha jön egyáltalán) a Fudan, mert már tizen évvel ezelőtt is próbálták idecsábítani a most ellenzéki koalában levők egy része. Ha jól emlékszem, ezt Újhelyi nyilatkozta (aki az SZTE-Konfúciusz intézet vezetője). Tehát nem azorbán egyéni, wc-n ülve kipattanó gondolata volt idecsábítani. Hosszú tárgyalások és folyamat eredménye. És még jó pár év, mire meg is valósulhat, hogy működhessen. (Még az épületek tervezése sem kezdődött, még csak tárgyalások folynak, szóval kb nagyságrendileg még 5 év, mire beindulhat.)
/Szóval ezért marhaság az, amit ledragrant írt, hogy neki egyértelmű, hogy miért Kína és miért pont most/
Lehet hogy a kínainak nem derrogál nálunk nyitni, míg másnak igen?
Kínai oktatáspolitikának ez egy kvázi íve, vagy mondhatni szemlélete, hogy külföldi partnereket keressen. Mikor a hetvenes, vagy nyolcvanas években USA megnyitotta kapuit a kínai diákok előtt egy-két éven belül ezreket, sőt, talán nem túlzás azt mondani, hogy tízezreket küldött Kína az USA-ba tanulni. Aztán eljött egy olyan időszak, amikor kisebb léptékben elkezdtek partneri együttműködéseket, megállapodásokat kötni az otthoni és külföldi egyetemek között. Majd harmadik fokozatként intézményileg is szemmel láthatóan megjelenni. Kína a nyolcvanas évek elejétől kezdve figyel Közép-Európára, tanulmányozták a kommunista reformfolyamatokat, gazdasági szakembereket hívtak oda (innen). De másrészt az oktatáspolitikában is részben ugyan azt követi, mint gazdaságpolitikában, hogy keresi azokat a vákumokat, ahol viszonylag kevés vetélytárssal megjelenhet. (Gazdaságpolitikában Afrika, majd Dél-Amerika).
Szóval lehet így is mondhatni, hogy nekik nem derogál. Meg úgyis, hogy más az oktatáspolitikájuk.
Ami kerdeseket vet fel az az 500 milliard ft vedelmi penz amit rajtunk kovetelnek.
Ez a hitel egy lehetőség, egy ajánlat. Egy keretösszeg. Vagy élünk vele, vagy nem. Sőt, mivel még ebből egy fillért sem vettek fel, és még csak tárgyalási szakaszban van a dolog, szóval az a valószínű, hogy az egész a választások után kezd realizálódni anyagi téren. Azt meg ugye még nem tudjuk 100%-ban, hogy ki nyeri.
Lehet, hogy az ellenzékről tudnak valamit? Vagy épp megvannak az "ex" komcsi káderek és gyermekeik a fizetési, vagy szivességi listán (tudod, guanxi). Lehet, hogy megvan nekik Fletó szakdolgozata, ami ott vana polcon Karácsonyé melett? Lehet, hogy nem jársz messze a valóságtól.
A magyar gazdasag belepusztul meg egy kinai jotetemenybe.
Korábban már beszélgettünk talán ebben a fórumszobában arról, hogy a hazánkban tanuló külföldi diákok mennyit költenek, mennyit tesznek hozzá a gazdasághoz. Nem csak egy oldala van a mérleg serpenyőjének.