Talán ott lehet a magyarázat, hogy jelenleg körülbelül 40.000 külföldi diák tanul a Magyarországi felsőoktatásban. "Miért [...] jó ez a projekt a magyar társadalomnak"?
"Egy tanév alatt a külföldiek vásárlásaikon keresztül mintegy 111,2 milliárd értékben fogyasztanak, emellett együttesen további csaknem 63 milliárd forintnyi tandíjat fizetnek be, és még vendégeket is fogadnak, akik a becslések szerint évi hat és fél milliárd forintot költenek el Magyarországon. Az összes fogyasztás így egy tanévben több mint 180 milliárd forint átlagos bevételt eredményezhet." -
hvg.hu Ugyan onnan:
"A külföldi diákok a foglalkoztatást is növelik: extra keresletet támasztanak, így az őket kiszolgáló vállalkozásoknál csaknem 2800 fővel növelik a munkaerőt."
Itt az elemzés: A befelé irányuló felsőoktatási mobilitás gazdasági hatásainak mérése:
Tempus Közalapítvány oktatás, képzés területén működő szervezet, célja európai és nemzetközi mobilitási pályázatok koordinálása, szakértői segítségnyújtás. A befelé irányuló felsőoktatási mobilitás gazdasági hatásainak mérése - Kiadványok - Tempus Közalapítvány
tka.hu
És akkor még nem beszéltünk olyanról, hogy építkezés, albérlet (persze majd jól felnyomja megint a bérleti díjakat, ami van akinek jó, van, akinek meg nem), ingatlanfejlesztés, környező területek értékeinek emelkedése. Új munkahelyek jönnek létre. Stb.
Tehát durva számítás szerint ha 40 ezer diák egy évben 180 milliárd átlagos bevételt termel, akkor kb. 8000 diák pedig 36 milliárdot.
Ha feltételezhetően "550 milliárdot fizetünk ki valamiért" és évente termel -az eddigi hazai példák és ismeretek alapján- durván 36 milliárdot (egyéb járulékos hasznokról nem beszélve), akkor az kb. 15 év alatt megtérülő befektetés.
De megkérdezhetjük, mi hasznunk van a jelenlegi 40 ezer külföldi diákból? Miért nem mondják ki, hogy a magyarok elől veszik el a helyet/a pénzt és egyebeket, ami baj a fudani egyetem kapcsán?