USA:
Biztos ez is a kurvazorbán vót.
Az egész világon elszabadult. Ennyi. Még örülhetünk, hogy nálunk csak ennyire a baloldali "szakértők" alatt háromszor ennyi lett volna, mert a profit érinthetetlen az energia drágulást meg adóstól rányomták volna a lakosságra.
Ez a FED az ECB elmúlt 10 év monetáris politikájának ( negatív reál kamat, ingyen pénz)következménye. Az MNB is felszállt erre a vonatra(mint mindenki).
Idén Matolcsy két tanulmányában is foglalkozott ezzel a kérdéssel szvsz helyesen prognosztizálta a várható hatásokat, ergo mikor es hogyan kell(ene) leszállni erről a vonatról.
Sajnos a nyári kamatemelést leszámítva az MNB aktív megközelítése nem nagyon tükrözte amit mondott. Piac ennek megfelelően reagált. Csehek( csak választások után), lengyelek később léptek de látványosabban, piac jól fogadta.
Ehhez jön még, az MNB által képviselni szándékozott monetáris politika jelenleg ellentétes a kormányzati fiskális politikával(GDP hajszolása,választási osztogatás). Nagy Márton ide vágó írása jó képet ad.
Ez az ellentmondást majd illene feloldani(gondolom választások után meg lesz) a kérdés csupán az ennek milyen költségei lesznek, jelenleg az inflációban beépül és negatívan hat az árfolyamra is, tehát beépül, beárazták, ha úgy tetszik.(MÁP+ kötvények hozama olvad mint a fagyi, ugye ebbe tettek a magyarok a megtakarításaik egy részét - már akinek volt-ez csak példa)
Lehet, h ez Neked politikai meggyőződéses miatt nem tetszik(szíved joga) csak az inflációt nem érdekli.
Kormány és MNB is időhúzásra játszik a választásokig
Bízzunk benne, h a nemzetközi környezet ehhez partner lesz.(Fed mondjuk szarakodik, taper decemberben elindulhat, piac ezt árazza most, kamatemelés talán 22q3?)
Egyéb következményeket hagyjuk akkora.
Hatósági ár kérdése.
Az elmúlt 10 évben évekig volt olyan időszak mikor a hatósági ár magasabb volt mint ami a piaci energiahordozó árakból következett volna.értsd piaci alapon lehetett volna még olcsóbb.
Most jelen nemzetközi helyzetben fogyasztói szempontból jól jön ki, védi a fogyasztót(a lakosságit), bár vannak szolgáltató cégek a piacon akik bedobtak a héten a türcsit idehaza.
Ide tartozó és vitatott kérdés a rendszerköltség kérdése. Azt is megfizetjük majd csak nem a számlán.
Baloldal említését nem értem. Nincs baloldal kishazánkban.
Egy igazi baloldali párt nem lenne neoliberális ilyen kérdésekben.
Egyebkent bárki is nyeri választásokat( nem hiszek az “ellenzék” nyerési esélyeiben), ezzel majd foglalkoznia kell.
Ha ez az infláció átmeneti az a jobbik eset. Ha nem….ott több forgatókönyv lehetséges a main stream ellemzők szerint. Ebből a legrosszabb(?)a stagfláció lehetősége(világjelenség lenne).
Bárhogyan is lesz az biztosnak látszik a következő 10 év nehezebb politikai-gazdasági környezetet eredményez mint amit magunk mögött hagyunk. S az is biztos az eddig mutatott kormányzati teljesítmény kevés lesz(kevesebb harc, több rafko jobb lenne).A hatalmon maradáshoz persze elég lehet. Egy pártnak.
Szóval bárki, bárkiért, bármiért lelkesedik itten ugyanazt fogja kapni. Vagy jutalomnak vagy büntetésnek fogjak hívni.