[BIZTPOL] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 944
16 408
113
Altusz, mint komolyan vehető valaki? :D
Meg el is írták a nevét. Gamerek előnyben :D
iu
 
W

Wilson

Guest
Te szoktad mondani hogy február 24 óta semmi sem ugyanaz. Szerintem most már gazdaságos a kitermelés :)
Majd az idô eldönti, ezt a kérdést...

De itt egy cikk, hogy Magyarország miért csak majdnem gáz nagyhatalom..

Részlet a cikkből....

653556_magyar_gaz_nyito1.jpg

"Magyarország, a majdnem-gáznagyhatalom

2022. május 17. 9:01
304335_kohan_matyas.jpg

Írta: Kohán Mátyás



Több gázunk van, mint gondolnánk, de sajnos ettől még nem leszünk önellátók belőle. Hazánk igen jelentős, több mint 1600 milliárd köbméteres földgáztartalékon ül – ami több ezer méteres mélységben rejtőzik.
HIRDETÉS


A minap arról írtunk e hasábokon, mennyire tudja kiváltani Magyarország az orosz gázt, mennyi gázt tudna most jelenleg külföldről fogadni, és mit tett az Orbán-kormány a diverzifikációért – mint írtuk, ebben el is ment a falig, saját hazánk határaiig, a többi a térségbeli országokon múlik.
Ám maga Magyarország is rendelkezik működő és potenciális gázforrásokkal. Újabb cikkünkben ezt vizsgáljuk meg!
***
E vészterhes időkben, amikor az orosz gázt a szankciós veszély drágítja, az amerikai gáz pedig drága magától is, sok hazafiban felmerül a gondolat: nem jó nekünk inkább a magyar gáz? Mindenki hallott már a zalai és dél-alföldi gázmezőkről – jogos tehát a kérdés: minek nekünk gázra pazarolni a drága eurót, miért nem magyar gázzal fűtünk?
Ami azt illeti, fűtünk azzal is: Magyarország az 1990-es években még a hazai gázfogyasztás több mint harmadát itthoni forrásból termelte ki, majd az ezredfordulóra az 1990-ben még 4,1 milliárd köbméteres éves kitermelés – amely akkor majdnem elérte a jelenlegi hosszútávú orosz gázszerződés keretmennyiségét – 3,3 milliárd köbméterre csökkent, a 2000-es években már csak a gázfogyasztásunk negyedét fedeztük saját kitermelésből. A csökkenő tendencia a KSH és a MEKH adatai szerint fennmaradt, 2005-ben 3 milliárd, 2010-ben 2,6 milliárd, 2015-ben 1,9 milliárd,
2020-ban pedig 1,57 milliárd köbmétert tett ki a hazai kitermelés.
Innen már adódik is a kérdés: miért csökken évről évre a Magyarországon kitermelt gáz mennyisége?
Az ezzel kapcsolatos kételyeknek további nyomatékot ad, hogy a Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat 2020. januári ásványvagyon-leltárának alapján
hazánk igen jelentős, több mint 1600 milliárd köbméteres földgáztartalékon ül,
ami elméletben akár évszázados távlatban is elegendő lenne a hazai fogyasztás (manapság nagyjából évi 10 milliárd köbméter) ellátására.

Igen ám, csakhogy az MBFSZ szerint e tartalékból mindössze 75,7 milliárd köbméter a konvencionális földgáz, a maradék 1 565 milliárd köbméter pedig „nem konvencionális földgáz” – ami a szénhidrogénszakma virágnyelvén mindössze annyit jelent, hogy nehezen megközelíthető, mert például több ezer méter mélyen van, kitermelése pedig csak olyan technológiával lenne lehetséges, amivel nem lenne gazdaságos a vállalkozás.

A jelenlegi magas világpiaci gázárak pedig nem feltétlenül hatják meg az olajcégeket, köztük a Molt sem – a gáz- és olajlelőhelyek feltárása ugyanis alaphangon 5-8 évnyi előkészítő munkával jár még azelőtt, hogy egy árva fúrás is esne a megcélzott területen.

Az Energiainfó cikkében idézi is az olaj- és gázkutatással együtt járó kockázatokat: amikor felmerül az ötlet, hogy hol volna érdemes szénhidrogént keresni, az esély, hogy ott meg is találják, 1 százalék körüli; ha a geofizikai mérések sikerrel járnak, ez az esély 10 százalékra nő; egy sikeres kutatófúrást követően pedig 18-20 százalékos az esély, hogy az adott terület hasznosítható lelőhely lesz –
miközben egy-egy kutatófúrás önmagában is könnyedén lehet milliárdos tétel.

Ilyen nagyságrendű pénzt csak akkor áldoz egy olajcég szívesen kockázatos projektekre, ha tudja, hogy a világpiaci gázár évtizedes távlatban is lesz olyan magas, hogy az adott mezőt érdemes legyen kitermelni – és minél kevésbé termelhető ki konvencionális technológiával egy adott gázmező, annál nehezebb ezt garantálni.

magyar%20gaz1.jpg

Magyarország potenciális gázvagyon-térképe (forrás: VG)"

 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
26 567
89 736
113
Ja és a Balcsin nyaral, a szomszédja pedig az ukrán menekültek egy csoportja.
$őt!!!! (Bocs, de ezt leütöm):



"Te, Germaine! Tudtad, hogy Salamon zsidó?" ;)
 

PFZ

Well-Known Member
2022. március 23.
2 343
9 675
113
  • Vicces
Reactions: jurgenbauer

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 294
113
Az alföldi gázmezőre pár éve azt mondták,hogy gazdaságtalan a kitermelése..

De azóta elég sok minden megváltozott. Pl. az ellátási biztonság.
Igazából a teknológia nem vólt meg hozzá... a makói árok gázgészlete 150-200 évre biztosítaná magyarország gázelátását és ami hatalmas szerencse hogy nem nyúlik át sem román sem szerb területre egy igen mély mélytengeri árok vólt anno amit az elhullott tengeri élőlények betemettek.... kőzetrepesztéses megoldást kell alkalmazni (ami a mi esetünkbe mégcsak nem is veszélyes mert a pannontenger feltöltené a kiszivatyúzott gáz helyét) egy olaj és gázmérnökkel vóltam egy körletbe az elmúlt 2 hétben... A probléma eddig az vólt hogy nem akartunk nagymértékben külföldieket bevonni (nem akartuk eladni a gázmező kitermelési jogát sem angol sem kanadai sem usa cégeknek) ezért már évekkel ezelött emberek lettek kiküldve ezekbe az országokba hogy tanulják el a teknológiát másolják le és fordítsák magyarra (fordításnak hála pár fogalmat megváltoztatva és kicsit megvariálva a műveletet eggyik teknologia elemeit felcserélni a másik teknologia elemeivel) így egy új teknológiát nyerve legálisan lefolytatva....

itt tartunk most... több a makói árokhoz hasonló telepel rendelkezünk összesen kb 500 évre elegendő gázkészlet van alattunk ilyen formában (a hagyományos kitermelési módszereket nem számítva) ha minden összejön európa gáznagyhatalma leszünk cca pár száz évig (1-2)... nem Makóval történik a kezdés mert ennek a teknlógiának az a hátránya hogy nagy mennyiségbe kell kiszedni a gázt... ezért egy kisebb mezővel történik a kezdés amire az infrastruktúránk adott... de még ebből is lessz bőven eladni (mert muszály lessz eladni mert a kitermelés volumene nem teszi lehetővé azt hogy ne adjuk el mert a teknológiából adódóan csak nagy mennyiségben hozható a felszínre...) tehát egy kb 75-100 évre elegendő (magyarország fogyasztásának) gázkészlettel történik majd a kezdés te teknológia miatt ez 25-30 év alatt le lessz termelve (tehát a gáz 2/3 a 1/2 e exportra fog menni ha akarjuk ha nem...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 294
113
a nagy vita azon ment hogy eladjuk a gázt és vágjunk bele a kitermelésbe vagy várjunk új teknológiára amivel kisebb volumenbe is kitermelhetőváé vállnak a mezők így hsosszabb időre biztosítva a gázellátást de mnimálisan exportálva... ebből az lett hogy egy mező most beindul és ha kiürüléséig nem lessz új teknológia nyílik a következő kisebb addig a felesleg exportra megy.
 

PFZ

Well-Known Member
2022. március 23.
2 343
9 675
113
Legalább megtudtuk, hogy ahogy sejthető volt, energiai miatt járt vezető politikusunk Moszkvában.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 867
6 060
113
Igazából a teknológia nem vólt meg hozzá... a makói árok gázgészlete 150-200 évre biztosítaná magyarország gázelátását és ami hatalmas szerencse hogy nem nyúlik át sem román sem szerb területre egy igen mély mélytengeri árok vólt anno amit az elhullott tengeri élőlények betemettek.... kőzetrepesztéses megoldást kell alkalmazni (ami a mi esetünkbe mégcsak nem is veszélyes mert a pannontenger feltöltené a kiszivatyúzott gáz helyét) egy olaj és gázmérnökkel vóltam egy körletbe az elmúlt 2 hétben... A probléma eddig az vólt hogy nem akartunk nagymértékben külföldieket bevonni (nem akartuk eladni a gázmező kitermelési jogát sem angol sem kanadai sem usa cégeknek) ezért már évekkel ezelött emberek lettek kiküldve ezekbe az országokba hogy tanulják el a teknológiát másolják le és fordítsák magyarra (fordításnak hála pár fogalmat megváltoztatva és kicsit megvariálva a műveletet eggyik teknologia elemeit felcserélni a másik teknologia elemeivel) így egy új teknológiát nyerve legálisan lefolytatva....

itt tartunk most... több a makói árokhoz hasonló telepel rendelkezünk összesen kb 500 évre elegendő gázkészlet van alattunk ilyen formában (a hagyományos kitermelési módszereket nem számítva) ha minden összejön európa gáznagyhatalma leszünk cca pár száz évig (1-2)... nem Makóval történik a kezdés mert ennek a teknlógiának az a hátránya hogy nagy mennyiségbe kell kiszedni a gázt... ezért egy kisebb mezővel történik a kezdés amire az infrastruktúránk adott... de még ebből is lessz bőven eladni (mert muszály lessz eladni mert a kitermelés volumene nem teszi lehetővé azt hogy ne adjuk el mert a teknológiából adódóan csak nagy mennyiségben hozható a felszínre...) tehát egy kb 75-100 évre elegendő (magyarország fogyasztásának) gázkészlettel történik majd a kezdés te teknológia miatt ez 25-30 év alatt le lessz termelve (tehát a gáz 2/3 a 1/2 e exportra fog menni ha akarjuk ha nem...

Igazából a technológia még most is necces a Makói-árokhoz. Több probléma is van: az amerikában használt, bevált technológia itt kevés lesz, a főleg homokkőre kifejlesztett repesztés itt hatástalan volt egy régebbi próba során. Ráadásul mélyebben is van, melegebb is jóval a gáz, mint az Usában, plusz a kéntartalma is túl magas, azt még plusz technológiával le kell csökkenteni. Szóval ez a Makói-árok csak nagyon ilyen vésztartalék, jó drágán
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 294
113
Igazából a technológia még most is necces a Makói-árokhoz. Több probléma is van: az amerikában használt, bevált technológia itt kevés lesz, a főleg homokkőre kifejlesztett repesztés itt hatástalan volt egy régebbi próba során. Ráadásul mélyebben is van, melegebb is jóval a gáz, mint az Usában, plusz a kéntartalma is túl magas, azt még plusz technológiával le kell csökkenteni. Szóval ez a Makói-árok csak nagyon ilyen vésztartalék, jó drágán
ez nem teljes egészében igaz de van igazságtartalma (tudom melyik cikkből van ez az infód pont ezt hoztam fel én is a körlettársamnak...) az olaszoknak direkt olyan konstruktció lett csak enedélyezve amit a MOL tudodd hogy eleve bukás (de késöbb az ő megkezdett munkályuk továbbfolytatható) ...

a Makói árok gázgészlete óriási ha most nekiállnánk kitermelni a nagyrészét el kellene engednünk a levegőbe mert egyszerűen nincs hozzá kapacitásunk hogy azt a mennyiségű gázt onnan kijuttasuk a meglévő kapacitásokkal. a gáz kéntelenítésre szorúl ez való igaz de a kén nyersanyag. Kén az eggyik legfontosabb vegyipari elem (mind a műtrágyagyártás mind a robbanószergyártás mind a műanyag gyártás elengedhetetlen alapanyaga)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 294
113
@ms07 értsd az olaszok kb a munka 30% át a beadandó papírmunka 80% át megcsinálták nekünk úgy hogy még ők fizettek... (nem szép dolog de ilyen a világ)
 
  • Tetszik
Reactions: Flamand

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 800
4 965
113