Nem rossz az index kivonat, a lényeg benne van.
A JÄGER ZÁSZLÓALJ VÉGE MEGRÁZTA MAGYARORSZÁGOT
Új Afganisztán lesz Ukrajna tűzszünet nélkül?
ÍRTA: ROLAND TICHY
2023. január 28., szombat
Magyarország ismét elszakad a közös ukrajnai fronttól – Orbán miniszterelnök kényelmetlen kérdéseket tesz fel a NATO- és az EU-stratégiáról, és még mélyebben összeveszett a keleti szomszéddal. A fegyverszünet a kiút a háborúból?
IMAGO/Xinhua
Orbán Viktor az Európai Tanács brüsszeli ülésén, Belgiumban, 2022. december 15-én
Az Ukrajna és Oroszország közötti lövészárokháborúban az évforduló táján gyakorlatilag kiirtottak egy ukrán egységet - a 128. hegyi gyalogzászlóaljat Munkácsból, a Magyarország délnyugati határvidékén fekvő, mintegy 90 ezer lakosú városból. Ez nem egy jelentés, amely eljutott volna a nyugati médiához. Ez egy gyilkos háború mindennapja; és mégis különleges jelentése van.
A halottak közel fele azonban magyar. Kárpátalja régiót a második világháború után csatolták a Szovjetunióhoz, majd a létrejött Ukrajna része lett. Mint mindig az ilyen európai határ menti területeken, most is a határon innen vagy odaát lakik, mindenesetre rokonai, barátai vannak a határ mindkét oldalán. A Jäger zászlóalj kegyetlen vége sokkolja Magyarországot, amely magát ukrajnai honfitársai védelmező erejének tekinti. A háború közeledik, érzelmileg megragadja egy uniós ország polgárait.
Ukrajna behívja a magyar nagykövetet
Napjainkban fokozódik a feszültség Magyarország és Ukrajna között. Orbán Viktor miniszterelnök " elfogadhatatlan" kijelentéseket tett Ukrajnával kapcsolatban , ezért Kijev beidézte a magyar nagykövetet. Ezt Oleh Nikolenko ukrán külügyminisztérium szóvivője jelentette be. Ahogy Nikolenko a Facebookon írja, Orbán újságírók előtt Afganisztánhoz hasonlította Ukrajnát, és "senki országának" nevezte.
A szavak órákon belül diplomáciai gubancokhoz vezetnek. „A nagyköveti beidézés bejelentése új mélypontot jelent a két szomszéd viszonyában, Magyarország többször is bírálta az Európai Unió Oroszország elleni szankcióit , azt állítva, hogy azok nem gyengítették jelentősen Moszkvát , miközben az európai gazdaság tönkretételével fenyegetőztek. Szóba került az is, hogy Magyarország rá akarja-e kényszeríteni az európaiakat, hogy engedjenek el támogatást Budapestnek” – írja a Der Spiegel .
A Der Spiegellel ellentétben a TE az újságírók szűk körében volt jelen a beszélgetés során, amelyben a problémás kifejezéseket használták. Ilyen alkalmakkor Orbán kifejezetten felmenti. Nincsenek olyan sajtóstábok, mint Berlinben, akik arra kényszerítik az újságírókat, hogy szigorúan "3 alatt" kezeljék az átélteket, ami azt jelenti, hogy sem a tartalmat, sem a beszélőt nem lehet megnevezni. Így csinálod az újságírókat buta bizalmassá. Legjobb esetben a „2 alatt” megengedett – a tartalom igen, a forrás nem. Amikor Orbán aggodalmáról kérdezik, Orbán kifejezetten „Egyet” mond: „Én kitartok amellett, amit mondok, miért ne írhatná meg?”
Mit mond tehát egy kormányfő az "Egy" alatt egy olyan országban, amelyet azért szidnak, mert állítólag megakadályozzák a sajtószabadságot Európában?
Nincs remény Oroszország kimerült vereségére
Orbán lerombolja a reményt, hogy Putyin előbb-utóbb feladja a háborút. Elvégre elnökválasztások jönnek, és a háború vesztesei nem nyerik meg a választásokat, még akkor sem, ha elcsalják őket. Oroszország is közömbös a nyugati elszigeteltség iránt; inkább azt az érzést erősíti meg, hogy a világ nem érti Oroszországot, és az ország önmagában áll. Oroszország pedig mostanra háborús gazdasággá alakította gazdaságát. Folyik a fegyver- és lőszer utánpótlás, beindult a hadigépezet. A magyar miniszterelnök nem az az oroszbarát ember, akiként szereti, ha ábrázolják. Azt mondja, ismeri a kegyetlenségüket; végül is 1956-ban az oroszok felakasztották Nagy Imre akkori miniszterelnököt és elődjét. De az ellenfél ismerete többet segít, mint a tükrözetlen önbizalom.
folyt.