Eleve nem a viet-kongok tolonganak a szerb határon.
Egyébként nem szükséges a vietnámi nyelvismeret, hanem előny.
Tudom nehéz és ebben a kormánypropi is ludas, de külön kell választani a határon tobzódó illegális afrikai, muszlim migriket és a vendégmunkásokat.
Az előbbiek végtelenül károsak, az utóbbiak elengedhetetlenek és szükségesek egy munkaerőhiányosos gazdaságban, hogy mi magyarok előrébb lépjünk. 4,6-4,7 millió ember dolgozik itthon. Ez arányaiban az európai élvonalban van,
Vannak még tartalékok főleg a keleti részen, de nem sok.
Határon túli magyar és megfelelően szabályozott körben idegen vendégmunkásokra is szükség van, nemcsak hazai gazdaság és infrastruktúra, hanem a magyarok életszínvonalának emelése érdekében is. Több állami bevételt generálnak így nő az állami beruhazások, ujraelosztás, szociális támogatások mértéke vagy csökkenhetnek az adók. Ez a matek, ezt nem lehet felülírni.
elsőre sokknak tűnik a 400 ezer körüli vendégmunkás létszám idehaza, meg se közelíti a környező országok hasonló mutatóját: a magyarral többé kevésbé azonos méretű munkaerőpiaccal rendelkező Csehországban 700 ezer, Ausztriában 1 millió, a hazánknál négyszer nagyobb Lengyelországban pedig mintegy 2 millió, zömében ukrán vendégmunkás dolgozott már a háború előtt is, ez a szám azóta a sokszorosára emelkedhetett.
Nincs abban semmi különös, hogy vendégmunkások dolgoznak egy országban. Más országok is pont ugyanúgy szenvednek a munkaerőhiánytól, mint mi, és már a vendégmunkásokért is nemzetközi versenyben vagyunk – mondta a Világgazdaságnak Juhász Csongor, az egyik legnagyobb hazai munkaerő-kölcsönző és toborzó vállalat, a Prohuman ügyvezető igazgatója, aki szerint először meg kell találni a magyar munkaerőpiacon lévő rejtett tartalékokat, csak ezt követően jöhet szóba a vendégmunkások bevonása, ugyanakkor hangsúlyozta, nagyon fontos, hogy mindez kontrollált és ellenőrzött módon történjen, azaz csak ott és csak annyi ideig alkalmazzák őket, ahol erre tényleg és feltétlenül szükség van.
A szakember szerint a vállalatok számára hiába lenne sokkal egyszerűbb és olcsóbb a magyar dolgozókat foglalkoztatni, de jelenleg erre számos területen már nincsen mód.
„Magyarország a régió országaihoz képest versenyelőnyt tudott szerezni azzal, hogy engedélyezte a hiányszakmákban a vendégmunka igénybevételét, így a jelenlegi nehéz – munkaerőpiaci szempontból túlfeszített időszakban is – tud az ittlévő és a jövőben beérkező beruházásokhoz munkaerőt biztosítani, míg a régió többi országa folyamatosan munkaerőhiánnyal küzd. Mindez a magyar munkahelyek védelméről is szól, hiszen ha nincs elég munkaerő, a vállalatok könnyen dönthetnek úgy, hogy áthelyezhetik a termelést máshová, ahol ez a probléma kevésbé égető” - mutatott rá Juhász Csongor hozzáfűzve, hogy számításaik szerint
egy vendégmunkás három magyar munkahely megmaradásához is hozzájárulhat.
Ezen felül a jövőbeni beruházások esetében is nagyobb eséllyel választják Magyarországot a befektetők, hiszen mindig van egy B terv munkaerő szempontjából. Mivel már a régióból is elfogyott a bevethető munkaerő, ezért nyíltak meg lehetőségek arra, hogy meghatározott időre – jellemzően két évre – erős kiválasztási szűrön átesett dolgozók érkezhessenek hazánkba távolabbi országokból is.
A Világgazdaság megbízható, naprakész, objektív információforrás, az üzleti élet befolyásos, mértékadó lapja.
www.vg.hu