[BIZTPOL] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
" Eszméletlen mennyi fiatal nem tudja megfogalmazni azt, amit mondani akar,"

Igen, még 1980-ban úgy volt, hogy egy érettségizettnek elvileg 30-40 ezres passzív szókincsűnek kellett lenni. Velünk gyakoroltatták, hogy olyan 3-4 perces önálló előadást kellett tartani órákon. Tő mondatokat és bővített mondatokat felváltva kellett használni. Az ö.. ö.. ö.. tiltva volt és a szóismétlés se volt dicséretes dolog.

Arra nem emlékszek, hogy a sima általános iskolát végzettségűeknek mennyi kellett lenni a passzív szókincsének, de a kötelező olvasmányok szépen tudták bővíteni.

Mondhatják sokan, hogy a passzív szókincs nem ér semmit. Szerintem meg igen szükséges. Ezáltal tud valaki elolvasni egy szépirodalmi művet. A passzív szókincs nélkül unalmas lesz már egy 10 oldalas novella is, nem hogy egy regény. Lehet mondani, no, de ki olvas manapság. Ott vannak a 20 perces filmsorozatok tömkelege, amit mázsaszámra készítenek.
Ja, csak 1980-ban egy érettségi kb. annyit ért, mint ma egy diploma.
Korabeli dokumentumfilmeket nézegetve azért akkora aranykor akkor sem volt -enyhén szólva.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 489
14 279
113
Tök mindegy mi van. Akik jönnének, még butábbak.

Két buta összecsapása:

Márpedig rendszerváltás utáni politikai alakulatok közül a 2014-18 közti volt toronymagasan a legkorrektebb társaság, még akkor is ha valahol törvényszerű volt a bukásuk ahogy a 90-es évek közepi FKGP-é is.

 
  • Vicces
Reactions: hete and kiskrumpli

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 118
113
Nagyon optimista vagy kedves Zsolt!

Ezek a kis lépések folynak mostanában.
Amennyiben az oroszok valami csoda flytán elérnének Beregszászig, akkor már nem állna fenn az hogy a nyugat megnyomorgat. Sem katonailag, sem gazdaságilag nem tudna ütni rajtunk. Nyitottak lennénk a keleti piacok felé, sőt olcsó nyersanyaghoz és energiához jutnánk, amire gyűlnének a nyugati-európai cégek mint szar a légyre. Szóval meg kell várni, mi lesz ennek az ukrán bulinak a vége. Ha azonban ide jön a maci, azonnal be kell tenni a répát brüsszel seggébe., egy belengetett huxittal.
Erre jelenleg semmi reális esély. Én olyan nagyon nem lennék szomorú egy magyar-orosz határral, de kb Bakhmuttal szopnak fél éve, Ogyessza is álomnak tűnik, nem hogy eljussanak hozzánk.
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 600
3 236
113
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 118
113
Nagyon káros az hepciáskodó külpolitika - semmi jóra nem vezet, csak a radikális fidesz-szavazók kajálják: "hú de megmondtuk nekik!" Nálunk mindent a belpolitika és a hatalom megtartása hat át, ez minden mást felül ír.
Már egyáltalán nincsenek szoros szövetségeseink az EU-ban - még a lengyelekkel is sikerült összerúgni a port. Nem lesz ennek jó vége...
Ne viccelj már, ha van hülyébb vezetés az EU-ban a németnél, az pont a lengyel, ezekkel együtt 1m-t nem szabad mennünk, mert velük együtt fogják a végén kitörölni a seggüket velünk az oroszok/kínaiak! A lengyelektől amilyen messze csak lehet, az nekünk az egészséges!!!!
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 612
113
És pár éve valaki kitalálta, h írjuk újra a kötelező olvasmányokat, meg az alsós tankönyveket, mert nem értik a gyerekek. Hát vajon ez kinek a hibája, és miért a könyvet butítsuk a gyerekhez?
Szerintem 6-7 osztályig Rejtő kellene vagy valami hasonlóan mulatságos, ami megfogja a gyereket és a képzelőerejét is erősíti.
 

Ramzana

Well-Known Member
2021. október 22.
4 783
26 901
113
Szerintem 6-7 osztályig Rejtő kellene vagy valami hasonlóan mulatságos, ami megfogja a gyereket és a képzelőerejét is erősíti.
Szeretem Rejtőt, de szerintem akkora gyerekeknek még túl abszurd. 6. - 7. osztályBAN, előtte szerintem felesleges.
Kötelező (ajánlott) olvasmányt amúgy is nagyon nehéz választani, mert ugye legyen Harry Potter, mert azt szívesen elolvassák. Fenét, ugyanúgy filmen nézi meg, ellenben a könyv darabja sokezer forint, ellentétben a régiekkel, amik mindenkinek megvannak otthon, diákkönyvtáras kiadásban párszáz forint, meg a könyvtárban is ott van több példányban.
Én mondjuk a legtöbb kötelezőt szerettem (jó, voltak kivételek). Szerintem nem ez a gond, hanem az, h a gyereknek megmondják, h olvasson (pláne, KÖTELEZŐ olvasni), anya és apa meg a kütyüről nem jön le. Ha azt látná, h az anyja meg az apja is olvas néha, könnyebb lenne rávenni.
 

Flamand

Well-Known Member
2021. augusztus 26.
3 313
16 096
113
Szeretem Rejtőt, de szerintem akkora gyerekeknek még túl abszurd. 6. - 7. osztályBAN, előtte szerintem felesleges.
Kötelező (ajánlott) olvasmányt amúgy is nagyon nehéz választani, mert ugye legyen Harry Potter, mert azt szívesen elolvassák. Fenét, ugyanúgy filmen nézi meg, ellenben a könyv darabja sokezer forint, ellentétben a régiekkel, amik mindenkinek megvannak otthon, diákkönyvtáras kiadásban párszáz forint, meg a könyvtárban is ott van több példányban.
Én mondjuk a legtöbb kötelezőt szerettem (jó, voltak kivételek). Szerintem nem ez a gond, hanem az, h a gyereknek megmondják, h olvasson (pláne, KÖTELEZŐ olvasni), anya és apa meg a kütyüről nem jön le. Ha azt látná, h az anyja meg az apja is olvas néha, könnyebb lenne rávenni.
Nemrég a gyerek levette a polcról az egyik könyvemet,mondtam neki,hogy az még egy kicsit erős lesz. Nem baj felkiáltással belekezdett,majd másnap két órát magyaráztam neki,hogy mi is a lényeg. Pár nap,és a végére ér,alig lehet kicsavarni a kezéből. Az asszony infarktust kapott,mikor meglátta a címét. Degrelle-Az Oroszországi hadjárat. Annyit azért hozzáfűztem,hogy a suliban ne reklámozza. Mindenhol olvasok,tehát van példa előtte.
 

Ramzana

Well-Known Member
2021. október 22.
4 783
26 901
113
Nemrég a gyerek levette a polcról az egyik könyvemet,mondtam neki,hogy az még egy kicsit erős lesz. Nem baj felkiáltással belekezdett,majd másnap két órát magyaráztam neki,hogy mi is a lényeg. Pár nap,és a végére ér,alig lehet kicsavarni a kezéből. Az asszony infarktust kapott,mikor meglátta a címét. Degrelle-Az Oroszországi hadjárat. Annyit azért hozzáfűztem,hogy a suliban ne reklámozza. Mindenhol olvasok,tehát van példa előtte.
Jó, hát 13 évesen én is Csáth Gézát olvastam, de nem ez az átlag. És nem lehet a versenylovakra szabni a kötelezőt. Legyen könyvtár, ahol tud keresni olyant, ami érdekli.
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 186
113
Erre jelenleg semmi reális esély. Én olyan nagyon nem lennék szomorú egy magyar-orosz határral, de kb Bakhmuttal szopnak fél éve, Ogyessza is álomnak tűnik, nem hogy eljussanak hozzánk.
Várd ki a végét.
A tavon korcsolyázó is egyből szakd be, nem szép lassan. Ha elesik Bachmut, az ukránok kényszerhelyzetbe kerülnek és támadni fognak. Ha nem jön be a tervük, annak összeomlás lesz a vége. Aztán az orosz oda és úgy megy Ukrajnán belül, ahová és amikor akar. Onnan kezdve idő kérdése, hogy mikor köszön át a magyar határon. Tény, hogy ebbe a képletbe belezavarhat Lo. és Ro. na meg a vigéc tótok egy ny-ukrajnai bevonulással.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Szerintem 6-7 osztályig Rejtő kellene vagy valami hasonlóan mulatságos, ami megfogja a gyereket és a képzelőerejét is erősíti.
Szerencsére vannak elég kis kortól könnyed gyerekkönyvek.* Nálunk a Rejtő az alsóban nem jött be, próbáltam olvastatni. Kisebb gyerek -legalábbis ma- nem tud ennyire elvonatkoztatni, mint amennyire Rejtő sem csak a felszínesség. Persze anno akkor, mikor még alig volt gyerek, meg ifjúsági irodalom akkor persze, a Rejtő volt a könnyű és mulatságos, olvasmányos. Azonban már sokkal másabb ingerek érik a gyerekeket, mint akár még az itteni átlag gyerekkorában. Elég csak a videóklippek hosszának csökkenését megnézni.

*Nagy a választék, de érdemes elolvasni, mielőtt a gyerek kezébe adja az ember; legalábbis mi elszoktuk.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Nemrég a gyerek levette a polcról az egyik könyvemet,mondtam neki,hogy az még egy kicsit erős lesz. Nem baj felkiáltással belekezdett,majd másnap két órát magyaráztam neki,hogy mi is a lényeg. Pár nap,és a végére ér,alig lehet kicsavarni a kezéből. Az asszony infarktust kapott,mikor meglátta a címét. Degrelle-Az Oroszországi hadjárat. Annyit azért hozzáfűztem,hogy a suliban ne reklámozza. Mindenhol olvasok,tehát van példa előtte.
Azért majd ha Minecraftos könyvet kér karácsonyra, nehogy mellé nyúlj.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Jó, hát 13 évesen én is Csáth Gézát olvastam, de nem ez az átlag. És nem lehet a versenylovakra szabni a kötelezőt. Legyen könyvtár, ahol tud keresni olyant, ami érdekli.
Hiába vannak gyerek-könyvtáros programok és van, ahol nagyon bő a választék, de ha a szülő nem szocializálja rá a gyereket, akkor az legfeljebb xboxozni fog bejárni. A könyvtárban, könyvtárakban meg manapság leginkább kortárs ponyvát kölcsönöznek.
Van ahol meg a könyvtáros sem feltétlen áll a helyzet magaslatán.

Szerencsére ma is vannak gyerekek, ha nem is Csáthot olvasnak -ami szvsz. nem is baj- de olyan 7.-8. körül maguktól (még csak nem is családi szocializációból) elkezdenek olvasni. Nem reménytelen a helyzet.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 529
29 737
113
Hiába vannak gyerek-könyvtáros programok és van, ahol nagyon bő a választék, de ha a szülő nem szocializálja rá a gyereket, akkor az legfeljebb xboxozni fog bejárni. A könyvtárban, könyvtárakban meg manapság leginkább kortárs ponyvát kölcsönöznek.
Van ahol meg a könyvtáros sem feltétlen áll a helyzet magaslatán.

Szerencsére ma is vannak gyerekek, ha nem is Csáthot olvasnak -ami szvsz. nem is baj- de olyan 7.-8. körül maguktól (még csak nem is családi szocializációból) elkezdenek olvasni. Nem reménytelen a helyzet.
Három testőr, Húsz év múlva, Bragelonne vicomt, Sándor Mátyás és mehetnek a Verne könyvek, Stendhal. Magyar írótól is... A Koppányi aga testamentuma, Egri csillagok, vadászírók....
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
ne vedd támadásnak, de mi a baj a kortárs ponyvával?
Nekem semmi, nem olvasom; konstatáltam, hogy rövid könyvtári pályafutásom során feltűnt, hogy mennyire szinte csak ezeket a könyveket vitték és nagyrészt nők. Amivel önmagával semmi probléma, csak a csakság feltűnő.
(Amúgy is szubjektíven gondolva ez is egy elnőiesedő világnak tűnik, pl. habár biztos van férfi vlogger, meg olyan területei a dolognak, amit nem fedeztem fel, de feltűnő, hogy még nem szándékos kereséssel is főleg női könyves vloggerek és bloggerek vannak.)