[BIZTPOL] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 744
113
Annyit hozzá tennék a témához, hogy a demokrácia minőségét nagyban javítaná a :
1. Jobb oktatás.
2. Minimális tudás béli cenzus (Érettségi a minimum ha szavazni akarsz)
3. Életkori cenzus, mondjuk 20-70 év között lehet szavazni.
4. Kizárólagos Magyar Állampolgárság
5. X év helyben lakás
Így, ebben a sorrendben.
Valószínűleg sokat nőne a döntések minősége.
 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 572
18 442
113
Annyit hozzá tennék a témához, hogy a demokrácia minőségét nagyban javítaná a :
1. Jobb oktatás.
2. Minimális tudás béli cenzus (Érettségi a minimum ha szavazni akarsz)
3. Életkori cenzus, mondjuk 20-70 év között lehet szavazni.
4. Kizárólagos Magyar Állampolgárság
5. X év helyben lakás
Így, ebben a sorrendben.
Valószínűleg sokat nőne a döntések minősége.

Talán. De például a végzettség foka sem biztos, hogy tükrözi a választó józan ítélőképességét. Van jó pár diplomás csak a saját ismeretségi körömben akinek a politikai közgondolkozása hajmeresztő. Sőt vannak akik meg egyenesen tojnak a politikára.
 

Eltorro

Active Member
2010. szeptember 27.
1 394
2
38
Demokráciáról annyit, hogy ismerős aki megcsinálta a BsC-t és MsC-t politológiából, könyvfordítóként dolgozik, és nem hajlandó magyar politikáról beszélni mert szó szerint hányingere van tőle...
Pedig jó eredményei miatt a HVG még az egyetem alatt cikkírói állást ajánlott neki...
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Csak a közteherviseléshez kötött cenzus igazságos, hiszen az állam lényege az újraosztás szabályozása és kivitelezése. Éppen ezért a természetes adófizetők mellett a magyar természetes személyek birtokolta jogi személyeket is be kell vonni a képviseletbe. Az ogy képviselői helyek harmadát a jogi, kétharmadát a természetes személyek válasszák!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 744
113
Eltorro

Nekem is van politológiából diplomám és nekem is hányingerem van a magyar politikától. Csak én nem könyvfordítóként dolgozom :)

plushun

Az érettségi megléte nem garancia a józan ítélőképességre, viszont valószínűleg több az értelmes ember köztük, mint a 8 osztályt végzettek között. Egyszerűen több tudáshoz fértek hozzá az iskolában.
 

omae

Well-Known Member
2015. július 13.
1 690
2 304
113
Annyit hozzá tennék a témához, hogy a demokrácia minőségét nagyban javítaná a :
1. Jobb oktatás.
2. Minimális tudás béli cenzus (Érettségi a minimum ha szavazni akarsz)
3. Életkori cenzus, mondjuk 20-70 év között lehet szavazni.
4. Kizárólagos Magyar Állampolgárság
5. X év helyben lakás
Így, ebben a sorrendben.
Valószínűleg sokat nőne a döntések minősége.

1. Igen
2. Nekem nincs érettségim és ha ezért megvonnák a szavazati jogom nagyon (nagyonnagyon) morcos lennék.
3. Ez van, csak 18-tól, szerintem nincs vele baj.
4. Ez nem feltétlenül lenne jó dolog.
5. Ezt miért?

Amúgy nem biztos hogy ettől nőne. A probléma hogy az emberek a politikát maguktól idegennek tartják. Nem informálódnak, vagy ha igen akkor is csak azt a forrást tartják hitelesnek ami a saját nézőpontjukat fújja. Csak a nevekre (Gyurcsány, Orbán) figyelnek meg arra hogy éppen a pénzük most több vagy kevesebb. Nincs politikai közbeszéd, az emberek nem mernek vagy akarnak politikát érintő kérdésekkel kapcsolatban őszintén elbeszélgetni másokkal. A demokrácia alapja hogy a rendszerben a visszacsatolás természetes módon jogi keretek között lehetséges. Nem kell egy gyertya felett összeesküvést szülni elég az utcára menni és elmagyarázni az embereknek hogy mi van. De a közöny gátja a demokráciának. Szerintem valami kulturális forradalom kéne, hogy az emberek felfogják hogy egy folyamatosan változó végtelen univerzum egyik a nagy semmiben lebegő föld golyóbisán létező életformák, akiknek még a léte se garantált.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Az érettségivel észt nem osztanak.
Konkrétan milyen tudás jelenti a különbséget az érettségi és a 8 általános/szakmunkásképző között, ami néhány politikai párt közti döntésre alkalmasabbá tesz? A gimnáziumi/szakközepes történelem, irodalom, matek, fizika, vagy biológia tankönyv ismeretétől jobban fogsz tudni választani a Fidesz/Jobbik/MSZP/DK/LMP között?
Az iskolapadból való kikerülést követően mennyi ideig számít többet az érettségi, mint a munkatapasztalat és/vagy élettapasztalat? Vagy a 40-50-60 évesek közt is az alapján kellene különbséget tenni, hogy 8 általánosuk, vagy érettségijük volt-e?
Nem osztom azt a nézetet, hogy az érettségitől értelmesebb lesz egy ember.
Ma a 20-24 évesek közt a felső középfokú végzettséggel rendelkezők aránya 85 %. A maradék 15 %-ban benne vannak azok, akik a ma még 16 éves korig tartó tankötelezettség miatt el sem kezdték a középiskolát (már általánosban is buktak), vagy kisegítő iskolában nem szereztek érettségit, vagy szakmunkásképzőbe jártak, vagy egyszerűen csak kihullottak a rendszerből. Magának a gimnáziumnak/szakközép iskolának a lemorzsolódási aránya mindössze néhány százalék. A 2015-ös érettségin pedig a bukási arány 1,5 % volt.
Tehát a középiskola és az érettségi nem szűri meg érdemben az embereket. Nem szűri ki az értelmeseket.
Az érettségihez kötött választójog egyszerűen csak az idősek egy részétől venné el a választójogot, akik fiatal korában még sokkal többen mentek dolgozni, maradtak otthon 8 általános után. Ma 85-86 % az érettségizők aránya, de a 60-as években átlagosan bő 30, a 70-es és a 80-as években átlagosan szűk 50 % volt ez az arány. Az egész társadalomban most kicsivel 50 % fölötti az érettségizettek aránya. A nyugdíjasoknak például a 3/4-e nem érettségizett.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Nekem is van diplomám, de nem tartom tőle értelmesebbnek magam. Édesanyám kedvenc mondása volt, hogy egy diploma még bocsánatos bűn. Kettőnél már érdemes fenntartásokkal kezelni az illetőt. 3-nál pedig már nagy esélye, hogy a logikus gondolkodás sérült. Azt kell mondjam, igaza volt. Még a diplomával sem osztanak észt. Még a diploma sem szűri ki az értelmesebbeket. Sőt! Az oktatásunk sokszor inkább kiöli a józan paraszti ész használatának képességét, vagy arra való igényt. A mai oktatási rendszerünkben nem az lesz sikeres, aki logikusan gondolkodik, hanem az aki 1-2 józanul töltött nap és este alatt több vizsgatételt tud bebiflázni.A vizsgaidőszakon kívül pedig a főiskolai/egyetemi életmód inkább az agysejtek elhalását segíti elő.

Ha már feltétlenül választási cenzusban gondolkodik valaki, akkor már az adócenzus már hatékonyabb, mint az oktatási. Az alapból kizárja az összes eltartottat (diákokat, nyugdíjasokat, segélyezetteket). De ha arra gondolok, hogy én is leszek még nyugdíjas (legalábbis remélem), akkor inkább az általános választójogra szavazok.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 744
113
Az előző rendszerben keveseknek lett érettségije, ezt tudom, bár én sok olyan embert ismerek aki még az előző rendszerben is szakmát+érettségit is szerzet.
Náluk lehetne olyat behozni a rendszerbe, hogy aki a 80's évek előtt született arra ez a passzus nem vonatkozik. <b>DE:</b>
Én már az új rendszerben jártam iskolába, szakközépbe. Ez után lett nekem is diplomám.
Őszinte leszek, és ez lehet sokaknak nem fog tetszeni!
Aki a mai világban még egy <b>érettségivel sem </b>rendelkezik az ássa el magát!
Az érettségi ma lényegében azt igazolja, hogy írni/olvasni+számolni tudsz.
Ha valakinek nincsen érettségije, csak szakmája, de szeretne szavazni az majd szépen elmegy és lerakja az érettségit.
Ha az illetőnek van esze, csak bemegy, megírja és kész. Nincs benne semmi nehézség, vagy olyan amire különösen készülni kellene.
Ha viszont nincs esze nem fogja megugrani a szintet. És most senki ne jöjjön nekem azzal, hogy de <i>"meló mellet nem lehet rá tanulni</i>".
Ha valakinek tanulnia kell ahhoz, hogy 2-esre tudja (20%-ra) az érettségit az már régen rossz... Ilyen ember inkább ne döntsön társadalmi ügyekben, hiszen lényegében funkcionális analfabéta!
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 052
18 755
113
<i>"Aki a mai világban még egy érettségivel sem rendelkezik az ássa el magát! "</i>

Akinek ma csak érettségije van, szakképzettség nélkül az ássa el magát.
Ma értéke a munkaerő piacon, a diplomás, nyelvet beszélő értelmiséginek és a képzett szakmunkásnak van.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 744
113
honved

<i>"Akinek ma csak érettségije van, szakképzettség nélkül az ássa el magát. "</i>

<b>Az is! DE:</b>
Szerintem nem sok olyan ember rohangászik az országban akinek van érettségije, de szakmája nincs. Nem kell szakmunkás képzőbe járni a szakmához, n+1 OKJ-s tanfolyam van, amik sokszor értékesebbek egy szakmunkás vizsgánál.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
fip7!
A mai érettségi rendszer egy kalap szarral egyenlő!
Senki sem tud semmit alapon játszák ezt a műfajt.
Így hatvan év felett szőnyülködve olvasom az éves központosított érettségi tételek baromságait. Régen, a vizsgáztató tanárra volt bízva a szóbeli képesség. Manapság a tesztben merűl ki minden.
Könnyű kérdések és megközelítő válaszokkal már felsőbb osztályba léphetsz!
Hol van Babits vagy egy Öveges....?!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 744
113
akagi

Akkor meg mi itt a probléma? <i>(Az eredeti megállapításom szempontjából persze</i>)
Hiszen szinte mindenki meg tudja csinálni.
Akkor miért is nem jó cenzus alap? Mert ezek szerint igazam van és tényleg csak a full hülyéket szűrné ki a választási rendszerből egy ilyen cenzus. Akkor meg végül is mi ezzel az ötlettel a baj?
 

omae

Well-Known Member
2015. július 13.
1 690
2 304
113
Meg azokat akik ilyen olyan okok miatt nem érettségiztek le. Arról nem is beszélve hogy akiket kizárnál a döntésből teljesen jogosan fel lennének háborodva hogy nem tekintik őket teljes jogú állampolgárnak. Engem meg majd ellás valaki más, ez a dolgok rendje.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 744
113
omae

Amióta nem kötelező azóta az emberek 50%-a nem megy el szavazni. Ha valakinek fontos lenne az, hogy szavazhasson letenné az érettségit. Ennyi.
B kategóriás jogosítvány sem jár alanyi jogon, így alanyi jogon nem vezethetsz autót. Mégsem tekintik másod osztályú állampolgárnak azt akinek nincs jogsija.

Ettől persze még nem kell elfogadni a véleményemet, hiszen az enyém is csak egy vélemény. De szerintem így jobb lehetne a rendszer.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 454
11 474
113
Ez a tema tenyleg talan a tarsadalmi foly. topicba tartozik. Sokan ezeket a rendszervaltozasokat amolyan folyokent szemlelik, hogy meg egyszer ugyan abba mar nem lephetsz bele. Pedig valojaban ez inkabb amolyan korforgas. Sarkalatosan:
Az abszolutizmus mikor elkezdotott valaha az a nepeknek "tetszett" mert altalaban olyas valaki kerult oda aki valamiert kivivta a tarsadalom elismereset (pl. feltalalta a tuzet :) ) Aztan az a rendszer elzullott mikor mar csak oroklodott a cim de nem volt mogotte erdem. Az emberek ugy ereztek a vezerek elszakadtak a mindennapok realitasaitol es fellezadnak majd ugy dontenek ismet valasztanak vezetoket erdemeik szerint, de rovidedd evekre nem teljes generaciokra. Ez addig ok amig a kivalasztas mechanizmusa el nem zullik vagy valik maga parodiajava. Akkor valaki ismet sajat kezebol megragadja a hatalmat rendet rak a nep elismeri a kepessegeit es elfogadja mint abszolut vezetot es ez igy forog tovabb es tovabb . . . aztan a gepek atveszik az uralmat es csokolom.
Tetszett ez a hozzászólásod, jó megfigyelés!
HTKA-zás után, fürdés közben jutnak eszembe lepötyögni szánt gondolatok, de ezeket már másnap este - sokszor frappánsabban megfogalmazva - másoktól olvasom:)

Elképesztő, hogy egy-egy vezérürü mennyire eltudja vinni egy ország működést, harmóniáját.
Főleg ha már bomlik az elme, vagy pereg az agyban a kalcium...
Szóval veszélyes és túl gyakran káros egy emberre bízni generációk, területek jelenét, jövőjét.
De a közösségi irányítások is előbb-utóbb kontraszelektált Központi Bizottsággá válnak.
Úgy látszik az a rögeszmém, hogy ember kezébe hatalom nem való, kevés helyes meglátásaim egyike :-(
 
T

Törölt tag 008

Guest
Khm...nálunk vannak olyanok, akiknek nincs meg a 8 általánosuk (ami kell a jogosítványhoz) mégis van jogsijuk...vagy nincs, de merdzsójuk van....vagy még csak 15 évesek, alig látnak ki a merdzsóból, de lakó pihenő övezetben (ahol 30-al lehet menni) 70-80-al tempóznak. Ha elmondanám a bőrszinüket a mobilszolgáltatóm szerződést bontana velem, szóval inkább nem teszem. :)
Szóval a jogsi nem jó példa.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
akagi

Akkor meg mi itt a probléma? <i>(Az eredeti megállapításom szempontjából persze</i>)
Hiszen szinte mindenki meg tudja csinálni.
Akkor miért is nem jó cenzus alap? Mert ezek szerint igazam van és tényleg csak a full hülyéket szűrné ki a választási rendszerből egy ilyen cenzus. Akkor meg végül is mi ezzel az ötlettel a baj?
Azért nem értek egyett veled, mert nem a felnevelő tanár dönt!
A tanuló képességeiről a négy vagy nyolc éven át az őt nevelő tanár dönthesse el a neveltje képességeit. Bizony, jóval többen nem szereznének érettségit! És akkor talán lenne jóval több szakmunkásunk is.
Mesélek egy sztorit:
A házamat építését egy ismerős kőművesre bíztam, de mondták, hogy vigyázzak vele mert iszik. Nem bántam meg, mert amit csinált az mestermunka. Dicsérik is a munkáját. De kétszer olyan lassan épült mint a szomszédé. Nem ez a lényeg! Hanem! Volt egy "rizsás" lépcsőforduló, amit meg kellett terveznie.Tök részegen, nem is tudott felállni az asztaltól, megtervezte és kiszámolta a kocsmában egy fizetési cetlin. Másnap reggel jött és megcsináltuk. A következő szintet fából szerettem volna, de a jónevű asztalosom, aki nem ivott nem tudott számolni! De én kiszámoltam neki. Hát ennyit a mai képzésről.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
fip7
Picit elhamarkodtad ezt az erettsegi kovetelmenyt. Nem gondoltal bele, hogy a mai 45-50 folotti generacio iskolavalasztasa meg nagyon maskent ment mint a te korodban. Meg nem lenne igazsagos, ha pusztan a valasztojog megtartasaert le kellene erettsegizniuk, a tobabbtanulas valos lehetosege nelkul. Sot, valami - altalam elfogadhatatlan - oknal fogva a mai kormanyzat is szivesen tereli a fiatalokat a szakmunkaskepzes iranyaba stb, stb. Reggelig lehetne sorolni az ellene szolo erveket.
A kizarolagos magyar allampolgarsagot ugyanigy megertem miert irtad, de egy ilyen 20 szazad utan? Az ado, vagy a lakhely feltetele sem teszi igazsagosabba a rendszert.
A valasztasokon leginkabb a tobbi parttol kell tartani, nem a szavazoktol. :)
 
Status
Not open for further replies.