Az érettségivel észt nem osztanak.
Konkrétan milyen tudás jelenti a különbséget az érettségi és a 8 általános/szakmunkásképző között, ami néhány politikai párt közti döntésre alkalmasabbá tesz? A gimnáziumi/szakközepes történelem, irodalom, matek, fizika, vagy biológia tankönyv ismeretétől jobban fogsz tudni választani a Fidesz/Jobbik/MSZP/DK/LMP között?
Az iskolapadból való kikerülést követően mennyi ideig számít többet az érettségi, mint a munkatapasztalat és/vagy élettapasztalat? Vagy a 40-50-60 évesek közt is az alapján kellene különbséget tenni, hogy 8 általánosuk, vagy érettségijük volt-e?
Nem osztom azt a nézetet, hogy az érettségitől értelmesebb lesz egy ember.
Ma a 20-24 évesek közt a felső középfokú végzettséggel rendelkezők aránya 85 %. A maradék 15 %-ban benne vannak azok, akik a ma még 16 éves korig tartó tankötelezettség miatt el sem kezdték a középiskolát (már általánosban is buktak), vagy kisegítő iskolában nem szereztek érettségit, vagy szakmunkásképzőbe jártak, vagy egyszerűen csak kihullottak a rendszerből. Magának a gimnáziumnak/szakközép iskolának a lemorzsolódási aránya mindössze néhány százalék. A 2015-ös érettségin pedig a bukási arány 1,5 % volt.
Tehát a középiskola és az érettségi nem szűri meg érdemben az embereket. Nem szűri ki az értelmeseket.
Az érettségihez kötött választójog egyszerűen csak az idősek egy részétől venné el a választójogot, akik fiatal korában még sokkal többen mentek dolgozni, maradtak otthon 8 általános után. Ma 85-86 % az érettségizők aránya, de a 60-as években átlagosan bő 30, a 70-es és a 80-as években átlagosan szűk 50 % volt ez az arány. Az egész társadalomban most kicsivel 50 % fölötti az érettségizettek aránya. A nyugdíjasoknak például a 3/4-e nem érettségizett.