1. Az Euratom elvileg csak biztonsági, műszaki szempontból vizsgálódhat. Ehhez képest egy behoztak egy olyan szempontot, a beszerzési forrástól való függéseget, ami sima közgazdasági szempont. A biztonsághoz nincs sok köze, mert ha elapadna az orosz fűtőelem beszállítás, akkor legrosszabb esetben leáll a reaktor, de nem veszélyeztet senkit. Úgyhogy az Euratom politikai alapon bőven túllépte a hatáskörét.
2. Rendkívül ritka bárhol a világon, hogy egy adott technológiájú reaktorhoz ne a reaktor gyártójától, vagy a vele nagyon szoros kapcsolat lévő szállítótól vegyék a fűtőelemet. Adott típusú reaktorhoz adott, abba tervezett fűtőelemet kell használni. Más gyártóval való lemásoltatással az ukránok kísérleteztek, amikor az orosz reaktorba az amerikai másolat fűtőelemet rakták, de az többszöri üzemzavarhoz vezetett. Agyrém, hogy a biztonságért felelős szervezet azt kifogásolja, hogy a reaktorhoz a hozzá való fűtőelemet vesszük. Ez kb. olyan, mintha arra köteleznék a Mercedes üzemeltetőket, hogy Kia alkatrészeket építsenek be a kocsiba.
3. Ennek megfelelően a ma üzemelő és építés alatt álló európai erőművekbe is a gyártó országból veszik és tervezik venni a fűtőelemeket. Ezt egyetlen erőműnél sem jutott eszébe kifogásolni az Euratomnak, csak Paks II-nél. Például az ugyanilyen típusú orosz reaktorba a finnek is orosz forrásból tervezik beszerezni a fűtőelemet és az nem jelentett problémát az Euratomnak.
4. Még abban sincs igaza az Euratomnak, hogy a függőség ellátásbiztonsági problémát jelentene. Először is ha az oroszok megszegnék a szállítási kötelezettségüket (aminek részükről semmi értelme nem lenne), akkor mi nem fizetnénk a hitelt (meg beperelnénk őket órási kártérítésért). A beruházás 80 %-ban orosz hitelből valósul meg. Az éves hitel törlesztés nagyságrenddel magasabb összeg, mint a fűtőelemek ára. Nettó őrültség lenne az orosz részéről ha nem szállítanának. Anyagi szempontból inkább az oroszok függnek tőlünk, mint mi az orosz fűtőelem szállítástól. Másodszor a fűtőelemekből egyszerre mindenképpen legalább 1,5 évnyi (ennyi a kiégetési ciklus), de valószínűleg inkább ennek többszörösét kitevő mennyiséget vásárolnánk. Amikor a németek az egyesítés után leállították az orosz gyártású kelet-német atomerőműveket, akkor kaptunk tőlük egy hatalmas adag fűtőelemet. Több, mint egy évtizedig Paks I abból a készletből üzemelt. Semmi akadálya, hogy évtizedes mennyiséget szerezzünk be akkor az oroszoktól amikor érdekükben áll szállítani és hajlandóak is rá (ez elméletileg folyamatosan fenn fog állni, de ettől még biztonsági tartalék képezhető).
5. Az Euratom kifogása nem jelenti a Paks II beruházás blokkolását. Ezt a magyar az orosz és EU szervek is megerősítették:
http://www.portfolio.hu/gazdasag/energia/itt_van_brusszel_reakcioja_nem_blokkoljak_paksot.211389.html
Természetesen egy erőműnek fűtőanyag nélkül nincs értelme, de a fűtőanyagot legkorábban 2023-ban kell beszerezni és 2024-től kezdjük el használni az első reaktorban (ha nincs csúszás). Tehát alsó hangon 8 évünk van az Euratom kifogását leszerelni. Mivel a fentiek szerint az Euratom kifogásával túllépte a hatáskörét, végletesen diszkriminatív volt, minden ésszerű biztonsági szemponttal ellentétes követelményt támasztott és még közgazdasági kifogása sem áll meg közgazdasági alapon, a döntése valószínűleg eredménnyel támadható. De valójában még a döntés sem született meg, csak egy jelentés.
6. Ha nem lehetne ez ügyben zöldágra vergődni, akkor még mindig ott lesz több lehetőség. Az egyik, hogy beszerzünk orosz és nyugati fűtőelemet is, tehát az Euratom ki van elégítve, de természetesen csak az oroszt használjuk, mert nem ment el az utolsó csepp józan eszünk is. Ez ugyan dupla költség, de egy atomerőmű összes költségéből a fűtőanyag max. pár százalékot tesz ki (1 Ft/KWh alatti költség). Ennyi többlet költségtől még nem változnak érdemben a gazdaságossági mutatók. Ráadásul a nyugati fűtőelemet akár el is adhatjuk az oroszoknak újra feldolgozásra, ha már egyszer megvettük.
7. A másik lehetőség, hogy névleg nem orosz lesz a fűtőelem, hanem csak a pasztillákat szállítják ide és Magyarországon végzik mondjuk a tokozást és összeszerelést.
8. A harmadik lehetőség, hogy nyugati fűtőelemet veszünk, de azt az oroszokkal felülvizsgáltatjuk és csak akkor tesszük be a reaktorba ha az oroszok is azt mondják, hogy mehet. Persze csak ekkor fizetjük ki. Amely nyugati gyártó ezt a feltételt nem fogadja el, az nem szállíthat. Ha egyetlen nyugati szállító sincs (vagy az oroszok mindegyikre azt mondják, hogy nem jó) akkor alternatív szállító hiányában megbukott az Euratom feltétele és az oroszoktól vásárolunk.
9. Végül az is opció, hogy magasról teszünk az Euratom kifogására. Legrosszabb esetben kizárnak minket az Euratomból. De ettől még vígan elüzemelget az erőmű.