<i>legalább két hete kering a pletyka, hogy a paksi beruházásból lehet, hogy semmi sem lesz, és az EU-ra lehet majd fogni a hatalmas beruházás bukását. </i>
Ez sem teljesen hihetettlen verzió
http://valasz.hu/itthon/kiegyezunk-amerikaval-az-usa-is-beszallhat-a-paks-bovitesbe-110192
március 4
Azt pedig már írtátok, hgy az újratestvér oroszok, csak a saját fűtőelemeikkel vállalnak garanciát a komplexumra.....
Ugyanis:
Paksra rátérve, komoly probléma lehet, hogy jó eséllyel a magyar államigazgatás nem tudott olyan megalapozó tanulmányokkal szolgálni, amik bebizonyítanák, hogy a paksi bővítés tényleg megérheti nekünk, magyarázta a forrásunk.
Annál is inkább mert az uniós szakemberek már számos atomerőmű építését láthatták, míg a magyar államigazgatás ennek az egynek a titkos tervszámaival bűvészkedhetett, amin az előbbiek a tapasztalatuk miatt könnyebben átláthattak. Ahogy az sincs kizárva, hogy nálunk előbb volt meg a döntés az atomerőműről, és utána vadászhattak hozzá számokat arról, hogy mennyire megéri majd, ami önmagában is egy elég nehéz feladat lehet. Ahogy még az is lehet, hogy nem véletlenül nem nyilvánosak ezek számítások, annyira pocsék színvonalúak, vagy valójában csak a döntés után a EU-nak való leadás előtti utolsó pillanatra készültek el. Ahogy még az is lehet, hogy végigszámolták becsületesen, csak az jött ki, hogy soha nem éri majd meg.
....
Hagyjuk a fenébe az egészet. Az oroszoknak úgysincs most erre pénzük, a magyar kormány is rájött, hogy nem éri meg az egész, és az EU-ra lehet fogni a beruházás leállítását. Vannak erről pletykák kormányzati körökben is.
Újratárgyalja a kormány (illetve az MVM) az oroszokkal a fűtőelemek szállításáról szóló szerződést. Az oroszok lemondanak a kizárólagos beszállításról. A Népszabadság egy hete arról írt, hogy már el is kezdődtek a tárgyalások az amerikai Westinghouse nevű céggel, hogy ők is szállíthatnak fűtőelemeket, és erről szó volt már Putyin budapesti látogatásakor is. A lap értesülése szerit a Rothschild-csoport és a német Hengeler Mueller tanácsadó cég dolgoznak az új konstrukción.
Magyarország megtámadja az Euratom döntését az EU luxemburgi bíróságán. Ez több évre is elhúzhatja az ügy lezárását.
Ha a középső megoldás lesz, vagyis az amerikaiak beszállnak az üzemanyagszállításba, akkor át kell számolni a beruházás költségeit, hiszen abban az esetben az orosz árkedvezmény sem élne tovább, amit a 20 éves folyamatos megrendelés után kapnánk
...
Az Európai Bizottság még legalább két ügyben vizsgálja a paksi bővítést, és ez a két ügy az egész konstrukció lényegét érinti. Ránézésre ezek komolyabb ügyeknek tűnnek, mint a fűtőanyag-kérdés.
Egyrészt folyik egy vizsgálat, ami azt nézi, hogy tiltott állami támogatásnak számít-e, hogy teljesen állami hitelből épül Paks 2. Nem torzítja-e aránytalanul az árampiacot a hatalmas beruházás, hogy nincs megtérülési követelmény, az állam mindenképpen kifizeti. Ha a bizottság itt problémát talál, akkor az egész finanszírozási rendszer bukna, és aligha lehet majd megépíttetni az oroszokkal a reaktorokat.
Másrészt folyik egy versenyjogi vizsgálat is, ami azt nézi, hogy nem sérti-e az uniós jogot, hogy tender nélkül nyerték el az oroszok munkát. Itt is alapjában fúrhatja meg az egész beruházást a bizottság.
Ez a két vizsgálat még előkészítési fázisban van, és nem tudni, hogy egyáltalán lesz-e belőlük hivatalos eljárás Magyarország ellen. Mindkét ügyben még csak azt vizsgálják, hogy legyen-e hivatalos vizsgálat.
Nagy kérdés, hogy mennyire erősek a politikai aggályok a bizottságban az ellen, hogy Pakson az oroszok építkezhetnek. Amennyiben a bizottság politikailag motivált döntést hozott a fűtőelemügyben is, akkor újabb buktatók jöhetnek.