Kevered a háttérhatalom,a mélyállam,és az állami intézményrendszer fogalmát.Hát ha meg van akkor örülök (nekem is meg van, érdekes könyv).
Viszont az is lejöhet belőle, hogy a társadalmak mindenhol ugyan olyanok. Egy ország vagy egy cég, egy demokrácia vagy egy autokrácia alapvetően ugyan úgy működik. Addig vagy hatalmon amíg érdekelté tudod tenni az alattad lévőket ebben.
És minél szűkebb rétegre támaszkodva tudsz hatalmon maradni, annál stabilabb a rendszer.
OV rendszere attól stabil, hogy ezeket a módszereket a gyakorlatban is tudja alkalmazni.
Érdekelté tudja tenni az embereket a hatalmon maradásában.
Minél szegényebb egy ország, annál kisebb anyagi lehetőséged van a széles rétegek érdekeltté tételében.
Ez azt jelenti, hogy hatékonyabb nagy pénzt pumpálni befolyásos keveseknek, mint a pénzt szétosztogatni cél nélkül. (alapjövedelem khhhm...)
A jól célzot anyagi/erőforrás juttatások, kulcsszereplőknek a stabil hatalmonmaradás zálogai. (Oligarhák, média munkások, hadsereg...)
Így hoz létre "nemzeti" nagytőkéseket. Így jutalmazza anyagilag a közvetlen alatta szolgálókat. Így azok nem árulják el, érdekeltek a hatalmában.
És így teremt pl. CSOK-al egy stabil bázist magának.
A parlament létszámának szűkítése is az erőforrás optimalizációról szólt.
A CSOK esetén egy egyszeri juttatással legalább 2 embert veszel meg támogatónak, hosszú távra.
Erről szól az is, hogy nem kell kaszinóba online pénztárgép
És ezt nagyon jól csinálja!
Te hiszel a polgári társadalomban, ami tök szép idea, csak ezt nyugaton is izomból építik le. Nem véletlenül.
Akit anyagilag nem tud a hatalom érdekelté tenni, az lényegében ellenség. Hiszen bizonytalansági tényező, amely a dolgok rosszra fordulása esetén (pl. válság, pandémia) komoly kockázatott rejt magában. Pl. fellázad.
Ez meg ugye kikezdi a hatalom stabilitását. Ami amúgy senkinek sem az érdeke.
A hatalom érdekérvényesítési képességet jelent. Ha ez nincs meg, akkor mehetsz kekszet kapálni....
Ugyanis azonnal kikapnak a pozíciódból. És majd lesz helyetted olyan, aki érti majd a hatalom természetét, a működését.
És ezekből nagyon gyorsan ki lehet találni, miért kormányzóképes OV. és miért nem az az ellenzék.... Kifogásgenerátorral még senki nem maradt hatalmon.
Az a szerinted "bolsevik államszervezet" amit le akarsz váltani az minden országban létezik, például ott van az USA mélyállam.
A német nagytőke polipszerű rendszere a germánoknál vagy az orosz mély maffiaállam.
Ez mindenhol van a világon, mert a világon az emberek természete adott. A társadalmi és evolúciós játékszabályok adottak.
A többi csak fantazmagória....
Ugyancsak taglalja a könyv az állami intézményrendszer érdekeltségi rendszerének fontosságát,mint döntő momentum.
Igen,minden diktatúra addig stabil,amig tudja fizetni azt a réteget és szervezetrendszer,amivel fentartja a hatalmát-legalábbis amig jut annyi az alávetetteknek,hogy azok ne lázadjanak fel.Csak ezzel a legtöbb országban azért van némi probléma.Ezért aztán folyton fenyeget a legtöbb esetben a lázadás,felkelés és forradalom.Sőt,legtöbbször maga a hatalom teremti meg a forradalmat.
Mi esetünkben az EU az az elem,ami stabilizálja a rendszert.Egyrészt az EU támogatás és gazdasági konjunktúra jelenti a forrást,ami megteremti a hatalom anyagi alapját.Másrészt az,kinek hátrányos a rendszer,nyugatra tud távozni.Távlatilag azonban mindkét stabilizáló elem káros az országnak.Egyrészt a hatalom fentartására forditott források a fejlődéshez szükséges forrásokat vonja el.Másrészt az eltávozókat külföldről pótolja a rendszer,minden különben jogos migráncsellenes retorika ellenére.Ez pedig egy lassú nemzetiségi változáshoz vezet.Trianon meg már megmutatta,hogy az hova vezet.
Szóval én nem idealizmusbol kivánom a változást,hanem előre menekülésből.Megelőzésből.Az ok megszüntetésével szeretném megakadályozni az okozatot.Egyszerűen sokkal jobbnak tartom kisebb megrázkodtatással megszüntetni az okot,mint beleveszni az okozat káoszába.