Szerintem félreértitek a dolgot. Nominálnövekedés van, nem reálnövekedés.
Egyszerű
ilyen inflációval 6,5%-os növekedést felmutatni! Ne feledjük, hogy az infláció is növekedés a statisztikákban. Nem hiszem, hogy az a 6,5% inflációval korrigált szám lenne. Ezt a poént csak annak lehet elsütni, aki nem gondolkodik. Lassan 20%-nál tart az infláció, ha ezt nézzük a 6,5%-os növekedés éppen durva csökkenés, mert a növekedés nem éri el az inflációt. És akkor arról még nem is beszéltünk, hogy a fogyasztóiár indexben nincsenek benne az építőipari árak, ha valamit felújítani, javítani kellene a házon, lakáson. Az
építőipari infláció is stabilan 7% fölött van, ergo az építőipari termelés volumene csökken, csak nominális növekedést tudunk felmutatni a csökkenésnél nagyobb mértékű infláció miatt. Durván földbe fog állni az ország ezek szerint belátható időn belül.
Ha egyszerű, akkor a többiek miért nem mutatták fel?
Ha nagyon érezhető lesz egyáltalán. Egy csomó dologra, amire eddig nem volt ember, meg tud valósulni. Ha kevesebb állami munka lesz, akkor lehet, hogy a kivitelezések ára is valamennyire csökken, vagy stagnál.
Ez biztos, főleg azért, mert más országokban is visszaveszik az állami beruházásokat, ami egyoldalról csökkenteni fogja az igényt a különböző építőanyagokra, másik oldalról a magas energiaárak miatt kérdéses, hogy mekkora kapacitás fog tartósan megmaradni, mennyivel fog növekedni nemcsak a mi, hanem az eu importja ebben a tekintetben.
Nem volt reálbér növekedés. Az infláció magasabb.
Viszont lehet emlékezni a választás előtti pénzosztásra:
- 13. havi nyugdíj,
- 25 év alattiaknak az szja elengedése,
- gyerekeseknek az szja visszaadása,
- fegyveres testületek fegyverpénze.
Ezek lökték fel az idei bérnövekedést és a fogyasztást. Akik ezekben nem éritettek - kb. az ország fele - annak kopp van.
Nem azért írom mert ekézni akarom a kormányt, de aki nem a valós alapokon áll az elgaloppírozza magát.
És mindegy hogy melyik irányba.
Bocsánat, de jelenleg mely eu-s országokban van reálbér növekedés?
Az ide bérnövekedést a minimálbér emelése, a fegyverpénz és a 25 éven aluliak szja elengedése tolta meg, a nyugdíjnak nincs hozzá köze, mivel az nem bér. Az első erős kihatással volt a többire is. Egyébként évek óta az látható, hogy minél magasabb béreket nézünk, ott annál kisebb a reálbérnövekedés, míg a szerényebb bérek esetén jelentősebb (volt).
Egyrészt kevés a konzumidióta szerencsére, másrészt nem telik rá. Ami meg az élelmiszert illeti magyarországon sosem volt normális minőségű. Nem véletlenül vette elő a kormány a multik kettős minőség problémáját, hogy a magyar/kelet európai piacra gyártott ugyanazon termék "kicsit más", erre a multik persze azt mondták, hogy felmérték az ízlést, és másmilyen a népízlés, azért más... nem véletlenül alapítottak saját élelmiszer import céget néhány szálloda részére, mert itthon a külföldi nívós vendégek által elvárt minőség a hazai piacról produkálhatatlan. De aki járt már nyugaton sima ABC-ben, akkor ott is ég és föld a különbség főleg a frissáru minőségében. Miközben nálunk a törött, ütődött és penészes zöldség meg gyümölcs kint van a polcon, még a hazai ALDI és LIDL boltokban is, addig nyugaton ezt nem merik bevállalni, pl német boltok polcain, ott csak tökéletes áru van, a többi megy gyümölcslének meg turmixnak. Mindig szomorú vagyok amikor Németországból hazajövök és a hazai frissárut kell néznem a kinti után... és ami a vicc árkülönbség már nincs... csak minőség...
A Magyar Élelmiszerkönyv első komoly könnyítéseit, a magyar élelmiszeripar életben maradására való hivatkozással hozták meg 2004-ben.
2016-ban történt egy érdemi szigorítás, de ez még mindig nem nyugati színvonal.
Most még. Bár bárki lehet szerencsés, ügyes és észre sem veszi a recessziót. De vegyük észre 5% ot esett vissza az építőipar volumene, és 25%_t drágult tavaly óta. Ez ősszesen 30%kal kevesebb elvégzett munkát jelent. Nem most lesz a baj hanem januártól. Az idei év még kifut, de a csőven nincs semmi. A tervezőknél nincs meló. Fél év múlva a kivitelezőknél sem lesz. Ha most azonnal beöntenék az EU pénzeket még menthető lenne az építőipar. Kérdés hogy akarják e? Gazdagabb befektető ismerősök már tolják a projekteket mondván jövő nyáron a kivitelezők már fizetni fignak hogy dolgozhassanak…
Az eu-s pénzeket nem tudják beönteni, mivel az eu-s pályázatokat az állam finanszírozza elő többségében, tehát először az államnak kell zsebbe nyúlni. Ha lenne megegyezés, akkor a már kihirdetett/kifizetett pénzek egy részét (az új ciklus terhére) kaphatnánk meg, s ha nem kell máshova a pénz, akkor ezeket új pályázatok kiírására lehetne fordítani. A lényeg az, hogy az EU alapesetben:
utófinanszíroz. Egy kivétel van az RRF hitelkerete, de ezt energiamegtakarításra, energiatermelésre akarják fordítani (legalábbis ezt olvastam).