[BIZTPOL] Nyugat-Európa és Észak-Európa (Európai Unió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Amikor utoljára volt nekünk FAB -unk, akkor jól felgyújtották a francba (1986, MEV). Úgyhogy csak "óvatosan".
A Mikroelektronika mai ertelemben nem volt fab, de vlaoban kozel allt hozza.

Ugyanakkor ez a "felgyujtottak" max gyanu lehet, mert 1. egy osszehangolt magyar-szovjet "impexes" fedoakcio resze volt, hogy sikeruljon ellopni a COCOM-listas nyugati technologiat 2. kizarolag szovjet (!) (lemasolt nyugati tech alapulo) gyartosorra epult (vs minden mas keleti hasonlo uzem regebbi tech szintu nyugati gyartosorokat szerzett be) 3. messze-messze a hazai elektronikai- ill keszulekipar szintje elott jart mar nem sokkal indulasa utan is, hianyzott az atfogo modernizacios program (gondolom, nem volt arra is penz, hogy az Oriont, Videotont avagy az Ikarust, Ganz-Mavagot, Hitekat stb mind atalakitsak arra, hogy mar ezek kore tervezzen uj termekcsaladokat) 4. akkora hasznot hozott rovid mukodese alatt is, hogy gyakorlatilag nullszaldora jott ki az egesz project

EN leginkabb Bela batyammal ertek egyet:

Mikroelektronika-800x400.jpg


"Összefoglalás: a véleményem szerint a Mikroelektronikai Vállalat önmagában egy alapvetően jól megtervezett projekt volt, amely azonban, mint később bemutatom: nem járt együtt az egész iparág reformjával és fejlesztési koncepciójával.

A visszaemlékezések szerint a tervezés és megvalósítás is viszonylagos késedelemben történt és bár a gyártósorok milliárdos ára ismert, de máskülönben forráshiány, tervezési és üzemeltetési problémák egyaránt sújtották a projektet.
Az érintettek számára sokkoló veszteség mellett (ami egy egész iparág kialakulását akadályozta meg Magyarországon) elmondható, hogy a milliárdos kár egy éppen csak a 100 legnagyobb vállalatba beférő vállalkozásnál történt úgy, hogy a kár a minimális gyártási időben termelt nyereséggel, részben a kártérítéssel együtt nagyrészt megtérült."


Legközelebb talán a GlobalFoundries (arabok) lennének. Nekik legközelebb Drezda -ban van az "ex-AMD" -s FAB -juk.
Drezdaban van Europa Silicon Valleyje, mar ami a fabok stb szamat illeti. Mondjuk Silicon Saxony tenyleg a haboru utanra nyulik vissza, meg gepgyartas is korrekt volt az allamban mar elotte is.

Egyébként 1986 -ban rajtunk kívül ez volt a másik működő FAB akkoriban Európában ...
Dehogyis. Drezda NDK volt, gondolod egesz Nyugat-Europa le volt maradva? :D
Nyugat Europaban volt nem egy uzem, mind joval fejlettebbek. Amugy Keleten is volt a ruszkiknak is, a lengyeleknek is, csak regebbiek.

Ne feledd, 70-es evekben meg adtak el fejlett technologiat keletre a nyugati cegek, Reagan alatt szigorodott meg a COCOM ugy, hogy 86-ra az impexes megaakciok mellett mar tomeges maszek iparagga valt az alaplapok stb tucatszam valo csempeszese es eladasa a felvasarlasra kijelolt, kulonbozo "megbizhato" bolthalozatoknak (BAV, Ofotert stb.)

Esetleg Velük lehetne boltolni valami közös vállalatot itthoni FAB -ra. Ők nem a legmodernebb technológiákon vannak illetve nagyobb csíkszélességen ragadtak (amiken ugye kisebb a nyereség), de ezekre is van igény sokféle eszközben ...

A drezdai FAB:


Aerial_photograph_of_Globalfoundries_Dresden.jpg
FInoman szolva nem hiszem, hogy realisan fel tudjatok merni, mibe kerulne egy ilyen kaland... ;)

Az egyetlen, amit el tudok kepzelni, hogy a nemetekkel olyan joba kerulunk, hogy megengedi valamelyik nagy
 
K

kamm

Guest
Abban mindenképpen igazad van, hogy a kultúrmarxista erózió lappangva, de fennmaradt, kvázi kisajátítva a lázadó ifjúság követendő céljait.
Ehhez - elsősorban a németeknél - a napjainkra már az önsorsrontás szintjét elérő vezeklő nemzettagadás is keményen hozzájárult.
Ha fiatal vagy és keresed az utad, ha lázadni akarsz a szülői önkény ellen, akkor légy internacionalista és balos. Az internacionalista amúgy is kiválóan rímel a multikulti globalizmusával, míg a balosra önkényesen ráhúzták, hogy “békepárti”.
Így ami marad, az csak széljobber lehet, sovén és náci.
Ez onmagaban meg nem baj, ahogy it szokas mondani, aki nem demorata avagy baloldali 25 korul, annak nincs szive, de aki nem konzervativ 35 korul, annak meg nincs agya - bar az utobbit en 45 kore tennem ma mar es semmikeppen sem resze a Trump-fele elmeroggyantak csurheje. :cool:
 
K

kamm

Guest
Szerintem nem csak teslát érdemes gyártani. A dacia is elvan, pedig tudjuk, hogy mi a produktum. Vagyis lehet 13 nm en elindulni. Valaki szóljon Lölőnek.
Mi koze a Dacianak egy csucstechnologiai semiconductor fabhoz? o_O
A Dacia nem gyart processzorokat, raadasul a Renault tulajdona - nem veletlenul adtak el 20+ evvel ezelott -, pont ugy, mint a magyar Suzuki, Mercedes, Audi, BMW stb uzemek.
A chipgyartas teljesen mas, mint az autoipar - gyakorlatilag az elektronikai-csucstechnologiai iparagak csucsa, annak megfelelo arcedulaval es igenyekkel.
Nincs itthon szakember és szakember képzés. Anélkül ez nem fog varázslatosan megindulni.

Igen, ez is egy kritikus problema. Masik az iszonyat tokeigeny, harmadik a nemletezo iparag ill az amiatt hianyzo piacok. Piacszerzeshez az alacsony profituakat kellene eloszor megtamadni, ami miatt meginkabb elnyulna a megterulese az iszonyat befektetesnek, mikozben gyorsulo utemben jonnek az uj gyartastechnologiak, mind uj gepsorokat stb kivanva, tovabbi eszmeletlen osszegeket felemesztve.

Legjobb sanszunk pillanatnyilag, hogy ha az ujonnan bovitett-kialakitott egyetemi muszaki karok nepszeruek lesznek es elkezdik termelni a mernokoket, akkor egy Siemens meg RM, netan valamelyik kinai (?) odatelepit egy uzemet, bar en inkabb akkor a nemetekkel kozoskodnek es koncentraltan defense technologiai R&Dhez csatolva, ugy egybol piaca is lehetne a NATOban es civilben is.
 
T

Törölt tag 008

Guest
Azért ez vicces. A Brexit pártiak többek között azzal a szolgennel nyertek, hogy a kelet európaiak elveszik a munkát a britektől. Most meg az a baj, hogy nem mennek oda dolgozni. Elmegy az egész brit banda a k... anyjukba. Ez van ha a társadalom nagy részénék büdös az ilyen jellegű munka (is). Nem is értem mire számítottak amikor kb az összes gyakorlati melót kelet európaiak csinálták náluk? Majd jön a fogtündér és egy varázsütéssel minden ugyanúgy fog menni? Angol hülyék.
Sosem mondták, hogy ők akarnak dolgozni. Azt mondták a Kelet-európaiak elveszik a tehettséges indiaiak és pakkerek elől a munkát. Elmeroggyantak.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 387
8 942
113
A Mikroelektronika mai ertelemben nem volt fab, de vlaoban kozel allt hozza.

Ugyanakkor ez a "felgyujtottak" max gyanu lehet, mert 1. egy osszehangolt magyar-szovjet "impexes" fedoakcio resze volt, hogy sikeruljon ellopni a COCOM-listas nyugati technologiat 2. kizarolag szovjet (!) (lemasolt nyugati tech alapulo) gyartosorra epult (vs minden mas keleti hasonlo uzem regebbi tech szintu nyugati gyartosorokat szerzett be) 3. messze-messze a hazai elektronikai- ill keszulekipar szintje elott jart mar nem sokkal indulasa utan is, hianyzott az atfogo modernizacios program (gondolom, nem volt arra is penz, hogy az Oriont, Videotont avagy az Ikarust, Ganz-Mavagot, Hitekat stb mind atalakitsak arra, hogy mar ezek kore tervezzen uj termekcsaladokat) 4. akkora hasznot hozott rovid mukodese alatt is, hogy gyakorlatilag nullszaldora jott ki az egesz project

EN leginkabb Bela batyammal ertek egyet:

Mikroelektronika-800x400.jpg


"Összefoglalás: a véleményem szerint a Mikroelektronikai Vállalat önmagában egy alapvetően jól megtervezett projekt volt, amely azonban, mint később bemutatom: nem járt együtt az egész iparág reformjával és fejlesztési koncepciójával.

A visszaemlékezések szerint a tervezés és megvalósítás is viszonylagos késedelemben történt és bár a gyártósorok milliárdos ára ismert, de máskülönben forráshiány, tervezési és üzemeltetési problémák egyaránt sújtották a projektet.
Az érintettek számára sokkoló veszteség mellett (ami egy egész iparág kialakulását akadályozta meg Magyarországon) elmondható, hogy a milliárdos kár egy éppen csak a 100 legnagyobb vállalatba beférő vállalkozásnál történt úgy, hogy a kár a minimális gyártási időben termelt nyereséggel, részben a kártérítéssel együtt nagyrészt megtérült."



Drezdaban van Europa Silicon Valleyje, mar ami a fabok stb szamat illeti. Mondjuk Silicon Saxony tenyleg a haboru utanra nyulik vissza, meg gepgyartas is korrekt volt az allamban mar elotte is.


Dehogyis. Drezda NDK volt, gondolod egesz Nyugat-Europa le volt maradva? :D
Nyugat Europaban volt nem egy uzem, mind joval fejlettebbek. Amugy Keleten is volt a ruszkiknak is, a lengyeleknek is, csak regebbiek.

Ne feledd, 70-es evekben meg adtak el fejlett technologiat keletre a nyugati cegek, Reagan alatt szigorodott meg a COCOM ugy, hogy 86-ra az impexes megaakciok mellett mar tomeges maszek iparagga valt az alaplapok stb tucatszam valo csempeszese es eladasa a felvasarlasra kijelolt, kulonbozo "megbizhato" bolthalozatoknak (BAV, Ofotert stb.)


FInoman szolva nem hiszem, hogy realisan fel tudjatok merni, mibe kerulne egy ilyen kaland... ;)

Az egyetlen, amit el tudok kepzelni, hogy a nemetekkel olyan joba kerulunk, hogy megengedi valamelyik nagy

Ehhez a "max. gyanú" -hoz érdekes módon írtál 4 pontban remek indítékokat. Most nem belemenve mindegyikbe - mi van, ha valakinek szúrta a szemét az az irgalmatlan sok haszon itt és mondjuk úgy gondolta, hogy nem kell konkurencia ... Direkt nem megyek bele a pontokba meg nem is adok hozzá újabbakat (pl. a fegyvergyártási szálat stb.). Egész egyszerűen egy ilyen szinten nyereséges és stratégiai iparág tűnik el egyszerre 3 országból (84-85-86). Mindegyik ugyanúgy ráadásul (tűz). A legjelentősebb persze a mienk volt ... Ráadásul a leghalványabb kísérlet sem volt arra, hogy feltámasszuk (azt az egy újsághírt hagyjuk - az nem az). Pedig akkor a szakemberek is megvoltak hozzá - sőt, ha faramuci szeretnék lenni akkor azt mondanám, hogy a gyakorlat is.

Most tényleg rövidre fogva kb. olyan sok és olyan jelentős szereplők igen komoly érdekei ütköztek ott, hogy személyesen kb. elképzelhetetlennek tartom, hogy magától gyulladt ki. Az eredeti posztomban is azért nem fejtegettem jobban, mert egyfelől nem vagyok konteogyártós alkat - másfelől az, hogy az "A csapat" vagy a "B csapat" volt az a végeredményt tekintve tök mindegy is volt ...

Az a része világos, hogy Drezda NDK volt. Éltem már akkoriban - hidd el már akkor is tudtam. A Nyugat-Európai elektronika gyártás - hááát. Volt ott nem egy már azóta jól csengő nevet szerzett gyártó akkoriban olyan határtalan raklap f@st gyártott ami kb. a harmadik világban már "nem gyere be" kategória lett volna. Az USA meg, hogy később mi volt az persze más tészta. Ugyanakkor érdekes, hogy Te is írod Drezda lett Európa "Sylicon Valley" -a. Amennyiben Ők égtek volna le, akkor pl. az AMD idejött volna. Amennyiben egyik sem, akkor meg valszeg az Intel jöhetett (amúgyis Őket próbáltuk másolni - így a know-how már félig itt lett volna :) ) volna.

Azt is tudom hogy adtak el ide nyugati cégek. A pénznek akkoriban sem volt szaga. Történetesen amennyire jól emlékszem a MEV automata tűzoltó berendezése még COCOM listás cucc is volt ...

Igen, én sejtem, hogy milyen befektetés igénye lenne. Ezért nem is boncolgattam ezt a szálat eredetileg sem, mert önállóan kb. semmi esély nem lett volna. Igazából mással koprodukcióban sem ...
 
K

kamm

Guest
Ehhez a "max. gyanú" -hoz érdekes módon írtál 4 pontban remek indítékokat. Most nem belemenve mindegyikbe - mi van, ha valakinek szúrta a szemét az az irgalmatlan sok haszon itt és mondjuk úgy gondolta, hogy nem kell konkurencia ... Direkt nem megyek bele a pontokba meg nem is adok hozzá újabbakat (pl. a fegyvergyártási szálat stb.). Egész egyszerűen egy ilyen szinten nyereséges és stratégiai iparág tűnik el egyszerre 3 országból (84-85-86). Mindegyik ugyanúgy ráadásul (tűz). A legjelentősebb persze a mienk volt ... Ráadásul a leghalványabb kísérlet sem volt arra, hogy feltámasszuk (azt az egy újsághírt hagyjuk - az nem az). Pedig akkor a szakemberek is megvoltak hozzá - sőt, ha faramuci szeretnék lenni akkor azt mondanám, hogy a gyakorlat is.
Szerintem azert, mert rengeteg penzbe kerult volna es 85-tol mar Gorbacsov volt, akinek nem volt feltetlenul erdekes ilyesmi nagyszabasu technologiai kemkedes avagy sokkal egetobb gondjai voltak, mi meg egyedul, a szovjet et nelkul mar nem vallaltuk be.
Most tényleg rövidre fogva kb. olyan sok és olyan jelentős szereplők igen komoly érdekei ütköztek ott, hogy személyesen kb. elképzelhetetlennek tartom, hogy magától gyulladt ki. Az eredeti posztomban is azért nem fejtegettem jobban, mert egyfelől nem vagyok konteogyártós alkat - másfelől az, hogy az "A csapat" vagy a "B csapat" volt az a végeredményt tekintve tök mindegy is volt ...
En meg siman el tudom kepzelni, hogy valami par idiota miatt egett le. Egyreszt anno tenyleg tuzveszelyes anyagokkal dolgoztak - ma is, cska mar nagyon durva lab korulmenyek mellett -, masresz elkepeszto kontraszelekcio volt a kommunizmusban, eleg volt egy beprotezsalt felhulye unokabaty biztonsagi fonoknek es onnantol kezdve csak ido kerdese, mikor jonnek ossze a feltetelek ilyesmihez...


Az a része világos, hogy Drezda NDK volt. Éltem már akkoriban - hidd el már akkor is tudtam. A Nyugat-Európai elektronika gyártás - hááát. Volt ott nem egy már azóta jól csengő nevet szerzett gyártó akkoriban olyan határtalan raklap f@st gyártott ami kb. a harmadik világban már "nem gyere be" kategória lett volna. Az USA meg, hogy később mi volt az persze más tészta. Ugyanakkor érdekes, hogy Te is írod Drezda lett Európa "Sylicon Valley" -a. Amennyiben Ők égtek volna le, akkor pl. az AMD idejött volna. Amennyiben egyik sem, akkor meg valszeg az Intel jöhetett (amúgyis Őket próbáltuk másolni - így a know-how már félig itt lett volna :) ) volna.
Az osszes kelet-europai gyartosor mind nygati technologiara epult, vagy elavultabb legalisan licenszelt vagy ellopott-lemasolt technologia volt. :)

Nem volt egyaltalan versenykepes keleti felvezetoipar. A nyugati es japan cegek messze elottunk jartak; mar szorakoztatoelektronikaban is lathato volt anno a kulonbseg, ha anno szedtel szet hazai meg orosz ill mondjuk Grundig, Philips, Sony, Aiwa, Akai stb deckeket, teveket stb, akkor azert ez latszott am.

A szemelyi szamitogepek sem veletlenul amerikai meg brit fejlesztesekkent robbantak be a nyolcvanasokban, majd terjedtek ugy Nyugat-Europaban, ott volt meg a technologiai szint az iparban. A reagani szigoru embargo, egy atfogo aggressziv technologiai-military versenyre kenyszerites reszekent, nagyon hatekony volt, a 80-as evekre nagyon megnott az altalanos technologiai lemaradas a keleti blokkban (kb a szovjet haditechnika kepviselhette a legfejletteb procvesszorokat, kontrollereket stb.)
Magyarorszag az 56-os politikai token lovagolt, mint a kommunista blokk legemberarcubb orszaga, ezert a mi szerepunk evtizedeken at az volt, hogy beszerezzunk mindent az "elvtarsaknak", amit nekunk eladtak a nyugatiak, foleg nemetek, mig a szovjetekneknek, bolgaroknak stb nem voltak hajlandoak eladni. Szerintem a MEV is ebbe az ivbe passzol, ha megmaradt volna, akkor tutira atvaltott volna egy viszonylag fejlett nyugati gyartosorra 88-89 korul, az akkori legfejlettebb lett volna a keleti blokkban... halistennek, a blokk osszeomlott a fenebe, meg ha a MEV le is egett. :)
Azt is tudom hogy adtak el ide nyugati cégek. A pénznek akkoriban sem volt szaga.
Csak Reaganig, utana mar minden csempeszve volt, fedocegeken at stb. AKkor lettek igazandurvan milliardosok a magyar impexes kommunistak, sokuk egykori vereskezu bolsevik bunkok elsokent diplomazott gyerekei, sok mai mafiacsalad alapja akkor teremtodott meg.
Történetesen amennyire jól emlékszem a MEV automata tűzoltó berendezése még COCOM listás cucc is volt ...

Igen, én sejtem, hogy milyen befektetés igénye lenne. Ezért nem is boncolgattam ezt a szálat eredetileg sem, mert önállóan kb. semmi esély nem lett volna. Igazából mással koprodukcióban sem ...
Azt tudom elkepzelni, amit irtam fenn, hogy megkapjak a teruletet ingyen es beszallunk az epitkezesbe is, cserebe a nemetek itt huzzak fel a kovetkezo automotive-defence fabot (fene tudja, melyik ceg lenne ilyesmiben benne a magyar allam cegen kivul, ez is kerdeses.)
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 387
8 942
113
Szerintem azert, mert rengeteg penzbe kerult volna es 85-tol mar Gorbacsov volt, akinek nem volt feltetlenul erdekes ilyesmi nagyszabasu technologiai kemkedes avagy sokkal egetobb gondjai voltak, mi meg egyedul, a szovjet et nelkul mar nem vallaltuk be.

En meg siman el tudom kepzelni, hogy valami par idiota miatt egett le. Egyreszt anno tenyleg tuzveszelyes anyagokkal dolgoztak - ma is, cska mar nagyon durva lab korulmenyek mellett -, masresz elkepeszto kontraszelekcio volt a kommunizmusban, eleg volt egy beprotezsalt felhulye unokabaty biztonsagi fonoknek es onnantol kezdve csak ido kerdese, mikor jonnek ossze a feltetelek ilyesmihez...



Az osszes kelet-europai gyartosor mind nygati technologiara epult, vagy elavultabb legalisan licenszelt vagy ellopott-lemasolt technologia volt. :)

Nem volt egyaltalan versenykepes keleti felvezetoipar. A nyugati es japan cegek messze elottunk jartak; mar szorakoztatoelektronikaban is lathato volt anno a kulonbseg, ha anno szedtel szet hazai meg orosz ill mondjuk Grundig, Philips, Sony, Aiwa, Akai stb deckeket, teveket stb, akkor azert ez latszott am.

A szemelyi szamitogepek sem veletlenul amerikai meg brit fejlesztesekkent robbantak be a nyolcvanasokban, majd terjedtek ugy Nyugat-Europaban, ott volt meg a technologiai szint az iparban. A reagani szigoru embargo, egy atfogo aggressziv technologiai-military versenyre kenyszerites reszekent, nagyon hatekony volt, a 80-as evekre nagyon megnott az altalanos technologiai lemaradas a keleti blokkban (kb a szovjet haditechnika kepviselhette a legfejletteb procvesszorokat, kontrollereket stb.)
Magyarorszag az 56-os politikai token lovagolt, mint a kommunista blokk legemberarcubb orszaga, ezert a mi szerepunk evtizedeken at az volt, hogy beszerezzunk mindent az "elvtarsaknak", amit nekunk eladtak a nyugatiak, foleg nemetek, mig a szovjetekneknek, bolgaroknak stb nem voltak hajlandoak eladni. Szerintem a MEV is ebbe az ivbe passzol, ha megmaradt volna, akkor tutira atvaltott volna egy viszonylag fejlett nyugati gyartosorra 88-89 korul, az akkori legfejlettebb lett volna a keleti blokkban... halistennek, a blokk osszeomlott a fenebe, meg ha a MEV le is egett. :)

Csak Reaganig, utana mar minden csempeszve volt, fedocegeken at stb. AKkor lettek igazandurvan milliardosok a magyar impexes kommunistak, sokuk egykori vereskezu bolsevik bunkok elsokent diplomazott gyerekei, sok mai mafiacsalad alapja akkor teremtodott meg.

Azt tudom elkepzelni, amit irtam fenn, hogy megkapjak a teruletet ingyen es beszallunk az epitkezesbe is, cserebe a nemetek itt huzzak fel a kovetkezo automotive-defence fabot (fene tudja, melyik ceg lenne ilyesmiben benne a magyar allam cegen kivul, ez is kerdeses.)

Előrebocsájtva. Ez kb. már olyan X-Akta, mint a Kennedy gyilkosság. :)

" rengeteg penzbe kerult volna" - Ez pont beleillik a "konteo" -s vonalba. "egy mínusz - úgyse építik újra".

A "pár idióta" -s vonal is erős. Abszolút nem adja. Nemcsak azért, mert a "beprotezsalt felhulye unokabaty" -ot utána nyilvánosan húzták volna karóba, hanem mert azok mindenhol a "sarokba voltak ültetve". Azóta sincs ez másként. No meg ilyen alapon a fél USA leégett volna. A félvezető iparral az élen. Aztán mégsem ...

"Nem volt egyaltalan versenykepes keleti felvezetoipar." - a leégett gyár nem versenyez semmivel ... Félreértés ne essék, nyilván volt egy versenyhátrány. Ez nagyon sok mindenből jön - pl. még a "dollárszivattyút" is idelehetne keverni meg ezer minden mást. Nem érdemes. Az, hogy mi lett volna a valószínű kifutása azt írtam: AMD/Intel felvásárlás és ennyi. Ugyanakkor meghonosodott volna egy képzési rendszer, gyártáskultúra, szakembergárda. Most ezek nincsenek. Pont.

Deck -ek. Grundig, Philips, Sony, Aiwa, Akai élvonalas cuccai persze egy galaxis távolságra volt, mint a keleti. Meg az ára is. Keleti blokk nem a nyugati élvonallal (pl. Nakamichi meg az emlegetettek csúcskategóriái) versenyeztek - technológiában meg árban sem. Apróság a nyugati élvonal az nyugaton sem volt minden háztartásban. Ár/értékben volt sok jó keleti cucc is. Igazából a keleti blokk elsősorban ez a "konvertibilis valutázós"-"dollárszivattyús" dolog miatt volt esélytelen. Gyakorlatilag a rendszerbe volt kódolva a bukás. Ez egy nagyon jó húzás volt az amcsiknak - ezért jár a piros pont (még, ha mi rá is faragtunk akkor is).

Ahogy írtam az USA más tészta. A brit számítógépek (pl. Sinclair) pl. valamennyire rossz példa. Maguk a mérnökeik ügyesek voltak, de gyakorlatilag arról szólt, hogy:

  • minden ami egy "abakusznál bonyolultabb" dolog az USA import,
  • a minden más pedig a legolcsóbb "Tesco gazdaságos" vonalból, a legalja minőségben. Ergonómiai vonalon is olyan kiegyszerűsítésekkel, hogy ...

Az egészet nyakonöntötték egy közepes marketinggel és az olcsóbb árral eladták, hogy az "átlag melósnak is lehet számítógépe" szlogennel ...
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 210
2 694
113
Nem ertem ezen a gyar egesen mit tudtok annyit filozni, mikor az ottani emberek is azt szivarogtattak, hogy marpedig fel lett gyujtva es kesz. . . Nekem ne jojjon senki elemzesekkel (kulturlatabban fogalmazva: "nehezen hiszek az olyan osszefoglaloknak :p "), ha azok akik hatterinfokkal is rendelkeztek ilyet allitottak. . .
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 929
13 219
113
Amit ugye megelőzött az SS-20 telepítése.

A szovjetek az RSZD-10-et 1974-ben kezdték tesztelni és 1976-tól kezdték telepíteni.
Az eleve európai telepítésre tervezet Pershing II fejlesztését 1973-ban határozták el az amerikaiak, 1975-ben kötötték meg rá a szerződést és 1977-ben kezdték el tesztelni. A Tomahawkot pedig eleve több platformról indíthatónak tervezték és 1972-ben döntöttek a fejlesztéséről. 1973-tól volt szó a földi indítású változatról is. 1976-tól kezdték tesztelni.
Amikor 1979-ben a NATO (USA) eldöntötte, hogy amerikai Pershing II és BGM-109G Tomahawk rakétákat és robotrepülőket telepítenek Európába, a Szovjetuniónak 14 db RSZD-10 kilövője volt, ebből 1 működőképes. 1991-re, amikor elkezdték a leszerelésüket, még mindig csak 499 indítója volt a Szovjetuniónak. Ekkor mindkét félnek Európában sok ezer nukleáris fegyvere volt. NATO oldaltól az amerikaiak közel 7 ezret állomásoztattak itt, Angliának és a franciáknak pedig több, mint 700 volt. Ehhez jöttek hozzá az épp Európában, vagy a közelében lévő amerikai hajókon lévő fegyverek, valamint a gyorsan Európába áttelepíthető amerikai repülőgépek fegyverzete. Mindösszesen hozzávetőleg 10 ezer körüli NATO nukleáris fegyver, ami az 1979-es döntéssel jelentős számban tovább kívántak növelni.
Tehát az RSZD-10 igazából csak ürügy volt. A fegyverkezési versenyben mindenki a másik lépéseire hivatkozott, de ez csak a körítés volt a döntésekhez.
Azt is érdemes figyelembe venni, hogy a Pershing II és BGM-109G Tomahawk kifejezetten a Szovjetunió elleni első csapásmérésre szánt eszközök voltak. Az RSZD-10 viszont csak akkor lett volna Amerikával szembeni első csapásmérő fegyver, ha mondjuk Kubába telepítik, amiről nem volt szó.

Előbb a Pershing II-sek voltak -az miatt tiltakoztak. SS-20 ICBM Amerikára irányult.

Az RSZD-10 a telepítési helyeiről nem tudta elérni az USA célpontjait. Azért volt 5500 km a hatótávolsága, hogy a Szovjetunió közepéről, az amerikai taktikai, és közép-hatótávolságú stratégiai fegyverekkel el nem érhető indítási pontról is elérje még Angliát és Japánt is. Még Ukrajnába, vagy legészakibb bázisokra előretolva sem tudta volna elérni az USA-t. Legfeljebb csak Szibéria csendes-óceáni partvidékéről Alaszkát, de ennek nem volt gyakorlati jelentősége.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 580
28 179
113

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 685
55 786
113
Az angol benzinhiànyról szóló hireket azért fenntartásokkal kell kezelni. Egy jó barátom testvérevel egy hétig kirándultak Yorkshireben. Negyszer tankoltak, mindig teli, probléma nélkül. Egyszer kellett 7 percet vàrjanak a kútnál, mig sorra kerültek.Egy kommentelő a Die Weltben azt irja, hogy Leedsben nincsenek üres polcok az árúhàzakban és a benzinkutaknàl sem kell sorba állni. Nem néztem utànna, de a hiàny egy délangliai jelenség kell legyen. Semmi esetre sem általànositható.
Ettől függetlenûl itt Bécsben egyes árúk helye a Sparban folyamatosan üres. Nekem pl az olasz tésztàknál tünt fel, hogy jelentősen leszűkült a választèk a pandémia előtti idòkhöz képest.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 760
17 795
113
Az angol benzinhiànyról szóló hireket azért fenntartásokkal kell kezelni. Egy jó barátom testvérevel egy hétig kirándultak Yorkshireben. Negyszer tankoltak, mindig teli, probléma nélkül. Egyszer kellett 7 percet vàrjanak a kútnál, mig sorra kerültek.Egy kommentelő a Die Weltben azt irja, hogy Leedsben nincsenek üres polcok az árúhàzakban és a benzinkutaknàl sem kell sorba állni. Nem néztem utànna, de a hiàny egy délangliai jelenség kell legyen. Semmi esetre sem általànositható.
Ettől függetlenûl itt Bécsben egyes árúk helye a Sparban folyamatosan üres. Nekem pl az olasz tésztàknál tünt fel, hogy jelentősen leszűkült a választèk a pandémia előtti idòkhöz képest.
Yep. Német boltok is ilyenek. Egyre tönb cucc van a hiánylistán.

Mondjuk én már azt "várom", amikor bejelentik a villany és a fűtés korlátozását, mert nincs elég szén, az Északi Áramlat 2-n meg most indul a brüsszelita faszfejek sopánkodása.

Vicc, hogy egy német-orosz, céges projektbeet - céges pénzből - ezek belepofázhatnak, hogy ki milyen jogokat gyakorolhat.
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
25 479
85 326
113
Az angol benzinhiànyról szóló hireket azért fenntartásokkal kell kezelni. Egy jó barátom testvérevel egy hétig kirándultak Yorkshireben. Negyszer tankoltak, mindig teli, probléma nélkül. Egyszer kellett 7 percet vàrjanak a kútnál, mig sorra kerültek.Egy kommentelő a Die Weltben azt irja, hogy Leedsben nincsenek üres polcok az árúhàzakban és a benzinkutaknàl sem kell sorba állni. Nem néztem utànna, de a hiàny egy délangliai jelenség kell legyen. Semmi esetre sem általànositható.
Ettől függetlenûl itt Bécsben egyes árúk helye a Sparban folyamatosan üres. Nekem pl az olasz tésztàknál tünt fel, hogy jelentősen leszűkült a választèk a pandémia előtti idòkhöz képest.
"A brit lakossági piac 65 százalékát ellátó független kiskereskedelmi üzemanyag-forgalmazók szakmai szervezete, a Petrol Retailers Association (PRA) hétfő délután közölte, hogy változatlanul Londonban és Délkelet-Angliában a legrosszabb az ellátási helyzet, más országrészekben viszont egyértelmű javulás észlelhető. A PRA hétfői adatai szerint a szervezethez tartozó londoni és délkelet-angliai töltőállomások 20 százalékának tartályai még mindig üresek, és csak a kutak felénél kapható az üzemanyagok teljes választéka."

 
  • Tetszik
Reactions: aquarell

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 712
15 545
113
Yep. Német boltok is ilyenek. Egyre tönb cucc van a hiánylistán.

Mondjuk én már azt "várom", amikor bejelentik a villany és a fűtés korlátozását, mert nincs elég szén, az Északi Áramlat 2-n meg most indul a brüsszelita faszfejek sopánkodása.

Vicc, hogy egy német-orosz, céges projektbeet - céges pénzből - ezek belepofázhatnak, hogy ki milyen jogokat gyakorolhat.
Hát az az észak-rajna-vesztfáliai "promo" videó elég vészjósló.