Kína lakossága évente 1-1,5 %-ot csökken és bár már több gyerek is lehet, az emberek nem akarnak: az egy gyerek lett norma, sőt sok fiatal már nem is akar gyereket, mert k. drága a lakhatás (ingatlan-lufi) és az oktatás. Bár nagy bázis érték (sokan vannak), a század végére Kína lakossága felére- harmadára csökken a mostaninak.
Kínai gazdaság egyre lassuló növekedését a sokszor értelmetlen beruházások (pl. ingatlanok) és az export adja: abból élnek hogy a "nyugat" megveszi a cuccaikat. K. nagy bajban lesznek, ha ez a gazdasági kapcsolat leépül vagy megszakad. Már most is zajlik a "decoupling", a szétválás. A globalizáció nem fog megszünni, de erősen lecsökken. Egyre több gyár települ ki Kínából máshova - robotizáció miatt sokszor inkább haza települnek, mert a a kínai munkaerő egyre drágább és a robotok már versenyképesebbek.
Kína kilátásai erősen túl értékeltek. Rossza földrajza: kevés termőterület, kajából, olajból és sok minden másból behozatalra szorul, ugyanakkor könnyű blokád alatt tartani a szigetláncok miatt. Az ellenlábas India önmagában képes elvágni a közelkeletről jövő olajellátást a földrajzi elhelyezkedés okán. A környéken mindenki tart tőlük és ezért inkább az USA-át válasszák szövetségesnek, segítve Kína elszigetelését.
Tévedés hogy gazdasági okokból tartja fent az USA az európai és ázsiai szövetségi rendszerét. Konkrétan nekik mindig is ráfizetéses volt a dolog. Ez egy biztonságpolitikai döntés: az USA-t védő két oceán végén baráti, szövetséges országoknak kell lenni, akik nem jelentenk veszélyt fenyegetést. Egy agresszornak (SZU/Oroszo, Kína) először ezeken kell átjutnia, hogy az USA-t támadhassa hagyományos erőkkel.
A második világháború végén egyszerű ajánlatot adott Európának, Japának és Dél-Korának: nem lesztek kommunisták, segítetek távol tartani a szovjeteket, cserében kaptok Marshall segélyt, szinte szabad hozzáférést az USA piacához (Németo. és Európa nagy része ebből állt talpra!) és kevesebbet kell haderőre költenetek, így több marad olyan "kommunista vívmányokra" mint ingyenes egészségügy és jóléti intézkedések.
Ez a "deal" máig fenn áll az USA és szövetségesei között. Ebben az USAnak nincs jelentő gazdasági érdeke, mert minden szövetségese sokkal többet exportál az USA-ba, mint amennyit az USA ad el nekik. Konkrétan 2021-ben az USA GDP-jének 10%-a származott exportból - ez semmi! Baromira jól ellennének, akkor is ha senki nem venne tőlük semmit!
Az Eurózóna GDP-jének 49.53 % származott exportból 2021-ben - az egész EU összeomlana ha nem adhatna el kifélé!
A Kínai GDP 37.43% származott külföldre eladásokból 2021-ben.
Ezek a számok jól mutatják hogy kinek mennyire van szüksége másokra saját gazdaságának működtetéséhez. Amint sikerül az USA-nak leépíteni a kínai import függőséget, amin amúgy már dolgoznak egy ideje, kb. szarhatnak mindenkire gazdasági értelemben - el lesznek ők a "szigetükön" sok száz évig. A második világháború előtt ez is volt a hozzáállásuk a külpolitikában: elszigetelődés - szarni mindenkire
A világnak, különösen Európának van szüksége az USA védelmére és piacára! Nem fordítva!
Az a szerencsénk, hogy USA-nak biztonsági okoból fontos, hogy Európa "baráti" legyen - mégha gazdasági értelemben ő ráfizet.
Az EU k. sok mindent ad el nekik, míg alig vesz onnan valamit.
@Terminator - esetleg tedd át ezt beszélgetést a Európa biztpolba!