2.
A kijevi könyvbemutató nagy sikert aratott. Elég, ha csak annyit mondunk, hogy Ukrajnát Arahamián kívül Julija Timosenko, a Batykivscsina frakció vezetője, Olha Sztefanyszin európai és euroatlanti integrációért felelős miniszterelnök-helyettes, Oleg Uruskij stratégiai iparpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes, Oleg Nyemcsinov, a Miniszteri Kabinet minisztere, aki egyébként felolvasta a miniszterelnök üdvözletét, Vaszil Bodnar külügyminiszter-helyettes, Vadim Novinszkij képviselő (nem frakciótag) képviselték.
A hatóságok ilyen képviselete a rendezvényen nem az udvariasság tiszteletére történik.
"Úgy tűnik, hogy a kínaiak kedvében akarnak járni, hogy megerősítsék az országok nyilvánvaló közeledését" - nyilatkozta a Stranának Anatolij Oktyiszjuk politikai elemző.
Hszi elnök könyvének bemutatója Kijevben pompásan zajlott, fotó: ua.china-embassy.org
Pedig nem is olyan régen Kijev és Peking még komoly diplomáciai konfliktus és valószínűleg sokkal nagyobb bonyodalmak küszöbén állt.
Ennek oka az ukrán Motor Sich repülőgépmotor- és gázturbinagyártóval kötött, megtorpedózott üzlet.a Az ukrán kormány megakadályozta, hogy a vállalat átkerüljön a kínai befektetők irányítása alá, szankciókat vezetett be ellenük, és lefoglalta az részvényeiket, és átadta azokat az ARMA állami ügynökségnek . . Ugyanakkor a Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács úgy döntött, hogy megkezdi a vállalat államosítását. Számos jel szerint egyértelmű, hogy a döntő tényező a Washingtonból érkező komoly nyomás volt, amely nem akarta, hogy a kínaiak megkapják a Motor Sich technológiáit, amelyekre saját repülőgépiparuk számára szükségük volt. Az ügyet most nemzetközi választott bíróságon fogják tárgyalni, amelyhez a kínai fél folyamodhat.
Elvileg ez a történet nem tűnt szokatlannak. Az Egyesült Államok aktívan szövetséget épít Kína ellen, és világszerte Kína-ellenes programot hirdet. A Washingtontól függő ukrán kormány nem tehetett volna mást.
Bár a Ze-csapat retorikája nem volt olyan kirívóan Kína-ellenes, mint az amerikaiaké, a különbség a mai nyilatkozatokhoz képest nyilvánvaló.
És sokatmondó, hogy Zelenszkij csapata azonnal kegyetlen kritikát kapott nyugatbarát körökből - a szókimondó nacionalistáktól és Petro Porosenko volt elnök támogatóitól - "puskaporos robotoktól" - a liberálisokig és "sorosokig", akik ez alkalommal az amerikai Demokrata Párt ukrajnai lobbiját alkotják.
"Ugye megértjük, hogy Kína a liberális demokratikus világ egyik legfőbb fenyegetése? Az EU-ban és az USA-ban Kínát nagyobb fenyegetésnek tekintik, mint Oroszországot. Minek flörtölünk Kínával?" - Daria Kalenyuk, a Grant Center for Countering Corruption ügyvezető igazgatója a Facebook-oldalán tesz fel kérdéseket.
Az SN-frakció azt válaszolja, hogy Kijev "pragmatikus kapcsolatot" épít ki Pekinggel.
"Ukrajna bármelyik népi képviselője szeretné, ha országunk a kölcsönös előnyökön alapuló, pragmatikus kapcsolatokat ápolna egy olyan gazdaságilag erős állammal, mint Kína. A vele való együttműködés mindenképpen Ukrajna érdekeit szolgálja" - nyilatkozta a Stranának Maxim Buzhansky (SN) parlamenti képviselő, aki a KNK-val való barátság parlamenti csoportjának tagja.
Érdemes hozzátenni, hogy a hatalmon lévők Kína-barát nyilatkozatainak áradata közepette elveszett az ukrán külügyminisztérium, amelynek hallgatása talán nem véletlen.
A külügyminisztérium hírhedt arról, hogy ideológiailag vezérelt és nyugatbarát, és inkább hallgat, minthogy saját nézeteivel szembemenjen. Kínában még mindig nincs nagykövetünk, bár ez nem biztos, hogy a külügyminisztérium hibája, mivel a nagyköveteket az elnök nevezi ki. Az ő neve a változó viszonyok fényében külön intrika.
Végül, a Nyugatot mély benyomást tett, hogy Ukrajna visszavonta aláírását a Kanada által a genfi Emberi Jogi Tanácsban javasolt dokumentumról. Negyvennégy állam követelte, hogy azonnal engedjenek be független megfigyelőket a kínai Hszincsiang tartományba, hogy ellenőrizzék az ujgurok jogainak megsértéséről szóló információkat. Ukrajna először aláírta a dokumentumot, majd visszavonta aláírását.
Június végén a nyugati média diplomáciai forrásokra hivatkozva azt állította, hogy Kijev ezt Peking nyomására tette, amely állítólag azzal fenyegetőzött, hogy leállítja a koronavírus elleni vakcina szállítását. Ukrajna nem kommentálta ezt, míg Kína kategorikusan tagadta a zsarolást. Meg kell jegyezni, hogy ez utóbbira valóban nincs bizonyíték. Zelenszkij új Kína-politikájának megfelelően Ukrajna minden nyomás nélkül is megtehette volna ezt a lépést. Úgymond "a kínai befektetések irányába".
Kínai forgatókönyv Ukrajna számára
Milyen megfontolások vezérlik Ze jelenlegi politikáját Pekinggel szemben?
A legnyilvánvalóbbak a gazdasági indítékok. A "Nagy Építésbe" történő milliárdos kínai befektetések minden bizonnyal nagyon nyomós érv az egész Ze-csapat számára, amely aktívan felszívja a pénzeszközöket az infrastrukturális projektekbe.
Emellett Kína jelenleg az ukrán élelmiszeripari termékek, valamint a vasérc legnagyobb vásárlója. Nem véletlen, hogy Hszi Csin-ping könyvének ukrán bemutatóján részt vett Vadim Novinszkij, Rinat Akhmetov üzleti partnere a Metinvestnél (a vállalat birtokolja a legtöbb ukrajnai vasérclelőhelyet).
Nem kizárt azonban, hogy politikai indítékok is vannak.
Anatolij Oktisjuk politikai elemző úgy véli, hogy az elnöki hivatalnak nem tetszik a Kijevre gyakorolt amerikai nyomás a nyugatbarát reformok kérdésében, amely Zelenszkij leendő washingtoni látogatása előtt (erről bővebben itt olvashat) meredeken megnőtt. Szerinte Zelenszkij csapata a Kínával való kapcsolatok fejlődését egyfajta ellensúlyként látja a kollektív Nyugattal szemben.
"A Zöldek (vagyis az SN - a szerk.) Zelenszkij amerikai látogatásának előestéjén kezdtek alkudozni. Azt mondják, ha Washingtonban nyomást gyakorolnak ránk, ott van Kína, amely már most is az első számú kereskedelmi partnerünk" - véli a szakértő.
Ruszlan Bortnik politológus szerint Kína a saját hitelével túllicitálhatja a nyugati hiteleket, amelyek vonzereje abban rejlik, hogy Peking nem támaszt politikai igényeket.
"A Nyugat feltételekhez köti a kölcsönöket, olyan feltételekhez is, amelyek Zelenszkij csapata számára nem megvalósíthatóak. Kína másképp cselekszik. Arahámia nyilatkozatai, amelyeket a "Xinhua" közölt, egyfajta könnyű zsarolásnak tekinthetők: azt mondják, hogy ha a reformok tekintetében nyomást gyakorolnak ránk, nem adnak egyértelmű kilátásokat a NATO-val és az EU-val, ott van Peking, Isztambul, amelyek szintén vonzó együttműködési lehetőségeket kínálnak" - kommentálta Bortnik.
Kína gazdasági befolyása egy ponton valóban politikai befolyássá válhat. "Az OP, a kormány, a parlamenti erők és a biztonsági szervek is nyugati befolyás alatt állnak. De a politika végül alárendeltté válhat a gazdaságnak. És akkor Kína befolyása Ukrajnára döntő lehet" - véli Bortnik.
Talán ez az, amiben Peking reménykedik, a hagyományai miatt, évtizedekre, ha nem többre, előre tervez. Kijev viszont hozzászokott ahhoz, hogy rövid távú érdekek vezérlik. És könnyen lehet, hogy Kínának ismét hideg lesz.
"Minden attól függ, hogyan alakul Zelenszkij amerikai látogatása. Ha az eredmények megfelelnek a számára, vagy ha a Peking felé irányuló közeledésére kemény amerikai válasz érkezik, akkor a Pekinggel való politikai flörtölés véget ér. Bár a gazdaságot illetően úgy gondolom, hogy a közeledés folytatódni fog" - véli Oktyiszjuk politikai elemző.