[BIZTPOL] Oroszország (a Szovjetunió utódállama)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Nagyon más a ketto. A cseh nagytokések boldogulása ugyanis nem politikafuggo. Még a Babišé se. Nekik aztán mindegy lehet, milyen politikai konsteláció van éppen hatalmon. A most haptában felállítot magyar model viszont erosen pártfuggo. Bárki más jutt hatalomra, nem fogja a tokéjuket nemzetinenek nézni, hanem fidesz-pártinak, azaz ellenségesnek. Ami mozdítható, ki fogják menekíteni az országból és esetleg kulfoldrol majd ténylegesen tevékenykednek, mint egy párti gazdasági háttér. Ezért a most megszerzet tokéjuk se lesz soha igazán "nemzeti".

Mint ahogy nem is nemzeti, hanem párttámogatással összelopott nemzeti vagyon. Csak éppen nemzetinek van mondva.
 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 224
20 310
113
Zelenszkij kínai csavarja
Arra gondolok, hogy Zelenszkij a tanácsadóival együtt nem komplett. A Kína-USA közötti egyensúlyozásban ő csak rosszul járhat.
Az amcsik 6 hónap alatt simán csődbe viszik az országot, ha komolyan tengelyt akaszt velük. Kínától pedig nem fognak annyi pénzt kapni, hogy az amcsikat (és az EU-t) kifizessék.
Ennyit nem érnek meg. A szavahihetőségük meg... A normál politika sosem erre épít.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 871
81 519
113
Csehországban, egészen pontosan még Csehszlovákiában ún. kuponos (voucheres) privatizáció volt. Csehországban 2 hullámos, Szlovákiában Mečiar hatalomra jutása után és az ország önállósodása után(1993) a 2. hullámot eltörölték. Helyette 1 éjszakai parlamenti ülés után a HZDS hívők között osztották szét a az állami vagyont- ez sokszor "vad privatizációként" emlegetik. Az állampolgároknak pedig egy 10 000 Sk-s állampapírt adtak, amit 5 év után kifizettek kamatostul.

A privatizációs eljárások áttekintésc A privatizáció megindulása előtt Csehszlovákiában az állami és szövetkezeti szektor adta a GDP 96 százalékát (1989-ben). Ebből adódóan átfogó privatizációs programot kellett kidolgozni, amely öt fő módszert irányzott elő.
1. A vagyonvisszaadásról egy egész sor törvény rendelkezik, melyek közül az első és valószínűleg az utolsó is az egyházi vagyon visszaadását szabályozza. (Az első nem volt eléggé átfogó legalábbis az egyházak vezetői szerint, ezért szorgalmazzák egy újab törvény megalkotását.) Mindazonáltal az eredeti tulajdonosoknak visszajuttatott vagyon döntő részét az üzletek, éttermek, szállodák, épületek, kisebb üzemek, erdők és földterületek képezték. A reprivatizáció körébe bevont vagyon értéke 150 és 200 milliárd korona' közé esik.
2. A területi önkormányzatok vagyonhoz,juttatása részben az 1949 előtti vagyonuk (döntően föld és épületek) visszaadásával, részben korábban állami vállalatok tulaldonában lévő vagyontárgyak (főképpen épületek) átadásával valósult meg. Az önkormányzatok megerősítését szolgáló átadott vagyon értéke 350 milliárd koronára (12 milliárd dollárra) tehető.
3. A szövetkezetek átalakításakörül heves politikai csatározások dúltak, amelyek végül is azt az eredményt hozták, hogy sor került körülbelül 1300 mezőgazdasági, 500 ipari és 200 fogyasztási, illetve egyéb szövetkezet transzformációjára. A művelet során érintett vagyon értéke legalább 150 milliárd koronára (5 milliárd dollárra) tehető.
4. A kis privatizáció valójában már befejeződött. Ennek során eladtak mintegy 22 000 vagyontárgyat: üzleteket, sörözőket, szállodákat, szolgáltató üzemeket, boltokat, teherautókat és kisebb üzemeket, melyek összértéke meghaladta a 30 milliárd koronát (egymilliárd dollárt).
5. Az eddig említett módszerekkel összesen körülbelül 730 milliárd korona vagyont privatizáltak, míg anagy privatizáció körébe bevont vagyon értéke hozzávetőleg 1200 milliárd korona (40 milliárd dollár) körül lesz. Látható tehát, hogy az állami vagyon nagyobbik részét a nagy privatizáció keretében juttatják magánkézbe. Ennek végrehajtása érdekében szintén többféle megoldást vettek igénybe: a nyilvános árveréseket és versenytárgyalásokat, az előre kiválasztott vásárlókkal való üzletkötést, a részvénytársaságok privatizációját és a vagyon ingyenes átadását területi önkormányzatok, bankok, nyugdíjalapok stb. számára.

A részvénytársaságok magánkézbe juttatásának a kuponos privatizáció volt a legfőbb módja. E módszer kidolgozóinak az volt az eredeti elképzelése, hogy az összes vállalatot kuponos módszerrel adják el. Később azonban ennek a "kuponos fundamentalizmusnak" a feladására kényszerültek, és más módszereket is alkalmazni kezdtek. A kuponos privalizáció eddigi két hullámának eredményeit az 1993. június 30-i állapot szerint az 1. táblázatból lehet kiolvasni.

Az első privatizációs hullámra vonatkozó adatok már többé-kevésbé véglegesek. A második hullámban az előrejelzések szerint további 120 milliárd korona értékű vagyon talál gazdára a kuponos privatizáció keretében. A kormányzat megígérte, hogy nyilvánosságra hozza a második fordulóban privatizálandó vállalatok listáját 1994 januárjában vagy februárjában. A második privatizációs hullám 1994 közepére tervezett lezajlása után a nagy privatizáció 1200 milliárd koronás előirányzatából legkevesebb 837 milliárd korona értékű vagyon magánkézbe adásának már meg kell történnie. A még fennmaradó vagyon is a kuponos privatizáció keretei között kerül majd szétosztásra, illetőleg megmarad állami kézben.

A kuponos privatizáció első hullámának tapasztalatai
A kuponos privatizáció első hulláma, amely 21 hónapot vett igénybe, 1993 júniusában zárult le azzal, hogy a vállalati részvényeket megkapták az egyéni befektetők és a befektetési alapok. A kuponos privatizáció révén közel 300 milliárd csehszlovák korona (több mint 10 milliárd dollár) értékű vagyont juttattak magánkézbe, ezen belül a Cseh Köztársaságra 203,2 milliárd csehszlovák korona jutott. A vállalatok alaptőkéjének a kuponos privatizációba bevont hányada 7 és 97 százalék között mozgott. A vállalatok részvényeinek három százalékát kötelezöen meg kellett tartani jövőbeli kárpótlási igények kielégítésének céljára. Az első hullámba bekerült vállalatok részvényeinek átlagosan 61,4 százaléka került szétosztásra a kuponos privatizáció keretében. A reszvények fennmaradó hányadát vagy külföldi befektetőknek adták el, vagy ingyenesen átadták a területi önkormányzatoknak, illetve a Nemzeti Vagyonalap (NVA) birtokában hagyták átmeneti vagy tartós jelleggel.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 074
32 576
113
Arra gondolok, hogy Zelenszkij a tanácsadóival együtt nem komplett. A Kína-USA közötti egyensúlyozásban ő csak rosszul járhat.
Az amcsik 6 hónap alatt simán csődbe viszik az országot, ha komolyan tengelyt akaszt velük. Kínától pedig nem fognak annyi pénzt kapni, hogy az amcsikat (és az EU-t) kifizessék.
Ennyit nem érnek meg. A szavahihetőségük meg... A normál politika sosem erre épít.

Nem hülyék szerintem, az USA természetesen ejtheti Ukrajnát, csődbe is hagyhatja jutni, csak akkor az oroszok kezébe hullik. Ezért nem fogja az USA ejteni őket. Az orosz-kínai szövetség elmélyülése viszont aggasztó fejlemény lenne Ukrajnának. És az USA-nak... Ez lehet az ok. Kínának meg jó az is, ha Ukrajnában erősíti a pozícióit, sőt, ezzel meg is kerülheti az oroszokat, nem lesz rájuk utalva annyira.
 
W

Wilson

Guest
Arra gondolok, hogy Zelenszkij a tanácsadóival együtt nem komplett. A Kína-USA közötti egyensúlyozásban ő csak rosszul járhat.
Az amcsik 6 hónap alatt simán csődbe viszik az országot, ha komolyan tengelyt akaszt velük. Kínától pedig nem fognak annyi pénzt kapni, hogy az amcsikat (és az EU-t) kifizessék.
Ennyit nem érnek meg. A szavahihetőségük meg... A normál politika sosem erre épít.
Első blikkre én is ugyanígy gondolkodtam de aztán arra a következtetésre jutottam,hogy szerintem van ráció a dologban, mivel a helyzet az,hogy az ukrikat Bindenék és az EU egyértelműen parkolópályára rakta, Zelenszkíjnek a Kínához való közeledés lesz az ütőkártyája az USA-l való tárgyalás során az persze más kérdés,hogy ez mennyire lesz hatásos,ez szerintem attól fog függeni,hogy Zelenszkíj mennyire lesz kemény és elszánt,mennyire ,fog a "falig elmenni" a kínai kártya kijátszásában.És ezzel kapcsolatban zerintem nem szabad azt elfelejteni,hogy Zelenszkijnek és így Ukrajnának nincs semmilyen vesztenivalója,hiszen egyedül vannak Oroszország és a vonakodó Nyugati nagyhatalmak között....
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Érdekes, hogy most Biden és Putyin kiegyeztek, most Ukrajna játsza ki a Kína kártyát az USA-val szemben. Hátha nekik is összejön, ha Oo.-nak összejött. Csakhogy! Az USA-nak szüksége van Oo.-ra Kínával szemben, viszont Ukrajnára nincsen.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Egyébként most van egy olyan érzésem, hogy az USA afganisztáni kivonulása mögött is az húzódik meg, hogy az USA átadja Közép-Ázsiát az oroszoknak. A SZU összeomlása után az USA-nak muszáj volt Afganisztánba bemennie, hogy feltartóztassa Kínát, de most, hogy az oroszok megerősödtek, rábízhatja a térséget az oroszokra. Ennek az az előnye az USA számára, hogy így teljes mértékben a Csendes-óceánra koncentrálhatja az erőit. Közép-Ázsiát (a volt SZU tagköztársaságokat) pedig az Afganisztában keletkező hatalmi űr (és a vele járó káosz) visszalöki Moszkva karjaiba. Már látszik is, ahogy az oroszok Tadzsikisztánban hadgyakorlatoznak.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Fontos, hogy az USA prioritása az, hogy elsőként Közép-Ázsia kerüljön vissza Moszkvához, ne Ukrajna. Az SZU európai helyreállítása csak azután kezdődhet meg, hogy Moszkva Közép-Ázsiát visszaszerezte. Az ok az, hogy az USA-nak elsősorban erre van szüksége, nem Moszkva európai terjeszkedésére. Az majd egyfajta "jutalom" lesz a legvégén Moszkva számára, ha minden úgy alakult, ahogyan azt az USA eltervezte.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 721
14 783
113
"Külföldiek helyett hazai oligarchákat tőkésítenek fel."

Ebben csak az nem fair, hogy miért pont azokat tőkésítik fel (a nemzet pénzéből), akiket. Miért nem pont engem? Vagy Téged? Úgyhogy ennek a közpénzből való feltőkésítgetésnek nem vagyok egy nagy híve, mert roppantul igazságtalan.

Mivel nem az a szempont, hogy a legígéretsebb, léegtehetségesebb vállalkozók/vállalkozások legyenek feltőkésítve, ezért szeritnem ne mis feltőlésítésnek kéne a dolgot nevezni, hanem simánannak, ami. Közpénzlopás.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 721
14 783
113
Fontos, hogy az USA prioritása az, hogy elsőként Közép-Ázsia kerüljön vissza Moszkvához, ne Ukrajna. Az SZU európai helyreállítása csak azután kezdődhet meg, hogy Moszkva Közép-Ázsiát visszaszerezte. Az ok az, hogy az USA-nak elsősorban erre van szüksége, nem Moszkva európai terjeszkedésére. Az majd egyfajta "jutalom" lesz a legvégén Moszkva számára, ha minden úgy alakult, ahogyan azt az USA eltervezte.

Egy amerikai első csapás egyik kiemelt útvonala az Indiai-Óceán felőli támadás. Ez lehetetlenülne el, ha arrafelé erős orosz kontroll lenne.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 124
13 567
113
Egyébként most van egy olyan érzésem, hogy az USA afganisztáni kivonulása mögött is az húzódik meg, hogy az USA átadja Közép-Ázsiát az oroszoknak.
Egyértelmuen a torokoknek hagyták hátra térséget. Ez nyilvánvalóbb tán nem is lehet. :cool:
Ugyan mitol erosodtek volna az oroszok, ha már jó pár éve példaul szanckiókkal sanyargassák a fegyveriparukat ... :rolleyes:
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 980
66 203
113

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 293
27 215
113
De hat a pezsgo az oroszul sampany, sampanyszkoje... Megis mit irjanak ra?
Igen, az olyan, mintha a franciák betámadnák a magyar pezsgő szót, hogy az a champagne-t jelenti és csak habzóbort használjunk helyette, mi pedig törvénybe iktatnánk, hogy csak a Magyarországon gyártott pezsgőket lehet pezsgőnek nevezni.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 980
66 203
113
Igen, az olyan, mintha a franciák betámadnák a magyar pezsgő szót, hogy az a champagne-t jelenti és csak habzóbort használjunk helyette, mi pedig törvénybe iktatnánk, hogy csak a Magyarországon gyártott pezsgőket lehet pezsgőnek nevezni.
A habzobor az az igrisztoje. Legalabbis arra hasznaljak ha jol tudom, jatekbor vagy valami ilyesmi a pontos jelentese.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and enzo

csibeszke

Well-Known Member
2015. február 12.
1 732
3 854
113
Mivel nem az a szempont, hogy a legígéretsebb, léegtehetségesebb vállalkozók/vállalkozások legyenek feltőkésítve, ezért szeritnem ne mis feltőlésítésnek kéne a dolgot nevezni, hanem simánannak, ami. Közpénzlopás.
Aztán kik lennének azok a legígéretesebb vállalkozók/vállalkozások? Csak nem az ellenzéki pártokkal szimpatizálók?
Eszem-faszom ki van az ilyen hozzászolással.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and notaricon

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 224
20 310
113
Zelenszkijnek és így Ukrajnának nincs semmilyen vesztenivalója
Mondod te.
  • Ha Ukrajna nem fizet és csődbe megy, akkor lefoglalnak minden külföldi ukrán vagyont. Vége a kereskedelemnek. Az országból kilépő árut lefoglalják. Bőven tud még csökkenni az életszínvonal.
  • Nem fog eddig jutni az ügy. Az amcsiknak már rég megvan ott a saját köre, Zelenszkij menni fog, a sleppjével együtt. Ami nekik személy szerint nagy veszteség. Hogy Zelenszkij belehal-e, az részletkérdés.
  • Az amcsik már rájöttek, hogy Kína a No. 1 ellenfél, Nem kaphat több technológia transzfert. A Motor Szicset sem. Itt sem titok, hogy a kínai repülőgép hajtóműipar gyenge. Nem engedik fel még az orosz közeli szintre se, ha képesek.
  • Kína nem téveszti el a sorrendet. Nem fog kardot rántani Ukrajnáért amíg Tajvant meg nem szerezte. Az fontosabb. És ott is akad pár technológia.
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Kína nem téveszti el a sorrendet. Nem fog kardot rántani Ukrajnáért amíg Tajvant meg nem szerezte. Az fontosabb. És ott is akad pár technológia.
Azért lőni fognak (Tajvan) az amik, nem is keveset, de az EU is oda áll, egyáltalán nem is tudok olyat észak-koreán kívül akik kína mellé állnának. Az maga III.VH lenne. Tudja ezt kína is. Ukrajna az más, az feláldozható a számukra, pláne ha a már lefölözték a hasznot. (repülőgép [polgári] és hajtómű gyártás technológiák a legfontosabb)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 997
91 930
113
Nagyon más a ketto. A cseh nagytokések boldogulása ugyanis nem politikafuggo. Még a Babišé se. Nekik aztán mindegy lehet, milyen politikai konsteláció van éppen hatalmon. A most haptában felállítot magyar model viszont erosen pártfuggo. Bárki más jutt hatalomra, nem fogja a tokéjuket nemzetinenek nézni, hanem fidesz-pártinak, azaz ellenségesnek. Ami mozdítható, ki fogják menekíteni az országból és esetleg kulfoldrol majd ténylegesen tevékenykednek, mint egy párti gazdasági háttér. Ezért a most megszerzet tokéjuk se lesz soha igazán "nemzeti".
Meglátjuk. 25-30 éve a cseheknél is kormányszimpátia alapján szerezte az első milliárdokat a cseh elit, azóta szépen bebetonozódtak. Egyébként a NER nem csak jobbra etet, aki elfogadja a játékszabályokat, az baloldaliként is kap. Nézd meg a Top 100 leggazdagabb magyart.