Oroszország megszabadult pár "kolonctól", viszont van sok olaja meg gáza. Ukrajnának meg nincs. Gyanítom az előbbiek nélkül Oroszország pont ugyanott lenne, mint Ukrajna. Moszván, Péterváron meg talán még egy-két környéken kívül (Szocsi...) nem látszik most sem ekkora különbség Ukrajnához képest.
1989-ben is pontosan ugyanúgy volt az oroszoknak olaja és minden egyéb ásványkincse, energiahordozója. Ők magukhoz képest 4-szeres változást tudtak elérni, az ukránok 2-szerest sem. Ugyanonnan indultak és a oroszok 2-szer előrébb tartanak. Miközben Ukrajna sem éppen szegény ásványkincsekben.
És bizony elég jól érzékelhető különbség van az orosz és az ukrán viszonyok közt. Nem az oroszok jártak és járnak át Ukrajnába dolgozni, vagy mentek oda bevándorolni az elmúlt 15-20 évben, hanem fordítva. Pedig akik Ukrajnából átjárnak, azok nagy többsége nem Moszkvába, vagy Szentpétervárra megy dolgozni.
Moszkvában és Szentpéterváron Oroszország lakosságának 12%-a él. Ők azért nem tudnák önmagukban Ukrajnához hasonló szintről felhúzni az országos egy főre jutó PPP GDP adatot. Például Szentpétervár mindössze 34%-kal haladja meg az országos átlagot és az orosz lakosság kevesebb, mint 4%-a él ott.
Ha az Ukrajnához közeli orosz területeket nézzük, akkor:
A Kelet-Ukrajnával határos Belgorodi Régió az orosz átlag fölött van és megközelíti a kelet-közép európai volt szocialista EU-s tagállamok és a balti országok átlagát. A közeli Lipetski Régió is kb. az orosz átlagot hozza (az ukrán mutató több, mint duplája). De még a Kalugai, Krasznodári, Volgográdi Régiók is 50-70%-kal az ukrán átlag felettiek. A Kurszki és Tulai Régiók is kb. 45-50%-kal verik az ukrán átlagot. Rosztov, Orjol, Voronyezs 25-30%-ot vernek Ukrajna egészére. Az Ukrajna közeli régiók közül Brjansk a legszegényebb és még ők is az ukrán átlag felett vannak, ha nem is sokkal.
Pedig nem a felsorolt régiók azok, ahol a sok olajat, földgázt, miegymást termelik ki az oroszok.