"A háború február 15-én kezdődik".......
Mely országok követték az Egyesült Államokat abban, hogy bejelentették állampolgáraik evakuálását Ukrajnából.
Az amerikaiak ma példátlan kampányt indítottak a "küszöbön álló orosz invázióról".
Amerikai tisztviselők szerint Ukrajna és Oroszország háborúja már másnap elkezdődik, a média február 15-ét jelöli meg. Biden sürgősen felhívta a NATO-szövetségeseket, és készül felvenni a kapcsolatot Putyinnal.
És máris számos ország felszólította állampolgárait, hogy hagyják el Ukrajnát.
Az "orosz invázió" újabb fordulója...
Az első lépés az volt, hogy Biden egyik napról a másikra felszólította az amerikaiakat, hogy azonnal hagyják el Ukrajnát. A mai nap folyamán számos más ország - Hollandia, Japán, Dél-Korea, Izrael, Montenegró, Norvégia, Lettország, Észtország és az Egyesült Királyság - is hasonló döntést hozott.
Közülük Izrael és Nagy-Britannia is megkezdte nagykövetségeinek leépítését. Estére az Európai Unió, amely korábban elutasította ezen intézkedések támogatását, felszólította polgárait, hogy távozzanak.
Az olyan országok, mint Németország, Olaszország, Franciaország és Ausztria, valamint néhány más uniós állam helyzete azonban még mindig nem ismert. Egyelőre nincs információ a nagykövetségeik kiürítéséről. Más szóval, még nem mindenki osztja az "inváziótól" való félelmet.
Meg kell azonban állapítani, hogy az ilyen országok száma jelentősen megnőtt. Ez pedig nagyon negatív jelzés a világ számára, még akkor is, ha nem történik "invázió".
Ezután az amerikai médiában egy egész cunami kezdődött az Ukrajna körüli hadsereg építésről.
"Az USA úgy véli, hogy Oroszország úgy döntött, hogy már a jövő héten megszállja Ukrajnát" - állítják az NBC és a PBS újságírói.
Két amerikai kormánytisztviselő szerint "ijesztően véres kampányra számítanak, amely kétnapos légibombázással és elektronikus hadviseléssel kezdődik, amelyet egy esetleges rendszerváltást célzó invázió követ".
A CNN kicsit óvatosabb a jóslataiban, ő is azt mondja, hogy az orosz invázió még az olimpia vége előtt megkezdődik. Az oroszok pedig, mondják, "beveszik Kijevet".
"Az USA és szövetségesei új információk birtokában vannak, amelyek arra utalnak, hogy Oroszország a korábbi becslésekkel ellentétben támadást tervezhet Ukrajna ellen az olimpia vége előtt. Az új információ azután érkezett, hogy a tisztviselők az elmúlt 24 órában drámaian megemelték az Ukrajnával kapcsolatos nyilvános figyelmeztetések sürgősségét. Kijev az orosz tervekben megjelölt célpontok között van" - közölte ma a műsorszolgáltató.
A CNN arról is beszámolt, hogy az Egyesült Államok kivonja képviselőit az EBESZ ukrajnai missziójából.
A Bloomberg (ugyanaz, amelyik azt az álhírt adta ki, hogy Oroszország már "megszállta") pedig konkrét dátumot adott meg a támadásra - február 15. És azt mondta, hogy ez egy "idegen zászló alatti" provokációval kezdődik (ezt a forgatókönyvet a Strana már elemezte). A német Der Spiegel más időpontot - február 16-át - jelöl meg.
A tisztviselők további olaj volt a tűzre. ...
Biden nemzetbiztonsági tanácsadója, John Sullivan szerint a háború bármelyik nap elkezdődhet.
"Az orosz katonai akció bármelyik nap elkezdődhet. És ez továbbra is igaz. Bármelyik nap elkezdődhet, beleértve az olimpia vége előtti időt is. Nem fogom nyilvánosságra hozni a hírszerzési információkat, de az oroszországi és fehéroroszországi csapatok elhelyezése az ukrán határ közelében lehetővé teszi, hogy Oroszország bármikor támadást indíthasson" - mondta a Fehér Ház tisztviselője.
Még azt is leírta, hogy mi lesz a támadás.
"Egy orosz invázió Ukrajnában, ha bekövetkezik, valószínűleg légi bombázással és rakétacsapásokkal kezdődne, amelyek civileket ölnének meg, függetlenül azok nemzetiségétől" - fedte fel Sullivan.
Igaz, hogy a "ha megtörténik" kitétel bizonyos értelemben semmissé teszi ezeket az apokaliptikus jóslatokat. És ez nem az első ilyen megjegyzés volt ma. De ez keveset jelent a katonai retorika általános hevülete közepette.
Moszkva reakciója...
Moszkva máris "Oroszország elleni nagyszabású dezinformációs kampánynak" nevezte a mai eseményeket.
"Beszélhetünk a nyugati országok hatóságai és a média összeesküvéséről, amelynek célja az Ukrajna körüli mesterséges feszültségek szítása hamis információk tömeges és összehangolt, geopolitikai érdekből történő elhelyezésével, különösen azért, hogy elterelje a figyelmet saját agresszív akcióiról" - közölte az orosz külügyminisztérium.
A minisztérium egy kollázst tett közzé a nyugati média "invázióról" szóló címlapsztorijából, "hamisnak" minősítve azokat.
Mindazonáltal az európai és amerikai ilyen jellegű kiadványok száma mindenképpen lenyűgöző.
Szergej Lavrov külügyminiszter azt sugallta, hogy a Nyugat katonai provokációra készül Ukrajnában.
"Amikor a nagykövetségek személyzetét evakuálják, amikor az angolszász országok állampolgárait felszólítják, hogy minél hamarabb hagyják el Ukrajnát. Már mi magunk is elgondolkodtunk: lehet, hogy az angolszászok készülnek valamire, ha evakuálják a személyzetet? Nem tudom, hogy angolszász kollégáinknak mi jár a fejükben" - mondta.
Biden fel akarja hívni Putyint...
Eközben az állítólag elkerülhetetlen háború újabb tüzének szítása közepette egyértelmű jelek mutatkoztak arra, hogy nem a katonai, hanem a diplomáciai pálya gyorsulhat fel.
Az amerikai elnök ma sürgős telefonbeszélgetést folytatott Nagy-Britannia, Olaszország, Lengyelország, Románia, Franciaország, Németország, az EU és a NATO vezetőivel.
A beszélgetés majdnem másfél órán át tartott, és Ukrajnáról szólt. A felek megállapodtak abban, hogy "megkettőzik a diplomáciai erőfeszítéseket". A The Guardian című brit lap ugyanakkor arról számolt be, hogy az amerikai elnök azt mondta a szövetségeseknek, hogy néhány napon belül orosz invázióra kerül sor.
Nem tudni, hogy Biden valóban ezt mondta-e. De érdemes emlékezni arra, hogy december elején, a Putyinnal való találkozója előestéjén hívta fel az európaiakat.
Pozíciók ellenőrzése......
És itt érdekes, hogy az orosz elnökkel is készül egy új kapcsolatfelvétel. A Fehér Ház hivatalosan azt állítja, hogy sürgős telefonbeszélgetésre van szükség Biden és Putyin között.
Ezzel párhuzamosan a CNN arról számolt be, hogy a külügyminisztérium tisztviselői személyes találkozókra készülnek a különböző szintű washingtoni és moszkvai magas rangú tisztviselők között, az elnöktől a külügyminiszterekig.
Más szóval, a háborús hisztéria közepette folytatódhatnak a magas szintű kapcsolatok Putyin és Biden között. Ez utóbbi akár egy hangzatos "fegyverszünethez" és a háború lefújásához is vezethet (amit, ismételjük, Oroszország határozottan tagadja, hogy erre készült volna).
Ez azonban csak az egyik forgatókönyv a helyzet további alakulására.
Nézzünk négy fő verziót arra vonatkozóan, hogy merre mehetnek tovább az események.
1. Nagy kompromisszumra készülve.
Amint fentebb említettük, a hisztéria új fordulója máris a Washington és Moszkva közötti új diplomáciai kapcsolatok előszobájává válik. Méghozzá a legmagasabb szinten.
Ha Biden és Putyin ezek után aláír valamilyen áttörést jelentő dokumentumot, az abban esetleg megjelenő Kreml engedményeket senki sem fogja passzív eredményként leírni a Fehér Háznak.
Már az "inváziós" történet kezdetétől fogva felmerült az a feltételezés, hogy ez a Nyugat és Oroszország közötti, bizonyos stratégiai kérdésekről folytatott tárgyalások leplezése. Hogy végül a végső megállapodásokat úgy állítsák be, mint amelyek megmentik Európát a háborútól. És hogy megakadályozza, hogy a republikánusok "Kreml-ügynöknek" bélyegezzék Bident.
Hogy mik ezek a megállapodások -erről nincs sok információ. A Moszkvának tett amerikai javaslatokból ítélve azonban ezek garanciákat tartalmazhatnak arra, hogy Ukrajna nem kap stratégiai fegyvereket, és nem telepítenek oda NATO-egységeket. Egy másik kapcsolódási pont az európai nukleáris fenyegetés csökkentése.
Egyelőre azonban nem világos, hogy Moszkva mit gondol ezekről a javaslatokról. A Kreml retorikája a felszínen meglehetősen kemény: azt mondja, hogy a legfontosabb követelést - a NATO keleti irányú bővítésének mellőzését - teljesíteni kell (de ezt a Nyugat nyilvánosan elutasította). De hogy a színfalak mögött milyen lehetőségeket dolgoznak ki, az kérdéses.
Éppen ma repült Moszkvába Wallace brit védelmi miniszter, tegnap pedig Liz Truss külügyminiszter látogatott el Moszkvába. Ezt megelőzően Emmanuel Macron francia elnök látogatást tett a Kremlben. Más szóval, ilyen intenzív diplomácia aligha jöhet létre a semmiből, anélkül, hogy a tárgyalóasztalon ne feküdnének valódi projektek.
Ez azonban, mondhatni, optimista forgatókönyv. Bár elég valószínű - mert ez a legkönnyebben kivitelezhető.