Lehetett sokáig pozícióban lenni az első lövés után? Visszaszámoltad az időt?
Stopperrel a kezünkben nem volt visszaszámlálás, de igyekeztünk minél kevesebb lőszert kilőni. Néhány lövés és tűzállásváltás.
A döntést a drónok felderítéséből származó információk alapján hozták meg. Előfordult, hogy célt akartak, és szinte az egész "kamiont kilőttük", több mint 20 lövést egy pozícióból. Aztán sajnos tovább voltunk a poszton. A megnövekedett kockázatot ebben a helyzetben ellensúlyozta az a tény, hogy egyetlen tarackként dolgoztunk, nem pedig egy komplett ütegként, így alacsonyabb prioritást élveztünk az ellenütős tüzet illetően.
Tehát a kapcsolat kulcsfontosságú volt, nem kellett sok minden miatt aggódnia...
Igen, hacsak nem helyeztük túl közel a Starlink antennáját a fegyverhez, és lövéskor destabilizált, és elvesztette a jelet Aztán meg kellett várni, hogy újra csatlakozzon. Arra egyébként is figyelni kell, hogy épületek környékén, a tarack mögött több méterrel lövöldözve kieshetnek az ablakok .
Inkább a hallásvédők voltak kötelezőek.
A legtöbben aktív hallásvédőt használtak. Mások parancsra egyszerűen elzárták a fülüket, és hallásvédő nélkül folytatták a munkát. Ehhez hozzáadódik a szennyeződés és a por tüzeléskor. Koszosan és kimerülten tértünk vissza. Főleg, ha száraz és forró nap volt.
És végre pihenj...
Éjszaka a tarack tisztítása, sokszor "zseblámpánál".A fáradtság ellenére a tarackot a bevetésekre fel kellett készíteni.Csak csőtisztítás és folyamatos karbantartás,így itt nem volt nagy filozófia.
Hogyan reagáltak rád az emberek, azaz amikor az otthonuk közelében telepedtél le. Nem féltek az ellen tűztől, az orosz bosszútól?
Ezt figyelembe kellett venni a tervezésnél, és ez fontos volt. Voltak olyan helyzetek, amikor a helyiek egészen közeli épületekből, látva, hogy elválunk, jöttek, és még térden állva kértek minket, hogy menjünk máshova. Néha még az utakon is lefeküdtek. És elmentünk, mert nem akartuk leleplezni őket. Gyakran a határ menti falvakba való autózás és az épületek közötti rövid megállás után néhány katona kiugrott, és azt mondta: "Helló srácok, felfeditek a
helyzetünket, valahova máshova menjetek"
A nagyobb városokban a civilek viszont hozzászoktak a hadsereghez. Ott az élet a megszokott módon zajlott. És minél közelebb került a fronthoz, annál gyakrabban maradtak otthon csak az idősebbek. Életkoruk és a házhoz való kötődésük miatt nem akarták elhagyni. A fiatalok, agilisabbak nyugatra mentek, az idősebbek pedig maradtak. És sok katonát lehetett találni eltemetve a környéken.
Meglepetés volt az oroszok számára, hogy egyetlen taracként működtetek, és mint mondtad, "alacsony értékű célpont" voltatok?
A klasszikus erőelosztást használtuk, és ennek volt értelme. Gyakran elhaladtunk sok ilyen "kis értékű" célpont mellett - egy ágyú és egy rakétavető a hozzá tartozó járművel. Egyszer egy Grad hordozó jött mellénk. Felállított - nem is láttuk, mikor - kilőtt egy rövid sortüzet és elment. Grad többször került a közelünkbe, egyszer pedig a légierő támadott meg valamit a környéken.
Ezek nagy távolságra voltak?
Két-háromszáz méter, de a terep és a rejtőzködésünk megakadályozta, hogy a törmelék kárt tegyen bennünk. Itt dicsérhetem meg a hadosztályom parancsnokait. Jól tervezték és választották ki a lőállásokat. Maximálisan kihasználták a terepet. Ezt figyelembe vették mind az ágyúk elrejtésekor, mind az ellenséges támadás esetén az indulási útvonalak tervezésénél. Minden átgondolt volt, nem volt olyan véletlenszerű lőállás, amely ne biztosított volna számunkra legalább álcázást.
Az álcázás nagy szerepet játszott?
Nem használtunk tipikus maszkolóhálót. Miért? Nem tudom. Talán lustaság, vagy inkább az a vágy, hogy lerövidítsék a pozícióban maradás idejét. A hálók letekerése néhány percet vesz igénybe. Roll-up - legalább egy perc, és gyorsan le kell szállnia. Valamit valamiért. Alegységünk belső döntése volt. De nálunk inkább a lőállás gyors elhagyásáról volt szó.
Az ellenséges drónok lebegtek feletted?
Soha nem láttuk őket, a fegyver felállításának szakaszában a sofőr volt az első helyen felelős az "ég" szektor tartásáért, de amikor bevetésre kerültünk és a drónok információit vártuk, az eget figyelte több szempár.
Volt nagy veszélyérzet egy ilyen bevetés során? Feszültség?
Általánosságban elmondható, hogy a vontatott ágyúkkal való munka meglehetősen nagy fizikai erőfeszítést igényel, mind kezelési, mind logisztikai szempontból. A tűzállásban való munkavégzés és a páncél nélküli mozgás azt jelenti, hogy az ellenség bármilyen tűzinterakciója a területen nagy veszélyt jelent. Tudatában voltunk ennek a kockázatnak. Fontosabb volt azonban, hogy ezt már korai szakaszban elfogadjuk, ami lehetővé tette, hogy tiszta fejjel, csak a munkára koncentrálva dolgozhassunk. Állandóan tüzérségi lövedékeket hallottunk a fejünk felett, köztük a miénket is. A katona gyorsan ki tudja fejleszteni azt a képességét, hogy megítélje, közel van-e, távol van-e a lőszer, bejön-e vagy kijön-e. És tudja, ha reagálnia és elrejtőznie kell.
A Liszicsanszkért vívott harcok során elhangzott, hogy az oroszok tízszer annyi lőszert lőttek ki, mint az ukránok. Lőszerhiány volt?
Abból a részlegből tudok beszélni, amelyben voltam. Soha nem volt olyan, amiből kifogyott volna a lőszer. Mindig elég volt belőle legalább egy-két bevetésre, vagy néhány kisebb munkára. A lőszer rendszeresen érkezett hozzánk, beleértve a zsákmányolt orosz lőszereket is. Egy ponton rengeteg felszerelés volt – többen voltak, mint emberek. A műszaki problémák, különösen a detonátorok esetében, jelentősebb problémát jelentettek, mint a lőszerhiány. Néha nem lőttek. De rendszeresen kaptunk információkat a drónoktól, és reagáltunk egy másik sorozatra.
Milyen minőségű volt ez a zsákmányolt orosz lőszer az ukrán és a közép-kelet európai lőszerhez képest?
Túl rövid ideig voltam ott ahhoz, hogy megbízhatóan meg tudjam ítélni. Saját szememmel láttam a problémákat a 152 mm-es "nyugati" lőszerrel.Ez a lőszer régi volt.Csak a jelenlétem legvégén jelent meg egy orosz.Valamilyen gyártási sorozatú lengyel biztosítékkal volt a probléma.Ha kellett,fordítottuk őket egy másik verzióra.A srácok azt mondták.hogy korábban hasonló problémáik voltak a cseh lőszerrel is.
Volt olyan érzésed, hogy az oroszok dominálnak, szinte egy körben vagy? Donbasz akkor gyakorlatilag egy zsák volt, amelyet az orosz erők vettek körül...
Nem, nem volt érezhető. Sok ukrán egység volt a környéken, és ők is hátul voltak, akárcsak mi. Bahmut környékén, Siewierskben... Nem volt az a benyomásunk, hogy az ellenség körülvesz bennünket.
Nem mentek át csoportok a fronton? Nem védekezett egy ilyen fenyegetés ellen?
Általában igyekeztünk biztosítani magunkat amennyire a kiszolgáló személyzet ezt lehetővé tette. Ehhez úgy kellett kiválasztani a pozíciókat, hogy korlátozza a megközelítési útvonalakat. Mi magunk soha nem rögzítettünk ilyen esetet. Nagyobb problémát jelentettek azok a civilek, akik információkat tudtak átadni az ellenfélnek. A hátsó területeken a katonaság telítettsége olyan volt, hogy nehéz volt bármilyen tevékenységet végrehajtaniuk.
Milyen következtetéseket vonhatunk le Lengyelország számára az Ukrajnában tapasztaltakból?
Sok helyen láttam vagy hallottam különböző önkéntes egységeket. A hátul lévő önkéntesektől, akik elsősegély-készletek kitöltésével, humanitárius segélyek szétosztásával foglalkoznak, az oktatókon keresztül - civilek, akik önkénteseket képeznek ki, akiknek csoportjai hasonlítanak a mi védelmi szervezeteinkre. Jellemzően a fronton működtek önkéntes egységek is. És nem csak a nemzetközi légióról van szó, hanem azokról az ukrán egységekről is, amelyek alulról szerveződtek . Ott minden lépésnél látható, hogy az egész állam védekezik az agresszió ellen, nem csak a hadsereg mint intézmény. Szerintem el kell fogadni, hogy háború esetén Lengyelországban is létrejönnek hasonló egységek. Lesznek önkéntesek, akik harcolni akarnak, és lesznek, akik hátulról akarnak segíteni. Gondolom,
Köszönöm a beszélgetést.