[BIZTPOL] Oroszország (a Szovjetunió utódállama)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 129
7 153
113
Ezek szerint akkor a háborús ellenfél bármilyen ingóságának - legyen az gabona, harcjármű, lőszer stb - a birtokbavétele nem “ zsákmány” hanem lopott cucc? Persze javits ki, ha esetleg tévednék.

Ma is tanultam valamit. :D
Például egyesek szerint az USA nem is lopja Szíria olaját, hiszen hivatalosan nincsenek is ott, meg ha mégis, akkor is csak tanácsokat adnak, tiszta Air America, Kína vagy más hiába is mond bármit.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 548
113
Szerinted ha egy balfasz gyenge Gorbacsov és Jelcin helyet egy Putyin és a jelenlegi Oroszország van akkor ugyan ez a szitu ?
Ettől függetlenül a nyugatnak nem sok köze volt a mai ukrajna eredeti határaihoz. Tagköztársaságonként volt a legegyszerűbb szétválni azt csókolom és mindenki igyekezett magának kikaparni a gesztenyét ezek felett. Ha korábban nem kapja meg ukrajna (ukrán tagköztársaság) a teljesen orosz oblasztokat akkor nem lenne ilyen probléma, na de annak még kevesebb köze van a nyugathoz...
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 311
14 056
113
Ha korábban nem kapja meg ukrajna (ukrán tagköztársaság) a teljesen orosz oblasztokat akkor nem lenne ilyen probléma,
A SzÚ létrejotte és megszunése kozt azért helyenként elég durván valtozot az etnikai térkép...

800px-Ethnic_map_USSR_1930.jpg
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 628
8 235
113
Ja, valóban. Az Osztrák Magyar Monarchia részei voltak amiket elvettek :D
Najó, fejezzük be mert OFF is, meg parttalan is ez már.
Ez mondjuk valoban az, mert ezek szerint lovesed nincs meg a trianoni orszagrablas jogi alapjairol sem, ti. a Magyar Kiralysag teruletet vettek el, es eroszakkal. Erted, pont ugy, ahogyan az ukranoktol most elveszik, amiert te is boldogan sirsz.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 628
8 235
113
A SzÚ létrejotte és megszunése kozt azért helyenként elég durván valtozot az etnikai térkép...

800px-Ethnic_map_USSR_1930.jpg
Naja, eppen attol fuggoen, hogy a sosem letezett "ukran" lakossag - kb egy vegtelenul primitiv, civilizalatlan tatarokbol, ortodox zsidokbol, oroszokbol meg mindenfele kozel-keleti meg kaukazusi jottmentekbol allo keverek - eppen kit allt neki kiirtani: lengyeleket, zsidokat, oroszokat avagy magyarokat....
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 129
7 153
113
Ja, valóban. Az Osztrák Magyar Monarchia részei voltak amiket elvettek :D
Najó, fejezzük be mert OFF is, meg parttalan is ez már.
Nagyon nem igaz, az elvett területek a magyar királyság része volt. A magyar királyság pedig része volt az osztrák magyar monarchia-nak. Kb. Mint ahogy nagy Britannia része Anglia Skócia Wales, ... Azért a magyar királyságot büntették meg, mert nagyon sokan ránk fogták a pusztító háború kitörését.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 755
28 628
113
Ettől függetlenül a nyugatnak nem sok köze volt a mai ukrajna eredeti határaihoz. Tagköztársaságonként volt a legegyszerűbb szétválni azt csókolom és mindenki igyekezett magának kikaparni a gesztenyét ezek felett. Ha korábban nem kapja meg ukrajna (ukrán tagköztársaság) a teljesen orosz oblasztokat akkor nem lenne ilyen probléma, na de annak még kevesebb köze van a nyugathoz...
És igazából az a röhej, hogy az adminisztratív határok kapcsán már a szétváláskor is tudták a kedves vezetők, hogy more ebbű még baj lesz. Csak pont az akkor már erőteljesen folyó azeri-örmény konfliktus miatt is inkább úgy voltak vele, hogy ne kezdjünk el most határokat áthúzogatni, mert abból egy erőszakspirál lesz. Cserébe 30 éve konzerválták a szart, aminél a legnagyobb kirobbanást a mostani orosz-ukrán buli jelenti, de kb sztem nincs olyan volt tagköztársaság, aki teljesen elégedett lenne a határaival. Egyedül annyi, hogy eddig a kisebbek estek mindig egymásnak fizikailag vagy átvitten. Lásd azeri-örmény örök balhé Karabahban, kirgiz-tadzsik fegyveres összecsapások (sőt az egész tadzsik polgárháború részben) a vízforrások kapcsán, Karakalpaksztán kérdése a kazahok-üzbégek közt (sőt egy üzbég-tadzsik viszály is Szamarkand és környéke kapcsán), illetve az észak-kazahsztáni oroszok. Cserébe a térség annyira nem volt a globális középpontban, így ellenben az orosz-ukránnal kvázi telibeszarták. De mondom, anno Kravcsuk készült arra 91-ben Belavezsszkaja Puscsában, hogy Borisz Nyikolajevics visszaköveteli a Krímet. Csak drága Jelcinünk úgy gondolta (az alkoholgőz mellett), hogy jobb Ukrajna egészét megtartani, mint a Krím miatt pvp meccset vívni.

A színorosz/örmény/kazah/tadzsik stb oblasztyok átadásának gondolata meg jelentős részben a lenini korenyizacija (meggyökeresedés) és a sztálini hatalomgyakorlási módszerekhez vezethető vissza. Avagy drága Uljanovunk nem egyszer közölte nyíltan, hogy szívből gyűlöli az oroszokat és az orosz nemzetet, plusz a frissen létrejött bolsevik vezetés igyekezett az új Szu-t gyakorlatilag a lehető legjobban orosztalanítani ahol lehet. Kb olyan gyakorisággal rajzolgatták át folyamatosan az orosz lakosságú területek határait, mint mikor más az alsógatyáját cserélgette. Egy időben még Taganrogot és Belgorodot is átcsapták az Ukrán SzSzK-hoz, mert hát miért is ne.
2560px-1917-1928_Soviet_Ukraine_borders_formation.svg.png


Meg nem véletlenül ment át az 1920-as években sem az ukrán nackók egy része inkább Szovjet-Ukrajnába a polákoktól, mert konkrétan kvázi kormányzati pozícióba kerülhettek és már akkor egyedüli kötelező nyelvvé akarták tenni az ukránt. Szóval az ukrán nackó probléma nem új keletű. Részben ez a sztálini fordulattal megváltozott (avagy Joe bácsi rájött, hogy a lenini verjünk szét minden orosz dolgot a Szovjetunió széteséséhez vezetett volna), ám annyira aktívan azért Sztálin sem lépett fel a korábbi nemzetiségi politika ellen.

Plusz éppenséggel ő volt az, aki számos jelenlegi konfliktusgócként jelentkező határvonalat megrajzolt, kezdve Karabahtól egészen az abszurd enklávékig Közép-Ázsiában. A cél itt viszont hatalomtechnikai volt, avagy a tagköztársaságok közt a feszkót folyamatosan fenntartani, hogy aztán mind Moszkvába menjenek hozzá segítségért.

A helyzet Sztálin után sem lett jobb és meglepő módon épp Berija volt az, aki valami turbo szinten akart minden feladatot szövetségi szintről átdelegálni a tagköztársaságokhoz plusz persze megint rendesen orosztalanítani egyet. De Hruscsov sem volt jobb (lásd Krím átadása a főtitkári székért) meg pl ő is olyanokat akart, hogy akkor legyenek a tagköztársaságoknak önálló haderejük a központi szovjet helyett. Meg hát ott van az ukrán lobbi is, ami az egész Szovjetunió nevű projektet végigkísérte, avagy drága ukránjaink rendszeresen és végig felül voltak reprezentálva a szovjet felsővezetésben. Plusz mondanom sem kell Hruscsov esetét, de az első népszámlálásokon maga Leonyid Iljics is ukránnak vallotta magát (Dnyepropetrovszk mellett született), csak az 1930-as években váltott hirtelen oroszra, miután úgy vélte jobb pozíciókat lehet azzal szerezni. Meg Brezsnyev alatt emelkedett fel az ún. dnyepropetrovszki klán nevű hatalmi formáció is, avagy hát az öreg megint csak eléggé előnyben részesítette saját földijeit a pozíciókban és a források elosztásánál.

Nem véletlenül lett aztán ukrán atomerőmű építési program (ami most kimentette a seggüket az energiahálózat összeomlása alól) meg mentek a beruházások tömegesen az Ukrán SzSzK-ba. Sőt, valamelyik ukrán titkár még saját külkereskedelmet is követelt az Ukrán SzSzK-nak a Szovjetunión belül, mert hát az nekik jár, mert ukránok (ez az attitűd amúgy abszolút jellemző az ukránokra, avagy nekik aztán minden csak jár lásd Zele). És amúgy ez a dnyepropetrovszki klán volt az, aki aztán átmentette pozícióit a független Ukrajna politikai-gazdasági oligarchikus vezetésébe. Persze az egy érdekes történelmi kérdés lenne, ha Brezsnyevet végül saját földijeként Scserbinszkij követi, de Gorbacsov személyében is végül egy félig ukrán főtitkár zárta a szovjet sort.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 755
28 628
113
És igazából az a röhej, hogy az adminisztratív határok kapcsán már a szétváláskor is tudták a kedves vezetők, hogy more ebbű még baj lesz. Csak pont az akkor már erőteljesen folyó azeri-örmény konfliktus miatt is inkább úgy voltak vele, hogy ne kezdjünk el most határokat áthúzogatni, mert abból egy erőszakspirál lesz. Cserébe 30 éve konzerválták a szart, aminél a legnagyobb kirobbanást a mostani orosz-ukrán buli jelenti, de kb sztem nincs olyan volt tagköztársaság, aki teljesen elégedett lenne a határaival. Egyedül annyi, hogy eddig a kisebbek estek mindig egymásnak fizikailag vagy átvitten. Lásd azeri-örmény örök balhé Karabahban, kirgiz-tadzsik fegyveres összecsapások (sőt az egész tadzsik polgárháború részben) a vízforrások kapcsán, Karakalpaksztán kérdése a kazahok-üzbégek közt (sőt egy üzbég-tadzsik viszály is Szamarkand és környéke kapcsán), illetve az észak-kazahsztáni oroszok. Cserébe a térség annyira nem volt a globális középpontban, így ellenben az orosz-ukránnal kvázi telibeszarták. De mondom, anno Kravcsuk készült arra 91-ben Belavezsszkaja Puscsában, hogy Borisz Nyikolajevics visszaköveteli a Krímet. Csak drága Jelcinünk úgy gondolta (az alkoholgőz mellett), hogy jobb Ukrajna egészét megtartani, mint a Krím miatt pvp meccset vívni.

A színorosz/örmény/kazah/tadzsik stb oblasztyok átadásának gondolata meg jelentős részben a lenini korenyizacija (meggyökeresedés) és a sztálini hatalomgyakorlási módszerekhez vezethető vissza. Avagy drága Uljanovunk nem egyszer közölte nyíltan, hogy szívből gyűlöli az oroszokat és az orosz nemzetet, plusz a frissen létrejött bolsevik vezetés igyekezett az új Szu-t gyakorlatilag a lehető legjobban orosztalanítani ahol lehet. Kb olyan gyakorisággal rajzolgatták át folyamatosan az orosz lakosságú területek határait, mint mikor más az alsógatyáját cserélgette. Egy időben még Taganrogot és Belgorodot is átcsapták az Ukrán SzSzK-hoz, mert hát miért is ne.
2560px-1917-1928_Soviet_Ukraine_borders_formation.svg.png


Meg nem véletlenül ment át az 1920-as években sem az ukrán nackók egy része inkább Szovjet-Ukrajnába a polákoktól, mert konkrétan kvázi kormányzati pozícióba kerülhettek és már akkor egyedüli kötelező nyelvvé akarták tenni az ukránt. Szóval az ukrán nackó probléma nem új keletű. Részben ez a sztálini fordulattal megváltozott (avagy Joe bácsi rájött, hogy a lenini verjünk szét minden orosz dolgot a Szovjetunió széteséséhez vezetett volna), ám annyira aktívan azért Sztálin sem lépett fel a korábbi nemzetiségi politika ellen.

Plusz éppenséggel ő volt az, aki számos jelenlegi konfliktusgócként jelentkező határvonalat megrajzolt, kezdve Karabahtól egészen az abszurd enklávékig Közép-Ázsiában. A cél itt viszont hatalomtechnikai volt, avagy a tagköztársaságok közt a feszkót folyamatosan fenntartani, hogy aztán mind Moszkvába menjenek hozzá segítségért.

A helyzet Sztálin után sem lett jobb és meglepő módon épp Berija volt az, aki valami turbo szinten akart minden feladatot szövetségi szintről átdelegálni a tagköztársaságokhoz plusz persze megint rendesen orosztalanítani egyet. De Hruscsov sem volt jobb (lásd Krím átadása a főtitkári székért) meg pl ő is olyanokat akart, hogy akkor legyenek a tagköztársaságoknak önálló haderejük a központi szovjet helyett. Meg hát ott van az ukrán lobbi is, ami az egész Szovjetunió nevű projektet végigkísérte, avagy drága ukránjaink rendszeresen és végig felül voltak reprezentálva a szovjet felsővezetésben. Plusz mondanom sem kell Hruscsov esetét, de az első népszámlálásokon maga Leonyid Iljics is ukránnak vallotta magát (Dnyepropetrovszk mellett született), csak az 1930-as években váltott hirtelen oroszra, miután úgy vélte jobb pozíciókat lehet azzal szerezni. Meg Brezsnyev alatt emelkedett fel az ún. dnyepropetrovszki klán nevű hatalmi formáció is, avagy hát az öreg megint csak eléggé előnyben részesítette saját földijeit a pozíciókban és a források elosztásánál.

Nem véletlenül lett aztán ukrán atomerőmű építési program (ami most kimentette a seggüket az energiahálózat összeomlása alól) meg mentek a beruházások tömegesen az Ukrán SzSzK-ba. Sőt, valamelyik ukrán titkár még saját külkereskedelmet is követelt az Ukrán SzSzK-nak a Szovjetunión belül, mert hát az nekik jár, mert ukránok (ez az attitűd amúgy abszolút jellemző az ukránokra, avagy nekik aztán minden csak jár lásd Zele). És amúgy ez a dnyepropetrovszki klán volt az, aki aztán átmentette pozícióit a független Ukrajna politikai-gazdasági oligarchikus vezetésébe. Persze az egy érdekes történelmi kérdés lenne, ha Brezsnyevet végül saját földijeként Scserbinszkij követi, de Gorbacsov személyében is végül egy félig ukrán főtitkár zárta a szovjet sort.
Ja meg mindehhez még annyi kiegészítés, hogy Putyin nem véletlenül nevezte Lenint az orosz államiság aláaknázójaként (jogosan) és a háború elején orosz oldalról nem csak fricskaként került elő a "valódi dekommunizáció" Putyin beszédében. Mert ha valakik, akkor az ukránok mind területileg, mind gazdaságilag, mind társadalmilag a Szovjetunió nyertesei, sőt pátyoltjai voltak (Baltikum után a második legfejlettebb térség), ám ahhoz képest a leginkább véres szájú szovjetellenes a kedves ukrán elit. Ha nincs a Szovjetunió, akkor most nem lennének ukrán atomerőművek, nem lennének a Dnyeperen vízerőművek, nem lenne gyakorlatilag egy teljes spektrumot lefedő gépipar (amit persze ügyesen 30 év alatt vagy szétrohasztottak vagy eladtak vagy szétloptak), és zusammen nem lenne az a háborús erőfeszítéseket kiszolgáló infrastruktúra, ami lehetővé teszi a nyugati segítség mellett, hogy ne toljanak egy alt+f4 kombót egy hét után. Na és ez az aminek a maradékát most Ukrajna szépen elveszíti véglegesen, mert a Nyugat soha a büdös életben nem fog annyit adni Kijevnek, mint amit a szovjet időkben kapott, gyakorlatilag az oroszoktól
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 017
12 887
113
A fagy nemcsak Moszkvából érkezik, hanem mostanában Kijevből is


"Alapvető jelentőségű a Bundeswehr belső dokumentuma, amely az ukrán hadsereg katonáinak kiképzését, a biztosított felszerelést és a növekvő veszteségeket értékeli. Az félreérthetetlen tény, hogy az ukrán propagandagépezet jelentősen lelassult. A YouTube csatornán ukrán drónfelvételek érhetők el, ahol egy orosz páncélozott jármű (BVP vagy MBT) behajt egy kereszteződésbe, egy idő után ugyanoda behajt egy másik, és újra megsemmisül, és így ismétlődik újra és újra.

Az orosz hadsereg alkalmatlanságát és a nyugati technológia dominanciáját kellett volna demonstrálnia. De most valahogy megfordultak az asztalok. Az orosz weboldalak egy halom tönkrement nyugati technológiát mutatnak be egy helyen, és úgy tűnik, hogy a Photoshop itt nem működik.

Egy elemző már a háború előtt kisebb nyelvi különbségként határozta meg Oroszország és Ukrajna különbségét, egyébként az államirányítás formája, a korrupció, a hadsereg és annak kiképzése, a maffia, stb., alapvetően minden azonos. Csak Oroszország rendelkezik több erőforrással."


Tehat mar le lehet irni az ujsagban is amit a kezdetektol irok hogy az ukran az lenyegeben az az orosz aki szegyelli hogy orosz de amugy epp olyan rohadt szovjet mentalitasu mindket hibbant nep. :D
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
Ez mondjuk valoban az, mert ezek szerint lovesed nincs meg a trianoni orszagrablas jogi alapjairol sem, ti. a Magyar Kiralysag teruletet vettek el, es eroszakkal. Erted, pont ugy, ahogyan az ukranoktol most elveszik, amiert te is boldogan sirsz.
Olyan hadviselő entitás nem volt az 1.vh-ban, hogy 'Magyar Királyság'.
Köszönöm, a Trianon-környéki békékkel meg tisztában vagyok.
/tegnap este meg a kelleténél több sört ittam/.
Dixi.
:D
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 459
18 016
113
Ahhoz képest marhára úgy jártak el mintha lett volna :(
Etnikailag nem kaptak akkora pofont, mint mi, de ha megnézed az Osztrák Császárság térképét, területileg kb ugyanannyit buktak. Igazából a helyzet "egyszerű" volt szerintem, onnantól, hogy eldöntött tény lett a Monarchia feldarabolása, az is egyértelmű volt, hogy a két vezető nemzetet fogják szétkapni. Ezek meg az osztrákok és mi voltunk. A szétkapás meg elég drasztikus lett, főleg a franciák miatt, akik minél erősebb, velük szövetséges utódállamokat akartak (természetesen a két ex-vezető nemzettel nem számolva).
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 109
82 830
113
Ja meg mindehhez még annyi kiegészítés, hogy Putyin nem véletlenül nevezte Lenint az orosz államiság aláaknázójaként (jogosan) és a háború elején orosz oldalról nem csak fricskaként került elő a "valódi dekommunizáció" Putyin beszédében. Mert ha valakik, akkor az ukránok mind területileg, mind gazdaságilag, mind társadalmilag a Szovjetunió nyertesei, sőt pátyoltjai voltak (Baltikum után a második legfejlettebb térség), ám ahhoz képest a leginkább véres szájú szovjetellenes a kedves ukrán elit. Ha nincs a Szovjetunió, akkor most nem lennének ukrán atomerőművek, nem lennének a Dnyeperen vízerőművek, nem lenne gyakorlatilag egy teljes spektrumot lefedő gépipar (amit persze ügyesen 30 év alatt vagy szétrohasztottak vagy eladtak vagy szétloptak), és zusammen nem lenne az a háborús erőfeszítéseket kiszolgáló infrastruktúra, ami lehetővé teszi a nyugati segítség mellett, hogy ne toljanak egy alt+f4 kombót egy hét után. Na és ez az aminek a maradékát most Ukrajna szépen elveszíti véglegesen, mert a Nyugat soha a büdös életben nem fog annyit adni Kijevnek, mint amit a szovjet időkben kapott, gyakorlatilag az oroszoktól
Ahogy mondani szokták:

Lenin hozta létre Ukrajnát.
Sztálin meg Lengyelországot.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
Etnikailag nem kaptak akkora pofont, mint mi, de ha megnézed az Osztrák Császárság térképét, területileg kb ugyanannyit buktak. Igazából a helyzet "egyszerű" volt szerintem, onnantól, hogy eldöntött tény lett a Monarchia feldarabolása, az is egyértelmű volt, hogy a két vezető nemzetet fogják szétkapni. Ezek meg az osztrákok és mi voltunk. A szétkapás meg elég drasztikus lett, főleg a franciák miatt, akik minél erősebb, velük szövetséges utódállamokat akartak (természetesen a két ex-vezető nemzettel nem számolva).
Meg Clemanceau veje :D :D
Ahhoz képest marhára úgy jártak el mintha lett volna :(
Vastagon fogott a cerka :/
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 254
37 141
113
A norvég szarvasok bekapcsolódása a politikába 420 millió euróba kerül.

A rénszarvasok a Murmanszki régióba érkeztek, és 2 hónapig legeltek a Pasvik természetvédelmi terület orosz részén. Az orosz fél kiszámította a kárt, és 420 millió rubel kártérítési igényt nyújtott be.

A norvég rénszarvasok legközelebb szövetséget alkotnak