Természetesen nem kizárt, hogy Putyinék csinálták ki Prigót, de nekem más véleményem van.
Putyin hatalmas hibát vétett akkor, amikor a lázadás során nem tartóztatták le a Wagner vezért és nem ítélték el. Azzal, hogy a fura lázadás után még furább kegyelmet kapott, ezzel Putyin egy aknamezőt rakott a saját segge alá. Innentől kezdve mindenki (belföldön vagy külföldön), aki érdekelt a putyini rendszer destabilizálásában komoly sanszot kapott arra, hogy Prigó látványos kiiktatásával automatikusan belső nyugtalanságot szítson, szélsőséges esetben akár egy kvázi polgárháborús helyzetet teremtsen.
Egy ilyen szélsőséges eset pedig magával hozhatja a Föderáció és a hadsereg bomlását, ezzel együtt pedig az atomarzenál feletti központi kontroll megszűnését. Márpedig, ha az orosz atomarzenál feletti kontrollvesztés valós veszélye fennáll vagy akár be is következik, akkor milyen végső protokoll marad az USA/NATO vagy Kína számára?
Ugyanígy megfordítva a dolgot: ha a putyini rendszer belülről destabilizálódik és reális opcióként felmerül a polgárháború, a Föderáció széthullása, illetve ennek okán egy ellenoldali megelőző csapás indításának lehetősége, akkor milyen oka marad az orosz vezetésnek nem megindítani egy nyugati megelőző csapást megelőző orosz csapást?
Egy háborúban álló atomhatalom menet közbeni belső destabilizálása életveszélyes játék mindenkire nézve – márpedig Prigozsin ilyen módon bekövetkezett halála rosszabb esetben destabilizáló lehet. Ez akkor is igaz, ha Putyin végzett Prigóval, akkor is, ha más erők állnak a dolog mögött és akkor is, ha mégis műszaki hiba történt, mert ezt senki sem fogja elhinni. Lásd pl. a 2010-es szmolenszki légikatasztrófát.
Tibor bá’ fordítása online Ray McGovern, a CIA veterán oroszországi elemzője még soha nem félt jobban a nukleáris katasztrófától Az orosz inváziót követő néhány napon belül írta…
www.antalffy-tibor.hu