[BIZTPOL] Románia

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 670
56 674
113
<a title="" href="http://htka.hu/forum/biztonsagpolitika/romania/page-10/" rel="nofollow">zotyek78</a>

"Nem sértettél meg viszont nem írtál konkrétumot, hanem úgy írod ezt, mintha a magyarsággal lenne mindez egyidős…"

Szó szerint. Mivel minden ókori, középkori társadalom alapvetően paternalista berendezkedésű. 

De nézz végig a magyar történelmen. Mikor tudsz komoly civil kezdeményezésről, erős civil társadalomról? A reformkorban.
Ezt leszámítva??? Én nem nagyon tudok ilyenről. A paternalista egyszerűen azt jelenti, hogy az állam "atyáskodik" az állampolgárok fölött, magyarul az állam az országon belül az egyedüli fő probléma megoldó. 

Cikk: http://index.hu/belfold/2013/05/28/nincs_jol_a_magyar/

"A legutolsók vagyunk a közösségi szerepvállalásban is, a magyarok töltik a legkevesebb időt önkéntes munkával, naponta kevesebb mint egy percet. "

Ez az idézet a lényeg most a cikkből. Ha nem szervezik meg helyettünk az életünket akkor képtelenek vagyunk rá. Nagyon kicsi az önszervező képességünk. Akkor vagyunk hatékonyak, ha az állam "megszervezi" mi meg "végre hajtjuk". 
Nézd meg például hány nagy hazai beruházás volt eddig amit nem külföldi cég vagy az állam hajtott végre? Itt csak akkor épül szinte bármi említésre méltó ha az állam fizeti. (vagy az EU). Ez nem csak a tőke hiány miatt van, mert ez maximum a közép rétegekig igaz csak. Egyszerűen a nagytőkéseink is ugyanilyen "paternalista" szemléletűek. Inkább az államon lógnak ahelyett, hogy valamit alkotnának. 

Magyar nagytőkésekről:

http://www.youtube.com/watch?v=2FCgGaH45cE&feature=player_embedded

Egyébként a saját felmérésünk szerint az emberek 73%-a "paternalista világszemléletű" kis hazánkban, ki jobban ki kevésbé. Alapvetően mi a "demokratikus attitűdöket" vizsgáltuk amihez a szociológiások hozzá vették az ehhez megfelelő társadalom kutatási kérdéseket is. Nagyon nehéz jó kérdőívet csinálni és leszögezem nem volt előre kitalált végeredmény. Tényleg érdekelt minket a helyzet. 
Összegezve az lett az eredmény, hogy:
1. A magyar társadalom sokkal individuálisabb, mint a környező országoké sőt, mint a nyugatiaké. (Én szerintem már inkább atomizált, mint individuális.)
2. E mellet nagyon erős a szociális irányvonal az állam irányában. ("gondoskodó állam ideállja")
3. Az emberek nagy része ezt a két dolgot tekinti demokráciának. (vagyis fogalmuk sincs mi az)
4. Az állam által biztosított egyéni jólétünkért bármikor lemondanánk a politikai jogainkról. (ez szintén paternalista szemlélet)
5. A kérdőívek nagy része paradox módon lett kitöltve. (Folyamatosak az önellentmondások, illetve nagyon szegényes a társadalmi/politikai kompetenciánk)
Mi ezeket állapítottuk meg, ezek nagyban fedik más kutatások eredményeit. Sajnálom, ezek nem közhelyek, ez a helyzet! 
Kivétel egyébként mindig van, ők nincsenek benne ebben a 73%-ban. 
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
Index... huh, kérem az komoly egy forrás. Ők pont arról híresek, hogy pozitívan írnak az itthoni dolgokról. Én sem szűkebb sem tágabb környezetemben nem érzem, hogy az emberek "atyáskodó" államra vágynának. Szociológiát tanultam, volt benne antropológia is, benne terepkutatás, kérdőívezés, így tudom, hogy amit ott összeszedtünk anyagot, nagyjából klotyópapírnak volt való, a valósághoz képest. Ha tetszik ha nem, fel kell fogni, hogy a rossz születési adatok, az elvándorlás, munkanélküliség, korrupció (mely negatív hangulatra adhat okot) egyáltalán nem magyar betegség (az egész nyugati világot sújtja), csak az ilyen Index féle magas színvonalú portálok szeretnek minket a sárba döngölni... "El lehet innen menni"... ezt üzenném a parlamentünkben éneklő-jópofizó, gúnyolódó hazátlan kis Indexes fiúknak...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 800
30 663
113
A paternalizmussal kapcsolatban. Ha körvonalazódik konkrétan a probléma, akkor a társadalmi összefogás megoldja szerintem a magyarok között. Tehát ha tudod, hogy ez a baj és meg kell oldalni. Az nem konkrétum, hogy az "élet szar", oda már állam kell hogy 10 dolgon javítson, miközben remélhetőleg 20 másikat nem basz el.

Na de egy példa az összefogás, kezdeményezőkészség, várjuk állambácsit hogy segítsen, nemzetközi összehasonlításban:

A román alföldön a tavaszi áradás minden évben vagy minden második évben eláraszt sokakat. Elviszi házukat vagy "csak" jól megtölti őket vízzel. Itt nem, "átszakad a gát" szituációkra kell gondolni, hanem kiönt kicsit egy patak és viszi a gyengén megépített konstrukciókat. Aztán látod a TV-ben hisztizőket, hogy jöjjön az elnök (nem elírás, személyesen az elnök jöjjön) rajtuk segíteni. Gondolom kéne szivattyúzzon meg szóljon hogy azt a kurva viskót 30 méterrel arrébb építsd újra, ha már 5x elvitt a víz, vagy szerezz be homokzsákokat, stb. Na de ez megy szinte minden tavasszal.

Ehez képest 2005-ben amikor Székelyföldön volt egy hirtelen áradás (egy óra alatt 1400 mm eső), és elvitt házakat, szétcseszte a környéket, meg is haltak sokan, senki nem visított az elnökért, mindenki tette a dolgát és igyekezett helyreállítani azt a kurvanagy káoszt, amivel szembetaláltuk magunkat. Természesen idővel érkezett állami meg megyei segítség is, pl az utak helyreállítására, meg nemzetközi önkéntesek is, amikor elterjedt a hír, de az emberek tudták, hogy elsősorban magukra számíthatnak és nem az államra.
 

xfotel

Member
2013. április 10.
960
8
18
fip7 said
<a title="" href="http://htka.hu/forum/biztonsagpolitika/romania/page-10/" rel="nofollow">zotyek78</a>

A paternalista egyszerűen azt jelenti, hogy az állam "atyáskodik" az állampolgárok fölött, magyarul az állam az országon belül az egyedüli fő probléma megoldó. 
erősen fog hangzani, de két egyszerű dolgot kell tudomásul venni:

1. A köztársaság azonos szervezett bűnözés hatalmával.

2. Magyarország gyarmat.

 

Nem hiszem el, hogy van aki beszopja a "jó a rendszer, de szar a társadalom" típusú hazug érveléseket.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
@fip7

Semmiképpen nem akarok leszólni egy ilyen kutatást, mindenképpen el kell gondolkodni azon, ha van egy kritika... Ennek ellenére levonni egy olyan következtetést, hogy társadalmunk paternalista, nem tartok túl szerencsésnek.

Először is ugye miből jön ez le? Pl. abból, hogy az emberek nem bíznak az államban? :)
Másodszor pedig ez eléggé leegyszerüsítése lenne a problémáknak, amelyek ennél azért jóval összetettebbek. Pl. a nagytőkések többsége (tehát nem mind) egyelőre olyanokból került ki, akik valamelyik kormánynak nyaltak... A kis- és középvállalkozok -többsége- pedig nemhogy nem az államra néznek segítségért, hanem örülnek ha épp nem szopatják meg őket valami új hülyeséggel (adó, megszorítások). Ezt azért még nem nevezném paternalista hozzáállásnak. :)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 670
56 674
113
Srácok!

Azt a felmérést nem az index csinálta hanem az OECD. Az index csak "lehozta" 
sf-smile.gif


Azt meg, hogy mitől paternalista a társadalom nem két kérdésből szűrtük le, ez egy 4 oldalas kérdőív volt, viszonylag egyszerűen értelmezhető kérdésekkel. 


De csak egy példát az adatsorból:
Volt egy pontozós rész, ahol pontozni kellet tetszés szerint az állításokat:
Szerinted az alábbiak milyen mértékben tartoznak bele a demokrácia fogalmába? (0-100)
A beleszólás a politikába 66 pontot, a többpártrendszer 60 pontot kapott !!! Ez azért durva átlag...
De például a magánélet tiszteletben tartása 78 pontot, a szociális javakból való részesedés meg 75 pontot kapott.


Most nem sorolok föl négy oldalt ezt csak példának írtam. A kutatást pedig idén szándékosan a 18-25 év közötti korosztályban végeztük, mert ez a korosztály nem a Kádár rendszerben szocializálódott.
Persze az elsődleges szocializációs közeg a család, ami lehet "kádárista közeg", de ha 23 év alatt nem "nőtte ki" ezt a társadalom, akkor nem értem, hogy lehetett 30 év alatt "belenevelni". Nálam ez abszurd. Ez csak úgy lehetséges, hogy mindig is ilyenek voltunk, és ezt a történelmünk igazolja is. 
Nem ma kezdődött a "Brüsszelbe rohangászás" sem. Már az Árpád korban is a vesztes trónkövetelők Bizáncba vagy a Német-római császárságba rohangáltak segítségért és onnan támadták a hazájukat a hatalomért. Az elitünk kezdeményező készsége pedig akkor is 0 volt a nyugatiakéval összehasonlítva. Szóval szerintem ez egy velünk élő történelmi hagyomány, meg hát ugye nálunk mindig is királyság vagy autokrácia volt, nekünk úgy látszik ez a normális. És minél keletebbre mész annál igazabb ez az állítás. 



Én biztos vagyok benne, hogy a felmérésünk és a személyes tapasztalataim tükrözik a magyar valóságot, ezt maximum nem kell elfogadnotok ha nektek így könnyebb. Nem akarok erről vitatkozni a Románia topikban, és kifejezetten örülök neki ha rátok nem igazak ezek az állítások. 
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Na jó, de akkor induljunk ki abból, hogy megvan a magyarság legnagyobb hibája/hiányossága.. Akkor most lesz bármiféle akció arra, hogy jó irányba tereljük magunkat?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 670
56 674
113
<a title="" href="http://htka.hu/forum/biztonsagpolitika/romania/page-10/" rel="nofollow">zotyek78</a>

A politikai vezetés részéről nem valószínű. Nekik az a jó ha ilyen a nép, így többet engedhetnek meg maguknak. Nem véletlen az sem, hogy a segélyezés helyet az oktatást építik le, és nem csak anyagilag. (az anyagi a kisebb gond)
Arról meg nagyon keveset tudok, hogy hogy lehetne önmagunkat jó irányba terelni.  
sf-frown.gif
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 990
82 227
113
Románia a régio vezeto országa akar lenni? Hol él ez a Basescu?!!!
http://hungarian.ruvr.ru/2013_08_13/A-roman-elnok-veszelyes-hatarvonalat-lepett-at/
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
Idézett a cikkből:
"Románia nem ellenőrzi saját energetikai készleteit, iparát, sőt, pénzszektorát sem. Az ország gazdaságát tulajdonképpen az IMF delegációja irányítja."
Itt a lényeg! Bár, ha irányítói azt mondják neki...
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
A "paternalista" Magyar vonalról nekem egy régi cikk ugrott be ahol arról elmélkedtek, hogy hogy van az, hogy 16db Magyar Nobel díjas van de egyik se Magyarországon szerezte azt meg.
De végig ment a cikk a legnagyobb Magyar kopnyákon és 90%uk külföldön érte el amit.

Hiába kreativ, okos népek élnek errefele, ha maga a rendszer folytja meg őket.

off de mégse?
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
"Románia elvállalja a vezető szerepet a régióban, hogy rendre utasítsa Budapestet!"
Aranyos... :D
Fade az baj hogy a rendszert mi működtetjük ,de nem mi találtuk ki , ezeket rúgják mostanság fel, de nem egy két napos művelet.
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 365
113
Roman vezetés reakciója érthető. Mivel a magyar-roman ellentét nélkül is hatalmas társadalmi problémáik vannak jelenleg. Gazdasági téren nem állnak jobban mi, számottevő ásványkinccsel rendelkeznek. IMF követelményei a társadalmat komolyan érintik. Mikor egy hitel áráról vitatkozunk. Nem csak a kamat terhet kell csak figyelembe venni. IMF kamatai alacsonyak de sok egyéb követelés is van mellette. Ami még egy állam hasznára se vált. Románok még meglévő állami vagyonukat eladják. Beleértve a földgáz üzlet ágat. Jellemzően ezen cégeket nyomott áron adják el. Lakossági gáz ára több lépésbe 3-4X emelkedik majd.

Külpolitika terén Eu és USA hű csatlósai ezt kihasználva a szomszédos államokkal szemben arrogáns követelőző politikát folytatnak. Oroszokkal is fasírtba vannak.

Egész magyar ügy most kapóra jött ott. Fent említett problémák miatt.
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 365
113
Még annyit hogy bárhogy is alakul a mostani magyar-román nézet eltérés. Románok katonai erő fölényüket egyszerűen ne használhatják ki. Mivel hazánk erősen német gazdássági érdek övezet. Ezért mind hazánk mind románok bizonyos határokat nem léphetnek át.
Ha a románok nagyon keménykednek akkor beindul egy német gazdasági lobbi, hazánkba lévő német ipar vállalatok részéről.
Magyar államnak meg nincs mivel keménykednie.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Éppenséggel lenne... Csak nem értem, hogy ha a románok mindig beleszarnak a finom politikába, akkor mi miért nem kezdünk el jogi úton nyomulni...
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Hát igen , el kell terelni a figyelmet , hogy lassan kirakják ROMÁNIA-ra ELADÓ :) Ugyan az a BAL-LIB kormány van náluk aki nálunk is kiárulta az Országot , dilemmázás nélkül.
<b>Jelenleg </b>nincs mivel keménykednie, és ezt tudják is a politikusaink.
Tudod <i><b>nekerdez </b></i> az hogy ők most keménykedhetnek , mert erősebb a hadseregük, az még talán Caucescunak köszönhető , most már nem lesz miből keménykedni mert az összes stratégia cég nem az Ő kezükbe van , nálunk ezzel szemben ellentétes folyamatok vannak ami miatt kapjuk folyamatosan külföldi támadásokat a visszavételek vagy államosítások miatt. ( MOL, GÁZ, ÁRAM, VÍZ, RÁBA, stb. )
van még 6-7 év addig sok víz lefolyik a Dunán.
Ezeknek hatása 2-3 év múlva lesz igazán érezhető.
Mondjuk számomra az is eredmény már hogy nem szoroltunk 2. IMF kölcsönre és az előzőt s visszadtuk.
Jelen állásba sok barátra nem támaszkodhat Román külügy a környéken :D
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 283
11 187
113
OFF
@ desertfox
Úgy tudom, már a kádári vezetés is vett fel kölcsönt az IMF-től, nem "ez" lett volna a második.
 

xfotel

Member
2013. április 10.
960
8
18
hát ha románia eladó, akkor most kell bevásárolni

IMF kamatai alacsonyak de sok egyéb követelés is van mellette.

az alacsony kamatért sokszoros árat kell fizetni, olyan intézkedésekkel, amik hatalmas károkat okoznak a társadalomnak. az imf nem jótékonysági szervezet: arra van hogy ha a demokratikusan megválasztott retardált politikus szakadékba kormányozza az államot, ne omoljon össze, süllyedjen anarchiába és polgárháborúba az adott ország.
egyik kedvenc sorozatomban hangzik el, hogy az elit környékén forgó emberek mindig találkoznak egy dilemmával: a pénzt választják vagy a hatalmat. aki a pénzt választja idióta.