[BIZTPOL] Románia

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
483
3 115
93
Egy román-magyar konfliktus 99% hogy nem olyan lesz mint a délszláv háború.
Az alábbi verziókat látom:
1.: (Nem valószínű) a román összezördül az orosszal, és amerika magára hagyja. Ami után örülnek, hogy a seggükön lyuk van és nem lesz komoly ellenállás a Magyar haderő előtt.
2.: (Még kevésbé valószínű) Az előbbi fordítottja, mi köpünk bele valamelyik konfliktus esetén annyira a nyugati levesbe, hogy kiátkoznak előbb, és utána teret adnak a románoknak, miután elérték hogy letolt gatyával álljunk.
3.: (Legvalószínűbb) Rövid távon biztosan, közép távon is közel biztos, hogy minden marad a politikai acsarkodás, és a gazdasági verseny szintjén.
4.: (Szinte kizárt) 1v1-be egymásnak megyünk és akkor lesz olyan amit vizionáltok. 0,0001% esélyt látok a következő 20 évben erre. Ha lesz is konfliktus lesz 3-ik a két említett félnél jóval erősebb aki beleszól majd.
Hadd egészítsem ki még kettővel légyszíves:
  • 5: A román keveredik bele konfliktusba Moldovában és/vagy a Dnyeszter vidéken és az elhúzódó konfliktus káoszba dönti az országot, a magyar kisebbség számarányait tekintve nagyobb katonai és gazdasági kizsákmányolás alá kerül, tüntetések zajlanak, a románok szétverik, terrorizálnak, a magyar kisebbség segítségre szorul. Azt kezdtem el írni, hogy erre van esély, de tekintve hogy a román az életében nem viselt még egyedül háborút, még a balkániakat sem ezért kijelenthető, hogy csak lejátszott nagyhatalmi játszma esetén, háttéralkuk után csinnadrattáznának be a vidékre háborúskodást csak színlelve.
  • 6: A román állam csődöt jelent a gazdasági nehézségei miatt (valójában sosincs ilyen hogy "jelentenek" egyszerűen pl nincs pénz fizetni a rendőröket, katonákat, orvosokat) , az ország kikerül az állam kontrollja alól mert pl az erőszak szervezetei feloszlanak, a hatalom az oligarchák - esetleg területi elvű - irányítása alá kerül. A magyar kisebbség vegzálva lesz, kialakul egy európai Szíria, a magyar kisebbség menekül, a védelmében be kell avatkozni.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 311
55 619
113
Jövőre, választások után lesz tuzijáték a hm beszerzéseket illetően, addig bírjátok ki.
Szerintem usánka afganisztáni mutatványába meg fog rottyanni a NATO, ez egy kavics volt a vízbe, a hullámok késobb érik el a partot, szóval le fog pottyanni a kis országoknak, hogy mire számíthatnak usánkátol, így a nemzet gázszereloje akár újabb uzemeket húzhat fel, pl nehéz technika összeszerelése céljából...
 

Agresszív Sügér

Well-Known Member
2020. december 8.
421
2 141
93
Egy román-magyar konfliktus 99% hogy nem olyan lesz mint a délszláv háború.
Az alábbi verziókat látom:
1.: (Nem valószínű) a román összezördül az orosszal, és amerika magára hagyja. Ami után örülnek, hogy a seggükön lyuk van és nem lesz komoly ellenállás a Magyar haderő előtt.
2.: (Még kevésbé valószínű) Az előbbi fordítottja, mi köpünk bele valamelyik konfliktus esetén annyira a nyugati levesbe, hogy kiátkoznak előbb, és utána teret adnak a románoknak, miután elérték hogy letolt gatyával álljunk.
3.: (Legvalószínűbb) Rövid távon biztosan, közép távon is közel biztos, hogy minden marad a politikai acsarkodás, és a gazdasági verseny szintjén.
4.: (Szinte kizárt) 1v1-be egymásnak megyünk és akkor lesz olyan amit vizionáltok. 0,0001% esélyt látok a következő 20 évben erre. Ha lesz is konfliktus lesz 3-ik a két említett félnél jóval erősebb aki beleszól majd.
1. Az oroszok önszántukból csak a legvégső esetben támadják meg a románokat (valószínűleg csak akkor, ha az USA nagy csapat összevonásokat hajtana végre a románoknál és nyíltan támadást indítana. Mivel az idő a kínai-orosz duónak dolgozik, inkább fogcsikorgatva ülnek és várnak (a jelenlegi gazdasági helyzetükben nem hiányzik nekik egy konvencionális katonai konfliktus a nyugattal, főleg annak tudatában, hogy utána a szibériai területek miatt lesz még egy meccsük Kínával is).

2. Mi nem fogunk katonailag fellépni a románok ellen önszántunkból (csak a legvégső esetben). Nekünk most kell alsó hangon 40-50 év nyugalom, hogy gazdaságilag/technológiailag/katonailag erősödhessünk és rendbetegyük magunkat demográfiai szempontból. A katonaság létszámának növelése a demográfia és a fizetések rendbetétele nélkül nem megy, ahhoz pedig stabil és virágzó gazdaság kell (az exportból származó magas adóbevételekkel), ahhoz viszont az kell, hogy a magasan képzett munkaerő elsősorban a civil cégekhez áramoljon munkát vállalni. Ördögi kör.
A mi célunk romániában a gazdasági térnyerés és ezzel a határontúli magyarok kedvezőtlen gazdasági/kulturális helyzetének stabilizálása és demográfiai folyamatainak megállítása/megfordítása. Ha sikerülne elérni egy 2 fölötti fertilitási rátát a határon túli magyaroknál (a románok fogyásának/elvándorlásának megmaradása mellett), akkor 100+ év távlatában lehetőség nyílik Erdély békés visszaszerzésére. Jelen állapotában számunkra Erdély gazdaságilag vállalhatatlan, ha most hirtelen visszakapnánk, annyi pénzt kellene belepumpálni csak az infrastruktúra rendbehozására, hogy az azonnal földhözvágná a magyar gazdaságot.

3. Rövid távon biztosan ez lesz, politikai acsarkodás nélkül. Amíg az amik nem dobják a románokat (hogy az oroszok visszaállíthassák Hóbagoly féle SZU rev. 2.0-t), addig mi nem fogunk a románokkal (és rajtuk keresztül az USA-val) politikailag konfrontálódni. Már csak azért sem, mert jelenleg Bidenék számára radar alatt vagyunk. Az USA-nak most tele van mindkét keze/töke Kínával+Orszországgal, a német kapcsolatokkal, az afgán kivonulás utáni arcvesztéssel és az ebből kiinduló új menekülthullámmal, a saját társadalmi/gazdasági problémáival stb.
Megvesszük tőlük a minimális fegyver mennyiséget, ami kell a békénhagyáshoz, biztosítjuk a csapataik szabad mozgását és helyet biztosítunk a közös hadgyakorlatokhoz (ami egyébként ráfér a honvédség egységeire) és igyekszünk minimálisan a szemük előtt lenni és nem keresztbe tenni nekik.

4. Ez attól függ, hogyan alakul a Moldovával való egyesülés és a saját gazdasági/pénzügyi helyzetük. Ha bukják Moldovát és pénzügyileg a bukás szélére kerülnek (államcsőd), akkor azért, hogy a politikai elitjük a saját belső problémáikról elterelje a figyelmet, provokálhat konfliktust valamelyik környező országgal (nem feltétlenül velünk) vagy a területén élő kisebbségekkel (bűnbak keresés, lásd Jugoszláv polgárháború belpolitikai/katonai eseményei). NATO-ne belüli országgal való konfliktus nem valószínű, azért az USA a nyakukra taposna. Ha a magyar kisebbséget kezdenék el vegzálni, az a neccesebb szituáció (lásd török/görög konfliktus). Ha a vegzálás túl "véres" lenne a részükről, esetleg beavatkozhatunk fegyveresen, egy tétlen kormánynak a túl sok halott/elüldözött romániai magyart nem nézné el a közvélemény (lásd az oroszok dilemmáját Donbasszal).
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
A románok eleve erőket fognak odavezényelni. A mieink erről tájékoztatni fognak minket fészbúkon, youtube-on, telefonon, nagykövetségeken, kereskedelmi kirendeltségeken keresztül.

Óriási gondban leszünk, ha a kormány az ottani eseményekről faszbóók írások meg TeCső videókból értesül.
De oké, értem, átjött mit akartál írni, és nem akarok kötekedni. Ez lábjegyzet, nem kötözködés.

Amit viszont már részemről komoly kritikának szánok, az az, hogy amit leírtál, az megint csak nem hibrid háború. Ez simán más technikával, de ugyan így mehetett volna az 1800-as években, a nemzeti ébredés évszázadában. Semmi újszerű nincs benne.

Namost innetől érdekelne a te verziód arra a bizonyos hibrid háborúra az 'értelmezésed' szerint. Mert egyelőre a helyieknek a részünkről nincs semmilye.

Hogy értsd, egy szemléletes példa:
Tegyük fel, hogy Putyin fejében is így néz ki egy hibrid háború. Ha már azt mondod, hogy én csak Luhanszkot és Dombaszt önkényesen ráhúznám az erdélyi jövőbeli konfliktusok rendezésére. Ez alapján amit leírtál az orosz haderő már az első nap átlépi hivatalosan a szomszédaink keleti határát és nem hogy Kijev ostromán gondolkodnának, hanem sovány disznó vágtában lerohannak egy keskeny folyosót létesíteni Dnyeszterig. Mert ott bántják a mieinket az ukránok meg a románok!
A valóságban természetesen az orosz haderő átlépte a hivatalos határt, de ezt csak a Krímben ismerte el, hogy megtette. És azt is nagyon sok csomagolópapírba bújtatva. Miért? Mert nem volt rá szükség, hiszen jól láthatóan boldogulnak a szakadárok az anyaország fegyveres támogatása nélkül is? Nem hinném, hiszen az imént mondtam, hogy neki nemzetpolitikailag a távoli orosz lakta területek elérése lett volna a legkényelmesebb.
Amit szerintem különbözik a kettőnk hibrid definíciójában, hogy miért tagadja az USA azt, hogy ő beavatkozott Szíriában az IS előtt is. És miért tagadja Putyin, hogy beküldte felségjel nélkül az embereit Ukrajnába. Konvencionális háborúban mára, 5 év alatt simán lerendezte volna a kérdést.
Amiért kialakult ez a terminológia, az azért van, mert a nagyhatalmak úgy érzik, hogy tisztább lesz a kezük -és kevesebb hullazsákot kell hazavinniük-, ha helyi kisebbségekre nem csak segédcsapatokként számítanak -ahogy ha jól értem te igen-, hanem képesek a lázadókat olyan szinten felkészíteni, hogy azok legalább az ország egy részéből ki tudják nyomni a hadsereg nehéz fegyverzetét és ők csak mint "békefenntartó" fognak megjelenni.
Úgy érzem, az a meglátásod helyénvaló, hogy Magyarország önerejéből erre Romániával szemben nem képes. Ettől függetlenül nem tekintem hibrid háborúnak azt, hogy először rohanok a reguláris erőimmel felszabadítani Székelyföldet és ha már ott vagyok, akkor majd elkezdek fegyvert osztogatni.

Sikeres offenzíva esetén, amikor szilárd folyosó alakult ki

Ez megint olyan kérdés, amit nem árt -szerintem- alaposabban kitárgyalni. Aszem tegnap volt a napja, hogy Kriss nagyon világosan elmondta, hogy nem csak közel kétszer nagyobb népesség, de kétszer nagyobb hadsereg, még ha rozsdás szarokból is áll. És ha neki mész ma a határnak, akkor nem Székelyföldig jutsz el, hanem a Tisza vonaláig. Ha szart veszünk, akkor el tudjuk érni kitartó munkával, hogy a szarból legyen fele annyi, mint nekik.


Ezt a diagramot szerintem már vagy ezerszer beraktam ide. Legalább egyszer nézd át! És utána szerintem nincs több kérdésed. 2 milliárd dollár(2 billion $) szemben az 5 milliárd dollárral(5 billion $).

Másik problémám, teljesen függetlenül az előzőtől, hogy te -ha jól értem- olyan haditervvel rendelkezel a háborúra, hogy egy oszlop előretör nagyjából Kézdivásárhelyig, meg a Kárpátok hágójáig, felfegyverzi a székely embereket és miután sikerült az önvédelmet megszerveznünk, akkor utána folytatja a területi terjeszkedést más irányban, ahol a szórványt román milicisták fenyegetik.
Ezzel az a problémám, hogy ha egy órát foglalkoztak a román tisztek a II. vh. villámháborús elmélettel és azok gyakorlati megvalósulásával akár későbbi megvalósulásokkal is, akkor még az előtt megindítják a 300 tankjukat az oldalszárnyak támadására, mielőtt mi elérjük Marosvásárhelyet.
Pár nappal ezelőtt valamelyik román topicba a kettő közül idéztük az egyik fickó hosszú líráját az egyik cikk komment szekciójából. Közmegegyezés tárgya volt, hogy ritka fogalmatlan alak, de volt pár dolog, amiben nem mondott hülyeséget. Például amikor ő a támadást Temesvár ellen indítaná a helyünkbe, mert onnan könnyű oldalba baszni az előre nyomuló menetoszlopot.

És ez a kettőnk látásmódja között a nagy különbség, úgy érzem. Nem a katonai költségvetés. És nem a román szándék megítélése. Te -ha jól értem az írásodat- pusztán amiatt, mert alapvető célod, hogy minden nemzettestvérünk a Magyar Honvédség védő szárnyai alá kerüljön a háború első 2-3 napjában (ha erre katonailag képesek vagyunk), egy csápokban előre törő, offenzívára kihegyezett haderőt építenél nagy területre kiterjedő hadmozdulatokkal.
Az én megítélésem szerint még ahhoz sincs elegendő emberünk, hogy a magyar-román határt lefedjük. Ezt értem az alatt, mikor valaki felvonulási hadseregnek nevezi a miénket. Ezt az alap struktúrát szeretnéd pár éven belül átalakítani olyanná, ami képes sok száz kilométeres mélységben felvenni a harcot kétszeres túlerővel szemben egy még szétnyúló frontvonalon és pacifikálni egy ország méretével nagyjából megegyező másik területet.

És innen jönnek azok a csak általad kimondott állítások, hogy mert én T-72 ellenes vagyok, mert nem adnám őket oda a székelyeknek. Teljesen más szerepet töltenek be a székelyek egy szerintem realitás talaján álló forgatókönyvben, mint amit te a Magyar Honvédség képességeinek reálisnak tartsz. Az én meglátásom szerint fegyelmezett harcot kell folytatni a román-magyar határon. És igen, szerintem ennek a szakasznak a megfogásához örüljünk, ha elég lesz a Leo+T72 kombó és nem nyomnak minket vissza! A közeli magyar nagyvárosokat meg kell próbálni első lépésként megszerezni, ha erre katonailag lehetőségünk nyílik. Amíg ez meg nincs, román csapatok állomásoznak az anyaország közvetlen szomszédságában magyar lakta településeken, amit így a mi ágyúink lőnek, addig én nem nyomulnék előre D-K-re.

Csak teljesen mellékesen, garantálod, hogy a helyi magyar lakosság egy tagja sem volt katona és ha mégis, akkor nem páncéloserőknél akinek van tapasztalata ugye?

Itt megint vagy félre érted vagy kiforgatod a szavaimat. De az, hogy amire reagálsz, abban 125-ös HE lőszer van, az már azért jelzi, hogy én itt a T-72-ről beszélek. Én nem hiszek abban, hogy ennek a típusnak a harcászatára olyan túl sok székely ki lett képezve. Románia rendelkezik pár darabbal ebből a példányból mutogatni a múzeumban.
Ahogy a T-72-es tankozókat is ki kellett képezni a Leo2-esekre és az még mindig zajlik talán. A CR szint az nem akkor lesz, amikor a Honvédség átadja a fegyvereket a székely szabadcsapatoknak. Ha voltak is sorkatonák, néhány önkéntes lesz majd, aki a román hadseregben is szolgált régebben, a technológiával meg kell mindenkit ismertetni, a harceljárásokat át kell adni. (Erre mondtam én azt, hogy van idehaza egy csomó profi exkatona, aki ült már ebben a típusban és 90%-ban szinkronban van a magyar állománnyal, hiszen ők képezték ki őket. Ha tisztként szereltek le, akkor van egy közös alap tudás a jelenlegi vezérkarral hadműveleti tervezés, kommunikációs csatornák, stb. Az új felszerelések miatt ez 10%-ban változhatott, de még mindig közelebb van, mint egy román hadsereg által kiképzett, becsületes, határontúli testvérünk. És ezzel nem támadom őket.)

Több hetes munka lenne

Már kitértem erre, de nekem ez elég sarkos különbség a kettőnk filozófiájában. Nem hiszek a három napos háborúkban. Vagyis de... De azt mondjuk Szlovénia vagy ha Bécs átenged a területein, akkor Lichtensteinnel vívnánk. Még a nálunk fele akkora Szlovákiával szemben sem terveznék rövid hadjáratokat. Egy nálunk kétszer akkora ellen pedig pláne... inkább több év.
Te -úgy érzem- szeretsz úgy gondolni a háborúra, hogy csapatok egymásnak mennek, előre törő ékek késként szelik az ellenséges ország testét. Én szeretek inkább úgy gondolni a modern csatamezőre, hogy a gyalogság minden raját felszerelték páncéltörő eszközzel, mert ezt látom a környezetünkben mindenhol. És ezek büntetnek, ha a tankjaidat megfontolatlanul küldöd előre.

A háborúnak -szerencsére- több összetevője van. És olyan, mint a láng. Ha az egyik teljesen hiányzik, akkor az kialszik. És én nem írnám le a székelyeket, sem mást, amit te érzelmi töltéssel a számba szeretnél adni. Ha egy hozzávalót kikapcsolnak azzal már megnyerhetik a háborút annak ellenére, hogy a jóval nagyobb harcértéket képviselő Honvédség önmagában elvesztené. A kezdeti időkben nem félkatonai alakulatokra lenne szükségünk, hanem partizánokra. Nem szükséges tank ahhoz, hogy a frontot elvágd az utánpótlástól.

Megint sokat írtam!
 

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
856
4 718
93
Egy román-magyar konfliktus 99% hogy nem olyan lesz mint a délszláv háború.
(...)
Rövid távon biztosan, közép távon is közel biztos, hogy minden marad a politikai acsarkodás, és a gazdasági verseny szintjén.
Úgy fogalmaznék, hogy 99%, hogy nem is lesz magyar-román háború.

Ha viszont lesz, akkor annak legjelentősebb üzemanyagát a két nép etnikai konfliktusai és történelmi szembenállása fogja jelenteni. Mindkét fél alapvető célja lesz a területszerzés és az ellenséges etnikum valós vagy vélt befolyásának megtörése, a nem kívánatos lakosság megfélemlítése, elűzése, eltüntetése.

Akkor is ez lesz a legerősebb mozgatórugó, ha egy nagy, az Északi-sarkvidéktől a Mediterráneumig fellángoló kelet-nyugati háború keretein belül fog ez bekövetkezni és akkor is, ha valamelyik állam a jelenlegi gazdasági kapcsolatait és katonai szövetségeit felrúgva kerülne olyan extrém helyzetbe, hogy megregulázása már csak fegyveres erővel lenne megoldható.

Márpedig az etnikai háborúkat elsősorban nem a hadseregek vívják, hanem a lakosság soraiból szerveződő, jó helyismerettel rendelkező, regionális körben működő félkatonai alakulatok, önvédelmi egységek, szabadcsapatok, rablóbandák. Ezért mondom, hogy ha háború lesz, akkor az olyan lesz, mint a délszláv háború volt: Míg a konvencionális haderők a politikusok rövid pórázán kínlódva és a média figyelő szemei előtt óvatosan körbemanőverezgetik egymást az ideális pillanatot keresve, hogy lehetőleg döntő csapással (csapások sorozatával) legyőzzék egymást, addig sorra lobbannak föl az etnikai gyűlölködések lángjai akár a legkisebb, legeldugottabb falvakban is.

Ez történt 1918-19-ben is, a II. világháború árnyékában is, és azóta is, Európában éppúgy, mint a világ számos más pontján. Az a közösség fog diktálni, amelyik a kapás-fejszés szomszédok ellen lőfegyvereket is szembe tud majd állítani. Egészen addig, amíg nem jön egy olyan csapat, amelyiknél nehézfegyverzet is van, legyen az akármilyen elavult vacak.
 

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
856
4 718
93
A T72 meg maximum leplombálva várja a sorsát valahol egy palatető alatt, bár kétlem, hogy ipari háttér nélkül üzembe helyezhetők lennének akár 5 év múlva.
Kohóba ne menjenek semmiképp :p
Köszönöm, ezt mantrázom én is! :D

Amikor elkezdték kiárusítani az egykori Néphadsereg fölöslegessé vált technikáját, százával kerültek elő a raktárakból a szépen lezsírozott, M-zárolt cuccok, persze teherautók főleg. Nem egy közülük a mai napig dolgozik. Olyan vasak, amik esetenként évtizedeken át álltak egy rozsdás féltető után, ha nem is pöccre, de minimális pofozgatás után gond nélkül életre kelnek. Tippre max. 1 db. Leopard 2 árából és fenntartási költségéből megoldható lenne a szóban forgó vasak lekonzerválása.

A Honvédségnek minden tekintetben professzionális, csúcskategóriás haderőnek kell(ene) lennie, és végre valahára úgy néz ki, hogy belátható időn belül az is lesz. Minőségi haderőként azonban nem lehetséges mennyiségi fegyverzet fenntartása - márpedig a legreálisabb veszélyt jelentő etnikai háborúra éppen hogy mennyiség kell - cserébe ott nincs szükség minőségre, sőt, minél egyszerűbb, igénytelenebb az adott haditechnika, annál jobb. Ezért lenne érdemes elspájzolni azt, ami van.
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
483
3 115
93
Köszönöm, ezt mantrázom én is! :D

Amikor elkezdték kiárusítani az egykori Néphadsereg fölöslegessé vált technikáját, százával kerültek elő a raktárakból a szépen lezsírozott, M-zárolt cuccok, persze teherautók főleg. Nem egy közülük a mai napig dolgozik. Olyan vasak, amik esetenként évtizedeken át álltak egy rozsdás féltető után, ha nem is pöccre, de minimális pofozgatás után gond nélkül életre kelnek. Tippre max. 1 db. Leopard 2 árából és fenntartási költségéből megoldható lenne a szóban forgó vasak lekonzerválása.

A Honvédségnek minden tekintetben professzionális, csúcskategóriás haderőnek kell(ene) lennie, és végre valahára úgy néz ki, hogy belátható időn belül az is lesz. Minőségi haderőként azonban nem lehetséges mennyiségi fegyverzet fenntartása - márpedig a legreálisabb veszélyt jelentő etnikai háborúra éppen hogy mennyiség kell - cserébe ott nincs szükség minőségre, sőt, minél egyszerűbb, igénytelenebb az adott haditechnika, annál jobb. Ezért lenne érdemes elspájzolni azt, ami van.
Nem vagyok szakértő, csak mérnök (is), de egy T72 talán ha be is röffen 5 év után némi ezmegazzal, ahhoz nem csak egy "C" jogsi kell meg gázolaj mint az M-zárolt teherautókhoz aminek ezek szerint örültünk hogy megtaláltuk őket. A 72-höz "gondolom" spec alkatrészek, spec szerszámozottság, műhely, azokban szakmai tudás, eleve fenntartott kezelői személyzet aki vezet, lő, kiszolgál, kell nem NATO szabvány lőszer, talán spec kenőanyagok, folyadékok is , meg kb hatszor annyi alkatrészből készlet mint az Uralokhoz. Ez talán elég vaskos számla , ráadásul folyamatosan. A bonyolult harceszközöknél a "bezsírozom-leállítom" újraelőveszem 5-10 év múlva és használom szerintem nem ilyen egyszerű. A kérdés az hogy pártíz T72 ilyen költségeiből mennyivel kevesebb LeoA4 (maradjunk ennél) megvásárlása és akár tartalékba helyezése lehetséges (mivel üzenben van nem kell rá pluszban azt rákölteni mint a T72-re). Ha meg van ez a kalkuláció akkor kell(ene) , bár szerintem a döntéshozók sem fognak, ezen csak én polemizálok itt, elgondolkodni azon hogy 30db T72 későbbi sanszos beuzemelésének lehetősége vagy pedig 5-6-7-8-9-10 (?) Leo A4 félaktív tartalék állományban tartása éri e meg jobban , jelent nagyobb potenciált stb, katonák tudják a harcérték , rugalmasság, bevethetőség közti különbségeket stb
Az viszont megkérdőjelezhettelen, hogy ledarálni nem kell a T72-t, mert ha nem is költünk rá, csak szárad a zsírban 15 évet de épp beüt a zűr, akkor még mindig körül lehet nézni, hogy van-e olyan nyugdíjas aki szerelni, üzemeltetni, vezetni tudja, vagy tudta valaha és képes valamit tenni még a vasakkal.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 467
67 820
113
Nem vagyok szakértő, csak mérnök (is), de egy T72 talán ha be is röffen 5 év után némi ezmegazzal, ahhoz nem csak egy "C" jogsi kell meg gázolaj mint az M-zárolt teherautókhoz aminek ezek szerint örültünk hogy megtaláltuk őket. A 72-höz "gondolom" spec alkatrészek, spec szerszámozottság, műhely, azokban szakmai tudás, eleve fenntartott kezelői személyzet aki vezet, lő, kiszolgál, kell nem NATO szabvány lőszer, talán spec kenőanyagok, folyadékok is , meg kb hatszor annyi alkatrészből készlet mint az Uralokhoz. Ez talán elég vaskos számla , ráadásul folyamatosan. A bonyolult harceszközöknél a "bezsírozom-leállítom" újraelőveszem 5-10 év múlva és használom szerintem nem ilyen egyszerű. A kérdés az hogy pártíz T72 ilyen költségeiből mennyivel kevesebb LeoA4 (maradjunk ennél) megvásárlása és akár tartalékba helyezése lehetséges (mivel üzenben van nem kell rá pluszban azt rákölteni mint a T72-re). Ha meg van ez a kalkuláció akkor kell(ene) , bár szerintem a döntéshozók sem fognak, ezen csak én polemizálok itt, elgondolkodni azon hogy 30db T72 későbbi sanszos beuzemelésének lehetősége vagy pedig 5-6-7-8-9-10 (?) Leo A4 félaktív tartalék állományban tartása éri e meg jobban , jelent nagyobb potenciált stb, katonák tudják a harcérték , rugalmasság, bevethetőség közti különbségeket stb
Az viszont megkérdőjelezhettelen, hogy ledarálni nem kell a T72-t, mert ha nem is költünk rá, csak szárad a zsírban 15 évet de épp beüt a zűr, akkor még mindig körül lehet nézni, hogy van-e olyan nyugdíjas aki szerelni, üzemeltetni, vezetni tudja, vagy tudta valaha és képes valamit tenni még a vasakkal.
Ott csúszol el, hogy a pártíz darab T-72 az 75-90 darab, amivel lehet tenni. A5- tel nem számolhatsz, at csak a lengyeleknek van 105, a germánoknak egy század kiképzésre, a dánoknak két század, meg a svédek strv 122-je 128-132 db körül. Mind cserélnénk a hetvenkettőt ha látszódna az akarat A4-re is, hogy aztán saját upgrade- del legyen olcsóbb de jó erőnk a 44 A7+ mellé. @SilvioD vel már régóta konteózzuk a norvég a4 állomány rábás modernizációját. De egyelőre T-72 van.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 311
55 619
113
Amíg a mostani politikai, gazdasági, katonai szövetségben vagyunk, addig felejtos a romulán kalandozás, meg nekik is a Tisza mint határfolyó.
Ha egyedul vágunk bele, bárki /mindenki lohet ránk mindennel, ha itt maradunk, akkor nem mehetunk, mert a nagytesó nem engedni.
Ehhez a kalandhoz nagytesót kell váltani...
Ja, és hirtelen, mert kifutunk a még erre alkalmas emberanyagból, max 15 évunk van.
Várnunk kell, hogy mi az alku a nagytesók között, aztán ha ott a pillanat, akkor nem apád, nem anyád.
Ja,a mostani légierot minimum duplázni, az A7+-okat minimum 3x-orozni,gyalogság dettó, tuzérségunk ugye nincs, szállító kapacitás lófasz, katonák egyéni felszerelése vicc, szóval falhoz kell csapni a malacperselyt párszor.
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
483
3 115
93
Ott csúszol el, hogy a pártíz darab T-72 az 75-90 darab, amivel lehet tenni. A5- tel nem számolhatsz, at csak a lengyeleknek van 105, a germánoknak egy század kiképzésre, a dánoknak két század, meg a svédek strv 122-je 128-132 db körül. Mind cserélnénk a hetvenkettőt ha látszódna az akarat A4-re is, hogy aztán saját upgrade- del legyen olcsóbb de jó erőnk a 44 A7+ mellé. @SilvioD vel már régóta konteózzuk a norvég a4 állomány rábás modernizációját. De egyelőre T-72 van.
Azok hol vannak? Eleve tartalékban már? működnek még? Tatán nincs csak kb 30.
Ha meg háromszor annyi T72 az meg háromszor annyi Leo ára, csak az elv a lényeg.
De ne dobjuk ki őket semmiképp.
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
483
3 115
93
Amíg a mostani politikai, gazdasági, katonai szövetségben vagyunk, addig felejtos a romulán kalandozás, meg nekik is a Tisza mint határfolyó.
Ha egyedul vágunk bele, bárki /mindenki lohet ránk mindennel, ha itt maradunk, akkor nem mehetunk, mert a nagytesó nem engedni.
Ehhez a kalandhoz nagytesót kell váltani...
Ja, és hirtelen, mert kifutunk a még erre alkalmas emberanyagból, max 15 évunk van.
Várnunk kell, hogy mi az alku a nagytesók között, aztán ha ott a pillanat, akkor nem apád, nem anyád.
Ja,a mostani légierot minimum duplázni, az A7+-okat minimum 3x-orozni,gyalogság dettó, tuzérségunk ugye nincs, szállító kapacitás lófasz, katonák egyéni felszerelése vicc, szóval falhoz kell csapni a malacperselyt párszor.
Lehet a Tisza a határfolyó, mondjuk ha mi bevonulunk Kárpátaljára, máris megvan az álmuk. Magyar-Román tiszai határ.
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 446
23 612
113
Ez tetszik! Látom vannak normálisak is közöttük!

Augusztus 20-a tiszteletére piros-fehér-zöld kivilágítást kapott a Cenken lévő Brasov felirat és a polgármesteri hivatal.


ec0a690998245bd1cd7bb9405dacc47b.jpg
 

Agresszív Sügér

Well-Known Member
2020. december 8.
421
2 141
93
Amíg a mostani politikai, gazdasági, katonai szövetségben vagyunk, addig felejtos a romulán kalandozás, meg nekik is a Tisza mint határfolyó.
Ha egyedul vágunk bele, bárki /mindenki lohet ránk mindennel, ha itt maradunk, akkor nem mehetunk, mert a nagytesó nem engedni.
Ehhez a kalandhoz nagytesót kell váltani...
Ja, és hirtelen, mert kifutunk a még erre alkalmas emberanyagból, max 15 évunk van.
Várnunk kell, hogy mi az alku a nagytesók között, aztán ha ott a pillanat, akkor nem apád, nem anyád.
Ja,a mostani légierot minimum duplázni, az A7+-okat minimum 3x-orozni,gyalogság dettó, tuzérségunk ugye nincs, szállító kapacitás lófasz, katonák egyéni felszerelése vicc, szóval falhoz kell csapni a malacperselyt párszor.
Nekünk nem feltétlenül kell oldalt váltani, ha a románok egy teoretikus kelet-nyugat konfliktusban oldalt váltanak (megelőzve minket).

Ebben az esetben a Kárpátok vonaláig bevonulhatunk az egységeinkkel, persze szigorúan csak az USA egységeivel együtt, mivel nincs annyi katonánk, hogy egy ekkora területet segítség nélkül ellenőrzés alatt tartsunk. Majd a konfliktus lecsengésével benyújthatjuk igényünket az amik felé a terület visszacsatolásáért. A Kárpátok ugyan nem egy áttörhetetlen földrajzi akadály, de jó alap egy védelmi harc megvívásához.

Mondjuk ez az oldalváltás most nem valószínű, mert a szovjet barát politikusaikat levadászták az amik, mert ugye ők is tisztában vannak a románok hajlékony gerincével (van ezeknek olyan?).