[BIZTPOL] Románia

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 316
12 686
113

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 459
18 015
113

Nero von Schwartz

Well-Known Member
2020. december 16.
445
1 469
93

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Ezt találtam csak:


Köszi a cikket! Van itt még érdekesség a számomra.

"A lakbér, a lakás, a mobilszerződés, az autó, a hitel – mindegyik ára euróban."

A hitel azért tűnik fel, mert nekem ez kicsit svájci frank gyanús. Jobb konstrukció, ezt meg kell hagyni! Nem egyetlen és nem kicsi ország valutájához kötik egy egész KKE régió fizetőképességét. De az elv ugyan az. Amint a soron következő világválságban kap a nemzeti valuta egy inflációs nyomást, a törlesztőrészletek elszabadulhatnak.

Ahogy olvasom az általad belinkelt cikket, a valuta hitel összes gyermekbetegségét belekódolták. Az, hogy a nagy értékű vásárlásaikat -nem csak a lakás, de az autó is- euró hitelre vették fel, elkezdik majd visszafizetni szépen a kamatát annak, hogy korábban látszólag alacsonyabb kamatlábra vették fel a hitelt. (Ami eddig is csak látszólagos volt, mert mi is megtapasztaltuk, hogy a két valuta közötti inflációs különbözetet ugyan úgy megfizetjük, mikor forintban/lejben fizetünk egy svájci frank/eurós hitel részletét.)

Nem tudom, hogy Romániában mennyire jellemző az albérlet és mennyire a magyar konzervatív gondolkodás a saját lakásról, de valószínűsítem, hogy az albérleti díjak is pont azért lettek euróban meghatározva, mert az ingatlanügynökség vagy magán ember hitelt vett fel a megvásárlására.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 553
32 043
113
Köszi a cikket! Van itt még érdekesség a számomra.

"A lakbér, a lakás, a mobilszerződés, az autó, a hitel – mindegyik ára euróban."

A hitel azért tűnik fel, mert nekem ez kicsit svájci frank gyanús. Jobb konstrukció, ezt meg kell hagyni! Nem egyetlen és nem kicsi ország valutájához kötik egy egész KKE régió fizetőképességét. De az elv ugyan az. Amint a soron következő világválságban kap a nemzeti valuta egy inflációs nyomást, a törlesztőrészletek elszabadulhatnak.

Ahogy olvasom az általad belinkelt cikket, a valuta hitel összes gyermekbetegségét belekódolták. Az, hogy a nagy értékű vásárlásaikat -nem csak a lakás, de az autó is- euró hitelre vették fel, elkezdik majd visszafizetni szépen a kamatát annak, hogy korábban látszólag alacsonyabb kamatlábra vették fel a hitelt. (Ami eddig is csak látszólagos volt, mert mi is megtapasztaltuk, hogy a két valuta közötti inflációs különbözetet ugyan úgy megfizetjük, mikor forintban/lejben fizetünk egy svájci frank/eurós hitel részletét.)

Nem tudom, hogy Romániában mennyire jellemző az albérlet és mennyire a magyar konzervatív gondolkodás a saját lakásról, de valószínűsítem, hogy az albérleti díjak is pont azért lettek euróban meghatározva, mert az ingatlanügynökség vagy magán ember hitelt vett fel a megvásárlására.
Annak idején jugóban is dollárbab és márkában számoltak...
 
K

kamm

Guest
A nyugati gazdasági hanyatlás (0:18) elől hova máshova menekülne, mint Romániába?!
Mar az oltozeke is.elarulja, hogy nem "strategiai befektetőként" erkezik, hanem leginkabb az olcso nők erdeklik... esetleg strici volt eredetileg? :)

Ranezesre kb egy floridai pimpnek nez ki, de a beszéde és mondanivalója annal joval iskolazottabb, ugyanakkor a széles, tulzasba vitt gesztusok meg az ordenare, közönséges hanghordozasa elarulja, hogy milyen kornyezetbol jon...
Nehéz megmondani, honnan valosi, de jo sansszal keleti parti (lehet akár NYC is, itt aztan tényleg mindenféle van.)
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Miért van náluk euro átszámítás?
Balkáni történelmi "szokás"; régen márkában gondolkoztak. Egy csomó mindent euróban számolnak, vagy hirdetnek. De minimum átváltanak. Nyilván kellett valami stabilabb dolog, mint a lei volt. Aztán gondolom bekerült a gazdasági életbe is.
(Miért nálunk miért volt/van devizahitel?)
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
K

kamm

Guest
Balkáni történelmi "szokás"; régen márkában gondolkoztak. Egy csomó mindent euróban számolnak, vagy hirdetnek. De minimum átváltanak. Nyilván kellett valami stabilabb dolog, mint a lei volt. Aztán gondolom bekerült a gazdasági életbe is.
(Miért nálunk miért volt/van devizahitel?)
Tipikus fejlődő orszagokra jellemző viselkedés, egyszerűen még ők maguk sem bíznak sem a valutajukban, sem a gazdasagukban, de legfőképpen a politikai vezetésben.
Engem ez most némiképpen megdöbbentett, egészen elkepedtem, hogy itt tartanak a románok. Így már jobban ertem az egész eurós oruletuket, mikozben sehol nincsenek hozzá...
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Annak idején jugóban is dollárbab és márkában számoltak...

Igen. Ukrajnában is a '90-es években márkában fizettek egy házért. Ahogy Jugóban a háború miatt szintén az infláció miatt csak a külföldi valutának volt értéke, ha egy napot gondolkodtál egy vásárláson, nem biztos, hogy holnap ki tudtad fizetni dél-szlávoknál.

A cikk szerintem ezért is fogalmaz valami olyasmi módon, hogy náluk "megmaradt" ez a szokás. Valszeg Romániában is régen a térség több országához képest ez volt a bevett, de míg mások levetkőzték idővel -oké, én lehülyéznék bárkit, aki a jelenlegi helyzetben egy ukrán ingatlanát nem euróban vagy bármi értékállóban adná el-, de a poén épp az, hogy Mordor rendelkezik ma már olyan gazdasági alappal, hogy nem lenne szüksége rá. Nincs háború, nincs olyan mértékű tömeges gyárbezárás, mint a volt szoc. országokban a '90-es években.
Az, hogy ennek ellenére sem teszik, az rövidlátásuk csupán. Illetve... nem bíznak a saját országuk vezetéseiben, hogy ha egy bank 5%-ra ad hitelt, akkor nem fog 3-5 év múlva egy 10%-os inflációval teljesen elértéktelenedni. De ez nem kollektív érdek, hiszen amíg be nem vezetik a közös valutát, addig a két szék között esete áll fenn.

1, Nem profitálnak békeidőben az euró jelentette gazdasági bizalmi környezetből, a jól ismert ciklusok konjunktúra részén kevésbé lesz produktív. (Amikor szalad a szekér és hihetetlennek tűnik a naivoknak, hogy ez 10 év alatt meg fog változni.)
2, Válság esetén jön elő az, ahol most ők állnak (és mi). Ha gond van, a nemzeti valuta leértékelésével játszadozhatnak és kis időre hatékony segítséget adhatnak a gazdaságnak. Az inflációt a szegények adójának is nevezik... Nos az ő országuk a miénkhez képest még szegényebb. Mi 2010 utáni kormányváltást és egy bírósági ítéletet követően tűzzel-vassal kiirtottuk a svájci frank alapú hiteleket. Betiltva nem lett, de nagyon lecsökkent az aránya. (Forintosítás.)
Ha náluk a legtöbb területen euró alapon számolnak, akkor a nemzeti valuta leértékelődésének első lépése, hogy az így eladósodott emberek törlesztőrészlete megugrik (amiről nekünk is vannak tapasztalataink). A második hullám viszont visszaüt a gazdaságra, mert a Romániában tevékenykedő bankok itteni kihelyezett hitelállományában drasztikusan megnő a nem teljesített /más szóval bedőlt/ hitelek aránya. És ha megállunk itt és egy nagy levegővel kimondjuk, hogy nem sajnáljuk a geci bankárokat, fösvény ember mindegyik, akkor az a szomorú igazság, hogy egy szint felett ez nem csak a vállalkozásoknak nyújtott új kölcsönök kamatlábában fog emelkedni, hanem akár kisebb bankok becsődölésének rémképét is felvetheti.

A vége ma még fantazmagória!
Nem kell komolyan venni. Bőven van még tartalék a Román gazdaságban, hogy elkerüljön egy teljes összeomlást. Csupán egy stratégiailag hibás döntésnek kezelhetjük ma még az egészet. Jó részt eldobták a lehetséges előnyüket a saját nemzeti valuta leértékelésével, mert ha ezzel szélsőséges mértékben élnek, akkor a pozitív hatás -az export cégek támogatása- szétoszlik nagyon enyhe mértékben éreztetve a hatását, de a negatív hatás koncentrálódik azokra, akik alacsony keresetűként fizetésük jelentős hányadát költik albérletre, illetve akik saját házat, autót vásároltak, de hirtelen a visszafizetendő összeg akár 50%-kal is emelkedhet rövid távon. (Családomban is volt tapasztalat, hogy minden hónapban az előírtnak megfelelően fizetett valaki és ehhez képest pár év múlva emelkedett a tartozása összege, nem csökkent.)
Ha csak ezt a visszafogott elemzési részt vesszük, akkor visszautalnék Deidonicus-szal folytatott korábbi vitámra. Ő azt mondta, hogy a román gazdaság egyik nagy hibája a túl magas bérek. Én erre elmondtam, hogy Bokros Lajost ha tőlünk importálják, ő simán megoldja az inflációs fegyverrel. Ez a cikk a szürke ötven árnyalata. Ha ezt rövid távon akarják megtenni, azzal földbe állítanak nem csak egyszerű embereket, de a gazdaságra is azonnali visszaütés lesz. (De ettől még nem tudok nekik mást tanácsolni, hogy kezdjenek nekilátni a problémáik rendezésének, mert jelenleg úgy állnak, hogy se euró bevezetés, se saját lábon álló gazdaság. Deidonicusnak igaza van abban, hogy siker történet lehetne az oláhok földje a gázkitermeléssel, a modernizációval, én idesorolnám azt, hogy 5 szomszédjából 3 nem tagja az EU-nak, ez a saját környezetében nagyobb növekedésre ad lehetőséget. Ellenben ahogy a kolléga nagyon szélsőséges elemzésekben elmondja, nem igazán tudnak sok ilyen dologgal élni.
Én nem látom azt, amit ő szeretne, hogy ezek a folyamatok visszafordíthatatlanok lennének. És az általa linkelt cikkekben is még egyetlen közgazdász nem fogalmazott így. Viszont veszélyes vizeken járnak, és ezt nem csak én és Deidonicus állítjuk, de ottani neves közgazdászok is.)

Egy haditech fórumon -én úgy gondolom- ebből annyi relevanciát leszűrhetünk, hogy Magyarországnak 7 szomszédjából 3-nak van jelenleg olyan hadserege, ami 1 vs. 1 szituációban veszélyes lehet rá nézve és mind a három mennyiségi kihívást jelent a Honvédségre. Ebből ketten elvesztették az elmúlt évtizedekben a gazdasági bázisukat, hogy hosszútávon fenn tudják tartani és modernizálják ezt a haderőt (Ukrajna és Szerbia). Románia minden szempontból fekete ló. Kétszer nagyobb népesség, EU jelentette prosperitás, 50%-kal nagyobb összGDP. Ha sikerül valami Ukrán gazdasági csodához hasonlót produkálni (és Kijev utolsó 7 évét nem pozitív értelemben nevezem csodának), akkor viszont nem azzal számolhatnánk, hogy Mordorban a jelenlegihez hasonlóan elhúzódik hozzánk képest a sereg átfegyverzése, hanem akár megkérdőjeleződik az is, hogy képesek lesznek-e végig vinni.
Mondom magyarul: Nagyon lelkesen találgatják, hogy Leopárd vagy Abrams. Számomra triviális, hogy amíg a Piranha nincs legyártva, addig nem fog ilyen döntés születni, hiszen a hazai részt ugyan az a gyár kellene kitermelje. Csalódást fog okozni Amerikának, ha 2026-ra nem tudják leváltani a T-55-ösöket. De én jelenleg azzal számolok, hogy ha mindent jól csinálnak, akkor 2030-ig lesz pénzük 3 használt F-16 századra, a nehéz dd "kerekes IFV-re", tengerészetre. És talán az évtized végére Abrams fog érkezni hozzájuk. Ha Washington nagyon rájuk pirít, akkor meg Lengyelországhoz hasonlóan azonnal bevásárolnak és csak szerviz bázisra kötnek szerződést.
Ha földbe állnak a fentebbi negatív forgatókönyv alapján, akkor lesz Oplot tankjuk nekik is, nem repülhetnek a pilóták az F-16-osokkal és elkezdődik a saját, román fejlesztések hadrendben állítása. 2040-re lesznek Saur APC-k, ahelyett, hogy RM által fejlesztett új típust vagy a drága szerelmüket, a Pirát rendszeresítenék. Vagyis megszakadna a nyugati technológiára költés és egy még szarabb hazai fejlesztés kerülne előtérbe.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Tipikus fejlődő orszagokra jellemző viselkedés, egyszerűen még ők maguk sem bíznak sem a valutajukban, sem a gazdasagukban, de legfőképpen a politikai vezetésben.
Engem ez most némiképpen megdöbbentett, egészen elkepedtem, hogy itt tartanak a románok. Így már jobban ertem az egész eurós oruletuket, mikozben sehol nincsenek hozzá...
Nézd meg, ez egy romániai magyar hirdetési oldal. Forintban és euróban vannak az árak. (Illetve lehet e kettő között átváltani.)

Itt vegyesen van lei és euró. Jellemzően a nagyobb értékek vannak euróban.

 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
483
3 115
93
Tipikus fejlődő orszagokra jellemző viselkedés, egyszerűen még ők maguk sem bíznak sem a valutajukban, sem a gazdasagukban, de legfőképpen a politikai vezetésben.
Engem ez most némiképpen megdöbbentett, egészen elkepedtem, hogy itt tartanak a románok. Így már jobban ertem az egész eurós oruletuket, mikozben sehol nincsenek hozzá...
Már kb a rendszerváltás óta így van, azt kell tudni hogy Romániában mindig egy vonással magasabb az infláció mint általában a többi K-E országban, a bizalom az állami szervekben, a lejben, a politikában elég alacsony, ráadásul 3,5-4M közt változik a külföldön dolgozó románok tömege akik Euroban keresnek, Euro számlájuk van és Eurot küldenek haza a családnak, kvázi másodlagos fizetőeszköz. A politikai körök a nyári uborkaszezonban melegítették fel, hogy a szolgáltatókat rá kell kényszeríteni, hogy lejben közöljék a számláikat ne Euroban, de ebből sem lett semmi.
Van ország egyébként ahol a közforgalomban nem a saját nemzeti valutájukat használják hanem Eurot, Észak Macedonia és Koszovó is Eurot használ nem hivatalosan.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 949
123 533
113
Már kb a rendszerváltás óta így van, azt kell tudni hogy Romániában mindig egy vonással magasabb az infláció mint általában a többi K-E országban, a bizalom az állami szervekben, a lejben, a politikában elég alacsony, ráadásul 3,5-4M közt változik a külföldön dolgozó románok tömege akik Euroban keresnek, Euro számlájuk van és Eurot küldenek haza a családnak, kvázi másodlagos fizetőeszköz. A politikai körök a nyári uborkaszezonban melegítették fel, hogy a szolgáltatókat rá kell kényszeríteni, hogy lejben közöljék a számláikat ne Euroban, de ebből sem lett semmi.
Van ország egyébként ahol a közforgalomban nem a saját nemzeti valutájukat használják hanem Eurot, Észak Macedonia és Koszovó is Eurot használ nem hivatalosan.
Koszovó teljesen hivatalosan használ Eurót mivel az a hivatalos pénzneme.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and Vogon

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
483
3 115
93
Úgy sajnálom.....
Szokásos patthelyzet, tipikus román tempó, a kormányt megbuktatni sem tudják, ahhoz kellene az ellenzék is, akik csak az esetben támogatják a kormány bukását, ha új választások lesznek ami a jelenlegi kormánypártoknak nagyon nem kedvezne, ők csak a kormányfő cseréjét akarják elérni így összefogás nincsen. Az egy esély volt, hogy ha a miniszterek lemondanak, de ezzel elindul egy 45 napos türelmi idő ügyvivő miniszterekkel stb. Az államfő szerepe Romániában sokkal erősebb közjogi hatalommal bír mint nálunk de ez esetben is tétlen maradt. Huzakodás kezdődik, a rossz nyelvek szerint az egész csak arra jó, hogy a gazdasági problémákról eltereljék a figyelmet, rá lehet fogni a kormányválságra. Az infláció csúnyán elszállni látszik amit a kisemberek a boltokban nagyon megéreznek és a közmű számlák is elszálltak, a hazai termelés ami konkurenciát jelentene a külföldi termékeknek alig van, a nyersanyagokra korlátozódik, de búzát nem lehet az asztalra tenni. A korona vírus rávilágított egy csomó gyengeségre ami nem méltó egy akkora országhoz, a legkirívóbb a gyógyszeripar gyengesége, óriási a külker hiányuk ebben a patikák üresek voltak, Magyarország 1,5 Mrd E értékben exportál gyógyszert, Románia ennek a negyede, de az építőipar felfutása mutatta meg azt is hogy a balkáni birodalom például nem gyárt betonacélt ami nem egy HiTech termék és állnak a beruházások mert nem lehet beszerezni az építkezések ezen kulcs termékét. A szélsőségesen liberális gazdaságpolitika, az ország kiürülése a munkahelyek és a gazdasági potenciál elveszítését jelentette, az ország már teljesen ki van szolgáltatva a külföldi behozatalnak szinte minden téren, kirívóan magas a külker hiány ami önmagában erős infláció gerjesztő indikátor, lei nem kell Euro annál több így a lei iránti kereslet csökken, az Euro emiatt drágul ami az államilag finanszírozott beruházásoknál az államháztartási hiányt is önmagában növeli. Ez a tény magában is erős kényszer az Euro bevezetésére, ahhoz viszont teljesíteni kellene a mastrichti kritériumokat amire az államadósság 60%-hoz közelítő tempója miatt már nem lesz elég idő. Óriási bajok vannak odaát, amit így úgy el lehet fedni az EU-s pénzek költése gerjesztette fejlődéssel, de az országnak már más kirakatba rakható erénye nincsen. Sokat lehetne még erről mesélni de megint sok leszek, emlékezzetek 2-3 év múlva a szavaimra amikor tüntetésekbe torkollik majd egy egy gazdasági megszorító csomag odaát.
 
K

kamm

Guest
Szokásos patthelyzet, tipikus román tempó, a kormányt megbuktatni sem tudják, ahhoz kellene az ellenzék is, akik csak az esetben támogatják a kormány bukását, ha új választások lesznek ami a jelenlegi kormánypártoknak nagyon nem kedvezne, ők csak a kormányfő cseréjét akarják elérni így összefogás nincsen. Az egy esély volt, hogy ha a miniszterek lemondanak, de ezzel elindul egy 45 napos türelmi idő ügyvivő miniszterekkel stb. Az államfő szerepe Romániában sokkal erősebb közjogi hatalommal bír mint nálunk de ez esetben is tétlen maradt. Huzakodás kezdődik, a rossz nyelvek szerint az egész csak arra jó, hogy a gazdasági problémákról eltereljék a figyelmet, rá lehet fogni a kormányválságra. Az infláció csúnyán elszállni látszik amit a kisemberek a boltokban nagyon megéreznek és a közmű számlák is elszálltak, a hazai termelés ami konkurenciát jelentene a külföldi termékeknek alig van, a nyersanyagokra korlátozódik, de búzát nem lehet az asztalra tenni. A korona vírus rávilágított egy csomó gyengeségre ami nem méltó egy akkora országhoz, a legkirívóbb a gyógyszeripar gyengesége, óriási a külker hiányuk ebben a patikák üresek voltak, Magyarország 1,5 Mrd E értékben exportál gyógyszert, Románia ennek a negyede, de az építőipar felfutása mutatta meg azt is hogy a balkáni birodalom például nem gyárt betonacélt ami nem egy HiTech termék és állnak a beruházások mert nem lehet beszerezni az építkezések ezen kulcs termékét. A szélsőségesen liberális gazdaságpolitika, az ország kiürülése a munkahelyek és a gazdasági potenciál elveszítését jelentette, az ország már teljesen ki van szolgáltatva a külföldi behozatalnak szinte minden téren, kirívóan magas a külker hiány ami önmagában erős infláció gerjesztő indikátor, lei nem kell Euro annál több így a lei iránti kereslet csökken, az Euro emiatt drágul ami az államilag finanszírozott beruházásoknál az államháztartási hiányt is önmagában növeli. Ez a tény magában is erős kényszer az Euro bevezetésére, ahhoz viszont teljesíteni kellene a mastrichti kritériumokat amire az államadósság 60%-hoz közelítő tempója miatt már nem lesz elég idő. Óriási bajok vannak odaát, amit így úgy el lehet fedni az EU-s pénzek költése gerjesztette fejlődéssel, de az országnak már más kirakatba rakható erénye nincsen. Sokat lehetne még erről mesélni de megint sok leszek, emlékezzetek 2-3 év múlva a szavaimra amikor tüntetésekbe torkollik majd egy egy gazdasági megszorító csomag odaát.
Ugy-ugy, de en nem hiszem, hogy 3 evig elhuzzak mar.
Egy ev mulva mar errol fognak targyalgatni, 2023-ban meg mar szigoru vilag jon bozgoreknal, meg durvabb kivandorlast okozva... es ha az orosz medve akkor tapos bele az ukranokba (2023-24), akkor aztan minden megy a levesbe, mert az utolso garasbol is raketakat fognak ijedtukben venni a romanok.