Más pozícióból gyorsan mozgó APC_vel, kirakott felderítőkkel, mesterlövészekkel, amik folyamatosan pásztázzák a területet, ahonnan várható hogy indítást eszközöl az ellenfél. Harci helikopterrel ami a fejük felett biztosít. Füstgránátokkal.
Mondtam, a katonák bátrak voltak, a Mi-8 egyenesen hősies, de ettől ez még messze volt a jó akciótól, ugyanis most nem rajtuk múlt, hogy nem tucatjával mennek hazafelé a koporsók. Meglepték őket, ez tisztán látszik, és nem egy szerencsés aknavető, vagy tüzérségi találattal, hanem ATGM-el. Nem kell ezt félre, se megmagyarázni.
Az sem érdekel ha ezzel most megbántok pár embert itt, próbálok objektív maradni akkor is, ha ebben a kérdésben(Szíria) én is velük(RUS) szimpatizálok...
Valamint csak hogy én legyek az ördög ügyvédje, hallani vélem az indítás hangját is, és nem telt el sok másodperc a találat, és a feltehetőleg ATGM indítása között. Még azt is megkockáztatom, hogy viszonylag közelről, tehát km-en belülről lett indítva a rakéta. Örülök hogy nem lett komolyabb bajuk, de ne fessük már le ezt egy jó akciónak pusztán azért, mert bátran viselkedtek, ami persze igaz. Ettől függetlenül, meglepték őket. Mindegy, ettől én még jól alszom, hogy most páran itt a halál faszára kívánnak
.
Lehet ezt elemezni, de egy , azaz egy db mi8-al menni menteni, meg ha ott is volt a 2 apc, nem okos dolog. Legalàbb még 1-2 Mil-24 kellet volna, hogy ellenőrzés alatt tartsàk a környezetet. Azok ki is lőtték volna a szakàllaspkat ( nem szabad màr fèrget mondani
)
A lelőtt SU 24 pilotàjànak mentésekor is hasonló helyzetbe kerültek, ha jól emlékszem. Elég volna lemsolni az amik proceduràjàt.
1. A rendelkezésre álló eszköz igencsak véges. Azzal mentek, amit hirtelen elő tudtak kapni és ami közel volt. Ilyenkor az idő nagyon fontos. Ha sokat tökölődnek azzal, hogy komolyabb csapatot szervezzenek, akkor már nincs mit menteni. Így is odaért az IÁ, hogy lőni tudjanak. Gondoljunk bele, hogy ha 10-15 perccel később kezdenek neki a mentésnek.
2. Kár olyat számonkérni, hogy még X darabbal több szállító, vagy harci heli, meg Y darabbal több PSZH/lövészpáncélos/harckocsi mennyivel jobban biztosíthatott volna. Persze hogy jobban, de adott pillanatban, adott helyen, megfelelően felszerelve valószínűleg csak ennyi volt.
3. A mentés egy rövid ideig tartó művelet. Mesterlövészeket elhelyezni, felderítőket kirakni, majd pedig összeszedni tovább tart. Ráadásul egy határon túl nem éri meg embereket és technikát kockáztatni, mert a mentendők nem érnek annyit. Kidobálni katonákat tucatszám kockázatos, hogy: Na barátom keress valami jó mesterlövész, vagy megfigyelő pozíciót, így a puszta közepén és "pásztázd a környéket"! Lehet, hogy kisvártatva a kirakott embereket kellett volna menteni, ha kicsit több IÁ-s érkezik oda.
4. Helytelen az indítás hangjának és a robbanás villanásának időkülönbségét számolni. A robbanás villanása és hangja közti időkülönbség alapján egyértelmű, hogy aki a felvételt készítette, az távol volt a rakéta indítási pontjától. A felvételt a helikoptertől kb. 1 km távolságból készítették. Ugyanakkor az indítás hangja és a robbanás között csak 3 másodperc telik el, ami alatt még fél km-t sem tesz meg a páncéltörő rakéta. Ez irreális (meg látni is kellet volna ilyen kis távolságnál az indító hajtómű lángját). Azaz csak azért volt ilyen kicsi az időkülönbség az indítási hang és a villanás között, mert az indítási hangnak is oda kellett érnie a kamerához. Ilyen esetben az indítás hangja és a robbanás hangja közti különbséget kell számolni, nem foglalkozva a látvánnyal, ami 7 másodperc volt. Tehát a lőtáv kb. 1,5 km lehetett, ha TOW rakétával számolunk, nem pedig km-en belüli.
5. A füstgránát jó dolog, de látsz olyan eszközt, ami fel van szerelve füstgránát vetőkkel? Még ha lett volna, akkor is a füstgránát igencsak véges ideig képes álcázást biztosítani. A felvételen jól látható, hogy a füstöt és a port fújja a szél. Ilyen viszonyok mellett a füstgránátok által húzott függöny legfeljebb 10-15 másodperc alatt hatástalanná válik. Ez ahhoz, hogy egy harckocsi megússzon egy rakéta találatot elég, de ahhoz hogy a mentőakciót végigcsinálják, még sok sorozat füstgránát is kevés. A felvétel 2 perc hosszú és amikor kezdődik, akkor már épp befejezni készülnek az akciót, Minimum percek óta folyamatban van. Ennek a végig álcázáshoz sok száz füstgránát kellett volna, ami végképp irreális. Egyedül a helikopter tudott a kéznél lévő technikából a füstfüggönyhöz hasonló hatást elérni a por felkavarásával és ezt meg is tette.
6. Ez a hely sivatagban van. Nincsenek pár száz méterenként állandó állások. Alapvetően a terület üres. Mindkét félnek oda kellett érni. Valószínűleg annyit lehetett tudni, hogy a közelben vannak IÁ-sok, hiszen a Mi-35-öst földre vitték (állítólag csöves tüzérséggel), de hogy pont honnan fognak érkezni, azt valószínűleg nem tudták. Esélyesen nem csak egy irányban voltak IÁ-s egységek. Tehát nem olyan egyszerű figyelni a területet "ahonnan várható" indítás, mert nem tudhatták honnan várható. Ez nem egy frontvonalon kóricáló harckocsi, ami nagyjából tudhatja merre vannak az övéi és merre az ellenség.
7. Nem tudhatták mivel fognak rájuk lőni. Például ha azzal foglalkoznak, hogy tüzetesen átnézzék a környéket TOW indító után kutatva, akkor az így elvesztegetett idő miatt könnyen lehet, hogy aknavetővel szórják meg őket. Valószínűleg azt sem tudták 100 %-os biztonsággal, hogy a Mi-35 mit kapott be. Pont ezért szórja az infra csalit a Mi-8.
8. Ha valahol egy harci helit lecsalogat a légvédelem, oda a lehető legkevesebb helikoptert érdemes beküldeni, nem pedig sokat, csak úgy megfigyelőnek na és persze a légvédelem célpontjának.
Nagyon rövid idő alatt, nagyon korlátozott rendelkezésre álló technikával ezt tudták összehozni és láthatóan megoldották a feladatot. Higgadtan, ésszel, bátran.
Sokan elfelejtik, hogy a háború legtöbbször rögtönzésekből áll. Szerintem ez nem volt rossz rögtönzés.