[BIZTPOL] Szíriai helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 527
15 131
113
Itt  a lényeg, Molni.......

Zsoldos az, aki meghatározott összegért, meghatározott időtartamra, meghatározott katonai cél elérését vállalja. Erkölcsi-etikai megfontolások nem játszanak szerepet a feladat-végrehajtásban.

A spanyol polgárháború nemzetközi brigádjai éppen ezért nem zsoldosok. Ahogy a Condor-légió és az olasz kontingens sem.

Legjobb példa a zsoldosokra a Legion Étrangere. Meghatározott időre, meghatározott pénzért, személyazonosságért eladod magad.
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 527
15 131
113
Kiegészítésképp: a spanyol polgárháború egyetlen klasszikus zsoldos egysége, a Spanyol Légió át sem kelt Afrikából......
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 527
15 131
113
Bocsánat, rosszul írtam. A spanyol idegenlégió egyik egysége valóban átkelt és harcolt a Köztársaság ellen. Mellesleg Francisco Franco egy ideig  a parancsnoka is volt a légiónak...
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 413
17 820
113
Roni

 

Te már lassan ott tartasz, aranyapám, hogy ha akkor kezd el esni az eső, amikor éppen nincs nálad esernyő, akkor azért is a gaz amerikaiak a hibásak.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 545
55 991
113
<a title="" href="http://htka.hu/forum/biztonsagpolitika/sziriai-helyzet/page-17/" rel="nofollow">arbalest</a>

"Roni

Te már lassan ott tartasz, aranyapám, hogy ha akkor kezd el esni az eső, amikor éppen nincs nálad esernyő, akkor azért is a gaz amerikaiak a hibásak."

Miért? Talán nem így van? A HARP az smafu? 
sf-laugh.gif
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 349
13 933
113
Szerintem ne hasogassuk tovább ezt a szőrszálat:) Azt hiszem eléggé érthető volt, hogy mit is akarok mondani, vagyis, hogy diktatúra és diktatúra közt jelentős különbség lehet(úgy mint demokrácia és demokrácia közt), nem kell feltétlenűl a mindenki által jól ismert komcsi rendszerekből kiindúlni.

http://en.wikipedia.org/wiki/Authoritarianism
 

cinikus

Well-Known Member
2010. május 7.
2 326
4 779
113
Littlejohn said
Kedves Chimera.......

Kis pontosítás: Bem apó NEM volt zsoldos. Nem anyagi juttatás fejében harcolt a mi oldalunkon, hanem önkéntesként, ideológiai alapon. Ez a zsoldos kategóriától egészen távol áll.

Rózsa-Flores SEM zsoldos volt, hanem idealista, de profi. :) :)
Amikor azt látod, hogy a túloldalon idegenek is vannak, akkor - lévén nincs rá lehetőséged - nem sétálsz át kifaggatni az indítékaikról és a javadalmazásukról őket (nem mellékesen nem is fog érdekelni, mert éppen eleget tudsz róluk azáltal, hogy a bőrödre pályáznak), hanem konstatálod a tényt, hogy "ha idegen, akkor zsoldos". Vagyis: Bem apó NEKÜNK nem volt zsoldos, Rózsa-Floresről meg nem mernék ilyen kategorikus kijelentéseket tenni a tények ismerete nélkül... (A zsoldosság kérdésében közömbös, hogy valaki idealista vagy sem, esetleg profi vagy sem.) A lényeg az, hogy a zsoldos általad kreált definíciója nem egyezik az általánosan elfogadott definícióval. Más baj nincs. :)
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 527
15 131
113
Kedves Cinikus.........

Rózsa-Floresről nem tennék kategorikus kijelentést, ha nem ismertem volna. Tehát igazad van.

Jozef Bem pedig semmilyen zsoldos-kategóriának nem felel meg, sem az akkori, sem a modern felfogás szerint.

Az akkori felfogás szerint egyik oldalról a cári és a Habsburg hatalom elleni lázadó, felforgató elem, a másik oldal szerint felvilágosult hivatásos katona, aki a Bonaparte felhívására fegyverbe állt lengyel haderő harcosa volt, majd hazáját védte a cári megszálló erők ellen, majd Bécsen keresztül Magyarországra érkezett, ahol - mivel elveivel egyezett - beállt a Honvédségbe. Tehát nem eladta magát és nem pénzért harcolt a magyar ügy mellett. Későbbi minősítése is a cári udvarban: lázadó.... A bécsi haditörvényszék szerint pedig: felségáruló vezető.
 

cinikus

Well-Known Member
2010. május 7.
2 326
4 779
113
Nem vagyok kedves: cinikus vagyok. ;) :D

Az általánosan elfogadott meghatározás szerint a zsoldos pénzért harcol; tér-, idő- és célbeli megkötés nélkül.
Ugyanakkor a zsoldost általában nálunk a nem magyarokra használják, mert az a magyar, aki pénzért harcol, az hivatásosként védi a hazáját (vagy harcol érte támadóként). :) Az önkéntes meg az, aki nem pénzért, hanem bármilyen más indíttatásból megy harcolni önként és ennek megfelelően a tevékenységéért jellemzően nem kap semmit az ellátáson (kaja&pia) kívül. Így a két kategória között tehát csak annyi a különbség, hogy a harcoló kap-e pénzt vagy sem és holtmindegy, milyen címszóval kapja, ha kap. Tehát Bem leginkább a zsoldoshoz áll közelebb tényszerűen, míg érzelmileg az önkénteshez, természetesen.
Összességében totál felesleges védeni Bemet a zsoldos kifejezéstől, akár kapott pénzt, akár nem, mert nekünk ő a hős Bem apó (akitől a kutya nem sajnál egyetlen fillért sem) és kész, a császáriak véleménye meg kit érdekel? :)

Ui: Nyilván nehéz a saját esetünkben elvonatkoztatni az érzelmektől, de néha nem árt, főleg, ha magunk között vagyunk. ;)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 545
55 991
113
<a title="" href="http://htka.hu/forum/biztonsagpolitika/sziriai-helyzet/page-18/" rel="nofollow">Mackensen</a>

 

"Azt hiszem eléggé érthető volt, hogy mit is akarok mondani, vagyis, hogy diktatúra és diktatúra közt jelentős különbség lehet(úgy mint demokrácia és demokrácia közt), nem kell feltétlenűl a mindenki által jól ismert komcsi rendszerekből kiindúlni."

Ezzel egyet is értettem, szóval itt nincs is semmi gond. 

A wikipedia-s cikkben (a tudományos világ Blikk-jeben) meg vannak "meredek" dolgok :p
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Littlejohn said
Az előttem hozzászólók érdekes fejtegetéseit olvasván, eszembe jut néhány dolog. A  mai nyugati gazdasági és társadalmi modell és a mai moszlim teokrácia összeférhetetlen. Olyan, mintha a legsötétebb középkori európai vallást gyakorló népességet szeretnénk beilleszteni egy modern gazdaságba. Éppen ideje lenne a moszlim hitet is megreformálni, szekularizálni. Ez - részben - Törökországban óriási eredményt hozott. A szekularizációt össze kell kötni egy átfogó oktatási programmal, mely a modern moszlim kultúrájú demokráciák alapja lehetne. Amíg ezt ilyen-olyan okokkal szabotálják, addig a szélsőség és a teokrácia offenzív uralma gerjeszti a migrációt és az egymás közötti konfliktusokat. Erre is jó példa Szíria. A szekularizáció - az izraeli fenyegetés miatt - megrekedt és a hitet használták fel kötőanyagként. Ugyanakkor modern társadalmat akartak építeni számottevő oktatás nélkül. Az eredmény: a modernizáció munkélküliséget szült, az pedig a vallás felé fordította a fiatal népesség egy részét. Asszadok jönnek, mennek, de ha a szír köztársaság teokrácia lesz, akkor nagy bajban lesz a közel-kelet.
Ez pont az, amit mondani akartam, csak én nem tudtam megfogalmazni normálisan.
sf-laugh.gif
Ebben látom én is lényegét a dolgoknak, ami a jelent és a jövőt illeti.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 545
55 991
113
<a title="" href="http://htka.hu/forum/biztonsagpolitika/sziriai-helyzet/page-18/" rel="nofollow">Mackensen</a>

Elolvastam. De áruld el, ez szerinted miben mond ellent annak amit mondtam? Úgy kezdődik, hogy: "Tekintély elvűség, behódolás a hatalomnak, szemben az egyéni szabad gondolattal és cselekvéssel." 
Most nem fordítom le az egészet ide, de arról beszél amiről én. Az autoriter "szervezési elvről".
De nem magáról az autokráciáról ami a rendszer. Egy párszor még leírhatom, hogy az elv és az arra épülő rendszer nem egy és ugyan az, mivel az egyik egy "ELV" a másik meg egy "RENDSZER". Az előbbi gondolati természetű, a másik anyagi, megfogható. 
Szópárok:
demokratikus (ez egy elv)- demokrácia (ez egy rendszer)
autokratikus/autoriter (ez egy elv)- autokrácia (ez egy rendszer)

Egyébként nekik se véletlenül van külön ilyen oldaluk:
http://www.britannica.com/EBchecked/topic/467746/political-system/36725/Dictatorship

Ennél jobban már tényleg nem tudom elmagyarázni. 
 

xclusiv

New Member
2013. május 14.
10
0
1
<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Atom-tengeralattjárót küldenének az oroszok a Földközi-tengerre?
@joker:

“Atomfegyvert akarnak csinálni, és a nagyhatalmak ezt nem igazán akarják.” – ez egy 70 éves tech, aminek a kivitelezéséhez azért jobb számítási, gyártási, felszereltségi meg információs lehetőségeik vannak.

Tiszta sor. Viszont ezt a 70 éves tech-et is sikerült a gyakorlatba ültetnie talán kb. egy tucat országnak az elmúlt 70 évben. Szóval nem annyira triviális dolog ez. A szuperszonikus repüléstől kezdve az űrrepülésig van egy csomó sok évtizedes tech, amit elég keveseknek sikerült megoldaniuk...

"Ezek után ne mondja senki nekem, hogy az alatt az n+1 év alatt, amióta az iráni atomfegyveres dumát elkezdték egyesek, azóta ha akart volna Irán akkor nem lenne már rég atomfegyvere."

Mert miért is?
A fél világ akadályozza őket ebben, lásd. pl stuxnet, embargó, stb. Szerintem amúgy a "barátaiknak" se igazán érdeke az iráni atombomba, szerintem se az oroszok, se a kínaiak nem akarnak ilyet, nekik pillanatnyilag a szarkavarás és az üzletelés az érdekük.
És ez nem olyan dolog, hogy kimész a piacra és megveszed a "tudást", nem adják azt olyan olcsón. Az amiknak és a briteknek került vagy 5 évbe a világ legjobb koponyáival és a világon akkor elérhető legtöbb erőforrással. És ez is 4,5 tonnás eszközöket eredményezett, amit akkor be tudtak vetni, de ma egy ilyen cucc kb. használhatatlan. És innen kellett még négy év, hogy a SzU elpukkantsa az első kísérleti eszközét, amibe szintén beleöltek elképesztő mennyiségű erőforrást.
Persze ma sokkal könnyebb atombombát készíteni, hiszen rengeteg információ áll rendelkezésre. De itt nem egy atombomba készítése a cél, hanem egy ma bevethető atombomba készítése. Ma nem lehet egy 4,5 tonnás cuccot felpakolni egy repülőre és házhoz szállítani, sokkal komolyabbak az elvárások.

“Fene se tudja, hogy mi lenne, ha lelépne. Viszont aktívan részt a polgárháborúban” – egy ország elnökéről beszélsz, ahol kirobbant egy polgárháború, amiben nem is az ő polgárai vesznek részt nagyrészt. Persze, hogy részt vesz a polgárháborúban. Ha lelépne akkor maradna a sok zsoldos meg a helyi lázadók, akik nekiállnának népirtani és nem 2 hanem 12 évig tartana minimum a mostani és ennél rosszabb állapot.

Azt mondod, hogy "kirobbant egy polgárháború, amiben nem is az ő polgárai vesznek részt nagyrészt"? Talán esetleg a próza mellé némi bizonyítékot is felhozhatnál. Mert ennyi erővel assad mellett is csak zsoldosok harcolnak (mert én mondom), szóval erről ennyit.
Az esetleges lelépéséről írt gondolatmenet se túl megalapozott, mert nem lehet tudni, hogy mi lenne akkor. Az is lehet, hogy elbukik ez a féreg és utána évtizedes polgárháború jön, de ez esetben ha 2 éve lelép akkor az valszeg 2 évvel hamarabb ér véget, vagyis minimum 2 évvel hosszabbította meg a szír lakosság szenvedését.
De lehet, hogy ha elkergetik akkor pár hónapon belül normalizálódik a helyzet. Ez alatt nem "nyugati" típusú demokráciát értek, csak egy olyan állapotot, ahol nincs polgárháború...

“Ez így ebben a formában nem igaz.” – de igen, sokaknak viszket a marka és bármi áron akarnak egy beavatkozást.

És ha annyira akarják ezt a beavatkozást, akkor vajon miért nem avatkoztak be az elmúlt 2 évben? Tényleg érdekelne, hogy erre mi a válaszod...


“Tessen megnézni azt, amit látni lehet az iráni atomprogramból: dúsító kapacitás vajon mire kell nekik? Némi túlzással kulcsakész (áramtermelő) atomerőműveket vehettek volna annyi pénzből, amit eddig erre költöttek. És kb. az egész világ így látja.” – ha nem tűnt volna fel, akkor Iránt igyekeznek elvágni a külvilágtól. Szóval a kulcsrakész áramtermelő atomerőművüket feldughatnák maguknak, ha egyik vagy másik szankció miatt nem jutnának hozza dúsított uránhoz. Ehez kell a dúsító bármennyire is drága.

Na ez aztán a nettó bullshit.
Mert ugye a szankciók azért vannak, mert Irán elég nyilvánvalóan atomfegyveren dolgozik. Ha nyilvánossá tenné a teljes atomprogramját, akkor hamar eloszlathatná a kételyeket. De valamiért nem teszi, ugyan miért?
Szóval Iránt azért "igyekeznek elvágni a külvilágtól", mert nyilválvalóan atomfegyvert akar fejleszteni, Amúgy az oroszok csak összeraktak nekik egy reaktort, szóval a cúnya világot csak nem kéne itt hibáztatni, hiszen egy reaktor "etetése" kb. lófasz mennyiségű üzemanyagot igényel, ami ilyen előzménnyel simán megoldható lenne.
Itt van pl. Paks, ami teljesen nyilvánvalóan békés célú áramtermelő erőmű. Jön az oroszoktól X mennyisíégű Y dúsítottságú üzemanyag, és miután ez megtermelt Z energiát visszamegy hozzájuk a maradék X2 mennyiségű Y2 dúsítottságú hulladék, amivel azt kezdenek amit akarnak. Mindezt persze ellenőrzi minden olyan szerv aminek ez a dolga, szóval fel se merül, hogy mi atomfegyvert akarnánk csinálni.
És nem látom azt, hogy ha Irán ezt az utat akarná csinálni akkor mitől kerülne más elbírálás alá, mint mi. Ha mi tudunk "civil" áramtermelő erőművet üzemeltetni 0 dúsító kapacitással, akkor Irán is tudna...

"Az iráni atomprogramról meg azt lehet látni, amit a média lead. A világ nevében nyilatkozni ettől függetlenül nem tanácsos, mert minimum fele pont leszarja, hogy mi van, van aki bekajálja az ATV-n ami megy és vannak akik másként látják."

Jaja, de a kurucinfós "fúj usa, fúj izrael, hajrá irán" propagandát is pont leszarja minden ember, aki képes és hajlandó gondolkodni.
És itt a világ által nem az agymosott hülyéket értettem, hanem azokat a szakértőket, akik ezzel a témával foglalkoznak. Már nem konkrétan Iránnal, hanem úgy általában az atommal. És ők nem eszik meg azt az ordas hazugságot, hogy "bennünket bántanak azért kellenek a centrifugák". Mert amúgy senki se "bántaná" őket centrifuga nélkül...


nem azt mondtam, hanem hogy bármelyik egy órával azelőtt aktívan lövöldöző forradalmárt be lehet állítani civil áldozatnak.

Ja, pont mint a másik oldalon...


"És ne legyünk már képmutatóak, amikor a másik országban az ezer milliárd dUolláros hadsereg a többszáz katonai műholddal, drónokkal meg inteligens bombákkal esküvőket bombáz."

Ja, 10 év alatt van néhány ilyen eset, nyilván. Colletaral damage sajnos mindenhol van.
Ami persze nyilván életben tartja a propagandistákat, ami külön jó, hiszen mivel kardoznál az usa ellen, ha ilyenek nem lennének.
De tök érdekes, hogy ha pl. palesztin terroristák robbantanak izraeli egyetemen, akkor máris nem nyivákolnak ezek az emberek a civil veszteségen. Persze érthető, hiszen ez nem collateral...
 

xclusiv

New Member
2013. május 14.
10
0
1
<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Atom-tengeralattjárót küldenének az oroszok a Földközi-tengerre?
@chimera: "Asszad hadserege sorozott."

Pont annyira, mint a felkelőké. Ha az épp ott regnáló hatalom azt mondja, hogy te most fegyvert fogsz, akkor azt csinálod, Vagy meghalsz azonnal, ez a másik lehetőség.
Persze ettől függetlenül lehetnek (és vannak) zsoldosok mindkét oldalon. De 90%-ot betippelni, pláne csak az egyik oldalra, na az masszív elfogultság.

"Meg kell nézni Szíria kinek áll útjában?!"

Jelenleg a saját lakossára tippelnék...

"Kire jelentenek veszélyt a vegyi fegyverei?!"

Bárkinek, aki ellen bevethetik.

"Ki ellen hozták létre?"

Kurvára lényegtelen.


"Szíria támogatta ugyan Libanont"

Már melyik frakciót?
Mert ott elég változatos volt a helyzet az elmúlt 35 évben...
 

xclusiv

New Member
2013. május 14.
10
0
1
<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Atom-tengeralattjárót küldenének az oroszok a Földközi-tengerre?
@xfotel: "ha most magyarországon népszavazásra bocsátanád, hogy a fiatalok ingyen kapnak lakást és a benzin is ingyen lesz, viszont nem lehet elmenni négyévente szavazni, nagyjából száz százalékos részvétel mellett kapnál száz százalék igent a diktatúrára."

Örök élet, ingyen sör. Ennyi. Ígérni mindent lehet, a kérdés a hitelességed. Az összes párt leígérte már a csillagokat az égről...


"az amerikaiak szerint aki nem liberális demokráciában él az barbár, és aki barbár az nem tekintendő embernek"

Ezzel a sötét ostobasággal pedig foglalkozni se érdemes. Már azzal, amít írtál, és nem arról, amit az "amerikai" gondol...