[BIZTPOL] Szíriai helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Molni

 

Nem mondtam, hogy egy országnak nincs joga fejlődni vagy túllépni jelen esetben a diktatúrán (ezt nem nekem írtad, de az enyémből jött a következtetés). Ott ragadtam le még jó anno, hogy miként is kezdődött az egész herce-hurca az arab országokban. Nem hiszek abban, hogy ez természetes módon jött létre és ezt a gondolatmenetet megtartva kicsit ferde szemmel nézek a Nyugatra. Véleményem szerint most ezek az országok uralják a világot, akik gyűjtőfogalomként testesítik meg a "Nyugat" kifejezést és mindemellett addig ütik a vasat amíg meleg. Egyik hozzászólásomban utaltam is rá, hogy senki nem tudja a pontos igazságot (én sem) csak érvek és ellenérvek vannak. Ha ők a ludasok, gazdasági szempontból nézve idővel meg kell érje, hogy megtérüljön a befektetés, még ha Irak jelen esetben többe is fájt nekik, mint amennyit eddig hozott, de hosszú távon kell, hogy célja legyen, különben nem érné meg. Ámbár, ha szimplán a térség feletti befolyása a cél, akkor maximum politikai hozadékról beszélhetünk.

 

Más:

Szíria tudtommal sosem tartozott a gazdaságilag erős országok közé és ezt lehet tradícionálisnak nevezni, akárcsak a politikai berendezkedést. Ami leginkább érdekelne, az a közoktatás színvonala. Mert ha egy alapvetően szegény országról beszélünk, akkor gyanítom tömegével vannak a relatíve könnyen fanatizálható emberek. Hazai vonatkozásban talán még ezért nem gyújtották rájuk a Parlamentet, pedig igazán rájuk férne.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 545
55 988
113
<a title="" href="http://htka.hu/forum/biztonsagpolitika/sziriai-helyzet/page-17/" rel="nofollow">molnibalage</a>

 

Az állam által ellenőrzött területen a közmű szolgáltatás megléte elemi érdek. (főleg ilyen klímájú országban a vízmű kulcs momentum) Ezzel fenn lehet tartani a lakosság szimpátiáját. Szerintem ezt a hatalom a saját jól felfogott érdekében saját költségére biztosítja. 
Az ellen területeken pedig a közmű szolgáltatásokat ajánlott felfüggeszteni.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 545
55 988
113
<a title="" href="http://htka.hu/forum/biztonsagpolitika/sziriai-helyzet/page-17/" rel="nofollow">luperator</a>

 

Szerintem az egész Közel-Keleti kérdés kulcs a Kína-USA reláció. Az USA azt szeretné, hogy Kína csak olyan helyről tudjon olajat vásárolni, ahol USA barát a vezetés. (Közel-Keletről beszélek) Ezzel Kínát az USA "sakkban" tudja tartani, egy komolyabb konfliktus esetén. 
Kína másik fő kontrollja pedig Oroszország. Ennek az az oka, hogy vagy az oroszoktól vagy orosz érdekeltségű országból vehet még Kína olajat. (Isztánokra gondolok ez alatt) 
Szóval Kína lényegében így "energetikai satuban" egy komoly konfliktus esetén. Szerintem ezért fontos az, hogy a "renitens", egy tömbhöz sem tartozó, nagy olajbeszállítókat kiiktassa az USA az olaj világpiacról. 

Persze ebbe a képbe bele zavarhat a Dél-kínai-tenger alatt lévő olajmező, vagy más egyéb energetikai fejlemény...
 
M

molnibalage

Guest
Az ellen területeken pedig a közmű szolgáltatásokat ajánlott felfüggeszteni
Na de ez az, amit nem tudsz megcsinálni. A vízvezeték hálózatban vannak szakaszoló szerelvények, de azokat a hidraulikau viszonyos és nem egy polgárháborús, változó terület birtoklás szerint építik be. Az áramszolgáltatásnál is dettó ugyanez. A legutolsó alállomás az, amit még ki lehet zárni, aztán annyi. Csak itt meg az erőmű üzemelési tartománya és dinamikája zavar be...
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 896
81 755
113
Törökország erőteljesen muszlim lakosággal bír és mégis, azért jóval közelebb van a nyugathoz, mint Szíria valaha is volt… Pedig ~100 éve még szultánság volt ottan… Aztán volt katonai diktatúra, de  No és Libanon…? Amíg nem trappoltak be oda ott minden volt, de elnyomó diktatúrának azt nehéz lett volna nevezni.

 

Csak elfelejted, hogy T.ország nem arab ország, moszlim,de szekuláris ország volt, ahol a hatalom de facto a katonaság kezében volt, addig amíg nem gyozott Erdogan a maga moszlim(erosen vallásos) pártjával. Azóta a lakosság kezd iszlamizálodni - pár tíz év  és az iszlámista radikálisok kezében lesz a hatalom....
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 349
13 933
113
Vagy az iszlamizálódás az urbanizáció következménye. OK, hogy szekuláris ország volt, de a szekuláris jelleg elsősorban a városokat érintette. A falvak eddig is mélyen hívők lehettek, de velük nem nagyon törődtek. Most, hogy beözönlött a rengetek falusi a városokba változott jelentősen a helyzet. Kíváncsi vagyok mi lesz az egész kimenetele, de egyelőre nem írom le Tt.
 

xfotel

Member
2013. április 10.
960
8
18
megnyilatkozott a szívevő, aki orvosi szakértők szerint tüdőt evett, saját elmondása szerint pedig a májat szándékozta elfogyasztani. azt mondta, hogy halott szíriai katona mobiltelefonján nők és kiskorúak zaklatását ábrázoló videókat talált ezért gőzölt be. a polgárháború kezdetén kiirtották a faluját a szadista asszadisták. gondolom ettől nem virágzik rondábban az arab tavasz.

az állam és egyház szétválasztásával vannak bizonyos problémák, a törököknél épp a hadsereg kényszerítette ki a szekularizációt, a többi nekem is zűrzavar. az, hogy lehet-e vagy kell-e demokrácia ezeken a helyeken szintén érdekes kérdés. ha most magyarországon népszavazásra bocsátanád, hogy a fiatalok ingyen kapnak lakást és a benzin is ingyen lesz, viszont nem lehet elmenni négyévente szavazni, nagyjából száz százalékos részvétel mellett kapnál száz százalék igent a diktatúrára. az amerikaiak szerint aki nem liberális demokráciában él az barbár, és aki barbár az nem tekintendő embernek etnikai, vallási, vagy anális alaptól függetlenül - a képlet tehát egy antirasszista totális kulturális intolerancia, amivel üzleti érdektől függően bárkit eltaposhatsz. ehhez jön még, hogy mivel a hadiipar és egyéb kiszervezett tevékenységek költsége azonos a nyereségeddel, gyakorlatilag szabadon kezeled az erőforrásaidat, a pénz csak egy jelképes hülyeség, ahogy az megtámadott ország értékhatár alá eső (20 pluszminusz 5 fő) csoportjainak élete is.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 545
55 988
113
<a title="" href="http://htka.hu/forum/biztonsagpolitika/sziriai-helyzet/page-17/" rel="nofollow">xfotel</a>

 

"ha most magyarországon népszavazásra bocsátanád, hogy a fiatalok ingyen kapnak lakást és a benzin is ingyen lesz, viszont nem lehet elmenni négyévente szavazni, nagyjából száz százalékos részvétel mellett kapnál száz százalék igent a diktatúrára."

És a demokráciára/anarchiára/totális államra is. Jóléttel bármilyen rendszert lehet legitimizálni. Ez politika tudományi tény. Jürgen Habermas foglalkozott ezzel sokat. 
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 545
55 988
113
<a title="" href="http://htka.hu/forum/biztonsagpolitika/sziriai-helyzet/page-17/" rel="nofollow">molnibalage</a>

Gondolom nem városrészeket hanem komplett városokat kapcsolnak ki a rendszerből, ott ahol lázadók vannak. 
 

xfotel

Member
2013. április 10.
960
8
18
fip7 said
<a title="" href="http://htka.hu/forum/biztonsagpolitika/sziriai-helyzet/page-17/" rel="nofollow">xfotel</a>

És a demokráciára/anarchiára/totális államra is. Jóléttel bármilyen rendszert lehet legitimizálni. Ez politika tudományi tény. Jürgen Habermas foglalkozott ezzel sokat. 
uh, nagyon gyűlöltem a politológiát, egy áltudományos sz4rrágás az egész. de igaz, nem is ez a mutatvány, hanem a fordítottja: amikor van ingyen lakás és benzin és mégis meg kell győzni az embereket, hogy ez nem jó nekik, hanem demokrácia kell, sávos adózás, versenyképes munkaerőpiac, "nyitott" gazdaság, tudás alapú társadalom, és hopp a következő pillanatban már a szomszéd mellékveséjét csócsálod
 
M

molnibalage

Guest
Szép elméletek arról, hogy mire és ki szavaza, csak természetesen értelmetlenek és mivel populista és illúzió, ezért én nem szavaznég igennel. A rezsicsökkentésért ágáló aláírásgyűtőt is elküldtem melegebb éghajlatra...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 545
55 988
113
<a title="" href="http://htka.hu/forum/biztonsagpolitika/sziriai-helyzet/page-17/" rel="nofollow">xfotel</a>

 

"uh, nagyon gyűlöltem a politológiát, egy áltudományos sz4rrágás az egész"

Gondolom hihetetlenül sokat foglalkoztál vele, és mivel nagy nagy és elmélyült tudásra tettél szert benne, azért van ilyen sarkos megalapozott véleményed XD

De szívesen meghallgatom ezen érveidet, mondjuk üzenetben, hogy ne Offoljuk szét a topicot. 
 
M

molnibalage

Guest
 nem liberális demokráciában él az barbár, és aki barbár az nem tekintendő embernek etnikai, vallási, vagy anális alaptól függetlenül – a képlet tehát egy antirasszista totális kulturális intolerancia, amivel üzleti érdektől függően bárkit eltaposhatsz
Ez a kultúrálisan intoleráns ország az, ami most is tárt karokkal várja a képzett munkaerőt bőrszíntől és vallásra való tekintet nélkül. 9/11 óta természetesen szigorítottak, de ettől függetlenül pl. megkérdezném, egy afgán nőtől vidéken, hogy mit gondol az országában uralkodó vallási és egyéb toleranciáról, de ide elég sok országot betehetnék. Egyes közel-keleti országokban embereket végeznek ki, mert elhagyták a muszlim vallást.

Komolyan mondom, hogy egyesek USA gyűlölete annyira irracionális kommenteket szül, hogy azt cirkuszban vagy a diliházban kellene mutogatni.
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 527
15 131
113
Kedves Chimera.......

Kis pontosítás: Bem apó NEM volt zsoldos. Nem anyagi juttatás fejében harcolt a mi oldalunkon, hanem önkéntesként, ideológiai alapon. Ez a zsoldos kategóriától egészen távol áll.

Rózsa-Flores SEM zsoldos volt, hanem idealista, de profi. :) :)
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 527
15 131
113
Az előttem hozzászólók érdekes fejtegetéseit olvasván, eszembe jut néhány dolog. A  mai nyugati gazdasági és társadalmi modell és a mai moszlim teokrácia összeférhetetlen. Olyan, mintha a legsötétebb középkori európai vallást gyakorló népességet szeretnénk beilleszteni egy modern gazdaságba. Éppen ideje lenne a moszlim hitet is megreformálni, szekularizálni. Ez - részben - Törökországban óriási eredményt hozott. A szekularizációt össze kell kötni egy átfogó oktatási programmal, mely a modern moszlim kultúrájú demokráciák alapja lehetne. Amíg ezt ilyen-olyan okokkal szabotálják, addig a szélsőség és a teokrácia offenzív uralma gerjeszti a migrációt és az egymás közötti konfliktusokat. Erre is jó példa Szíria. A szekularizáció - az izraeli fenyegetés miatt - megrekedt és a hitet használták fel kötőanyagként. Ugyanakkor modern társadalmat akartak építeni számottevő oktatás nélkül. Az eredmény: a modernizáció munkélküliséget szült, az pedig a vallás felé fordította a fiatal népesség egy részét. Asszadok jönnek, mennek, de ha a szír köztársaság teokrácia lesz, akkor nagy bajban lesz a közel-kelet.
 

chimera

Member
2010. április 19.
560
1
18
Kecves Littlejohn

 

Ezen az alapon Szíriában sincsenek zsoldosok mert ők is ideológiai alapon harcolnak... :D

Ha jól emlékszem Bem apó pedig az országgyűlés által megszavazott ZSOLDOT kapta nem saját zsebből fedezte a kiadásait.. :D
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 545
55 988
113
<a title="" href="http://htka.hu/forum/biztonsagpolitika/sziriai-helyzet/page-17/" rel="nofollow">Mackensen</a>

 

Igen, de én javítottam. Mert olyan államforma, hogy autoriter nincs, és mivel a mondandód eleje a demokráciáról szólt, ebből kifolyólag, úgy értelmeztem, hogy a demokráciát hasonlítod össze az autokráciával. 
Az autoriter az egy szervezet felépítési elv, lényegében hierarchikus rend.
Demokráciákban ilyen például a kancellári rendszer, amiben még a miniszterek között is hierarchia van. Ez a "német modell".
De ellenpéldának ott van a "svájci modell", amiben testületi irányítás van. Itt minden miniszter egyenrangú, a miniszter elnöki poszt csak reprezentatív. 
De autokráciák esetén is van olyan rendszer ahol van a diktátor aki a vezető (Például: Király, legfőbb vezér, legjobban táplált vezető...), és alatta hierarchikus sorrendben pedig az emberei. 
De van olyan autokrácia is amit adott esetben egy testület irányít (Például: tanács, központi bizottság) és a testület tagjai egyenrangúak és vezetői poszt csak reprezentatív. 

Ezért javítottam ki amit írtál. De abban igazat adtam neked, hogy nincs két egyforma rendszer. Azt eldönteni, hogy mi demokrácia és mi autokrácia pedig iszonyatosan nehéz. Erre példának: Horthy rendszer hivatalos definíciója: "Autokratikus elemekkel korlátozott  parlamentáris demokrácia" 
Remélem így már érthető az, hogy miért nem egyszerű a világ 
sf-smile.gif
 
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 527
15 131
113
Kedves Chimera.....

Megismétlem: Jozef Bem önkéntesként, ideológiai alapon, az orosz megszállók elöl menekült Magyarországra. Mikor katonai rangot kapott, akkor természetesen az összes, hozzá tartozó járadékot megkapta. A napoleoni háborúkban francia Becsületrendet kapott. Bécsből utazott Kossuth-hoz és SZOLGÁLATTÉTELRE jelentkezett. Ettől még nem zsoldos. Egy lapon emlegetni a szíriai felkelőkkel, sértő párhuzam. Ráadásul mely lázadókra gondolsz? Mert a külföldről "importált" lázadóknak csak vallásuk van, ideológiának híján vannak. A hazai fegyveres lázadók pedig szintén ezerfélék. Biztosan van közöttük is szélsőséges moszlim és városi munkanélküli, stb. 
 
M

molnibalage

Guest
Little, nem értek egyet. A Spanyol polgárháborúban is dolgoztak külsősök ideológiai alapon mindkét oldalon, de gyanítom, hogy nem mindenki ingyért...