<blockquote>nem akarom vedeni az amcsikat, de ilyenkor amikor elbasznak valamit es rosz celt durantanak szet akor szerintem nem a tehnikaval van a baj, sem a pilotaval.
Az is lehet, hogy a térképük régi. Így bombázták le Belgrádban Koszovó kapcsán a kínai nagykövetség épületét. Mondjuk nem volt túl nagy szánom-bánom az után sem.
Egyébként a nemzetközi jog szerint hogyan kell megítélni a szíriai beavatkozásokat? Merthogy boldog-boldogtalan bombázgat (szaudiak, franciák, oroszok, amerikaiak, izraeliek, törökök, csak hogy néhányat említsek), namost jogilag erre kinek és kitől van felhatalmazása? Vagy bárki mehet, és szórhatja az áldást, akinek van röpképes eszköze?
</blockquote>
A dolog szerintem úgy néz ki, hogy a szuverenitás elsődleges forrása a katonai erő. Akinek van katonai ereje, az határozhatja meg a jogot a katonai erő nagyságától függően a térségben ("befolyási övezet") vagy az egész világon (amerikai globalizáció), és építheti ki a "nemzetközi közösség" intézményrendszerét (pl. így jött létre az ENSZ, az IMF is stb.).
A gyengébb hatalmaknak célszerű katonai akcióikhoz a már kiépült nemzetközi intézményrendszer jóváhagyását kérni, mert különben a nemzetközi rendszer mögött álló nagyhatalom megbünteti őket.
A nagyhatalmak viszont akár az egész "nemzetközi rendszert" is boríthatják és újat, sajátot hozhatnak létre, amelyben már ők definiálják a jogot, újradefiniálva ezzel az egész világrend működését.
Nincs Istentől adatott - örök - világrend és jog, mindegyik mögött egy/több nagyhatalom áll!
Tehát szerintem így néz ki:
katonai erő -> jog -> gazdasági előnyök (GDP növekedés)
Oroszo. példáján alkalmazva: Oroszo. rendelkezik katonai erővel (és független, önellátó hadiiparral!), ezzel kiterjesztheti befolyási övezetét, megváltoztathatja a nemzetközi rendszer működését (pl. ENSZ stb.), módosíthatja a jogot, amelyből a végén gazdasági előnye (GDP) fog származni.
Ezért hibás az az érvelés, hogy Oroszo.-nak nincs hatalma, mert alacsony a GDP-je. A GDP növekedése az a katonai erővel átírt jog következménye...
...az USA is így csinálja/csinálta. Nem véletlen, hogy mindegy, hogy a világ összes áruját Kína gyártja, de mégis az USA GDP-je a nagyobb, nem Kínáé.
Csak ezt, hogy az USA gazdasági hatalma is a katonai (és nem a gazdasági!) erőn alapszik, azért nem vesszük észre (ill. nem vettük észre eddig), mert az egypólusú világrend megszüntette annak szükségét, hogy az USA-nak a nyers katonai erőt a rivális nagyhatalmon/nagyhatalmakon demonstrálnia, alkalmaznia kelljen, így az USA a világbéke és a szabadság megteremtőjének képében tetszeleghetett. Ha pedig mégis háborúra volt szükség, akkor azt az USA a terrorizmus/diktatúrák elleni harc szükségességével igazolta, amely oda vezetett, hogy az USA elérte, hogy a jelenleg fennálló nemzetközi rendszer szerint csak ő alkalmazhat katonai erőt, mindenki más számára "bűnös" dolog a katonai erő alkalmazása.
Ezen alapszik Obama érvelése is az ENSZ-ben, hogy amit az USA "ajánl" a világnak, az az egypólusú világrend által kínált "béke", ellenben azzal, amit Oroszo. kíván létrehozni, az a visszatérés a rivális, versengő nagyhatalmakhoz, birodalmakhoz, befolyási övezetekhez - és ezáltal a /bekövetkező vagy be-nem-következő/ (nagy) háborúkhoz.
Ebben van igazság, de Obama ott téved, hogy az egypólusú világrend sem hozott békét. Lett sok kis háború, és megsokszorozódott a terrorizmus. A sok kis háború mára már állandósult háborúvá, általános káoszteremtéssé olvadt össze, amely egybeesik az USA-nak azzal az igényével, hogy a rivális nagyhatalmak felemelkedését káoszteremtéssel akadályozza meg.
Ezek az amerikai törekvések előrevetítik egy olyan világ rémképét, amelyben az USA az egyedüli működő hatalom, és minden USA-n kívüli területen (nem országon, mert az USA minden független, működőképes országot lerombol) általános káosz, zavargások és háborúk uralkodnak.
Ezzel szemben kínál alternatívát Oroszo. a "birodalmi logika", a "befolyási övezetek" visszaállításával, amely kétségkívül visszahozza a nagy háborúk lehetőségét, de ugyanakkor megszünteti az USA által generált általános és egyre több országra kiterjedő káoszt, a permanens, folyamatos háborút, és ezzel a terrorveszélyt is csökkenti.