[BIZTPOL] Szíriai helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
<blockquote rel="blogen"><blockquote rel="szegcsab">Önjáró SAA D-30 :

CV3cdKwWsAEXEf8.jpg:large

Ez olyan mértékben ül hátul, hogy éppenhogy nem borul meg. Szerintem az első lövés seggre ülteti.</blockquote>

Nagyon tetszik! Csak a D-30 3,2 tonna és akkor még egy lőszer sincs hozzá. Kétlem, hogy a normál pickupok hitelesítve vannak ennyire, csoda, ha elindul. A löveg meg pont a hátső tengely felett van, szóval ha csak nem hátrafele lőnek, tuti a borulás. Mindenesetre tanulságos lenne látni videón, ahogy felborul! :D
</blockquote>

Nagyobb gond, hogy a felfüggesztése szétesne. Hátul nem látok talpszárakat a tehermentesítésére. Amúgy értelmetlen, ha az irányzáshoz szükséges segédberendezéseket ugyanúgy kell telepíteni, mint a vontatottaknál.

<blockquote rel="joker">Ezek után ne mondja nekem senki, hogy egy iparilag rendben levő ország nem tudna magának fejleszteni egy teherautó alvázra szerelt önjáró löveget, mint pl az Archer. Tudom ez és az Archer messze nem ugyanaz, de akkoris az egy ágyú, egy alváz, és egy leengedhető lábak egyvelege.

Hát nem. Az Archer egy komplett torony, automata töltőberendezéssel és távolságtól függően deciméteres/méteres pontosságot lehetővé tevő célzóberendezéssel. Egy Archer nagyon-nagyon messze áll az olyan primitív rendszerektől, mint a CAESAR, ATMOS vagy éppen a szerbek NORA-ja.
</blockquote>

Ez igazán megalapozott hozzászólás. A legmodernebb rendszereket szóltad le.
 

siedon

Member
2014. március 7.
127
0
16
http://www.portfolio.hu/short/ennyit_kaszal_az_iszlam_allam_a_feketepiacon_eladott_olajon.223975.html

"Egyébként az amerikai ISIS elleni stratégia egyik fő eleme, hogy a finanszírozási láncolatot megszakítják, az olajkutakat lebombázzák. "

Aha, persze, s az elmúlt jó pár hónapban ezt miért nem sikerült alátámasztani?

http://www.portfolio.hu/gazdasag/megoltek_az_iszlam_allam_penzugyminiszteret.223974.html

Ennyi "támogató" mellett azért érhettek volna már el nagyobb sikereket. Kamu vagy töketlenség?
 

hitetlen

Member
2015. december 9.
37
0
6
hitetlen

Nem zsoldosok hanem amerikai katonák harcoltak Irakban és Afganisztánban!A kettő nem ugyan az.

Dudi!

Lehet, rossz helyre raktam a jeleket, de én azt akartam mondani, az iszlám állam katonái jelentős részben zsoldosok. Az USA fizeti őket politikai céljai elérése érdekében.
És most ne tulajdonítsunk jelentősséget annal a képnek, amin az IS katona karján tengerészgyalogos tetkó van, mert ez előfordulhat.
Ennél beszédesebb, mikor az imádkozó IS katonák egymásra merőlegesen hoznak létre két vonalat.
Erre mondta Mohamed, hogy kezd tanítani a fiadat 6 évesen imádkozni és verd meg, ha 10 évesen még hibázik. :)
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
<blockquote rel="szegcsab">Önjáró SAA D-30 :

CV3cdKwWsAEXEf8.jpg:large

Ezek után ne mondja nekem senki, hogy egy iparilag rendben levő ország nem tudna magának fejleszteni egy teherautó alvázra szerelt önjáró löveget, mint pl az Archer. Tudom ez és az Archer messze nem ugyanaz, de akkoris az egy ágyú, egy alváz, és egy leengedhető lábak egyvelege. </blockquote>

Ha már Archer és szíriai topic :) :
1413034195030.cached.jpg
 

hitetlen

Member
2015. december 9.
37
0
6
Ezek a helikopterről indított irányítatlan rakéták mennyire pontosak és mire elegendőek? Persze visz magával több tucatnyit belőle, de akkoris kicsi és irányítatlan, s egy pillanat alatt legtöbbször kiürítik az egészet. Nem lenne értelmesebb inkább több lőszert vinni gépágyúhoz?

Páncélozott célok ellen is? De mindenképp irányítatlan, nem tudom elképzelni, hogy mondjuk kilóméteres távból el tudnak vele találni valami kisebbet, mondjuk egy autót, hacsak ki nem eresztik az egészet, hogy megszórják vele a terepet. Akkor viszont ellősz pl 30 rakétát egy célra. Ezért kérdem a gépágyút, azt pontosabbnak képzelem és annak is komoly a tűzereje.

Az UB-k kumulatív fejüek. A 70 mm-s kumulatív fej megegyezik az RPG-7 fejátmérőjével, az pedig nem rossz.
Repeszhatást pedig kumulatív fejjel kétféleképpen érhető el. Vagy a cél elé lősz a talajba és a kumulatív jet illetve a robbanás egy irányított repeszaknához vagy szóraknához hasonló módon lök ki talajdarabokat, vagy az 1000 méteren aktiválódó önmegsemmisítőre hagyatkozva fölé lőssz a kb. 1050 méterre lévő célnak.
A második ritka.
De, volt egy mudzsahed parancsnok, aki rendszeresen alkalmazta az utóbbit az oroszok ellen. Most nem ugrik be a neve, és a jegyzeteim megtöltenek egy nagyobb szekrényt, nincs kedvem keresni.
Akinek kedve van hozzá, keresheti egyrészt roketer néven, másrészt, ő volt az egyik mérnöki diplomás mudzsahed, a másik pedig Sah Maszud volt. Ja, és nincs több. :)

Még egy megjegyzés a zsoldosokhoz. Afganisztánban és Irakban az USA jelentős számú zsoldost alkalmazott jó pénzért, ami bérfeszültséget is okozott a katonák és zsoldosok közt. Most is alkalmaznak, volt kollégám kinn van.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
<blockquote rel="joker">Ezek a helikopterről indított irányítatlan rakéták mennyire pontosak és mire elegendőek? Persze visz magával több tucatnyit belőle, de akkoris kicsi és irányítatlan, s egy pillanat alatt legtöbbször kiürítik az egészet. Nem lenne értelmesebb inkább több lőszert vinni gépágyúhoz?

Páncélozott célok ellen is? De mindenképp irányítatlan, nem tudom elképzelni, hogy mondjuk kilóméteres távból el tudnak vele találni valami kisebbet, mondjuk egy autót, hacsak ki nem eresztik az egészet, hogy megszórják vele a terepet. Akkor viszont ellősz pl 30 rakétát egy célra. Ezért kérdem a gépágyút, azt pontosabbnak képzelem és annak is komoly a tűzereje.

Az UB-k kumulatív fejüek. A 70 mm-s kumulatív fej megegyezik az RPG-7 fejátmérőjével, az pedig nem rossz.
Repeszhatást pedig kumulatív fejjel kétféleképpen érhető el. Vagy a cél elé lősz a talajba és a kumulatív jet illetve a robbanás egy irányított repeszaknához vagy szóraknához hasonló módon lök ki talajdarabokat, vagy az 1000 méteren aktiválódó önmegsemmisítőre hagyatkozva fölé lőssz a kb. 1050 méterre lévő célnak.
</blockquote>

Az UB-rakétából nemcsak kumulatív töltetű létezik, nagyon sokféle fejrésszel szerelt Sz-5 rakéta van, anno a szolnoki főiskolán az előadó felsorolt vagy tizen-valahányfélét. Repesz, repesz-romboló, gyújtótöltetű, radarzavaró fólia-szóró, radarzavaró aktív rádió-adós típusokra emlékszem. Más kérdés, hogy bármelyik fegyveres erő (köztük a MH sem) nyilván nem vesz meg minden típust, csak amit fontosnak tart, és amire futja a "zsebpénzből".
 

hitetlen

Member
2015. december 9.
37
0
6
<blockquote rel="hitetlen"><blockquote rel="joker">Ezek a helikopterről indított irányítatlan rakéták mennyire pontosak és mire elegendőek? Persze visz magával több tucatnyit belőle, de akkoris kicsi és irányítatlan, s egy pillanat alatt legtöbbször kiürítik az egészet. Nem lenne értelmesebb inkább több lőszert vinni gépágyúhoz?

Páncélozott célok ellen is? De mindenképp irányítatlan, nem tudom elképzelni, hogy mondjuk kilóméteres távból el tudnak vele találni valami kisebbet, mondjuk egy autót, hacsak ki nem eresztik az egészet, hogy megszórják vele a terepet. Akkor viszont ellősz pl 30 rakétát egy célra. Ezért kérdem a gépágyút, azt pontosabbnak képzelem és annak is komoly a tűzereje.

Az UB-k kumulatív fejüek. A 70 mm-s kumulatív fej megegyezik az RPG-7 fejátmérőjével, az pedig nem rossz.
Repeszhatást pedig kumulatív fejjel kétféleképpen érhető el. Vagy a cél elé lősz a talajba és a kumulatív jet illetve a robbanás egy irányított repeszaknához vagy szóraknához hasonló módon lök ki talajdarabokat, vagy az 1000 méteren aktiválódó önmegsemmisítőre hagyatkozva fölé lőssz a kb. 1050 méterre lévő célnak.
</blockquote>

Az UB-rakétából nemcsak kumulatív töltetű létezik, nagyon sokféle fejrésszel szerelt Sz-5 rakéta van, anno a szolnoki főiskolán az előadó felsorolt vagy tizen-valahányfélét. Repesz, repesz-romboló, gyújtótöltetű, radarzavaró fólia-szóró, radarzavaró aktív rádió-adós típusokra emlékszem. Más kérdés, hogy bármelyik fegyveres erő (köztük a MH sem) nyilván nem vesz meg minden típust, csak amit fontosnak tart, és amire futja a "zsebpénzből".</blockquote>

Így van, pontosan. Azt kívántam kiemelni, hogy általában kumulatívot használnak, mert az élőerő ellen is jó az irányított repeszhatás miatt, míg a repesz-romboló nem jó páncélozott cél ellen. S, valljuk be, nekem tökmindegy, hogy egy acélszilánk, vagy egy félkilós földdarab basz pofán nagy sebességgel. Egyikre sem vágyom. Így, a kumulatívat töltik általában az oroszok a Kaukázusban és az MH is azt preferálja tudtommal, hisz univerzális.
 

vata

Well-Known Member
2015. december 5.
640
2 768
93
A nem irányított rakétákról (és a gépágyúkról)
http://www.repulestudomany.hu/folyoirat/2009_4/2009_4_Szilvassy_Laszlo.html
 

hitetlen

Member
2015. december 9.
37
0
6
http://magyaridok.hu/kulfold/szazezer-katona-keszul-az-iszlam-allam-ellen-218935/

Érdekes cikk.
Érdekes, hogy az Irakiak véleményét úgy próbálja beállítani, hogy örülnek.
Én úgy tudom, kézzel-lábbal tiltakoznak.
A létszámból pedig csak a török-amerikai komoly. A többi felsorolt ország jelenleg tökig van süllyedve a jemeni homokban. Előbb onnan kellene valahogy kijönniük, a győzelem látszatát keltve. Ilyenek ezek a bakilok. Annak idején Nasszert is szopatták. :)
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 305
113
<blockquote>A Sinaloa drogkartell szökésben lévő vezetője, Joaquín El Chapo Guzmán, azaz a Köpcös nem hagyta szó nélkül, hogy az Iszlám Állam terroristái megsemmisítették az egyik drogszállítmányát

http://hvg.hu/vilag/20151210_Felhet_az_Iszlam_Allam_uzent_az_eddigi_le</blockquote>
Mexikóban is van már Iszlám Állam? Mexikóban, ahol akkora katolikus a nép hogy a lengyelek kiscserkészek hozzájuk képest?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 305
113
Ezek a helikopterről indított irányítatlan rakéták mennyire pontosak és mire elegendőek? Persze visz magával több tucatnyit belőle, de akkoris kicsi és irányítatlan, s egy pillanat alatt legtöbbször kiürítik az egészet. Nem lenne értelmesebb inkább több lőszert vinni gépágyúhoz?

Az Sz-5 és leszármazottai elég kellemetlen találkozást jelentenek. Mint egy mini katyusa tulajdonképp. Ha jól céloztak vele elég pontos is. Max lőtáv 2-3km, de szerintem 500-1000m köztről indítják. A páncéltörő változat kb 15cm páncélátütésre képes, de sok verziója van. A gyalogság ellen is több féle van ha jól emlékszem az egyik 1000db repeszt tartalmaz. Na most ezt a Mi-24 4x32 -es felszerelésével 128000 repeszre is fel lehet szorozni akár, de nyilván több féle változattal tömik ki az UB-32/16-ot.
Szerintem megérné szárazföldi indításúra is kialakítani, láttam hasonlót Líbiai filmeken. De kézi hordozásút Afgánban is láttam.