darkforge: Az információszerzéssel kapcsolatban megjegyeznék pár apróságot, melyeknek nem feltétlen van igazolt alapja, de elképzelhetőnek tartom az alkalmazásukat.
Mint ahogy az már fentebb említve volt, mind a kormányerők, mind a felkelők valószínűsíthetően kaphatnak információkat (műholdképek és hasonlók) a külsős országoktól. Azonban ezeknek az információknak én nem tulajdonítanák oly nagy szerepet, mivel:
- A kormányerők állásai, létesítményei eddig is tudottak voltak (3 év erre elég volt a felkelőknek, lást később).
_ Az apróbb katonai mozdulatok ekkora méretben szinte lekövethetetlen, pláne úgy, hogy a felek egységei (főként méretük és a környezet miatt) nagyon jól tudnak rejtőzni. A házak közötti alagútrendszert a város alatt egy műhold sem fog látni, ahogy a városi gyalogosmozgásokat sem.
- Területileg elég jól elhatárolódtak a felek, és az előrenyomulások lassabbak, mint a háború korai szakaszában. A felek pontosan tudják, hogy hol mekkora ellenállásra kell számítani, külsős információk nélkül is.
Amiben a külsős jelentések fontosabbak lehetnek, azok a "kém" információk, például utánpótlás és fegyverszállítási vonalakról, várható hadműveletek indulási időpontjáról és az egységek milyenségéből, valamint a mély ellenséges területen történő csapatmozgásokról. Azonban ezen információk a civil lakosság és a kollaboránsok révén mindkét oldal számára könnyen megszerezhető.
A felderítési formák (a már fent említetteken kívül) nem nagyon léteznek szerintem ebben a háborúban. A légi felderítés lehetősége elméletileg ott van a kormányerők számára, de a lázadók által birtokolt mennyiségű és minőségű légvédelmi fegyverek miatt ezek használata irgalmatlan nagy veszteségekkel és kockázattal jár, ami mellett a begyűjtött információ szinte nulla. Hagyományos páncélosfelderítés a saját területeken (mint ellenőrzési céllal) működhet, de ellenségesen szintén nem túl működőképes ez a módszer. A legalkalmasabb a helyi emberek információira, elmeséléseire támaszkodni valamint beépített embereket civilként a célterületre küldeni felderíteni.
A térképek használatánál az SAA-t inkább el tudom képzelni egy hagyományos térképpel és civilek által adott információkkal történő tervezéssel, mint az FSA-t. (Nagyon szubjektív rész jön.) Az FSA tervezési része inkább helyileg történik, mint nagy mértékben. Sokkal inkább szeparálódnak a kisebb alakulatokra, amelyek olykor saját lépéseket is tehetnek/tesznek. Figyelemre méltó a modern információs rendszereket felhasználási lehetősége a háborúban, melyről nem sok szó esik. A nálunk nem oly elterjedt wikimapia (egy olyan wiki ahol a szócikkek helyett térképen jelölünk) arrafelé vagy nagyon népszerű (amit kétlek) vagy az FSA információ szerzésre és megosztásra használja. A civileket és a közéjük beépített embereket könnyen lehet használni ilyen jellegű információ gyűjtésre, melyet akár egy gyerek is fel tud tölteni a rendszerbe. Ha azonban mégsem katonai célú ezen térkép felhasználása, akkor mért van minden egyes katonai (akár ideiglenes is) valamint stratégiai és tájékozódási pont jelölve. Ki az a civil aki maga szórakoztatására földalatti katonai üzemanyag tároló pontokat és katonai állásokat jelöl a térképen. Íme egy részlet Allepo dél-nyugati feléről, de végignézhetitek egész Szíriát, minden harcok által érintett pont tele van pontos jelölésekkel. Mindenesetre különös.
http://wikimapia.org/#lang=hu&lat=36.127269&lon=37.086668&z=15&m=b
Joker: Assad tudja, hogy MO hova tartozik, és milyen lehetőségekkel bír diplomáciai téren. Nem várja el ő sem tőlünk, sem más hozzánk hasonló kis EU/NATO országtól, hogy körömszakadtáig védjen egy olyan országot amihez neki semmi köze. Bármelyik végkimenetel lesz, valószínűtlen, hogy mi abból nagy/jelentékeny falaltot kapjunk.