[BIZTPOL] Szíriai helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 081
82 656
113
Uragan maradványokoat gyujtottek ossze a terroristák
https://www.youtube.com/watch?v=MFpUBM3LPt0
 

Capslock

Member
2010. december 30.
580
2
18
Értem.
Ezeken a gépeken is ilyen SPO van? Csak azért kérdezem, mert 2015 van és számomra nem tűnik túl bonyolultnak az, hogy valami ütősebb saját besugjelzőt fejlesszenek, ami persze semmit sem ér, ha nincs besugárzás, amit jelezzen.

Az SPO-15 "színvonalára" jellemző volt, hogy pl. Szu-27-ben konkrétan interferált a gép saját radarjával és zavarórendszerével is :) A Szu-24 is ezeknek a reménytelen régi vacakoknak az ilyen-olyan adaptációival volt felszerelve, a mi Mig-29 gépeink is.

A 80-as évek közepétől jöttek rá, hogy elektronika nélkül esélytelenek, ezt igazolta is azután az alap Mig-29 teljes háborús csődje. Az SPO-15-nek csinálták amúgy később egy digitális elemeket tartalmazó továbbfejlesztését (SPO-15T) 1987 körülre lett kész, de valamiért csak 1991-re jutott el addig, hogy vadászgépe építve (Mig-29) tesztelhették, de a jövő nem ez lett.
1981-től kezdték el fejleszteni az újabb generációs "Pastel" nevü rendszert, ezt egy 87-ben kezdték repülés közben tesztelni egy Szu-25T-n, és ebből alakult ki az a Pastel-K 1999-2000 körülre, ami a Szu-30 verziókban dolgozik, először a Szu-30MKK-ba került be 2001-re, de az MKM-be pl svéd tervezésű (SAAB) rendszer került, dél-afrikai gyártással.

Amúgy nézzetek bele magatok is, hogy micsoda "színvonalú" technika állt a Szu-24 pilóták rendelkezésére az F-16 támadásakor. A videokon egy érdekes akcentusú ember szed szét egy ilyen SPO-15-öt (L-006):

https://www.youtube.com/watch?time_continue=467&v=RyZ1ifin1Lo

https://www.youtube.com/watch?v=Dee8s72vkz4

(meg a youtube panelen a jobb szélén még egy csomó felajánlott video....)
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 081
82 656
113
Rakka
fbYSyOKp3Aw.jpg

EFZYfQVyqlA.jpg

Hxtvgy5IQWs.jpg

Q5Gp3vdCt78.jpg

S1AS_6n3G6c.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 442
79 454
113
Az M senkit ne tévesszen meg ez nem a legmodernebb változat,annak M2 a megnevezése.
 

Capslock

Member
2010. december 30.
580
2
18
Az M senkit ne tévesszen meg ez nem a legmodernebb változat,annak M2 a megnevezése.

Az M2 egy részleges továbbfejlesztés, Gefest programja 99-2000 körül. A gép javult valamit, a cockpit kapott egy új CRT képernyőt (nem LCD, régi CRT :) ), új a HUD és pár különbség, de a besugárzásjelző rendszer pl abban se lett jobb, és az M2 cockpit, mit mondjak, nem XXI. századi látvány ettől sem:

https://www.google.se/search?q=Su-24M2+cockpit&espv=2&biw=1745&bih=868&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjBvoOTw7PJAhXCVywKHYxaD6EQ_AUIBigB#tbm=isch&q=Su-24M2+upgrade+cockpit&imgdii=QydZaZPNmXER8M%3A%3BQydZaZPNmXER8M%3A%3BlqRnFNFy54TGRM%3A&imgrc=QydZaZPNmXER8M%3A
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
<b>Capslock:</b>
Köszönet a videóért, belenéztem, számomra túl sokat nem mond azon kívül, hogy ez valami 70-80-as évekbeli szovjet kütyü. Belenéztem az oldalvideóknál Collins nevű transzpondenről készült filmbe is, az is hasonló.
Súgást kérnék, hogy mit kellene látnom a tranzisztor-városokon kívül, mert nem értek hozzá és fogalmam sincs, hogyan néz ki vagy hogyan kellene kinéznie egy ilyen mai modern szerkentyűnek.
Ha jól láttam, akkor ilyesmik voltak már a Mig-21-eseken is, de nem tudom, hogy a lelőtt Fenceren is ez volt-e, vagy valami modernebb.
Ha tényleg infra rakétával lőtték le, akkor meg mindegy, nem?
Ha nincs sugárzás a rakéta részéről, akkor nincs mit jelezni.
 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 317
20 694
113
VIDEO France attacks ISIS In Syria 11/16/2015https://www.youtube.com/watch?v=Q_nkAhppr7Y

Van ennek a filmösszeállításnak más baja is. A 2:05-nél lévő rész nekem feltűnően ismerős egy több héttel ezelőtti filmből.
Furcsának találom a hangokat, a hangerőt is. A szinte végig hallatszó Allah Akbar feltehetően a filmező hangja (vagy végig szorosan mellette van), viszont külső, távolabbról érkező emberi hangok időnként erősebbek és nem követik a közelebb jön - erősödik, távolodik - halkabb lesz törvényszerűséget. Elég feltűnő ez 3:20 környékén.
Gyanítom, hogy ez több hangsávval készült felvétel, ahol nem mindegyik sáv eredeti.
 

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
<blockquote rel="melampo">Én Putyin helyében most úgy vigyáznék Erdoganra mint édes gyermekemre.
Így is lesz: nagyon fog vigyázni rá, közvetlenül az íróasztala mellé állítja majd. Kitömve.</blockquote>
Ez is egy megoldás lehet de nem hiszem, hogy erre sor kerül.
Annak a Gülen féle vezetésű vagy legalábbis a nevével fémjelzett CIA szervezte "Török tavasz"-nak a sikertelensége bizonytalan időre elhalasztotta Erdogan megbuktatását de nem hiszem, hogy az amerikaiak végleg letettek volna róla.
Most a hülyével saját magával előállíttattak egy olyan szituációt, hogy egy sikeres merénylet esetén az Isten sem mosná le Putyinról azt, hogy ő volt a megrendelő.
Úgy látom Erdogan megértette mekkora hibát vétett és be is szart rendesen.
Erre értettem, hogy Putyin helyében most vigyáznék Erdoganra.
Persze tudja ő ezt.
Egész életében ilyen műveleteket tervezett.
 

Capslock

Member
2010. december 30.
580
2
18
VIDEO France attacks ISIS In Syria 11/16/2015https://www.youtube.com/watch?v=Q_nkAhppr7Y

Boki videoja elején egy Szu-25 indít S-25 rakétát, ennek kapcsán teszek be két talán kevésbé ismert fotót, amin az új Szu-34-ről tesztelik a földön a szupermodern, irányítatlan S-25 indítását. :)

http://kepfeltoltes.hu/view/151128/SU-34_TEST_01_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Ugyanez szemből is:

http://kepfeltoltes.hu/view/151128/SU-34_TEST_02_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 

Capslock

Member
2010. december 30.
580
2
18
Nem svéd minőség, a Szu-34 cockpitja gyorsan amortizálódik:

http://kepfeltoltes.hu/view/151128/SU-34_Cockpit_Other_09_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 

zoltan2015

New Member
2015. november 28.
10
0
1
Most regisztráltam. Többek között azért is, hogy letilthassam az ulippot és egyéb regisztrációit. Rettenetesen zavaró a szélsőséges és ostoba propagandája. Kifejezetten rombolja a különféle témákat. Tudom én is off voltam, de ha lehet ne idézzétek azt a gyökeret! Véletlenül sem akarom olvasni.
 
T

Törölt tag 1526

Guest
Pénz, vízummentesség és EU csatlakozás Törökországnak
144739_jean-claude_juncker_es_ahmet_davuto_lu.jpg

Kiszivárgott mit ajánl az EU cserébe azért, hogy Törökország segítsen visszafogni a kontinens felé tartó menekültáradatot. A Politico.eu szerint a csatlakozási tárgyalások újranyitása, vízummentesség és mindemellé még 3 milliárd euró az az ajánlat, amivel az EU-vezetők igyekeznek megnyerni a török vezetés rokonszenvét.
http://www.politico.eu/article/eu-set-to-re-open-turkey-talks-refugees-crisis/
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 263
113
<b>Capslock:</b>
Köszönet a videóért, belenéztem, számomra túl sokat nem mond azon kívül, hogy ez valami 70-80-as évekbeli szovjet kütyü. Belenéztem az oldalvideóknál Collins nevű transzpondenről készült filmbe is, az is hasonló.
Súgást kérnék, hogy mit kellene látnom a tranzisztor-városokon kívül, mert nem értek hozzá és fogalmam sincs, hogyan néz ki vagy hogyan kellene kinéznie egy ilyen mai modern szerkentyűnek.
Ha jól láttam, akkor ilyesmik voltak már a Mig-21-eseken is, de nem tudom, hogy a lelőtt Fenceren is ez volt-e, vagy valami modernebb.
Ha tényleg infra rakétával lőtték le, akkor meg mindegy, nem?
Ha nincs sugárzás a rakéta részéről, akkor nincs mit jelezni.

A Szu-24-eseken az SPO-15 "dupla" változata van. Míg az alap SPO elölről 8 lámpával 20 fokos osztásközzel fedi le a 180 fokot (ez 10 fokos irány kijelzési pontosságot jelent, mert ha két lámpa ég akkor köztük van a besugárzás) és hátulról csak azt mutatja, hogy jobbról, vagy balról kapja a besugárzást, addig a Szu-24-eseken lévő változat körkörösen mutatja az irányt. A kijelzője ott van a 040-et mutató műszer felett, jobbra fönt. Az a sugár irányban vonalkázott darab:
90204552.jpg


A videóból az derül ki, ami a videó nélkül is ismert, hogy egy analóg műszerről van szó. Mindent kijelez, ami az érzékelési tartományába esik. Földön tényleg sokszor ad téves jelzést, de a levegőben, ahol a rádiózaj kisebb, jól használható műszer. Jelzi a fenyegetés irányát, a jelerősséget, elsődleges és másodlagos fenyegetést, az elsődleges és másodlagos besugárzó típusát (6 típus, amiből az egyik a vadászgépek). Középen egy piros lámba villog, ha folyamatos besugárzást kap, azaz rakétaindítást érzékel.

Nem egy űrkorszaki cucc, de a feladatát ellátja. Az F-16-os radarját is biztosan jelezte, de a Szu-24 személyzete nem foglalkozott vele, mert nem gondolták, hogy egy török vadászgép lőni fog rájuk. A rakéta aktív radarját is valószínűleg jelezte (ha AMRAAM volt), de akkor már nem volt mit tenni. Persze ha Sidewinder volt, akkor nem jelezhetett semmit.
 

Capslock

Member
2010. december 30.
580
2
18
A videóból az derül ki, ami a videó nélkül is ismert, hogy egy analóg műszerről van szó. Mindent kijelez, ami az érzékelési tartományába esik. Földön tényleg sokszor ad téves jelzést, de a levegőben, ahol a rádiózaj kisebb, jól használható műszer. Jelzi a fenyegetés irányát, a jelerősséget, elsődleges és másodlagos fenyegetést, az elsődleges és másodlagos besugárzó típusát (6 típus, amiből az egyik a vadászgépek). Középen egy piros lámba villog, ha folyamatos besugárzást kap, azaz rakétaindítást érzékel.

Nem egy űrkorszaki cucc, de a feladatát ellátja. Az F-16-os radarját is biztosan jelezte, de a Szu-24 személyzete nem foglalkozott vele, mert nem gondolták, hogy egy török vadászgép lőni fog rájuk. A rakéta aktív radarját is valószínűleg jelezte (ha AMRAAM volt), de akkor már nem volt mit tenni. Persze ha Sidewinder volt, akkor nem jelezhetett semmit.

Akit érdekel a Szu-24 / SPO-15, akkor itt egy jó link, kevés szöveg sok fotóval:

http://www.angelfire.com/ak5/lomach/aircraft/ru_su24.html