• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 426
55 311
113
Mondjuk lassan ott tartunk, hogy már minden is csak tűztámogat mert az eredeti céljára nem jó, szergej meg gyalog rohamoz.

Azért a BMP-1/2-t számtalan videón láttuk csapatokat mozgatni/menteni.
De még a BTR-t is láttuk olyan videón, ahol kiteszi a csapatokat és távolról fedezi azokat mozgás közben.
Mind kettőt az itt leírtakra találták ki.
A városi harc az más kávéház. De anno a Strykert is abban nevezték el az amcsi katonák kevlár koporsónak.
A városi harc úgy tűnik még mindig olyan , hogy a tankok mennek, rombolnak, körülöttük meg rohangászik a gyalogság.
Ezt az USA is így csinálta Irakban, jobb híján.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 543
77 354
113
Mondjuk lassan ott tartunk, hogy már minden is csak tűztámogat mert az eredeti céljára nem jó, szergej meg gyalog rohamoz.
Ultimate APC harcászat! Minden ami lőni tud legyen az harckocsi, IFV vagy APC megáll az utolsó terepfedezetnél, vagy ha az nincs, akkor az ellenség hatásos lőtávolságán kívül, a lövészek meg mennek egyedül szembe az ellenseges tűzzel.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 543
77 354
113
Azért a BMP-1/2-t számtalan videón láttuk csapatokat mozgatni/menteni.
De még a BTR-t is láttuk olyan videón, ahol kiteszi a csapatokat és távolról fedezi azokat mozgás közben.
Mind kettőt az itt leírtakra találták ki.
A városi harc az más kávéház. De anno a Strykert is abban nevezték el az amcsi katonák kevlár koporsónak.
A városi harc úgy tűnik még mindig olyan , hogy a tankok mennek, rombolnak, körülöttük meg rohangászik a gyalogság.
Ezt az USA is így csinálta Irakban, jobb híján.
Az "APC harcászat" az, hogy az APC megáll az utolsó terepfedezetnél, vagy ha az nincs, akkor az ellenség hatásos lőtávolságán kívül és a lövészek magukban mennek rohamozni.

Az "IFV harcászat" az az amikor az IFV közvetlen a lövészek mellett halad és velük együtt harcol.

Ez két teljesen eltérő dolog, az előbbit éppeszű ember nem használja áttörésre, az utóbbi meg pont hogy az áttörésre lett kitalálva. Amikor (ahogy krisss fogalmazott) már minden csak tűztámogat Szergej meg egyedül rohamoz, akkor van az, hogy képtelen vagy áttörni, mert lehet akármekkora tűztámogatása a lövészeknek, akkor sem fognak tudni magukban áttörni a védelmen.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 426
55 311
113
Az "IFV harcászat" az az amikor az IFV közvetlen a lövészek mellett halad és velük együtt harcol.

Gondolom hatalmas harci tapasztalatod van-e téren olyan ellenséggel szemben amely vissza is tud lőni.... :rolleyes:
Én értem , hogy mi az APC/IFV harcászat, te meg azt értsd meg, hogy azzal amit tanítottak 2 perc alatt meghalnátok ukrajnában ;)

E mellet láttunk sikeres és sikertelen IFV-s harcászatot is ukrajnában videón. Csak olyan esetben alkalmazzák, ahol kellően gyengének gondolják az ellenség védelmét. És még így is néha belerohannak a pofonba mind két oldalon.
Az a fajta IFV harcászat amiről te beszélsz, egyszerűen nem állta ki a valóság próbáját, még nyílt terepen se. Ennyi történt.
Városi harcban pedig szintén felejtős. Ott gyakorlatilag csak a tank és a gyalogság párosa életképes, az IFV-k hátulról nyomatják az APC-s harcászatot.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 397
120 683
113
Gondolom hatalmas harci tapasztalatod van-e téren olyan ellenséggel szemben amely vissza is tud lőni.... :rolleyes:
Én értem , hogy mi az APC/IFV harcászat, te meg azt értsd meg, hogy azzal amit tanítottak 2 perc alatt meghalnátok ukrajnában ;)

E mellet láttunk sikeres és sikertelen IFV-s harcászatot is ukrajnában videón. Csak olyan esetben alkalmazzák, ahol kellően gyengének gondolják az ellenség védelmét. És még így is néha belerohannak a pofonba mind két oldalon.
Az a fajta IFV harcászat amiről te beszélsz, egyszerűen nem állta ki a valóság próbáját, még nyílt terepen se. Ennyi történt.
Városi harcban pedig szintén felejtős. Ott gyakorlatilag csak a tank és a gyalogság párosa életképes, az IFV-k hátulról nyomatják az APC-s harcászatot.
Taníííccs mester
 
W

Wilson

Guest
Gondolom hatalmas harci tapasztalatod van-e téren olyan ellenséggel szemben amely vissza is tud lőni.... :rolleyes:
Én értem , hogy mi az APC/IFV harcászat, te meg azt értsd meg, hogy azzal amit tanítottak 2 perc alatt meghalnátok ukrajnában ;)

E mellet láttunk sikeres és sikertelen IFV-s harcászatot is ukrajnában videón. Csak olyan esetben alkalmazzák, ahol kellően gyengének gondolják az ellenség védelmét. És még így is néha belerohannak a pofonba mind két oldalon.
Az a fajta IFV harcászat amiről te beszélsz, egyszerűen nem állta ki a valóság próbáját, még nyílt terepen se. Ennyi történt.
Városi harcban pedig szintén felejtős. Ott gyakorlatilag csak a tank és a gyalogság párosa életképes, az IFV-k hátulról nyomatják az APC-s harcászatot.
Amit viszont az oroszok mutatnak be ezen a téren Ukrajnában abba tuti, hogy belehalnak az orosz katonák.

Az orosz haderő nem nagyon próbált klasszikus IFV harcászatot megvalósítani ,a háború elején tragikomikus volt amit csináltak, Mariupol ostrománál sem nagyon látott az ember ilyet,azokat a BMP-t amelyekkel ott kóricáltak szemből átlőtték az ukri BTR-4-k, Bahmutnál pedig mindent szétlő az orosz tüzérség majd hullámokban az ukrán védelemre ráküldik az ágyútölteléket. Ezzel szemben viszont az ukriktól jó pár sikeres APC harcászatot láthattál.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 426
55 311
113
Taníííccs mester

Ezzel jól elütitek a dolog élét, de érdemi reakcióknak jobban örülnék.
Szívesen látnék olyan példákat, ahol technológiailag egyenrangú, védelemben lévő ellenfél ellen ez működött.
Mert 2006-ban az Izraeliek még a tankokat is végül "APC" harcászati elvek mentén voltak kénytelenek alkalmazni.
Ugyan azt játszották, mint most az oroszok.
Most vagy ők is balfaszok, vagy ők (veletek ellentétben) szembesültek már komoly páncéltörő tűzzel.
Én nyitott vagyok a cáfolatokra, de eddig kb. két komoly sereg dobta nyílt terepen ezt az együtt harcolgatós szisztémát.
Az USA pedig szintén hátra vonta a Strykert meg a Bradleyt a városi harcokban és ment elől a gyalogos, meg a harckocsi.
Pedig az elején ők is az IFV-s harcászatot próbálták, nem túl sok sikerrel...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 543
77 354
113
Ezzel jól elütitek a dolog élét, de érdemi reakcióknak jobban örülnék.
Szívesen látnék olyan példákat, ahol technológiailag egyenrangú, védelemben lévő ellenfél ellen ez működött.
Mert 2006-ban az Izraeliek még a tankokat is végül "APC" harcászati elvek mentén voltak kénytelenek alkalmazni.
Ugyan azt játszották, mint most az oroszok.
Most vagy ők is balfaszok, vagy ők (veletek ellentétben) szembesültek már komoly páncéltörő tűzzel.
Én nyitott vagyok a cáfolatokra, de eddig kb. két komoly sereg dobta nyílt terepen ezt az együtt harcolgatós szisztémát.
Az USA pedig szintén hátra vonta a Strykert meg a Bradleyt a városi harcokban és ment elől a gyalogos, meg a harckocsi.
Pedig az elején ők is az IFV-s harcászatot próbálták, nem túl sok sikerrel...
A primitív személyeskedésre amit előadtál senki nem fog érdemben reagálni.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 426
55 311
113
A primitív személyeskedésre amit előadtál senki nem fog érdemben reagálni.

Akkor ezt mentem, és ezentúl ezzel válaszolok neked is, meg a gorkamorka/mindenenkívül párosnak is.
Ráadásul nem személyeskedés volt, hanem ténymegállapítás. ;)
Bár ha most is ukrajnában harcolsz, vagy 2006-ban te is ott rohamoztál az IDF-el akkor elnézést kérek. :rolleyes:
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Mondjuk lassan ott tartunk, hogy már minden is csak tűztámogat mert az eredeti céljára nem jó, szergej meg gyalog rohamoz.
Ahol a világ összes ATGM-jét is összehordták ahol a világ jelenkori HK-jának jó részét már kilyuggatták ott szerinted mi pék facát csináljon bármilyen csapatszállító vagy lövészpáncélos ? Mert lehet azon vitázni , hogy már a 23mm-es is átviszi vagy csak a 30-as de egy hidegháborús HK netán jelenkori vagy ugyan ilyen ATGM keresztűl hugyozza bármelyiket ami rendszerben van ! Tehát elméletetek szerint ipari hulladék , ami meg protó az meg gyakorlatilag nincs , nem elérhető ! Ennyi , ha lehetne választanom acért én inkább ülnék egy BMP3-ban mint bármely jelenkori más szarban !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Tudod ami csak 7,62-est bír azt egy sima mesterlövész is átlövi oldalról és még csak .338-as sem kell, bőven elég a .300WM.

Az külön vicces, hogy nyáladzol arra, hogy a nyugati harckocsik teknőjének oldala 35-50mm ellenben az orosz harckocsiké 70-80mm és az mennyivel erősebb, de hirtelen amikor az orosz IFV oldala a gyengébb azonnal mind1 lesz, hogy 7,62 ellen véd, vagy 14,5-ös ellen.

A Lynx-en van hard kill APS így pont ATGM-el vagy kézi páncéltörő rakétával a legnehezebb kilőni, de a PUMA-n is van soft kill APS (ráadásul körkörösen 30mm-es gépágyú ellen van páncélozva).

Az jelenleg tök mind1, hogy miért szar IFV a BMP-3, a lényeg az, hogy IFV-nek szar. És az orosz baka szerencsétlenségére IFV-nek használják.
Te most tényleg egy protót méricskélsz egy majd 40 éves (1987 az alap BMP3 rendszeresítése ) cucchoz ? Lali ez még tőled is nagyon béna !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Ultimate APC harcászat! Minden ami lőni tud legyen az harckocsi, IFV vagy APC megáll az utolsó terepfedezetnél, vagy ha az nincs, akkor az ellenség hatásos lőtávolságán kívül, a lövészek meg mennek egyedül szembe az ellenseges tűzzel.
Azt hittem te egy képzett katona vagy de lassan rá kell jöjjek , hogy csak egy kantinos vagy ! Azt hiszem most jó sok városi harcot látott katona a szívéhez kapott !
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 397
120 683
113
Gondolom hatalmas harci tapasztalatod van-e téren olyan ellenséggel szemben amely vissza is tud lőni.... :rolleyes:
Én értem , hogy mi az APC/IFV harcászat, te meg azt értsd meg, hogy azzal amit tanítottak 2 perc alatt meghalnátok ukrajnában ;)

E mellet láttunk sikeres és sikertelen IFV-s harcászatot is ukrajnában videón. Csak olyan esetben alkalmazzák, ahol kellően gyengének gondolják az ellenség védelmét. És még így is néha belerohannak a pofonba mind két oldalon.
Az a fajta IFV harcászat amiről te beszélsz, egyszerűen nem állta ki a valóság próbáját, még nyílt terepen se. Ennyi történt.
Városi harcban pedig szintén felejtős. Ott gyakorlatilag csak a tank és a gyalogság párosa életképes, az IFV-k hátulról nyomatják az APC-s harcászatot.
Amúgy nekem azok a videók vannak meg fejben amikor 0 gyalogsági fedezettel kóricálnak az orosz gépek a házak közt.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 385
14 378
113

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 426
55 311
113
Amúgy nekem azok a videók vannak meg fejben amikor 0 gyalogsági fedezettel kóricálnak az orosz gépek a házak közt.

Ez meg ilyen is-is.
Volt betéve olyan videó ahol azt néztük, a tank perspektívájából, hogy magányosan lövöldözget egy romvárosban.
Aztán ugyan ezt később láttuk más szögből, másik drónról és ott meg már látszott, hogy van gyalogság, csak éppen lapulnak a romok között, mint szar a fűben. És én maximálisan meg is értem őket! (Senki sem akar meghalni)

A másik amit én a videókon látok, az a magányos tankok rambózása. Ami így elég érthetetlen, csak szerintem ott se látjuk a "full képet".
És itt arra gondolok, hogy legtöbb esetben már egy tüzérség által meglőtt helyen rambóznak.
Szerintem ez teljes sztoriban úgy nézhet ki, hogy:
1. Kiszúrják az ellenséges mozgolódást adott helyen.
2. Megszórják tüzérséggel.
3. Olyan gyorsan oda mennek a tankok ahogyan csak tudnak.
4. Kilövik amit még ki tudnak, most már drón felderítés mellet
5. Elhúznak onnan amilyen gyorsan csak tudnak

Ennek az oka meg az, hogy a tüzérség lényegében mind két oldalon szépen lefog mindent. Bár most már kezd ezen a téren nagyon kijönni az orosz fölény.
De a helyzet az, hogy nincs idő tötymörögni, meg szarakodni, különben belő az ellenség tüzérsége.
Ahogyan hülyeség bármilyen IFV-vel rohamozni, mert nincs jelenleg olyan IFV a világon, amely kibírná bárhonnan a mai félkomoly pct. eszközök tüzét. Ellenben harckocsikból vannak ilyenek szép számmal. És ez döntő különbség.
Ahogyan nincs idő a lövészpáncélos mellet sétálgatós harcászatra sem. Annyira gyors és pontos lett a mai tüzérség , hogy felszecskázzák őket két perc alatt....
És ugyan ezért nincsenek nagy erőkoncentrációk sem. Amint össze vonnak komolyabb erőket, nagy eséllyel feltünöek lesznek és meg is szórják őket.
Ezért harcol mindenki pár járműves egységekkel.
Annyira el vannak aprózva amennyire csak lehet, így nem érdemes rájuk komolyabb tüzérségi tüzet vezetni.
Egyszerű matek:
Ha van 1000 tankod meg 1000 IFV-d, és 40+40-es párokba rendezed őket akkor 25 nagy létszámú egységed van.
Ezt röhögve szétszedi az ellen tüzérsége, mert könnyen lehet rájuk tüzet koncentrálni. (A felderítés ma már nem gond)
Ha egymástól függetlenül 4-esével kóricálnak, akkor meg 500 db külön álló kisegységed van óriási területen szétszórva.
Nincs a világon annyi tüzérség, még az oroszoknak se, hogy ennyi egységre te tüzérséggel rácápázzál.
És nincs az a felderítés, amely ennyi egységről folyamatában valós képet adna.

Én ezt látom mögöttes oknak. És más XXI. századi háborúkban is ugyan ezt látom.