Brimstone (MBDA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 161
10 900
113
Szarjátok le.
Ha nem érti meg, hogy ez egy rossz ötlet, akkor nem érti meg.

A linklet tartalékosok pedig úgy néznek ki, mintha a Magyar Gárda Öregfiúk Airsoft szakosztálya lenne.
Mondjuk nem akarom őket bántani, nem kérdőjelezem meg a tiszta szándékot. Inkább a vezetés hozzáértését.
Vagy úgy vannak vele, hogy "a tapasztalt vén rókák már tudják, mi a dörgés?"
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
@borisz ezek még a régi gárdából vannak :)) tudják mi a dörgés ne aggódj. Bármilyen rendezvényen a repiasztalt megtalálják bekötött szemmel főleg ha ital is van rajta abban biztos lehetsz. (Titkos informátorom szerint 100 légköbméterben is ki tudnak szimatolni egyetlen alkoholmolekulát)
 

Batka

Member
2010. május 11.
128
2
16
dudi,

Ezek nem  "védelmi tartalékosok" véletlenül?

Azok valójában beöltöztetett biztonsági őrök, csak amíg FBÖ volt, addig nem látszott, hogy tele van nyugger örgyokkal, meg alesekkel...

Semmi közük a tartalékos rendszer igazi céljához. Nem összetéveszteni, hogy politikai kommunikációs okokból hívják őket történetesen "tartalékosnak"...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 336
76 985
113
<a title="Batka profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/batka/">Batka</a>

Ezek műveleti tartalékosok.
 

tallking

Member
2011. július 6.
417
3
18
Batka írta:
"Amit javasolsz, az egy fegyverfajta beszerzésével lekötne akkora anyagi erőt, amiből arányosan fejleszthető lenne több képesség. "


Abből amit te javasoltál csaka helikopterek fegyver nélkül 2szeresébe kerülnek annak amit én.

Látom korunk népbetegsége diszlexia.
 

Hans

Member
2010. április 19.
168
1
18
borisz:
Ez így van, de az hagyján hogy tallking egyszerűen nem érti meg, hogy rossz ötlet.
Az sokkal viccesebb, hogy olyan dolgokat mond, amik annyiba kerülnek, hogy remeg a föld. Nem tudom ő hol él (Brimetone-os álmai alapján lehet Svájcban), de én itt Budapesten, Magyarisztánban. Itt meg nemhogy lóf@sz, de ló sincs! Nem hogy milliárdok Brimestonera, meg 2-300 nevetséges Komondorra, meg plusz Gripenre. Na hagyjuk már...
Hogy csak egy példát mondjak, még egy kerületi SzTK felújításáért is a - amúgy persze fikázott - EU elé kell menni kuncsorogni, mert a kerületnek és a minisztériumnak gondolatban sincs már pénz.
 

tallking

Member
2011. július 6.
417
3
18
Hans

Zagyva tájékozatlanságok miatt ismételten.
Az árak ("a milliárdok") tisztázva voltak korábbi hozzászólásokban vagy vehetnéd a fáradságot megnézni magad is.

Plusz Gripenről nem volt szó, az egy újabb narratíva ami a végén kerekedett ki alternatívaként.A korábbi beírásokkal együttvéve nem.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
No, kicsit számolgattam a témában. Az árakat a wikiről szedtem (jobb híján...).

MBDA Brimstone - 105.000 font, azaz 170.000 $
AGM-114 Hellfire - 68.000 $
AGM-65 Maverick - 160.000 $ (legdrágább verzió, mert nekünk az jár :D)

Asszondja 3000 darab raketta 510, 204 és 480 millió dollárba fájna (szigorúan csak a rakéták, a többi szükséges "tartozék" nélkül).

Ehhez még jön 300 db. Komondor, aminek ugye nem tudjuk az árát, de a többi gyártó kínálatát figyelembe véve tippeljük be mondjuk 400.000 $-ra darabonként, összesen 120.000.000 $

Brimstone + Komondor eddig 630.000.000 $, Hellfire + Komondor pedig 324.000.000 $, és ebben nincs benne a teleszkópos rendszer, ami ugye újabb kemény dollármilliókba fájna.

Na most PzH 2000 darabára wiki szerint 4.5 millió dollár, azaz a fenti olcsóbb megoldásból kijönne pontosan 72 db önjáró löveg (persze szintén a nyalánkságok és lőszer nélkül). Szigorúan véve annyi PzH-val rendelkeznénk, mint az olaszok, és majdnem fel annyival, mint a németek.

Persze ezt a pénzt be lehetne tolni a légierőbe is, akkor vagy tudnánk venni még 5 Gripent (wikis 60 milliós árat alapul véve), vagy másfél C-17-est, vagy hat C-27J-t, vagy 18 db Apache helikoptert, vagy 20 Ka-52-est. Leopard 2-esből egyébként kb. 56 darab jönne ki.

Persze ezekbe sehol sincs beleszámolva a szükséges infrastruktúra, üzemeltetés, meg egyéb járulékos költségek.

A poén kedvéért egyébként néztem kormányzati Audit is, 38 millió forintos (~173.000 $) darabáron, ebből 1.875 darabot tudna venni állambácsi.
 

geza

New Member
2010. június 19.
25
0
1
Erről a diskurzusról az jut  eszembe, hogy igen az indiaiak is most fejlesztik orosz kispajtásukkal a Brahmos föld-föld változatát  / Na az 5-10?xes pénzért talán a lézert is kiüti ../  .  Korábban is volt téma hasonló, én akkor is az duplázott 120-as Amos-t mondogattam , de mostmár aktuális is lehetne akár a Rábavásárlás kapcsán mivel ha jól tudom nincs dedikált kerekes platformja neki /fura a Sisun / és városba is "megteszi" - lengyelek is csak egy tescosított 2s1t csináltak. De emellé is kéne guided rocket, optimális esetbe "kiképzőgépről", vagy akár így földről - vagy persze bármi egy evvel egyenértékű kombináció.. 

:)
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
A piszkos anyagiak után nézzünk körül kicsit a realitások talaján is. 2013, Magyarország. Ugyan melyik honvédségi zseni lenne olyan bevállalós, aki a fejük felett lebegő damoklészi kard árnyékában ellődözne mindenféle 170.000 dolláros rakétákat holmi gyakorlatozás néven (mert ugye ez kell, enélkül kvázi csak ülünk a csili-vili fegyverek felett). De legyünk tökösek, vállaljuk be, meglépjük a 3000 db Brimstone-t meg a 300 darab Komondort. Talán 10 év alatt le is gyártják a kellő mennyiséget. Addigra se T-72, se An-26, se Mi-24, se Mi-8/17, se Kub.
No de sebaj, van 300 darab rakettás kutyunk.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 338
54 933
113
<a title="GrGLy profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/grgly/">GrGLy</a>

Ment a pipa.
Azt is tegyük hozzá, hogy a teljes összeg (kb. 1 milliárd $) az 220 milliárd FT.
Nagyon nem kevés pénz, konkrétan a Honvédelmi költségvetés nincs ennyi! ( Az csak 190 milliárd FT )
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
A lényeg, hogy amennyi pénzt most adnak, az semmire nem elég. Csak annyira, amit az indexes cikk említ.
 

tallking

Member
2011. július 6.
417
3
18
fip7:
miután elolvastam GrGLy írását (amelynek számításaival egyetértek) sejtettem hogy jönnek akik ennyit nem képesek értelmezni.

te írtad: "Azt is tegyük hozzá, hogy a teljes összeg (kb. 1 milliárd $) az 220 milliárd FT.2

GrGLy írta"... Hellfire + Komondor pedig 324.000.000 $, és ebben nincs benne a teleszkópos rendszer, ami ugye újabb kemény dollármilliókba fájna...."és ezzel számolt tovább.
A teleszkópos rendszer 60ezer dollár körül van. Rákereshetsz a a "mast mounted sensors" néven.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 338
54 933
113
<a title="tallking profiljának megtekintése" href="http://htka.hu/kerekasztal/tagok/tallking/">tallking</a>

Jogos,

most már megnyugodtam. Csak 80-120 milliárdba kerülne. :D
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
44836 said:
A teleszkópos rendszer 60ezer dollár körül van.

No akkor rekalkuláció. 300 Komondor, abból mondjuk legyen mindegyik tizediken teleszkópos rendszer, azaz 30 db.-ot kell felszerelni. Az 30x60.000 = 1.800.000 $, Brimstone-al együtt 631.800.000 $, Hellfire-rel pedig 325.800.000 $.

Persze a 300 Komondor miatt már "megérné" a Komondorra alapozni a földi csapatokat, tehát kell belőle mentő, felderítő, kb. további 100 darab Komondor, ami + 40.000.000 $, báz ez "aprópénz" a rakettás bulihoz képest.

Mondjuk az egész koncepciónak ott van defektje, hogy egy olyan speciális feladatú járművet kéne rendszeresíteni, amire a Honvédségben semmi szükség nagy számban. Legyen Komondor, de mentő, felderítő és missziós feladatokra, max 50. darab elég is lenne. A rakettás cuccokat meg alapvetően APC-kre szokták felpakolni, arról meg a Rábánál kell érdeklődni. Persze egy ilyen nyuszibusz már nem "piti" 400.000 $-ba fáj, hanem az bizony milliós tétel (egy jobb fajta 2 millió $-nál kezdődik). Akkor 300-30 darab PSZH (mert a teleszkópokat mondjuk pakoljuk mégis inkább Komondorokra), azaz 270*2.000.000 $ = 540.000.000 $ és ez csak a bázisjármű! Ehhez még hozzáadjuk a Brimstone-okat (510 m$), illetve a Hellfire-eket (204 m$), azaz a számla 1.050.000.000 és 744.000.000 $-ban áll meg.

Persze ez csak a tüzérség-elhárító-pót-tüzérségünk lenne, ugyanis a honvédjeinknek új nyuszibusz is dukál szép toronnyal, mondjuk legalább 300 db. , ami 300x2.000.000 = 600.000.000 $

Akkor összegezzünk:
- @tallking-féle rakettások: 631.800.000 $ (ugye ő a Brimstone-t favorizálja, lásd 1. komment)
- én-féle PSZH-rakettások: 744.000.000 $ (én beérem a Hellfire-rel is)
- natúr PSZH-k: 600.000.000 $
- kisegítő Komondorok: 40.000.000 $



tallking összesen: 1.271.800.000 $
én összesen: 1.384.000.000 $

Ejj be szép számok, nincs igazam? Főleg annak a tükrében, hogy ebben még nincs benne a szervizpark, kiképzés, fejlesztés. Azzal együtt máris duplája, ha nem több. Na de akkor mi a gond? Az hogy se tank, se helikopter, se szállító repülőgép.
 

Batka

Member
2010. május 11.
128
2
16
tallking, "Abből amit te javasoltál csaka helikopterek fegyver nélkül 2szeresébe kerülnek annak amit én."

Helikopterek kellenek, hamarosan eldől, hogy beszerzés lesz-e vagy felújítás - remélem, ha felújítják a 24-eseket, akkor a Sturm rendszert is!

Új beszerzés esetén:

10db felfegyverezhető könnyűhelikopter ~110M USD

+ IPTR rendszer: 100db Spike-ER ~60k USD/db= 6M USD)

Tüzérség ugyanennyire sürgősen kell, hamarosan arról is döntést kell hozni.

2 osztály öjlöveg, 24db ~120 M USD

+ lőszer, HE ~450USD, HE rakéta póthajtású: ~700USD,  SADARM irányított ágyúlőszer 6600 USD - legyen mondjuk 80000+20000+2000db= ~64M USD

Nem számoltam sehol üzemeltetést, csak a vasat: ~300M USD

Ez itt rugalmasan alkalmazható, sokféle szituációban. Ami te írsz, az egy specializált képesség, dupla ennyiért.

A kettő közötti különbözet töredékéből boldoggá lehetne tenni dudit is, csúcs gyalogsági felszerelésekkel... :)

 
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 338
54 933
113
Ha már árak:

Kornet-E: 1 indító+10 rakéta: 875 000$

Kornet-D: nem találtam árat, de 8 tubusos az indító, viszont csak 2 tűzvezető rendszer van, ez árban jól jöhet.
Az összesen 16 szállított rakéta (ebből 8 az indítón) és a két tűzvezető rendszer van. Ha tippelnem kéne a "csomag" árát kb. 2 millió $ lehet. Ha 20-at veszünk az kb. 40 millió dollár, amiért kapunk:
20 indítóplatformot
Amihez 40 tűzvezetőrendszer tartozik (2*20)
és 320 rakéta! (16*20)
http://en.wikipedia.org/wiki/Kornet-D

Ez olcsó is és jó is. (Ha már minden áron ezt akarunk)
 

tallking

Member
2011. július 6.
417
3
18
GrGLy: az én számításaim a következőek : Komondor+10 db rakéta (későbbi kommentekben ducdodgers és luperator felhívta a figyelmemet, hogy a Maverick pl. olcsóbb, nem ragaszkodom a legdrágábbhoz csak mert onnan indultunk) + egy "mast mounted sensor package" Ez= 400ezer+800ezer(rakétaváltozattól függően)+60 ezer. (dollár az összes)
Összesen:1.260.000 dollár
Szorozva 200-al (200...300-at írtam, lehetne 200 is) 1.260.000x200=2.520.000 (kétszázötvenkettőmillió) dollár
Természetesen ehhez jönnek még üzemeltetési költségek.
 

tallking

Member
2011. július 6.
417
3
18
fip7. a Kornetnek kicsi a hatótávolsága ahhoz hogy járművek közötti harcban, nehéztechnikánkat hellyettesítsük vele. Az egy alapvetően kézi eszköz.

batka: te aztán nem véletlebnül szólsz be naaaaaagyon fölényesen. te írtad:
"10db felfegyverezhető könnyűhelikopter ~110M USD"
próbálkozz Ron Werbernél, ilyen tehetségeket kereshet munkatársaknak mint te.

Az AW139 kb 26 milliós listaáron került szóba egy Black Hawk befejezett rendszeresítés 50 millió/darab árnál van.