Civil fegyvertartás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 098
16 454
113
Nyilván attól is függ, hol találta el az illetőt, de miért ne lehetne valami munkagépre kenni a balesetet? Papíron, persze.

Persze, beletömöd a kimeneti nyílásba az egész elsősegélycsomagot úgy ahogy van, hónod alá kapod a tüdődet aztán hazasántikálsz és azt mondod, megszaladt a fúrószár.

norma-hole-jpg.127844
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 857
48 631
113
Persze, beletömöd a kimeneti nyílásba az egész elsősegélycsomagot úgy ahogy van, hónod alá kapod a tüdődet aztán hazasántikálsz és azt mondod, megszaladt a fúrószár.

norma-hole-jpg.127844
Olyan végtagsérülésekre gondoltam, amelyeknél azt lehet hazudni, "bekapta az eszterga" vagy mittudomén. Nyilván egy testet ért lövésnél nem működik a dolog.
Ugyanakkor az tényleg elgondolkodtató, hogy miért van ennyi vadászbaleset... most vannak kb 70 ezren vadászok.
Pár éves adatokból kiindulva én az engedélyes sportlövők számát a vadászok kb 10%-ra tartom.
Ez alapján a vadászbalesetek kb 10%-át kéne látnunk sportlövői oldalon is.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 098
16 454
113
Olyan végtagsérülésekre gondoltam, amelyeknél azt lehet hazudni, "bekapta az eszterga" vagy mittudomén. Nyilván egy testet ért lövésnél nem működik a dolog.

Engedd szerintem ezt el. A vadászpuska lőszerek nagyon nem ilyen 9-es para meg karabélylőszer szintű dolgok. Az átlag puskalőszer 4000 J környékén mozog és expanzív, 3000 méteren még simán ölhet, ha nincs, ami megfogja.

Ugyanakkor az tényleg elgondolkodtató, hogy miért van ennyi vadászbaleset... most vannak kb 70 ezren vadászok.
Pár éves adatokból kiindulva én az engedélyes sportlövők számát a vadászok kb 10%-ra tartom.
Ez alapján a vadászbalesetek kb 10%-át kéne látnunk sportlövői oldalon is.

Teljes más környezet. A vadászat "élesben" megy, szükségszerűen ezért olyan dolgok elfogadottak, ami bármilyen sportlőtéren hajmeresztő és elképzelhetetlen lenne, társasvadászatokon csak a vadásztársak fegyelmezettségén és józan belátásán múlik a biztonság, egyénin pedig a vadász fegyverkezelésén. Itt nincs védősánc, meg hogy előtted oldalt nem lehet senki, az alapeset hogy csőre van töltve minden és nincs kivéve a fegyverből a tár az utolsó pillanatig, maximum megtörve / biztosítva van, nincs rákészülési idő, nem sík egyengetett a terep hogy még véletlenül se nyalhassál el fegyverrel mozgás közben ésatöbbi. A nagy számok törvénye alapján pedig előbb utóbb hibázik is valaki. Természetesen megvannak a biztonsági szabályok amiket éppen ezért kőkeményen be is kell tartani, de a sportlövészethez képest messze nem olyan "foolproof", laboratóriumi, hanem éles, valós környezet, az összes sportlövészethez képest szükségszerűen jóval nagyobb teljesítményű, kifejezetten ölésre kihegyezett fegyverekkel és lőszerekkel. A vadászok nagyon nagy többsége pedig ezzel pontosan tisztában is van, hiszen látja-tapasztlja, mire képes a fegyvere, úgy is kezeli.
 
  • Tetszik
Reactions: J.G.

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 821
5 560
113
Olyan végtagsérülésekre gondoltam, amelyeknél azt lehet hazudni, "bekapta az eszterga" vagy mittudomén. Nyilván egy testet ért lövésnél nem működik a dolog.
Ugyanakkor az tényleg elgondolkodtató, hogy miért van ennyi vadászbaleset... most vannak kb 70 ezren vadászok.
Pár éves adatokból kiindulva én az engedélyes sportlövők számát a vadászok kb 10%-ra tartom.
Ez alapján a vadászbalesetek kb 10%-át kéne látnunk sportlövői oldalon is.
Korrekt, hogy odaírtad az elöbb, hogy "szerinted". Mert tényleg nagyon konteósra sikeredett, erős ellenszenvvel fűszerezve a vadászattal szemben.

Ha valós összehasonlítást szeretnél a vadászok és sportlövők közt a balesetek számát tekintve, akkor a vadászok által a lőtéren okozott balesetek számát kellene figyelembe venned.
Máskülönben almát körtével hasonlítasz.

Vadászni sok órás elfoglaltság, olykor egész éjszakát töltesz egymagad, vagy másodmagaddal a területen. Afrikai, vagy kirgizisztáni ect. esetekben ez jelenthet napokat, vagy heteket is.
Csak Magyarországnál maradva a terület szinte egésze művelés alatt van, műutakkal, mezőgazdasági utakkal, tanyákkal, falvakkal, haszonállat telepekkel átszegdelve, ennek a vidéki életnek minden velejárójával. De megjelentek a kutyasétáltatók, túrázók, spartan race-esek, lovaglók, biciklisek, természetfotósok, alkalmi szexuális kalandot élők is a területeken.
Legtöbbször sötét van vadászatkor, vagy korlátozottak a látási viszonyok. Az idő előrehaladtával fáradsz, veszítesz a koncentrációs képességedből, viszont folyamatos figyelmet követel, mindezt töltött fegyverrel. Reagálni, detektálni, azonosítani, helyes döntést hozni, célozni és lőni sokszor nagyon gyorsan kell. Persze lövést csak biztonságosan, megfelelő irányba és megfelelő szögben lehet.
Ilyen körülmények közt próbáljon meg soha nem hibázni 70000 ember. Sajnos előfordul, ahogy mindig is előfordult és mindig is fog.
Nem csak nálunk, mindenhol, ahol ember él, mert a vadászat az emberiség elidegeníthetetlen része.
Mi még egész jól állunk kultúra, hagyomány, annak tisztelete és vérmérséklet terén világ viszonylatban is.

Egyszerűen azért nem hallasz több balesetről, mert nincs.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 857
48 631
113
Engedd szerintem ezt el. A vadászpuska lőszerek nagyon nem ilyen 9-es para meg karabélylőszer szintű dolgok. Az átlag puskalőszer 4000 J környékén mozog és expanzív, 3000 méteren még simán ölhet, ha nincs, ami megfogja.



Teljes más környezet. A vadászat "élesben" megy, szükségszerűen ezért olyan dolgok elfogadottak, ami bármilyen sportlőtéren hajmeresztő és elképzelhetetlen lenne, társasvadászatokon csak a vadásztársak fegyelmezettségén és józan belátásán múlik a biztonság, egyénin pedig a vadász fegyverkezelésén. Itt nincs védősánc, meg hogy előtted oldalt nem lehet senki, az alapeset hogy csőre van töltve minden és nincs kivéve a fegyverből a tár az utolsó pillanatig, maximum megtörve / biztosítva van, nincs rákészülési idő, nem sík egyengetett a terep hogy még véletlenül se nyalhassál el fegyverrel mozgás közben ésatöbbi. A nagy számok törvénye alapján pedig előbb utóbb hibázik is valaki. Természetesen megvannak a biztonsági szabályok amiket éppen ezért kőkeményen be is kell tartani, de a sportlövészethez képest messze nem olyan "foolproof", laboratóriumi, hanem éles, valós környezet, az összes sportlövészethez képest szükségszerűen jóval nagyobb teljesítményű, kifejezetten ölésre kihegyezett fegyverekkel és lőszerekkel. A vadászok nagyon nagy többsége pedig ezzel pontosan tisztában is van, hiszen látja-tapasztlja, mire képes a fegyvere, úgy is kezeli.

Korrekt, hogy odaírtad az elöbb, hogy "szerinted". Mert tényleg nagyon konteósra sikeredett, erős ellenszenvvel fűszerezve a vadászattal szemben.

Ha valós összehasonlítást szeretnél a vadászok és sportlövők közt a balesetek számát tekintve, akkor a vadászok által a lőtéren okozott balesetek számát kellene figyelembe venned.
Máskülönben almát körtével hasonlítasz.

Vadászni sok órás elfoglaltság, olykor egész éjszakát töltesz egymagad, vagy másodmagaddal a területen. Afrikai, vagy kirgizisztáni ect. esetekben ez jelenthet napokat, vagy heteket is.
Csak Magyarországnál maradva a terület szinte egésze művelés alatt van, műutakkal, mezőgazdasági utakkal, tanyákkal, falvakkal, haszonállat telepekkel átszegdelve, ennek a vidéki életnek minden velejárójával. De megjelentek a kutyasétáltatók, túrázók, spartan race-esek, lovaglók, biciklisek, természetfotósok, alkalmi szexuális kalandot élők is a területeken.
Legtöbbször sötét van vadászatkor, vagy korlátozottak a látási viszonyok. Az idő előrehaladtával fáradsz, veszítesz a koncentrációs képességedből, viszont folyamatos figyelmet követel, mindezt töltött fegyverrel. Reagálni, detektálni, azonosítani, helyes döntést hozni, célozni és lőni sokszor nagyon gyorsan kell. Persze lövést csak biztonságosan, megfelelő irányba és megfelelő szögben lehet.
Ilyen körülmények közt próbáljon meg soha nem hibázni 70000 ember. Sajnos előfordul, ahogy mindig is előfordult és mindig is fog.
Nem csak nálunk, mindenhol, ahol ember él, mert a vadászat az emberiség elidegeníthetetlen része.
Mi még egész jól állunk kultúra, hagyomány, annak tisztelete és vérmérséklet terén világ viszonylatban is.

Egyszerűen azért nem hallasz több balesetről, mert nincs.
Egy dolog biztos: vadászoktól tudom, hogy van olyan, aki vadászat előtt/közben piál.
Olyan meg nincs, hogy mondjuk egy IDPA versenyen valaki bepiálva indul.
Meg, ahogy írtam, olyan sincs, hogy egy IDPA versenyen a levegőbe lőnek.

Nem gondolom, hogy a vadászok közveszélyesek lennének amúgy, mert (ellentétben pl JG-vel) nem gondolom, hogy akkora létszámban lennének jelen, hogy az én testi épségemet veszélyeztetnék, mondjuk egy vidámabb vadászat alkalmával. Pedig olyan helyen élek, ahol konkrétan az utcában (!) is van kilövési engedélyük vadkanra, és szoktak is elejteni pár disznót a közelben.

A fő problémám az, hogy a vadásztársadalom a piás, felelőtlen kreténekkel nemigen kezd semmit. Sportlövőknél ilyet nem tapasztaltam, ugyanis ha valakiről ez kiderülne, akkor első körben a versenyről zárják ki, utána pedig a klubjából, de utána esélyes, hogy másik klubba se tud majd átjelentkezni és akkor ugrik a tartási is.

De részemről itt lezárnám a dolgot.
 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 821
5 560
113
Egy dolog biztos: vadászoktól tudom, hogy van olyan, aki vadászat előtt/közben piál.
Olyan meg nincs, hogy mondjuk egy IDPA versenyen valaki bepiálva indul.
Meg, ahogy írtam, olyan sincs, hogy egy IDPA versenyen a levegőbe lőnek.

Nem gondolom, hogy a vadászok közveszélyesek lennének amúgy, mert (ellentétben pl JG-vel) nem gondolom, hogy akkora létszámban lennének jelen, hogy az én testi épségemet veszélyeztetnék, mondjuk egy vidámabb vadászat alkalmával. Pedig olyan helyen élek, ahol konkrétan az utcában (!) is van kilövési engedélyük vadkanra, és szoktak is elejteni pár disznót a közelben.

A fő problémám az, hogy a vadásztársadalom a piás, felelőtlen kreténekkel nemigen kezd semmit. Sportlövőknél ilyet nem tapasztaltam, ugyanis ha valakiről ez kiderülne, akkor első körben a versenyről zárják ki, utána pedig a klubjából, de utána esélyes, hogy másik klubba se tud majd átjelentkezni és akkor ugrik a tartási is.

De részemről itt lezárnám a dolgot.
Olyan dolgokat próbálsz hasonlítgatni, amiket nem lehet. Ahogy Kurfürst írta, a vadászat élesben megy, a verseny pedig steril játék.
Szar alakok mindenhol vannak.
Tilos ittas állapotban vadászni, büntetőjogi következménye van. A törvény betartása egyéni döntés a betartatása és ellenőrzése pedig az arra jogosultak kötelessége. Neked pedig akkor kutya kötelességed jelenteni, ha ilyen információk birtokában vagy.

Azt értem, hogy te az előítéleteid alapján tekintesz a témára, és tudomásunkra hoztad, hogy a továbbiakban nem vagy hajlandó értelmes vitát folytatni róla.

De akkor azért vizsgáljuk meg a másik oldalt, a sportlövős, lőteres öngyilkosságokat és öngyilkossági kísérleteket, a lőteres sport fegyverek karbantártásának hiányát, szakszerűtlen üzemeltetést, az ember vállába robbanó 416-os tolózárat, a fegyverekben talált reisser csavarokat...stb.
Na, ott voltak bizonyítottan mismásolások, vissza nem vont engedélyek, büntetések elmaradása.

Szóval lehetne itt szekértáborokat létrehozni, és dobálózni "azt hallottam" meg "szerintem" dolgokkal, de nem érdemes.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 857
48 631
113
A törvény betartása egyéni döntés a betartatása és ellenőrzése pedig az arra jogosultak kötelessége.
Az egy hatalmas különbség a betartatás és ellenőrzés szempontjából, amikor a problémás eset egy maroknyi ember társaságában, egy erdő közepén történik, vagy egy bekamerázott lőtéren.
Ismerek személyesen vadászokat, van ilyen is meg olyan is közöttük.