Válaszul a korábbi háborús konfliktusokra és a számos védelmi beszerzési programban meghatározott követelményekre, a PIT-RADWAR által kifejlesztett 35 mm-s tüzérségi rendszer, valamint a lengyel ipar által kifejlesztett programozható lőszerek számtalan konfigurációban készen állnak arra,hogy rendszeresítsék őket. A rendszer első verzióját, a 35 mm-s gépágyúval (OSU-35), már az ORP Kaszub korvettre integrálták . Számos földi változatot is kifejlesztettek, különböző platformokra integrálva. A lengyel hadseregben a 35 mm-es kaliberű rendszerek egységesítése és széles körben történő bevezetése képességugráshoz vezethet a VSHORAD területén, és egy teljesen új eszközkészletet biztosít a légvédelmi egységeknek.
A PIT-RADWAR által kifejlesztett 35 mm-es tüzérségi rendszert már haditengerészeti változatában is bevetették, az ORP Kaszub korvett fedélzetén. A rendszert másik két Kormoran-osztályú MCMV-re is telepíteni fogják. A szárazföldi változatot párhuzamosan fejlesztik. A rendszer mind vontatott változatban (a PGZ-Noteć konzorcium által folytatott Noteć program, amelyet a PGZ Csoport, a PIT-RADWAR és a HSW alapított), mind pedig többféle önjáró platformra integrált változatban. fog megvalósulni - összhangban a PIT-RADWAR által autonóm módon kidolgozott koncepciókkal. Ezek egy része életképes opcióvá válhat a Fegyverzeti Felügyelőség által nemrégiben bejelentett SONA programban. A SONA egy olyan projekt, amelynek célja a közvetlen légvédelem biztosítása a páncélozott egységek számára, a C-RAM tartományban is.
A rendszer számos lehetséges konfigurációját konceptualizálták(valamely fogalom jelentéstartalmának meghatározása). És nemcsak a lengyel hadsereg számára lehetnek érdekesek, mivel jelentős exportpotenciállal is rendelkeznek. A programozható lőszerek lengyel rendszerét is fejlesztik a fegyver különböző változatai mellett.
A PIT-RADWAR által kínált megoldás vagy megoldások komplex légvédelmi rendszerek, amelyek a 35 mm-s automata ágyú köré épültek, kétoldalas adagoló rendszerrel, tűzvezető rendszerrel, valamint a Lengyelországban,a Mesko-l együttműködésben kifejlesztett sabot, kiképzési és programozható lőszerekkel. . Ez utóbbi különösen releváns, mivel a programozható (ABM, air-burst munition) lőszerek olyan eszközök, amelyek különösen hasznosak a kisebb légi fenyegetések, például az UAV-k elleni fellépésben. Ezek nemcsak hatékony eszközei a hagyományos légi fenyegetések elleni fellépésnek, hanem alkalmazhatók nem páncélozott és enyhén páncélozott szárazföldi és tengeri célpontok ellen is.
A 35 mm-es löveg (itt - a haditengerészeti AM-35 változat alapján) jó kiindulópont a légvédelmi rendszerek fejlesztéséhez. Kép: PIT-RADWAR
Alapplatform - Pontos fegyver lengyel gyártmányú ABM programozható lőszerekkel
Még 1995-ben a PZA Loara AAA fejlesztési program keretében Lengyelország engedélyt szerzett a KDA 35 mm-s fegyver gyártására az Oerlikon cégtől (amely jelenleg a Rheinmetall része). A beszerzés számtalan 35 mm-s tüzérségi rendszer kifejlesztését célzó program kiindulópontjává vált. A gyártást a HSW SA-hoz rendelték. Az ágyú egyik legfontosabb jellemzője, azon kívül, hogy nagyon pontos, a lőszerek mindkét oldalán történő adagolásának képessége, amely lehetővé teszi a sabot és a programozható lövések gyors váltakozását.
A programozható ABM lőszerek nagyban növeli a használat hatékonyságát. Bizonyos rendszerekben a lövedékeket a számítógép memóriájában tárolt statisztikai mérések, vagy az előző lövések sebességének és a célparamétereknek a mérése alapján programozzák, amikor betöltik őket a fegyvermechanizmusba. A Meskóval együttműködő PIT-RADWAR egy hatékonyabb, mégis összetettebb rendszert tervezett. A lövéseket "érintés mentesen" programozzák. A programozható ABM lőszerek hatékonyságát megerősítette egy tesztprogram, amelyet a PIT-RADWAR SA a „Bateria przeciwlotnicza 35 mm” [35 mm légvédelmi elem] projekt keretében hajtott végre, még 2019 szeptemberében. A tesztekre. az Ustkai Központi Légierő Gyakorló Lőterén került sor. A tesztek során a légi célpontokat programozható lőszerekkel lőttek. A célpontokat megsemmisítették , a programozott paramétereknek megfelelően.
A programozható lőszerek még továbbra is meglehetősen hatékonyak a célok széles, ugyanakkor világosan meghatározott körével szemben. Itt légi, szárazföldi és tengeri fenyegetésekre utalunk. Ebbe a csoportba tartoznak a "könnyű páncélok" is, mivel a programozható ABM lövedékek át tudják ütni a könnyen páncélozott célokat is . A nagy kezdeti sebesség miatt a sabot lőszerek hatótávolsága nagyobb, mint a programozható lőszereké. A célok eléréséhez szükséges rövidebb idő döntő lehet, ha maximális hatótávolságra lövünk . A programozható lőszerrel rendelkező 35 mm-s löveg hatótávolsága 3,5–4 kilométer, míg sabot lőszerek esetén a hatótávolság 5-6 kilométerre bővül.
A PIT-RADWAR célzási rendszerének nagy pontossága miatt, valamint magának a lövegtervezésnek köszönhetően az ágyú magas pontosságot nyújt a felhasználónak, ha az effektív hatótávolságon belüli célpontokkal szemben használják. Ez vonatkozik a nagy sebességgel mozgó kisebb fenyegetésekre is, például cirkálórakétákra, UAV-a vagy irányított rakétákra. A pontosság itt releváns tényező,mivel ezeknek a célpontoknak az átmérője kicsi. Ez lehetővé teszi a célpontok közvetlen elérését vagy a lőszer olyan távolságból történő felrobbantását, amely a felhasználó számára szinte bizonyos semlegesítést és a fenyegetés megsemmisítését biztosítja.
35 mm - haditengerészeti és szárazföldi alkalmazások
A PIT-RADWAR által kínált és az alábbiakban ismertetett összes fegyverrendszer az 1990-s évek közepén kifejlesztett „Loara” légvédelmi tüzérségi projektből származik. A projekt eredményeként egy önjáró rendszert fejlesztettek ki egy módosított T-72 MBT alapján, két 35 mm-es KDA-fegyverrel felfegyverkezve, korai figyelmeztető radarral és nyomkövető radarral, optronikus érzékelőkkel kombinálva a célzás céljából. A projekt azután zárult le, hogy a MoD erre vonatkozó döntést hozott, 2009-ben. Csak egyetlen darab került a 10. páncélos lovas dandárhoz. De ezt az egy darabot pár év után kivonták. A PIT-RADWAR ennek a rendszernek a tapasztalatai alapján több fegyvergyártási koncepciót dolgozott ki. Ennek célja a haditengerészet, a hadsereg, valamint a potenciális export ügyfelek igényeinek kielégítése volt.
Eddig a fegyver haditengerészeti változata (OSU-35 hajófegyver-rendszer) volt az egyetlen létező verziója annak a rendszernek, amely sikeresen bevezetésre került a Loara mellett. A rendszert pilóta nélküli toronnyal rendelkezik , amelyet a hadihajóra telepítettek, a hajó szerkezetének minimális módosításával; a tornyot stabilizált 35 mm-s fegyverrel szerelték fel. A torony 2x100 db lőszert tud befogadni. Maga a rendszer tartalmaz egy tűzvezető rendszert is kezelőállomással, tartalék vezérlő állomással és egy nappali / éjszakai optronikus érzékelővel, amely szintén fel van szerelve IFF-l.
A projekt és a tesztprogram során összegyűjtött tapasztalatok a rendszer új verziójának, más néven OSU-35K kifejlesztéséhez vezettek. Ezt a verziót két új Project 258 (Kormoran II osztály) MCMV-re telepítették:Ez az ORP Albatros és a ORP Mewa. Az előbbi hajón már megkezdődtek az integrációs munkálatok. Ezek a tervek szerint körülbelül 2 évig tartanak. Az ORP Mewa rendszerének integrálásával kapcsolatos munka szintén folyamatban van. Az OSU-35K sokkal könnyebb, és sokkal jobb ergonómiát is mutat. A rendszer optoelektronikai érzékelőjét szintén módosították és korszerűsítették, a tűzvezető rendszerrel és a kezelő állomással együtt.
Kép : PIT-RADWAR
Az OSU-35K rendszer optimalizálása és miniatürizálása, valamint a súlycsökkentése jó kiindulópontot jelentett egy szárazföldi, önjáró VSHORAD megoldáshoz. A stabilizált torony-rendszer és a haditengerészeti változat tűzvezető rendszere lehetővé teszi a lővések mozgó vagy álló platformról történő végrehajtását. A kompakt kialakítás hasznos a rendszer bármely ügyfél által kiválasztott hordozó platformon történő alkalmazásához. Telepíthető például a Rosomak APC-re, amely oly gyakori a lengyel hadseregben. Azonban a teherautókon vagy a lánctalpas platformokon történő integráció is lehetséges.