Drónok, pilóta nélküli légi járművek (UAV/UCAV) elleni védekezés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
655
967
93
Kicsit késve de megírom azt a postot, már elkezdtem. Nincs időm úgy hogy sok lesz benne a copy-paste és kevesebb amit én teszek még hozzá. De folytatom majd a továbbiakban is, mert lesz még miről beszélni és postolni később is, ez az anyag után is. Most gyorsan válaszolok néhány kérdésre amire tudok.


Van két módszer is az egyszerű magasság mérésre GPS vagy a vételi lehetősége nélkül. Az egyik relatív magasság mérés ultrahanggal: ez nagyon jól működik 10m-es tartományban, és minél közelebb van (2-3 méterig) annál jobban. Ezt kombinálják a kameraképpel repülés közben, hogy a felbukkanó akadályokba ne repüljön bele hanem pályát módosítson amerre kell és szükséges. Több ultrahang szenzorja is lehet, pld. egy ami előre mér. A másik módszer a magasság mérésre GPS hiánya vagy kiesése esetére a szenzoros relatív légnyomásmérő. Ezzel 1m-es magassági tartományon belül érzékeli milyen magasságban van, pld. ez már a harmadik emelet magassága. Viszonylag relatív ez is, mert a helyi légnyomás nem állandó hanem lassan változhat (meteorológia), de ez bőven elegendő a repüléshez a többi szenzorral kiegészítve és összedolgozva az adatokat. (kamera, + ultrahangos + gyorsulásmérők és giro chipek)




Nem kell. A pillanatnyi képet hasonlítja össze az előző képekkel, már ezekről is pontosan számítani tudja az elmozdulását, a gyorsulást, haladási irányt, + még használja a többi szenzorját pontosításra, mindezeket folyamatosan és egyszerre teszi.

Ezt az AI határozza meg az összes szenzor adatait összedolgozva. Un. "göngyölt adatokkal" is dolgozik, összevetve a pillanatnyit a korábbiakkal.

NEM !

Az AI számításai alapján 3D-ben, és filmszerűen a göngyölt eredmények alapján. Erre van egy rakás RAM-ja ahova betölti őket.



A hardver minőségét tekintve nyilván ez sem 2 forint, és jelentős különbségek lehetnek a felhasznált alkatrészek pontossága minősége szerint, de szerintem egy kiváló hardver sem kerül 1 milla közelébe. (UHD nagyon szenzitív kamera, gyors procik, RAM-ok, 3D chipek, egyéb szenzorok, driver chipek)
Köszi! Ezért várom már a postodat
 
  • Tetszik
Reactions: Leonidas

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 706
4 260
113
Na jó, de miben más ez egy katona számára mintha tüzérséggel lőnék 30 km-ről, vagy rakétatüzérséggel 100 km-ről?
a jöőben.-ez a kis g.eci bemegy majd utánad a fedezéke,
  • jóal olcsób mint MLRS-el kiszedegetni vmit 100 kmről.
  • nincs "incoming!!" jelzés,
  • személlyre szabhartod, hogy csak a kiszemelt technikát, vagy épp csak az embert pusztítsa.
etc etc.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson and zulu

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
Én pl. arra vagyok kíváncsi, hogy a drón honnan tudja, hogy milyen magasan van? Pl. honnan tudja egy viszonylag homogén mező fölött, hogy 1 m vagy 2,5 m magasan van?

Ha látvány alapján pozícionálja magát, akkor be kell programozni minden szóba jöhető tárgy jellemzőjét ami körbe veheti? Pl. egy épület fal esetén ha lát egy nagy viszonylag homogén felületet, kb. függőleges oldalakkal azon négyzet alakú sötétebb felületeket, akkor az egy ház fala ablakokkal, attól xy távolságra van ha ekkorának meg akkorának látja a sötét foltokat, tehát ennyire meg ennyire repülhet el mellette. És ezen a módon a világon minden szóba jöhető objektumot meg kell tanítani neki? Ha valami meg nagyon elüt a szokványostól akkor annyi neki?

Szerintem túlgondolod. Nem a tájékozódás a legfőbb problémájuk nekik, szerintem. Ha már katonai cuccot akarok fejleszteni, én simán rátennék dupla kamerára épülő optikai távolságmérő szoftvert. Az elég nagy biztonsággal előre fogja neked jelezni, hogy minek ne menj neki.

Nekem a vesszőparipám mindig, hogy mennyit szeretnél rákölteni egy ilyen drónra? A mini kategóriának eleve az a hátulütője, hogy kicsi a terhelhetősége. Ha az egész terhelhetőse csupán néhány kilogramm, akkor a robbanófejen kívül nem sokat tud vinni magával. És ez alapján fogod összeválogatni mérnökként, hogy milyen képességeket szeretnél neki megadni és milyeneket nem.
Kamerát mindenképpen kell vinnie, ezért is mondtam az optoelektronikára való építkezést. De látjuk, hogy sok kereskedelmi forgalomban lévő cuccnak már az sem mindegy, hogy milyen kamerából fér el rajta legalább egy és milyenből nem pakolható rá egy sem. (Ezért szoktam mindig kérni, hogy egy tenyérnyi méretű jószágba ne vizionáljunk már lézer besugárzásjelzőt és SIGINT egységet! Örül, ha egy minimál konfiggal fel tud szállni. A legkisebbekre még az 1-2 kg robbanó anyag sem fér rá és egy darab kamera sem egy nagy felbontású tévések kamerája a vállon, hanem egy pici. Az alacsony felbontás hátrányával bevetésen.)
Ahogy növekszik a méret, úgy pakolható rá egyre több hasznos teher, és lehet fantáziálni arról, hogy milyen plusz képességeket szeretnénk rátenni. És ezzel az ára is növekszik.

Amikor valaki az összes képességet végig skálázza a Bajraktárig és azt mondja nekem, hogy ez mind benne lesz egy tenyérnyi picibe, akkor nekem szoktak lenni kétségeim.
 
  • Tetszik
Reactions: Negan and zulu

Miskolci Ogre

Well-Known Member
2019. december 21.
7 592
26 334
113
Igen, olvasom ezeket a sörétlövés dolgokat. Azért azt tudni kell, hogy a koronglövészet az egy irányított dolog. Pontosan tudni, hogy honnan jön a korong, és milyen szögben. A sebessége és a bejárt pálya minden esetben ugyanaz. Az, hogy adott esetben négy irányból várható, és nem szólnak előtte, hogy éppen melyik, attól még az első fellövések után tudni, hogy mely helyekről várható, és hogy mozog. Másrészt a lövész jelez, hogy készen áll a lövésre.

A vadászat már másik dolog, de az általam ismert apróvadak is általában (!) a koronghoz hasonlóan nagyjából állandó sebességgel, nagyjából állandó irányban mozognak. Másrészt van idő rákészülni a lövésre, ha ez még mondjuk néhány másodperc is adott esetben. Épületharcászatban nem lesz ennyi idő.
1 . Nem épület harcból indultunk ki hanem abból amikor a Dji drón végig repülte a szakik lövészárkát !
2 . Nézz meg egy esti szalonka vadászatot , az minden csak nem egyenes vonalú , egyenletes madárra való lődözés !
3 . Egy 2m-en zúgó tőkésréce ami akár a 80km-h-t is elérő sebességgel repülhet simán össze vethető egy drónnal ! Nagyon nem könnyű rá vadászni !
4 . A lövész legyen kész a szitura !
5 . Az akusztikus észlelés messzebbről is lehetséges !

Az épületben való lődözés már más tészta , meg kell akadályozni a drón épületbe jutását !
 
T

Törölt tag 467

Guest
1 . Nem épület harcból indultunk ki hanem abból amikor a Dji drón végig repülte a szakik lövészárkát !
2 . Nézz meg egy esti szalonka vadászatot , az minden csak nem egyenes vonalú , egyenletes madárra való lődözés !
3 . Egy 2m-en zúgó tőkésréce ami akár a 80km-h-t is elérő sebességgel repülhet simán össze vethető egy drónnal ! Nagyon nem könnyű rá vadászni !
4 . A lövész legyen kész a szitura !
5 . Az akusztikus észlelés messzebbről is lehetséges !

Az épületben való lődözés már más tészta , meg kell akadályozni a drón épületbe jutását !
En az epuletben szitunal vettem fel a vonalat. Ott ez nem megoldhato, ez biztos. De egyebkent is, soretlovoket kene kepezni, plusz egy (?) fegyver, loszer, fo fegyver helyett nem megy.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 248
33 547
113
:cool:

@szzsolt81 ,a dronok nem forradalmasitják a harcászatot.Harcászatilag egy dronraj falkataktikás támadása és mondjuk egy XVI.századi hasonló taktikai rendű huszár támadás között nincs semmiféle elvi különbbség.
Ez csupán a technológiai fejlődés újabb állomása,mikor a technika veszi át az addig élőerővel megoldott feladatot.
@molnibalage ,szakik konkrétan lőttek le sörétessel dront.De való igaz.Tucatnyi dronocska támadását egy gyalogló raj nem fogja tudni elháritani-kint a nyilt sztyeppen.Max 2-3 db-ot jószerencsével lekaphatnak,de a többi célba ér.Viszont pont épületharcban tudnak védekezni.Maga az épület struktúrája behatárolja a dronok támadási lehetőségeit,korlátozza manőverterüket.Nem kell 360 fokban védekezni,a falak lehatárolják a teret.Lehetséges lezárni a támadási irányokat torlasszal,hálóval,vagy csak egyszerűen becsukva a nyilászárókat...A tűzvezetés is sokkal könnyebb,a dronnak nincs tere kitérőmanőverekre.És nem kell plusz fegyver.Vannak karabély csöve alá szerelhető sörétesek,épületharcban amúgy is használják őket.Cső alatti gránátvetőhöz is van kartács lőszer.
Általánosan.Egy ilyen kis dron nem lesz olyan hűde nagy teherbirású,nem lesz nagy kapacitású energiaforrása,nem lesz egy szuper szenzorfúziós érzékelőrendszere,és nem lesz egy kvantumszámitógép beleépitve.Főleg,ha még occsónak is akarják őket.
És nem tudom megérteni,hogy miért csak a dron támadáskor veszitek figyelembe a technológiai fejlődés lehetőségeit?Már most létezik minidron elháritó minidrom.Fejlesztik a gyalogsági földi kisérő robotjárműveket,a kihelyezhető robotfegyvereket.Már most vannak olyan fegyverek,mik képesek elháritani egy drontámadást,csak finomitani kell a rendszereiket.És akkor nem beszéltünk az olyan egzotikus fejlesztésekről,mint az EMP.Egy korlátozott hatótávú,vagy irányitott irányú EMP simán lenullázná ezeket a kis,meg még a nagyobbacska pulykatojásokat is.Mikrohullámú fegyverekkel is kisérleteznek,van már működő protó is.Ha sikerül tökéletesiteni,besugározzák a dronrajt,azik meg lehullanak,mint Cemotoxtol a legyek.A technikai fejlődés nem csak a dronokat segitheti,hanem az elháritásukat is.
Egyszerűen csak folytatódik a kard és a pajzs versenye.
 
Last edited by a moderator:
  • Tetszik
Reactions: bel and Vogon

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 275
81 201
113

Az orosz Repellent drónok elleni rendszer

website
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 275
81 201
113
AG-1.jpg


2021 végén Lengyelországban a Zakłady Mechaniczne Tarnów SA és a Katonai Műszaki Egyetem konstruktőrei és tudósai által kifejlesztett pilóta nélküli légijárműek (UAV) elleni rendszer tesztelésére került sor a Központi Légierő kiképzőtéren Ustkában.

A tesztek célja terepi körülmények között végzett vizsgálatok, azaz mini és mikro pilóta nélküli légijárművek észlelésének, követésének és elhárításának lehetőségének ellenőrzése volt. A rendszer fő elemei egy távirányítós, 12,7 mm-es WKLM többcsövű géppuskával felszerelt, optoelektronikus fejjel integrált tűzoltóegység, amely magas színvonalú (nappali és hő) kamerákkal és lézeres távolságmérővel van felszerelve.